Ruxandra

Antigel?!

5 postări în acest subiect de discuţie despre Antigel?!

Antigel?!

Ruxandra

Buna ziua. Este prima iarna in care avem rulota si am fi vrut sa facem o excursie. Dar nu gasim antigel pentru rulota.

Intrebari: 1.Gasesc undeva in Bucuresti sa cumpar acum? (Am fi vrut sa plecam peste trei zile si tocmai am aflat ca nu mai vine comanda facuta pe e-bay, nu inteleg de ce.) Sau pot comanda undeva sa mi se livreze in doua zile?

                 2.Exista un magazin unde as gasi pe traseul Bucuresti-Sibiu-Arad-Budapesta?

                 3.Se poate inlocui cu o alta substanta?

                 4.Tocmai am aflat ca ar exista un sistem sa imi tina rezervoarele calde...Toate rezervoarele? Cum se numeste, ce ar trebui sa caut, se monteaza imediat?

 

Multumesc pentru orice ajutor, inca nu mi-am pierdut speranta de a pleca peste 3 zile...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

AlexP

De antigel pentru rulota eu nu am auzit, asta nu insemna insa ca nu exista.

 

In principiu exista doua tipuri de echipari pe rulote: un circuit combinat (rezervor exterior cu furtune in interior) si un circuit interior (rezervor si furtune in interior). Eu le am pe ambele si le folosesc in functie de anotimp.

 

Acum, indiferent de tipul de circuit, nu este recomandata deplasarea cu rezervoarele pline (dezavantajele sunt multiple). In consecinta antigelul nu are ce cauta in circuitul de apa al rulotei.

 

ATENTIE: Antigelul este toxic.

 

Acum, in pregatirea de iernare trebuie eliminata toata apa din circuitul de apa, deci nu este nevoie de antigel. La utilizarea rulotei pe timpul iernii, celula este incalzita, deci nu este nevoie de antigel.

 

In speranta ca am reusit sa te lamuresc un pic, va doresc excursie placuta.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Buna Ziua

 

La ce vreti sa folositi antigelul

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

In vasul de sus al toaletei puneti solutie de parbriz ptr iarna ( -20°C), iar in instalatia de apa a rulotei DOAR apa curata, nimic altceva...Succes si vacanta placuta! :OK:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Exista anigel menajer pentru instalatiile de apa potabila. Exista deasemenea dispozitive electrice antiinghet (cam scump !). Consultati magazinul Motorhome la aceasta grupa de articole:  http://www.motorhome.ro/baterii-apa.html

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.