Eusebiu Cretu

Sfaturi /pareri- ventilatie soba

9 postări în acest subiect de discuţie despre Sfaturi /pareri- ventilatie soba

Sfaturi /pareri- ventilatie soba

Eusebiu Cretu

Salutare tuturor!

Avand in vedere ca nu am gasit sa cumpar (SH) un sistem Trumavent functional la 12V si la un pret convenabil , pentru moment m-am hotarat sa  improvizez .

Ideea este sa folosesc o cutie din tabla, in interiorul careia sa montez un ventilator 12V  si sa directionez aerul cald cu ajutorul unei tubulaturi flexibile (evacuare hota).

Din probele facute  sistemul pare a fi functional, acum nu stiu daca exista vreun risc prin folosirea acestei improvizatii.

Astept sfaturi si pareri din partea celor cu mai multe cunostinte in  domeniu.

Mai jos un filmulet cu probele facute:

vent.mp4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Eusebiu Cretu

Pentru ca in varianta de mai sus se impune descarcarea fisierului, filumetul se poate vizualiza AICI

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Cred ca ideea este foarte buna, in principiu. In fapt insa, daca se va folosi un ventilator de tipul celor din calculatoare, presiunea aerului va fi mai mica decat in cazul Trumaventului, deci aerul cald nu va putea circula cu debitul necesar prin tubulatura. Pe de alta parte zgomotul produs va fi suparator. Palele din plastic vor rezista cu siguranta la aerul cald. Cred ca ar trebui utilizata tot o suflanta cu rotor, nu un ventilator axial.  Sau poti sa experimentezi dirijarea aerului cald spre podea (unde este necesar, de fapt) folosind ventilator (ventilatoare) fara a mai dirija aerul prin tubulatura. Valabil daca rulota are dimensiuni mici.

   Fimuletul este indisponibil (cel putin in cazul meu...).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

@Mihnea Stoenescu Multumesc pentru sfaturi, banuiam si eu  ca ventilatorul nu va fi suficient de puternic in cazul unui traseu mai lung si ma gandeam ca solutie sa mai intervin cu un ventilator pe la jumatatea traseului  (tubulaturii).

Rulota nu este foarte mare,   daca reusesc sa scot aerul cald din  dulap, folosind chiar si un  singur metru de tubulatura cred ca este un castig.

 

Cu filmuletul mai incerc AICI

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David
în urmă cu 1 oră, Eusebiu Cretu a scris:

 

Avand in vedere ca nu am gasit sa cumpar (SH) un sistem Trumavent functional la 12V si la un pret convenabil 

 

Pret convenabil?:nedecis:

Sincer nu inteleg ce vrei sa spui cu "pret convenabil" si cât o fi însemnând pentru tine ? De ce nu te referi la pretul pietii pentruu un vent la 12 v? Din care stiu, dupa cum am si cumparat dar si vandut pretul "se invarte" in jurul a 50 de euro! Chiar este atat de "inconvenabil" pentru tine? N-as zice!

"Joaca-te" cu improvizației tale si cine stie ce regrete vei avea!!!:tamp:

Stai linistit 50 de euro nu-s o avere, dar de scapă de eventuale "dureri de cap"! Unde mai pui ca te si încălzesc la propriu!:tipp:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

@Eugen David

50€  este un preț convenabil,  și l-as cumpara și mâine la acest preț !

Nu am găsit mai ieftin de 100€ 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Vezi ca din 29.xi este unul pe OLX la 299 lei, redus de la 325.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.