Mihai-Arad

ITP - Noutati , calde

41 postări în acest subiect de discuţie despre ITP - Noutati , calde

ITP - Noutati , calde

Mihai-Arad
în urmă cu 4 ore, Viorel K a scris:

Stati sa vedeti taxa de mediu. Nu am auzit eu direct, dar cineva care a auzit stirea a zis ca la mine la matiz (am unul si din asta, din 2003, ca si Opelul de fapt, par a fi colectionar dar nu sunt) ceva de 200 iepuroi. Pe an.

 

 

Despre TAXA de Mediu vezi cate ceva aici !

 

Cert este ca noul bir va fi platit de toata lumea, nu numai la prima inmatriculare.Statul nu a inceput inca sa restituie banii platiti ptr timbrul de mediu , taxa declarata ilegala de autoritatile UE, dar va introduce o alta (poate mai mare, s-aibe de unde rambursa "timbru de mediu").

Totul, dupa ce Mega-Guvernul a eliminat timbrul de mediu pentru auto-vehicule, parte a celor 102 taxe nefiscale care au fost desfiintate de la 01.02.2017. Vor (reusi)  astfel sa descurajeze importurile de masini SH care au atins niveluri-record.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Mihnea Stoenescu
15 minute în urmă, Florea Mihai-Micki a scris:

 

 

 

Stimate @Mihnea Stoenescu ,

Imi cer scuze pentru neplacerile aduse....

Ma simt vinovat pentru vestea proasta/rea pe care postat-o , dar asta e realitatea cu care ne confruntam toti. Nu o postam eu, o posta un alt coleg.

 

 

 

 

Nu te invinovati ! Pentru mine era ceva cunoscut inca din seara zilei de 26 cand RAR Bucuresti a difuzat vestea la cele peste 400 de statii din Bucuresti. Cine mi-a spus (din interiorul sistemului), s-a exprimat: "asa, la sfarsit de an, cand lumea se gandeste la sarbatori... Noaptea, ca hotii !"

 

 Nici eu nu am partipris-uri politice. Oricum, pana acum romanii nu au avut noroc cu nici un partid.  Normal, daca nu ne conducem noi...

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel K

Am citit si eu propunerile cu taxa de mediu. Sunt cretini ca de obicei si se vede de la o posta ca ii intereseaza doar banii la buget. Altfel ar lua si masuri care sa descurajeze mersul cu masina si deci poluarea. Chiar daca am norma euro mica, 1 sau non euro, daca nu circul deloc sau foarte putin, rezultatul e ca nu poluez deloc sau putin, desi totusi mai mult decat altul cu euro superior la aceiasi km. Deci corect ar fi sa ma taxeze pe de o parte ca am euro mic,  cazul meu sa zic, cumva o suma fixa, dar sa fie si o parte variabila prin care a imi lase optiunea de a circula putin si de a plati  putin, adica sa bage o parte din taxa in carburant. Oricum nu circulam cu masina toti la fel de mult, deci poluam diferit. Ei habar nu au de asta, toti la gramada, se invart doar daca sa bage taxa anuala sau o singura data in viata masinii. Ma rog, idei si propuneri putem avea toti de nu mai terminam, dar tot degeaba ca nu conteaza ce credem noi.

 

Si inca mai urmeaza, am auzit de cass la dobanzile bancare.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Dupa parerea mea cea mai buna solutie care sa le inglobeze pe toate ar fi fost introducerea poluarii in Rovigneta si facuta obligatorie si in orase si oriunde. Astfel si masinile straine s-o plateasca. In functie de cat de poluanta e masina, vigneta sa aiba preturi diferite pt aceeasi perioada, astfel cei cu masini poluante care merg putin isi pot lua vigneta pe o zi prin sms, ca la taxa de pod la fetesti, sau o sapt, sau o luna etc, cat au nevoie, fara sa fie obligati sa plateasca pe un an daca ei folosesc masina maxim 30 de zile pe an sa zicem.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin C.
La 12/31/2017 la 19:33, George B a scris:

Ups..Usor colegilor, caci acum vine "grupul" si va taxeaza de policiatism pe forum...

Si on topic, sunt perfect de acord cu ITP.ul la un an + penal pentru "fabricatia" lui.

Care e problema, nici aici nu mai avem voie sa ne exprimam off-urile de frica politicienilor care ne-au adus in starea care santem? Din 2018 RAR anual. taxa de poluare pe toate masinile inmatriculate, etc. Maine poimaine ne trezim cu taxa/ km  rulati si pentru rulote.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

 Eu vad taxa asta ca find un alt impozit la impozitul actual, deoarece cum impozitul se calculeaza in functie de capacitatea cilindrica, deci tot la poluarea ce o fac motoarele se face referire, singura diferenta find aparitia denumiri de norma de poluare euro!

 Pacat ca nu se ocupa de amendarea celor care taie padurile pentru a face bani necesari sau a stopari fenomenului pentru a respira cu toti un aer mai curat si a impiedica aparitia a tot felul de fenomene meteo nedorite!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Anghelescu Anton

Buna ziua. Am vazut mai sus un grafic cu nr. de morti. Acest grafic este gresit si am sa ma explic :

1. Cati km. de sosele are Malta ?

2. Ce relief are tara respectiva ?

3. Nivelul de trai .

Poate romanul sa cumpere la fiecare 8-10 ani o masina noua?

Nu mai afisati grafice fara explicatii. In rest , , traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul".

Sa auzim numai de bine.

A.A

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Alo moderatorii! Mi-ati sters textul initial din post si ati comentat voi in el ce ati vrut in numele meu. Nu puteati sa citati postul meu? Care e problema, s-au ati incurcat butoanele?

  • Like 2
  • Downvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

@Traian M    a scris "Romanul poate sa-si cumpere masina noua la 8-10 ani, decat cate o tigaie veche de 15 ani si poluanta la fiecare 1 an 2, dar nu vrea ca e dus cu capul de fasoane;  vrea sa arate barosan, sa vanda imagine de smecher anturajului lui de imbecili ca si el ."

 

Sunt convins ca ai vrut sa scrii "Unii dintre romani pot"

 

 

    Problema e ca nu respecti Regulamentul, recte cap III, art. 2.

Si noi, membrii acestui forum, suntem cu totii romani. Chiar si  sotiile, copii, parintii si restul famiilor si prietenilor nostri, sunt si ei tot romani.

Pe cale de consecinta si imbecili, dupa cum ai afirmat.

 

Consider ca ai nevoie de un ragaz, pentru a reconsidera felul in care ne tratezi.

 

Iti ofer libertatea sa ti-l iei singur!

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Radu, imi pare rau, dar tu ai scos din context si rastalmacesti cuvintele mele si combini cum iti convine tie parte din textul meu cu regulamentul si pui de un subiect facut ca la Antena 3. Textul era foarte coerent si argumentat si inteligibil, dar ati sters o parte din el.

Realitatea trista este anul trecut s-au importat peste 600.000 de masini vechi, majoritatea mai vechi de 10 ani si nu din saracie, ca "romanul"(am pus ghilimele) nu mai e de mult sarac, cum suntem toti obisnuiti sa ne plangem, ci doar ii lipseste educatia civica care sa il determine sa faca alegeri corecte pt el, pt mediu si comunitatea in care traieste. "El" sufera de grandomania bmw-urilor, audi-ilor, vw-urilor cu catalizatoarele date jos si egr-uri dezactivate, cu fumul curgand dupa el.

Si este o larga patura de asemenea persoane.

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Sunt de acord cu tine pana EGR (Exhaust gas recirculation). Recircularea gazelor arse reduce introducerea de aer proaspat iar CO,   CO2, N2 nu se reduc prin recirculare; doar anumite hidrocarburi care nu au ars in prima faza se pot reduce. Ai vazut si tu ce au facut cu EURO 5 . Au mintit pentru ca nu se pot reduce sub o anumita limita.

 

Trebuiau sa dea facilitati pentru masini pe benzina care polueaza mai putin si pentru masinile pe GPL care polueaza si mai putin.

 

Tu ce masina ai cred ca una diesel.

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Reactia de ardere in motor este urmatoare: CmHn + (m + n/4) O2 → m CO2 + n/2 H2O. Asta este teoretic dar practic todeauna  reactia nu este o ardere completa si rezulta si CO.

Azotul din aer nu participa in reactia de ardere si este eliminat. Cu cat combustibilul este mai greu cu un nr mai mare de carbon cantitatea  CO, CO2  este mai mare.

 

Prin softul montat pe motor se asuma ca s-au introdus cantitatile necesare de aer si combustibil pentru o ardere cat mai completa.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
în urmă cu 3 ore, Traian M a scris:

Radu, imi pare rau, dar tu ai scos din context si rastalmacesti cuvintele mele si combini cum iti convine tie parte din textul meu cu regulamentul si pui de un subiect facut ca la Antena 3. Textul era foarte coerent si argumentat si inteligibil, dar ati sters o parte din el.

Realitatea trista este anul trecut s-au importat peste 600.000 de masini vechi, majoritatea mai vechi de 10 ani si nu din saracie, ca "romanul"(am pus ghilimele) nu mai e de mult sarac, cum suntem toti obisnuiti sa ne plangem, ci doar ii lipseste educatia civica care sa il determine sa faca alegeri corecte pt el, pt mediu si comunitatea in care traieste. "El" sufera de grandomania bmw-urilor, audi-ilor, vw-urilor cu catalizatoarele date jos si egr-uri dezactivate, cu fumul curgand dupa el.

Si este o larga patura de asemenea persoane.

 

 

@Traian M , adevar graiesti ! Asta-i realitatea si trebuie sa o acceptam ...

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

@Traian M m-as bucura sa-ti para rau! Daca puneai ghilimelele de prima data, discutia asta n-ar fi avut loc!

 

Inca doua precizari:

- Antenele nu se numara printre posturile mele preferate. Esti mai subtil de data asta, dar tot jignire ramane.

- Sper sa nu mai cazi in extremism, data viitoare n-am sa mai gresesc "butonul". :default_big_grin:

 

Subiect inchis!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ionescu
în urmă cu 10 ore, Traian M a scris:

 

Realitatea trista este anul trecut s-au importat peste 600.000 de masini vechi, majoritatea mai vechi de 10 ani si nu din saracie,

 

 

Dupa parerea mea, realitatea trista este ca cea mai mare parte din acel numar de 600 000 s-au "importat" din BG... in realitate ele circulau de ani de zile aici.

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Subiectul topicului parca avea legatura cu ITP-ul si noutatile calde...:default_doh:

Vad ca discutiile au luat-o razna si dupa parerea unora, unii romani sunt mai romani decat altii, care nu-si pot permite o masina noua...:nedecis:

Va rog sa reveniti la subiectul topicului si sa-i respectati si pe cei care nu-si pot permite o masina noua, chiar daca sunt romani! :multumesc!:

 

  • Like 3
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.