Cristian A

Recomandari accesorii electrice

13 postări în acest subiect de discuţie despre Recomandari accesorii electrice

Recomandari accesorii electrice

Cristian A

Se numeste ADELEQ-LUMEN

E o lampa pe led, cu 30 led-uri, care are un buton de comutare cu trei pozitii: high/ off / low, ledurile se pot comuta pe intensitate maxima (180 lm) , oprit sau intensitate mai mica (90 lm) . Se incarca de la priza si cel mai important, are o baterie litiu de 2000 mAh, care ii o ofera o autonomie de pana la 10 ore. Functioneaza direct pe 220V, iar in lipsa tensiunii de alimentare trece direct pe acumulator. Functioneaza de la -25 la 35 grade. Se gaseste in magazine (se poare cauta dupa denumire) la pretul de aproximativ 40 lei cu tva inclus.

IMG_20171012_175822.jpg

IMG_20171012_175907.jpg

IMG_20171012_175918.jpg

IMG_20171012_175942.jpg

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Cristian A

PRIZA DE EXTERIOR

De fapt doua prize: una standard de 12 V cc si una pe USB, ambele intr-o carcasa etansa si cu capace de cauciuc care impiedica intrarea apei. Mai are, montat pe firul de plus, soclu etans cu siguranta fuzibila care se poate schimba. In capat i-am pus un stecher standard de 12 V, plus cablu si am obtinut un prelungitor de 7-8 metri, pe 12 volti, rezistent la apa.  Priza e de pe AliExpess, costa 20 lei (fara taxe transport, adica nu sunt), vine cu si cu sistem de prindere (e de fapt pentru motociclete si se leaga pe acumulator, se monteaza pe ghidon si sunt rezistente la apa), stecherul pe 12v e unul destul de bun, costa 6 lei la Selgros, cablul 70 bani/metru. (Legaturile le-am cositorit si le-am izolat cu tub termosensibil sa nu patrunda apa)

IMG_20171012_180223.jpg

IMG_20171012_180233.jpg

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

INCARCATOR ACUMULATORI 

Se alimenteaza de la 12V, priza standard auto. Incarca 2 sau 4 acumulatori (are buton de comutare), tip AA sau AAA. Incarca cu pana la 700 mAh. E cu sigla K, Kaufland. Nu retin pretul, dar nu e scump deloc. Acumulatori, la oferta, la Mediagalaxy sau Altex: AA Goldenpower Ni-Mh 2400 mAh si AAA Goldenpower  Ni-Mh 900 mAh, i-am gasit si la 12-14 lei/ 2 buc.

IMG_20171012_181156.jpg

  • Like 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

DUS alimentat la  12 V cc

Pompa e de pe Exis, a costat in jur de 40 lei, cablul electric  e 70 bani/ metru, stecherul pe 12 V e 6 lei la Selgros, plus un intrerupator tip veioza. Toate legaturile le-am cositorit si izolat cu tub termosensibil (2 lei/ metru, ajunge pentru 20 legaturi).  Proba de foc la dus: alimentat rulota (rezervorul) direct din rau (pompa nu am pus-o pe fund la nisip, am asezat-o pe pietre) printr-un furtun lung de 10 metri (aceeasi diferenta de nivel)

IMG_20171012_180626.jpg

  • Like 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

INCARCATOARE LAPTOP 

   Se gasesc pe AliExpress , pretul incepe de la 40-50 lei. Eu am luat unul, cel din poza, pentru un laptop Sony Vaio, la 80 lei. Nu am platit suplimentar pe transport. A se vedea in momentul comenzii daca transportul e gratuit. Avantajul e ca se poate alimenta un laptop (caruia de obicei ii trebuie intre 16 si 24 Volti) fara a apela la invertor pe la 12 Vcc la 220Vcca (pierderi la transormarea 12-220, plus pierderi la transformarea 220 - tensiune laptop)

    Exista o varianta si la Mediagalaxy,   universala,   la pretul de 140-160 lei, care potriveste la majoritatea laptopurilor (tensiune de alimentare reglabila intre 18 si 24 Vcc, amperaj cat cere laptopul).

IMG_20171012_182329.jpg

  • Like 2
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian Eduard
39 minute în urmă, Martin a scris:

@Cristian A cit a fost pompa di de unde ai cumparat o?

A cumparat- o de la EXIS. Dacă dai o cautare pe google cu textul piese rulote vei gasi câteva magazine online. Bafta

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

Am tras apa pana la rulota printr-un furtun de apa de 20 m, desfasurat 8-9 m din colac, pompa in priza de 12V  printr-un cablu electric de 7-8 m, de 2 x1, 5. Pompa consuma putin si a fost suficient de gros cablul. La distante mai mari recomand cablu de 2, 5 sau 4. Ca si exemplu, prin cablul prin care am alimentat pompa de apa, nu am reusit sa umflu o roata de rulota la 8 m distanta compresorul de priza (compresorul mergea cam la 25-30% din putere).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian A

Tot cautand surse de tensiune pentru diverse aparate alimentate la baterii de tip AA sau AAA ( 2, 3, 4 sau mai multe), baterii sau acumulatori pe care vreau sa-i scot din folosinta atat cat pot, folositi pentru alimentarea unui ceas, statie meteo, radio sau toate la un loc, senzori de gaz, CO2, unele tipuri de alarme, etc  am dat de cele prezentate mai jos. Ieftine, zic eu, 7-10 lei. Pe site se gasesc mai multe.

 

Alimentator Breadboard ( regulator de tensiune )

 

7, 00 Lei cu TVA

 

Buton on/off

Led indicator de tensiune

Protectie la scurt circuit

Tensiuni de iesire 5V, sau 3.3V

Tensiune de intrare :6.5-12V (DC) sau alimentare prin USB

CUrent de iesire maxim: <700ma

Doua iesiri de tensiune independente

Output VoltageCan be switched to 0V, 3.3V, 5V

 

Dimensiuni: 53 * 32 * 23 mm

 

 

Regulator de tensiune liniar

 

- bazat pe LM317adj

-  coborator de tensiune ( step down ), reduce tensiunea pe iesire fata de tensiunea de intrare
tensiune maxima de intrare:   40Vcc 

tensiune reglabila de iesire : 1.2 ~ 37V

Temperatura de ldepozitare : -55 ° C la + 150 ° C

Curent iesire : 1.5A

Tensiune intrare : 4.2 ~ 40 Vcc

Temperatura de lucru : 0 ° C ~ 125 ° C

Dimensiuni : 35.6 (mm) x16.8 (mm)

regulator de tensiune dc-dc cluj-napoca-228x228.jpeg

sursa de alimentare pentru breadboard regulator cluj-napoca-228x228.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

@Cristian A postează te rog și linkul site-ului respectiv! :multumesc!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Unele chiar sunt utile. Multumim pentru informare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.