Lucian Pop

Contract vanzare-cumparare rulota cu clauze

4 postări în acest subiect de discuţie despre Contract vanzare-cumparare rulota cu clauze

Contract vanzare-cumparare rulota cu clauze

Lucian Pop

Salut dragi rulotisti,  

Imi cer scuze daca este o idee tâmpită cea pe care o am si va rog sa-mi spuneți asta fara menajamente.  (mai sunt si nou pe forum:bravo:

De vreo 2 saptamani caut rulota si am văzut in jur de 10 pana acum.  La fiecare dintre ele,  pozele si realitatea  au fost precum burgerul de la McD.  

Discutiile la telefon au fost de genul: 

-Ce probleme are? Infiltratii,  probleme de natura tehnica,  electrica? 

-Niciuna domne.  Este perfecta! 

Si dupa ce am ajuns acolo am numarat minim o problema majora la fiecare in primele 5 minute de vizionare (mucegai, infiltratii ascunse, picior de sprijin cu probleme, etc) iar la majoritatea nici n am mai ajuns la verificatul utilitatilor.  

Rulota vazuta astazi avusese usa deschisa cu un levier si era gaura intre usa si perete de 3cm lățime. Proprietarul mi a zis ca nu este nicio problema,  ca nu intra nici apa, nici frig.

 

Se poate face oare un contract prin care vânzătorul sa il semneze si sa fie obligat sa primeasca rulota înapoi in cazul in care in termen de x zile se descopera o problema al carei deviz de reparatie la un service de rulote este mai mare decat 10% din pretul rulotei si eventualele probleme sa fie deja mentionate pe contract acestea fiind excluse? 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Eugen David

Salut!

Asa este, se vede ca esti nou, destul de nou si la propriu si la figurat!

Poti nu spui la ce bani vrei tu sa achizitionezi rulota?

Ma-ndoiesc ca pe la 3500- 4000 de euro, rulotele la vanzare corespund descrierii tale!

Probabil sub 1500 de euro si sub "85 af, mai exista asa ceva!

Dar vad ca esti pretențios nu gluma!

Sa nu trăiesti cu impresia ca vei lua rulota perfecta, mai ales cu bani putini!

Ca are o cala defectă ori orice altceva lucruri minore nu-i o problema, se rezolva, bănuiesc ca si pretul este pe masura!

Problemele majore sa te indeparteze de ele, bunaoara ingiltratii, mucegaiuri pe la colturi si nu numai, "putregaiuri", etc...nu vezi Doamne, ca nu arde vreun bec, nu functioneaza vreun robinet, pompa de apa, vre-o cala cu filetul deteriorat! Astea sunt chestii minore dar cu care te vei intalnii tot timpul cat vei deține o rulota, fie ea cât de noua!

Tot timpul iti va trebuii sa detii la rulota pe langa "inventarul ei de toate zilele" si un minim necesar de piese, cum ar fi, o pompa de apa, ceva sigurante, becuri...

 Nimic nu este vesnic, se defectează si la cele mai vechi dar si la cele mai noi! 

Apropo, in vara la Tasnad@Alexandru Marin a rămas fara pompa de apa la rulota si este an de fabricatie 2003, pur si simplu s-a ars, si rulota lui are doar una pentru tot, chiuvete, wc, dus, boiler...dar a fost cineva in apropiere ce a avut rezervă nu una ci mai multe, l-a împrumutat, ba i-a si montat-o!

Asa ca lucrurile minore poți sa le treci cu vederea, nu încerca pe bani putini sa găsesti idealul! Ca "de, vorba zicalei" , cu p..a mica si punga goală sa nu mari la curve"! Cam asa si aici!:default_doh:

Cât despre "cvc cu clauze" n-am mai auzit!

"Casca bine ochii" la inceput, pipăie bine, dar vad  a le ai pe astea bine, nu le duci lipsa, si n-o sa fie nevoie de clauze!

Si încă ceva , sa nu crezi ca prima rulota ce o vezi este rulota ce merita sa o cumperi!

Si încă ceva, nici in cele 2 saptamani la care faci referire, cu "vreo 10 rulote vazute" eu unul ma-ndoiesc, nu sunt suficiente pentru căutare la cat "de pretentios" pari a fi! Nu exclud ca putea fi si prima rulota, vazut, placut, cumparat, dar n-a fost sa fie!

Încă ceva, sa nu crezi ca daca vei cumpara o rulota vei termina investitia! Calvarul cheltuielilor de atunci incepe! Ba nu are independenta electrica, ba nu are cine stie ce bazine de apa, ba nu are terasa ori cort de care vezi la vecini, ba nu are "C-uri", ori le are si sunt îmbătrînite de cele mai multe ori, si exemplele pot continua!

Parerea mea ca o rulota buna, de cele mai multe ori o vei cumpara de la un rulotist cu "ştate vechi" care nu se afla la prima lui rulota, dar omul doreste s-o schimbe din terțe motive,  cum se exemplu este si cazul meu;  Am o rulota din "96, este a doua rulota a mea la care am facut si montat cam tot ce are cineva nevoie, inclusiv mover, dar acum daca tot am " ceva cash" doresc sa trec la campar, sa vad si cum e cu el!

Deja m-am apropiat de 10 ani de "pionerat" in ale rulotismului!

Apropo, de ce nu mergi tu "afara" sa-ti aduci una?

Par mea rulota aduse personal din Germania a fost ceva de genul, vazut, placut, cumparat dintr-un "platz" de circa 15 rulote!

Ce-a de-a doua, " am batut " zilnic Mercadorul cum se numea OLX-ul de acum si "Tocmaiul", cam o jumatate de an, dar nu-mi iesea, sa-mi si placa rulota măcar in poze, ca sa ma duc s-o vad, dar sa si fie la "banii mei"!

Sintr-un târziu momentul potrivit a venit, m- am dus la Bucuresti sa vad/cumpar rulota, asa ce-mi doream, mai putin soba era pe curent si nu pe gaz, am renuntat la ea desii puteam s-o schimb, dar in aceea zi intrase un alt anunt cu rulota ce o am acum. Cum eram încă in Bucuresti la ceva cunostinte a doua zi din nou sa-ntamplat, vazut, placut, cumparat!

Sa nu care cumva sa-ti închipui c-a fost perfecta si complecta cum se afla acum, dar in decursul timpului am "tras cu ochiul si urechea" pe la rulotisti, pe Youtub, la postari, ulterior pe forumuri, am si intrebat si am reusit sa complectez cam tot ce este nevoie!

Acum vreau sa repet experienta "cu camperul"!

 

Oricum baftă si noroc!

:noroc:

 

 

 

  • Like 4
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan
în urmă cu 6 ore, Lucian Pop a scris:

Se poate face oare un contract prin care vânzătorul sa il semneze si sa fie obligat sa primeasca rulota înapoi in cazul in care in termen de x zile se descopera o problema al carei deviz de reparatie la un service de rulote este mai mare decat 10% din pretul rulotei si eventualele probleme sa fie deja mentionate pe contract acestea fiind excluse? 

 

Daca se putea face cred ca ar fi facut asa ceva orice cumparator de masina sh ...

 

în urmă cu 6 ore, Lucian Pop a scris:

Salut dragi rulotisti,  

Imi cer scuze daca este o idee tâmpită cea pe care o am si va rog sa-mi spuneți asta fara menajamente.  (mai sunt si nou pe forum:bravo:

De vreo 2 saptamani caut rulota si am văzut in jur de 10 pana acum.  La fiecare dintre ele,  pozele si realitatea  au fost precum burgerul de la McD.  

Discutiile la telefon au fost de genul: 

-Ce probleme are? Infiltratii,  probleme de natura tehnica,  electrica? 

-Niciuna domne.  Este perfecta! 

Si dupa ce am ajuns acolo am numarat minim o problema majora la fiecare in primele 5 minute de vizionare (mucegai, infiltratii ascunse, picior de sprijin cu probleme, etc) iar la majoritatea nici n am mai ajuns la verificatul utilitatilor.  

Rulota vazuta astazi avusese usa deschisa cu un levier si era gaura intre usa si perete de 3cm lățime. Proprietarul mi a zis ca nu este nicio problema,  ca nu intra nici apa, nici frig.

 

Se poate face oare un contract prin care vânzătorul sa il semneze si sa fie obligat sa primeasca rulota înapoi in cazul in care in termen de x zile se descopera o problema al carei deviz de reparatie la un service de rulote este mai mare decat 10% din pretul rulotei si eventualele probleme sa fie deja mentionate pe contract acestea fiind excluse? 

 

 

Poti incerca si la tipul din Dragasani care vinde rulote  este aproape de tine si se pare ca are feedback bun printre cei care au cumparat de la el ...

  • Like 3
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lucian Pop

Am uitat sa mentionez.  Bugetul meu este 2000-2400eur. Doresc o rulota 90-92 cu 2-3 locuri,  lungime 380-420 care sa nu aibe pe jos 2 serii de parchet una peste alta :)).  Am vazut una de genul asta,  si cu panouri solare la 2400.. Si s a vandut pana m am miscat eu.  Super întreținută 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.