Emil Vinteler

Off camping in Valea Dracului, judetul Cluj

11 postări în acest subiect de discuţie despre Off camping in Valea Dracului, judetul Cluj

Off camping in Valea Dracului, judetul Cluj

Emil Vinteler

Buna dimineata, colegi rulotisti. :salutare!:

Ma bucur sa ma intalnesc din  nou( virtual) cu voi si sa ma intorc din nou in timp, in primii ani de rulotit.:105:

Suntem din nou in primii ani de proprietari de melc:rulotisti:,   inca solitari, abia deprinsi cu confortul( uauxD, avem frigider, aragaz si cel mai tare: avem usa, nu fermoar, ca la cort:laughing:). Suntem boieri!:amuzat:

In fiecare week-en  suntem in cautare de senzatii tari,   cautand locatii noi de campare sau revenind la cele cunoscute deja, din anii de excursii cu cortul:)

Una din aceste locatii, pe care vreau azi sa v-o prezint si voua este Valea Dracului, in judetul Cluj. Localizarea GPS  Valea Dracului: 46.485162, 23.660698

LOcul este pe drumul judetean 103G, dincolo de Moldovenesti, intr-o zona destul de accesibila, in sensul ca nu trebuie sa rupi masina si rulota ca sa ajungi acolo.:cu-rulota:

Camparea se  poate face pe un platou larg,   intr-un perimetru marginit de dealul impadurit , pe o parte si de un sipot de apa , pe alta parte. Daca  se doreste camparea mai ferita de ochii celor care trec pe drum, se poate aseza rulota chiar langa drum, pe malul paraului, sub o liziera de verdeata care margineste calea de acces. Ne-am mai plimbat si am vazut ca sunt multe locuri frumoase si mai incolo, pe  marginea drumului, dar noi, ca niste ardeleni conservatori ce suntem :nedecis:, am ramas in locurile in care campam cu cortul. De, poate era si nostalgia anilor tineri si putin inconstienti, cand veneam in haita cu corturile, 4-5 familii, fiecare cu cate doi copii   cu varste cuprinse intre 5-12 ani. :) Nu aveam mare lucru, doar corturile, pavilioanele, ceaun si gratar, dar frumos mai era!:sun33:Copiii umblau pe toate dealurile si se jucau, noi faceam focul, mancare si dimineata adunam oalele  imprastiate pe toata pajistea.:58d6c6281fac7_faccinste::tipp::amuzat: .

Prezentarea de azi a locatiei este in alti ani, in poze o sa vedeti copiii deja mari, studenti si gasca  de parinti putin mai inteleapta(  nu mai batrani, noooo:o)

 Sa ne amintim  cu drag si sa mergem cu optimism inainte!:OK:La buna vedere, colegilor!:rulotisti:

20150509_140035.jpg

20150509_140044.jpg

20150509_140049.jpg

20150509_141103.jpg

20150509_141109.jpg

20150509_180813.jpg

20150509_180819.jpg

20150509_180833.jpg

20150509_180857.jpg

20150509_184503.jpg

20150510_153711.jpg

20150510_153841.jpg

20150510_165305.jpg

20150523_130256.jpg

  • Like 9
  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Aurel

Foarte frumos !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu-Betty

Fain locul. :noroc:

Să înțeleg că voi ați dat tonul în gașca de acolo la ruloteală ? :cu-rulota:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Vinteler

Am ramas doar cu tonul , din păcate din cauza datoriilor au ramas doar vizitatori sau  au venit la cate o iesire la grătar:salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Vinteler

Nu chiar, nu am reusit sa-i molipsim,   ei sunt in continuare cu corturile, cabanele:default_big_grin:Din aceasta cauza nu i-ati intalnit inca. A fost o tentativa la ruloteala din Valea Ierii, dar nu au gasit locul si noi nu am avut semnal la telefon. Daca reuseau sa ajunga, aveam formatie extinsa la karaoke:amuzat:

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan

Multumim pentru prezentare .... aveti multe locuri frumoase acolo, aproape de voi .... fata de noi sunt cam departe, dar poate reusim sa facem o "aroganta" si sa ne mutam in Ardeal .... asta avem in plan acum, ca tot am iesit la pensie :tipp:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Adrian

Frumos prezentat, locul curat, jos:salutare!:.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea

Fain locu, vorba lui Flavius pacat ca, este prea departe de cei din sudul tarii.

Multumim pentru frumoasele imagini.

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Vinteler
în urmă cu 3 ore, Radu Adrian a scris:

Frumos prezentat, locul curat, jos:salutare!:.

Este regula noastra batuta in cuie,   lasam locul asa cum l-am gasit sau mai curat, daca este cazul.:OK:

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Vinteler
acum o oră, Ilie Minea a scris:

Fain locu, vorba lui Flavius pacat ca, este prea departe de cei din sudul tarii.

Multumim pentru frumoasele imagini.

Asa cum am zis, nevasta-mea plange dupa mare 11 luni si se bucura in  luna de concediu.:default_big_grin:Daca am locui mai aproape de litoral, nu as mai vedea muntele decat cu tambalau.:default_doh:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea

Emil, cred ca suntem frati de "suferinta", acelasi "necaz",

il am si eu cu sotia. Ar vrea 13 luni din 12 sa stea la[in] mare, spre deosebire de mine care prefer muntele.

Noroc ca ii place campingul "Vampir" din Bran, asa mai vad si eu muntele.Dupa ea, toata vara am sta inTassos, sincer nu-mi displace nici mie.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.