Draghiciu Dumitru

Noul cod rutier

56 postări în acest subiect de discuţie despre Noul cod rutier

Noul cod rutier

Flavius Ivan
în urmă cu 1 oră, Tiberiu Bernath a scris:

Asa cum ma asteptam nu putem lamuri usor anumite lucruri deoarece toate legile romanesti sunt neclare, lasa loc interpretarilor sau nu au referiri la toate situatiile posibile.Caz in care decide pe loc Garcea dupa cum il duce mintea.

 

Cel mai bine este sa faci o petitie, prin mail,  la I.G.P.R. si cu siguranta vei primi raspunsul legal pentru speta ta ....

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Eugen David
în urmă cu 4 ore, Tiberiu Bernath a scris:

Nu este vorba de aceeasi situatie.

 

Mai colegule, tipic romanesc! Ca-ntodeauna cand nu ne "iese pasenta" altcineva e de vina, ba "garcea", ba legile, ba mai stiu eu ce ori cine ?:nedecis:

Cât ai tu drept de tractat in ansamblu, sunt de fapt insumate mma masinii si cat are ea drept de tractat, 2995 kg in cazul tau!

Acum tu ai avea dreptul sa conduci un ansamblu de 3500 kg dar si cu masina adecvată!

Nu-i nici o filozofie, "speță aparte"...!

Bunăoară masina mea Hyundai Tucson cu motor diesel de 1991 cc, o greutate proprie de 1800 kg si o mma de 2240 kg, datorita faptului ca are drept de tractat cu dispozitiv de frânare doar 1600 kg, deci in ansamblu dupa cum bine scrie-n CI-ul ei 3840 kg! Acum dupa cum spui tu ceva "gen sa moară si capra vecinului", zic si eu; de ce un VW Sharan, Ford Galaxy ori Seat Alhambra au drept de tractat 2000 de kg, având o motorizare de 1, 9,   de diesel vorbesc dar si putere mai mica de 140 cp cat are Tucsonul, nu stiu exact greutatea dar mma in cazul lor ieste mai mare avand 7 locuri?

Poate ca asta ar fi si explicația! Zic, nu stiu cu certitudine!

Efectiv tu te-ai ferit sa spui ce typ de masina ai, ce greutate , mma dar si ce drept de tractat are? 

Asa ca daca faci cursul nu rezolvi nimic, schimba si masina!

Eu degeaba am profesionist B, C, E caci tot atat pot tracta legal in ansamblu!

Acum sa nu crezi ca te va sancționa cineva ca tu vei depasii in ansamblu cu 25 de kg, dupa cum spui 2995 la 3020! Ar fi la mintea cocosului!

Peste tot in UE, ai drept de depasit greutate pana la 10% si greutate pe vehiculul tractat ori în ansamblu!

Asa ca din punctul meu de vedere dar si al altora nu cred ca vei avea ocazia sa vezi unde-ti va încadra "garcea" fapta! Pentru 25 de kg n-o sa "ai satisfactia"!:tamp:

Numai bine! :noroc:

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George B
în urmă cu 2 ore, George M. a scris:

Singura solutie e sa schimbi masina.

Sau detarata rulota...ca-i mai ieftin...

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Stoica

Masa Maxima Tehnica a Ansamblului nu inseamna MMA masina +MMA rulota , ci masa ansamblului  la momentul controlului .Cit are voie masina sa tracteze gasesti in cartea masini . Cu categoria B  tractezi ansamlu de 3500 kg nu 4250 daca vrei 4250 iei B96 .

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan
45 minute în urmă, Cristian Stoica a scris:

Masa Maxima Tehnica a Ansamblului nu inseamna MMA masina +MMA rulota , ci masa ansamblului  la momentul controlului

 

Ne puteti spune unde scrie asa ceva? O lege, un ordin, o H.G. , ceva ..... Sau este doar o parere?

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu Pascu

@George B,   nu va reusi in veci sa detareze o rulota inscrisa  deja in circulatie!

Eu am incercat sa detarez rulota mea Knaus Eurostar  de  la 1700 la 1500 kg. Unde te blochezi? Placuta metalica cu seria si masele ei stantate trebuie inlocuita cu una originala de la producator :(

Knaus Germania (cazul meu) nu elibereaza placute pentru o rulota din  2003.In schimb imi tot trimit reviste si alte materiale :) . De, nemti!

Asa ca mi-am schimbat masina ......acum  imi trebuie categoria E (MMA cumulat 4690 kg)

Atasez raspunsul primit de la RAROM.

 

 

Rarom.png

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Stoica

Nu este o parere personala , este explicatia celui care mi-a facut omologarea la masina.L -am intrebat de ce ma limiteaza la 1350 kg daca constructorul a zis 1500 kg.Masina are 1500 si MMA 1900  iar masa maxima tehnica admisa pentru ansamblu 3250.Masa tehnica a ansamblului  nu este MMA ansamblu.Una se calculeaza cu suma MMA-uri din taloane si alta se ia cu cintaru.Dar nu trebuie sa ma credeti pe mine , dati o cautare pe Google si vedeti o gramada de explicatii pe mai multe forumuri

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan
14 minute în urmă, Cristian Stoica a scris:

Nu este o parere personala , este explicatia celui care mi-a facut omologarea la masina.L -am intrebat de ce ma limiteaza la 1350 kg daca constructorul a zis 1500 kg.Masina are 1500 si MMA 1900  iar masa maxima tehnica admisa pentru ansamblu 3250.Masa tehnica a ansamblului  nu este MMA ansamblu.Una se calculeaza cu suma MMA-uri din taloane si alta se ia cu cintaru.Dar nu trebuie sa ma credeti pe mine , dati o cautare pe Google si vedeti o gramada de explicatii pe mai multe forumuri

 

Interesant ar fi cum explica acelasi individ expresia "MASA MAX. IN ANS. : 3100 kg"

La mine pe carte si pe talon asa scrie ..... facute in 2011 ..... nu apare cuvantul TEHNICA ..... iar expresia apare la Observatii

In cartile model noi, aparute in 2016, apare rubrica separata: MASA MAXIMA TEHNIC ADMISIBILA A ANSAMBLULUI DE VEHICULE (kg)

 

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan
27 minute în urmă, Cristian Stoica a scris:

Dar nu trebuie sa ma credeti pe mine , dati o cautare pe Google si vedeti o gramada de explicatii pe mai multe forumuri

 

Referitor la asta eu va sfatuiesc sa nu va luati chiar dupa tot ce scrie pe NET (www) ....

Eu am cautat si nu am gasit o explicatie legala a acestei expresii ....... 

Ne puteti da un link sau un loc concret unde este explicata expresia? Haideti sa trecem de expresia " dati o cautare pe Google si vedeti o gramada de explicatii pe mai multe forumuri" si sa ne aratati concret .....

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

@Flavius Ivan :salutare!:
Foarte bine punctat.:OK:
Dorim sa stim ceva legal si la obiect pe subiectul discutat.:o

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan

Tocmai de aceea , dupa postarea de ieri, am facut petitii in acest sens la IGPR - Directia Politiei Rutiere si RAR ..... cand voi primi raspunsurile le voi face cunoscute tuturor

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan

Acesta este subiectul petitiei!

Va salut!

Posed un Citroen C4, 1.6 hdi 109 cp ..... cu MMA 1800 kg .... care la rubrica Observatii are mentionata expresia MASA MAX. IN ANS. : 3100 kg
Doresc sa aflu explicatia legala a acestei expresii? 
Se refera la suma MMA-ului ansamblului pe care il pot conduce legal cu acest autovehicul sau la MMA-ul ansamblului cantarit in momentul opririi pentru control?
Ce risc, din punct de vedere legal, daca conduc un ansamblu format din masina de mai sus si o rulota cu MMA 1350 kg si sunt oprit de organele de politie insotiti/sau nu de reprezentantii RAR?
Va multumesc!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan

Asta e noul model de C.I .V. ..... am vazut luna trecuta o rulota la Pitesti cu o astfel de carte, era eliberata pe 15 sept 2017 ..... am vazut ca au aparut si la Ploiesti

cartea-rar-2017-4f9294c29fb10b29f7-940-0-1-95-1.jpg

nou-CIV-2-3.jpg

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
M. Bunea

Doamne, cita gargara pentru nimic ! Eu stiu ca am mai dat de un asemenea topic si s-a incheiat pentru ca cineva a pus punctul pe I. Dar vad ca s-a reluat. Iata un exemplu concret ca sa se termine cu parerile.

1 Masina :   Mitshubishi Pajero Sport

                         - masa proprie                       1955 Kg

                        - masa maxim autorizata      2510 Kg

                        - masa maxima in autotren   5410 Kg

2. Rulota       - masa proprie                         1010 Kg

                      - masa maxima autorizata     1300 Kg

Categoria B iti da dreptul sa mergi cu un ansamblu masina-remorca cu masa maxima de 3500 Kg. Aceasta greutate este suma celor doua mase maxim autorizate.

In cazul meu:  2510 + 1300 Kg = 3810 Kg.

Am facut un curs la scoala de soferi si cu actul de absolvire m-am prezentat la politie, unde mi-au preschimbat carnetul si au adaugat un "96" pe coloana 12.

Acest 96 imi da dreptul sa conduc un ansamblu masina-rulota cu o greutate totala maxima de 4200 Kg si este valabil in toata Europa.

Ca sa pot conduce un autotren peste 4200 Kg mi-ar trebui BE.

Atasez o fotografie cu spatele permisului.

PUNCT

Carnet spate.jpg

  • Like 3
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
M. Bunea

Vad ca trebuie sa mai adaug ceva. Nici un politist nu are cintarul la el. El se uita in CIV si face suma celor doua mase maxim autorizate. Ce greutate au vehiculele tale este alta poveste si inca n-am auzit sa te duca cu rulota la cintar.

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

M Bunea,  :salutare!:
Colegul nostru expune o alta situatie. 
La el masa maxima. in autotren este mai mica de 3500 kg.
E vorba de limitarea din talon nu de limitarea categoriei B.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
M. Bunea

Pai este simplu ! Trebuie sa te limitezi la masa maxima in autotren admisa de vehicolul respectiv.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Asta si doreste omul sa stie exact si legal.:OK:
Ceea ce expui dumneata este o situatie in care ma aflu si eu.
Drept urmare trebuie sa fac cursul de B96.
Sa auzim numai de bine.:salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
M. Bunea

Eu nu vorbesc decit atunci cind stiu ceva cu certitudine. De mistocari prosti sint satul. Si cu asta am terminat; nu mai raspund.

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan

 

3 minute în urmă, M. Bunea a scris:

Eu nu vorbesc decit atunci cind stiu ceva cu certitudine. De mistocari prosti sint satul. Si cu asta am terminat; nu mai raspund.

 

Discutia este despre ce a postat @Tiberiu Bernath in pagina 2 ..... de limitarea din C.I.V.-ul masinii ..... 

Despre discutia cu cantarul politistului ..... cand vedeti pe soselele patriei duba inscriptionata cu ISCTR impreuna cu masina politiei pe dreapta sau stanga drumului, acolo se opresc TIR-uri si se cantaresc .... prin UE am inteles ca au inceput sa se cantareasca IN MERS , cu niste dispozitive speciale .....

Ansambluri de rulote inca nu au inceput sa cantareasca dar .... niciodata nu e prea tarziu!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Va rog sa terminati cu prostiile si sa va exprimati argumentele pro sau contra intr-un mod cuviincios!

Altfel, daca degenereaza discutia voi fi nevoit sa inchid acest topic...:multumesc!:

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Repet , va rog sa discutati civilizat!

Si nu tot ceea ce vezi tu sau eu, e obligatoriu sa vedem amandoi...si cu asta cred ca am lamurit problema si vreau sa oprim aici off-topicul...:multumesc!:

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan
La 05.12.2017 la 18:31, Cristian Stoica a scris:

Masa Maxima Tehnica a Ansamblului nu inseamna MMA masina +MMA rulota , ci masa ansamblului  la momentul controlului .Cit are voie masina sa tracteze gasesti in cartea masini . Cu categoria B  tractezi ansamlu de 3500 kg nu 4250 daca vrei 4250 iei B96 .

 

 

La 06.12.2017 la 17:22, Cristian Stoica a scris:

Nu este o parere personala , este explicatia celui care mi-a facut omologarea la masina.L -am intrebat de ce ma limiteaza la 1350 kg daca constructorul a zis 1500 kg.Masina are 1500 si MMA 1900  iar masa maxima tehnica admisa pentru ansamblu 3250.Masa tehnica a ansamblului  nu este MMA ansamblu.Una se calculeaza cu suma MMA-uri din taloane si alta se ia cu cintaru.Dar nu trebuie sa ma credeti pe mine , dati o cautare pe Google si vedeti o gramada de explicatii pe mai multe forumuri

 

Apropo de "explicatia celui care v-a facut omologarea la masina" .... poate raspunsul primit de la politia rutiera va schimba parerea ....

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan

 

La 05.12.2017 la 18:31, Cristian Stoica a scris:

Masa Maxima Tehnica a Ansamblului nu inseamna MMA masina +MMA rulota , ci masa ansamblului  la momentul controlului .Cit are voie masina sa tracteze gasesti in cartea masini . Cu categoria B  tractezi ansamlu de 3500 kg nu 4250 daca vrei 4250 iei B96 .

 

 

La 06.12.2017 la 17:22, Cristian Stoica a scris:

Nu este o parere personala , este explicatia celui care mi-a facut omologarea la masina.L -am intrebat de ce ma limiteaza la 1350 kg daca constructorul a zis 1500 kg.Masina are 1500 si MMA 1900  iar masa maxima tehnica admisa pentru ansamblu 3250.Masa tehnica a ansamblului  nu este MMA ansamblu.Una se calculeaza cu suma MMA-uri din taloane si alta se ia cu cintaru.Dar nu trebuie sa ma credeti pe mine , dati o cautare pe Google si vedeti o gramada de explicatii pe mai multe forumuri

 

Apropo de "explicatia celui care v-a facut omologarea la masina" .... poate raspunsul primit de la politia rutiera va schimba parerea ....

20171216_103000.jpg

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan
La 02.12.2017 la 5:47, Tiberiu Bernath a scris:

Am nevoie de ajutorul vostru in a lamuri o problema.Am cat.B si 2 autovehicole tragatoare pe a caror talon scie urmatoarele:masa totala tehnica admisa ptr ansamblu de vehicole este de 2995 kg. Asta inseamna clar ca nu pot tracta un ansamblu de vehicole de pana la 3500 kg.

Intrebare:daca sunt oprit de politie mi se va lua permisul sau talonul.Eu nu sunt in afara legii circulatie cred, ci oar ca nu am respectat indicatiile din talon.

Dvs ce credeti?

 

Un raspuns legal .... 

20171216_103000.jpg

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.