Dobrea Florin

GPS Tracker pentru rulota

7 postări în acest subiect de discuţie despre GPS Tracker pentru rulota

GPS Tracker pentru rulota

Dobrea Florin

Salutari, cum multi dintre voi bine stiti ca de curand mi-a fost furata rulota, am hotarat ca pentru viitoarea rulota sa-mi achizitionez un tracker.

 

Am studiat piata in ultima saptamana, am tot citit pe ici pe colo si intr-un final m-am oprit la un Xcsource 407 care ofera o autonomie in sleep mode de 120 zile apoi trebuie reincarcat 10h.

Astazi l-am primit si "m-am jucat" cateva ore cu el si pot spune ca e foarte ok. Are o acuratete de cca. 10m ceea ce face imposibil sa-l ratezi.

 

E micut, nu foarte usor (300g) cu 6 magneti puternici pe spate. L-am lipit de laptop si l-am ridicat caml a 1m deasupra mesei. Comenzile sunt simple se fac prin sms sau se instaleaza o aplicatie, se fac niste setari apn si de acolo se poate urmari live, istoric pe ore/zile/luni...etc

 

Poate aveti idei cam unde i-ar sta mai bine intr-o rulota? Eu ma gandesc sa fac intr-un fel sa-l bag in caroserie intre peretii de exteriori?

 

Atasez ceva poze cu el in "misiune",

 

Poza 1 - aspect

Poza 2 - urmarire live (aplicatie)

Poza 3 - verificare istoric (aplicatie)

Poza 4 - comenzi date prin sms "A" este trackerul cu simul prietenei in el.

 

Florin

20171227_153728[1].jpg

Screenshot_20171227-151045[1].png

Screenshot_20171227-151232[1].png

Screenshot_20171227-151715[1].png

  • Like 1
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ilie Minea

Florin, scrie ceva amanute despre achizitie, sursa, pret. In necunostinta de cauza, intreb :se poate folosi cu telefonul? Sau trebuie cumparat si un receptor.Fi un pic mai explicit cum  se regleaza[seteaza, cartela sim] si pt. neinitiati in domeniu. Multumesc pt. amabilitate.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dobrea Florin

Salutari, incerc sa fiu mai explicit in limita cunostintelor mele:

 

Am avut timp suficient sa meditez si sa studiez piata si am gasit trackere de la £10 pana la cateva sute. Diferentierile in mare parte se fac de brand apoi de specificatii.

Cum rolul unui tracker este de a-ti da tie siguranta si in cazul unui eveniment neplacut sa te ajute, eu sincer nu am gasit alta modalitate de a-mi proteja viitoarea rulota.

Antifurturile pe cupla / roti din cele citite pe grupurile din UK se desfac foarte usor cu o banala surubelnita. O camera de supraveghere doar supravegheaza, filmeaza...si cam atat, raman cu filmarea, nu-mi aduce inapoi rulota furata (desi am optat si pentru optiunea asta, mi-am montat una wifi sub veranda).

Eventual eu ma gandeam ca pe viitor sa desfac cupla si sa o iau in casa, suna prostesc dar mi se pare foarte usor de demontatat/montat si fara cupla cum naiba sa o mai fure?

 

In fine, Teackerurile se derefentiaza cum am mai spus in functie de brand si specificatii. Piata e atat de diversificata si chinezeasca incat ai nevoie de zile sa intelegi care ar fi cea mai buna optiune raportat la calitate/pret. Sunt o sumedenie de trackeruri care vin cu un minim de acumulator integrat, cu o autonomie de cateva zile. Sincer mi se par o prostie, cum sa tin trackerul in permanenta legat la bateria rulotei? Pai e logic ca hotul la un memoment dat decupleaza bateria de pe rulota, si atunci ce fac, care mai e rolul trackerului? Eh, de aceea am cautat un tracker reincarcabil si cu o autonomie a bateriei cat mai mare. Am gasit ceva optiuni cu o baterie de 800zile parca in sleep mode, dar mi se pare totusi prea mult, sa nu zic de domeniul sf-ului si pretul de asemenea nu de neglijat (cred ca in jur de £150).

 

Xcsource cu autonomie de 120zile mi se pare alegerea perfecta si sigura. E normal ca la 2-3 luni sa mai arunci o privire la el, sa-i mai faci un test, sa vezi daca mai e functionabil sau nu.

 

Setarile trackerului sunt relativ simple. In primul rand trebuie sa-l ai in full baterry, unde o incarcare 10% catre 100% dureaza 7-8h. Incarcarea se face prin banal cablu usb, mai cum au toate telefoanele si direct dintr-o sursa usb (gen port laptop) cu un amperaj maxim de 1.

Apoi se introduce in el un oarecare sim orange-vodafone, dar aici trebuie tinut minte, simul trebuie sa fie activ si cu credit valid pe durata utilizarii, pentru ca la randul lui simul iti trimite sms-rui raspunzand comenzilor date de catre tine.

Baterie incarcata - sim activ introdus -> se fac setarile de admin de pe telefonul tau. Simplu, trimiti un sms de pe telefonul tau catre nr simului din tracker, se vede in poza 4. O data admin, trackerul iti va raspunde numai tie la comenzi. Cu un simplu sms gen "location" iti trimite pe telefonul tau locatia lui printr-un sms incluzand link pentru google maps.

Mai ai o optiune de urmarire live sau verificare istoric (pozele 2-3) printr-o aplicatie downloadata de pe magazin play, dar aici treburile se complica putin, cel putin mie mi-a luat 3h sa inteleg cum trebuie sa rulez in aplicatie. Trebuie sa dai niste comenzi trackerului cu apn-ul simului, cu user si parola ca la randul lui trackerul sa poata actiona internetul. Dupa cum im aduc aminte la vodafone setarile pentru internet erau de genul vodafone.live.com, id - wap cu passw - wap, parca nu mai retin exact, sim vodafone ro am folosit ultima dta in urma cu 10ani. Deci comenzile astea trebuie sa i le trimiti trackerului "admin123456 set apn vodafone.live.com" aici o sa primesti sms inapoi "apn ok". Ma rog...mi se pare o joaca dar tot odata complicat, cu atatea setari si comenzi dar ele sunt explicate pe larg in cartea de instructiuni.

 

Deci ce e de retinut: tracker baterie full, sim activ cu credit, trackerul meu merge numai in 2g, alea 3-4g erau peste suta de lire, magneti puternici, se poate prinde usor de axul rulotei, eu zic ca o sa-l montez intre peretii de tabla, autonomia bateriei ei zic pana la 120zile, eu sunt multumit daca duce 90zile; sper sa nu fie ca la telefon sa-l incarc zilnic. Pretul lui £49 cumparat de la persoana fizica, poate fi gasit si in magazin la 88 dolari, in state.

 

Cam atat ar fi de spus, si scuzati greselile de exprimare/gramaticale dar nu sunt deloc un narator.

 

Cu bine,

Florin

 

 

  • Like 2
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dobrea Florin

Features and Details:

•4 WAYS FOR ACCURATE REAL TIME TRACKING: Using Web server/Mobile phone App/Calling/Sending SMS to instantly track the location of children, elderly or stolen vehicles. Free Real Time Tracking, GSM/GPS dual mode positioning, positioning accuracy of up to 5 meters.

•WATERPROOF & MAGNETIC DESIGN: IPX6 waterproof design, no need to worry about rainy days. With six strong magnets on the back, the tracker can be firmly stuck on metal surface on cars.

•QUADRUPLE FUNCTIONS FOR ANTI-LOST CAR: Besides Geo Fence, Movement Alert and Shake Sensor, we also add an Induction Sensor on the magnetic side. If someone takes off the tracker, it will sense the change of light and sent a text to alarm you. So you shall track the last position of your lost car right away.

•4 MONTHS EXTRA-LONG STANDBY: 10000mA ultra large capacity rechargeable battery, can standby for 120 days after fully charged.

•MULTIFUNCTIONAL: Geo Fence, Voice Monitor, Induction Sensor, Movement Alert, Shake Sensor, Over Speed Alert, Low Battery Alarm, etc.

Specifications:
Size: 112 x 78 x 28mm / 4.4" x 3.1" x 1.1"
Weight: 300g
Color: Black
Network: 2G GSM / GPRS
GPS Sensitivity: -159dBm
GPS Accuracy: 5m
Charging Parameters: 110-220V Input; 5V-1A Output
Battery: Rechargeable 3.7V 10000mA Lithium battery
Standby Time: 120 days
Enable Time: Cold Start 45s; Warm Start 35s; Hot Start 1s
Storage Temperature: -40°C to +85°C
Operating Temperature: -20°C to +55°C
Humidity: 5%-95% non-condensing

Notes:
1. This device only works with 2G GSM network.
2. This device supports Micro SIM card ONLY. if you are using a Standard SIM Card, Please cut it into Micro Size; if you are using a Nano SIM Card, please mind to use an adapter to fit in. (The Card and Adapter are not included)
3. Download the free app "TKSTAR GPS" by scanning the QR Code on the manual or search from the App Store/Google Play. Select "Log in by IMEI", Use the "IMEI/ID No." from the back of the cover to log in. The default password is"123456".

Package Includes:
1 x GPS Tracker
1 x USB Cable
1 x Storage Bag
1 x Cleaning Cloth
1 x SIM Card Eject Needle
1 x User Manual

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dobrea Florin

Si eu ma gandeam sa iau ceva mai ieftin si sa-l alimentez in permanenta la un power bank de 25000mah (ca tot am unul si nu-l folosesc) dar devine prea mare si prea greu.

 

Semnalul gps nu cred ca este o problema daca sta intre pereti, ei vin cu 6 magneti pe spate si se recomanda amplasarea lui sub rulota pe axul ei.

Pana acum 2sapt nici nu ma gandeam ca poate fi folosit ca si obiect de siguranta pentru caravana desi aproape zilnic m-am lovit de trackerele astea. Fac zilnic receptia a 1-2 containere si 5-6 tiruri, o mare parte din ele au trackere inauntru in paleti, deci nu cred ca e problema cu semnalul.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea

Intrebare, intrebatoare; simul trebuie sa fie de abonamant ?, cel de cartela este limitat in fiecare luna, de incarcare.

Daca iti fura rulota , tocmai cand ai uitat sa reincarci cartela, degeaba tracker.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea

Am gasit, Xcsource 407 de vanzare pe E-bay, cu 61, 88$. Nou.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Viorel C.
      de Viorel C.
      La propunerea colegului @James, am creat acest subforum, in care se pot posta informatii si sfaturi despre siguranta si securitatea rulotei, in mers, sau atunci cand stationeaza.
      Putem discuta despre sisteme de cuplare utile si recomandate, despre variante si modele antifurt, practic tot ce consideram ca este util din aceste puncte de vedre.
      Succes!
       
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.