Lucian Pop

Panouri solare dubios de ieftine. De ce?

5 postări în acest subiect de discuţie despre Panouri solare dubios de ieftine. De ce?

Panouri solare dubios de ieftine. De ce?

Lucian Pop

Buna seara,  

Sper sa nu fac reclama la vreun nume de produs asa ca am atasat poze cu site-ul acoperit.  

Am gasit panourile acestea la pretul de 580 ron /260w.  Mi se par dubios de ieftine, pentru ca am vazut si la pretul de 1000ron. 

Care este diferenta intre ele? 

Acest producator are si baterii gel,  si ele destul de ieftine.  A folosit cineva? 

IMG_20171005_010159.jpg

Screenshot_2017-10-05-00-55-33-242_ro.mercador.png

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Mihnea Stoenescu

Buna !

Intre panoul solar si baterie trebuie sa existe un regulator de tensiune (mai este folosit si termenul de "controler").  Controlerele sunt de 2 tipuri: PWM (cu pret scazut, 60 - 150 lei) care functioneaza cel mai frecvent la tensiuni de 12/24V (toata puterea echivalenta tensiunii ce depaseste pe cea necesara incarcarii se pierde) si MPPT (urmarirea punctului maxim de putere) care pot functiona la tensiuni ridicate si pot livra cei cca 14 v necesari bateriei de 12V fara a se pierde din puterea debitata de panou. Pretul acestora din urma sunt, evident, mult mai mari (de la 400 lei in sus, depinzand de valoarea tensiunii preluate, curent maxim, s.a.).

Ceea ce vinde firma mentionata de tine furnizeaza puterea maxima la tensiunea de 30, 7V. Ca atare, nu poti folosi un astfel de panou pentru o baterie de 12V printr-un controler comun tip PWM (daca folosesti un astfel de regulator, , sesizand 31V, se va autoseta pe 24V iar acest mod de incarcare iti va distruge bateria de 12V, ca sa nu mai vorbim si de pierderea de putere). Rezulta ca ai nevoie de unul MPPT care te duce la costuri sensibil mai mari.

Alt motiv pentru care pretul este mai scazut la aceste panouri este acela ca ele sunt pe tehnologie policristalina si nu monocristalina. Cele monocristaline debiteaza chiar si la iluminare slaba in conditiile zilelor noroase, pe cand cele din oferta, nu. Este drept ca si cele policristaline au ceva bun - sunt mai stabile termic.

Deci, pentru a fi folosit intr-o instalatie de 12V (de tip rulota), asociat unui regulator PWM, trebuie un panou fotovoltaic monocristalin care sa furnizeze cel mult 18V .

In general, aceste panouri sunt limitate la puteri pana in 180W.    Cred ca se poate usor deduce ca, folosind un regulator PWM, pentru a beneficia de puterea maxima, ideal este ca panoul sa furnizeze o tensiune de lucru cat mai apropiata de tensiunea optima de incarcare a bateriei ( la cele de 12V -  cca 14, 5 V).    Personal, nu consider ca aceasta marfa are un pret foarte avantajos.

  • Like 6
  • Upvote 5

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lucian Pop

@Mihnea Stoenescu mulțumesc foarte mult pentru răspuns.  Acum sunt elucidat si am mai multe informații pe care le voi folosi la cumpararea panoului

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lucian Pop

@Mihnea Stoenescu 

Dupa calculele mele investitia intr un panou policristalin 260w (580lei) versus monocristalin 1300lei = 720RON approx.  

Diferenta de pret intre controller PWM (90ron) si cel MPPT 30AH(189Ron) este de 100 lei.   

Randamentul dintre mono si poli cristalin este de 4%.  

Deci diferenta intre cele doua sisteme ar fi de approx 600 lei.  

 

Daca intra 30v in controllerul MPPT,  acesta il transforma in 12v, deci nu este niciun pericol ptr baterie.  Este adevarat sau gresesc aici? 

Va rog sa ma corectati sau sa imi spuneti ce alt aspect am "scapat"  din tot acest calcul

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Recomand sa mai verifici calculele. In caz contrar, s-ar putea sa iti dauneze la buzunar.

Un panou de 250w monocristalin costa 800 lei nu 1300 - vezi  http://netdeal.ro/panouri-fotovoltaice/panou-solar-fotovoltaic-250w-mono  Bineinteles, are tensiunea de lucru tot 31V.

Nu stiu de unde poti cumpara cu 189 lei un controller real MPPT. Mi-as dori si eu dar ma indoiesc ca exista la acest pret. Nu tot ce zboara se si mananca. Si eu am un asa-zis regulator MPPT dar i s-a ridicat rangul numai pentru ca, din ratiuni comerciale, a fost inscriptionat astfel. Unul real trebuie sa admita la intrare tensiuni de cel putin 100V. Ceea ce ai gasit, in mod sigur nu realizeaza ceea ce ti-ai dori. Nu glumesc deloc. Am chiar si experienta cu asa ceva la rulota unui cunoscut care si-a distrus bateria si nu pricepea de ce. L-am sfatuit ori sa renunte la acel panou (cumparat impreuna cu rulota) si sa-si ia unul (sau doua, daca considera necesar) cu tensiune pana la 17V, ori sa-si cumpere un controller adevarat MPPT, ori sa treaca toata instalatia pe 24V (2 baterii inseriate) - mai putin recomandabil. Oricare dintre variante implica un cost de minim 430 lei. In afara de costul bateriei pe care si-a stricat-o de noua. Nu stiu daca mi-a urmat sfatul dat spre binele lui...

  • Like 4
  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Arabagiu Ionut
      de Arabagiu Ionut
      Buna ziua.As dori sa montez o instalatie de panouri fotovoltaice pe o rulota de Anglia cu baterie inclusa.cum as putea sa montez si sa ma leg la instalatia rulotei de 12v fara sa am probleme cand incarca si redresorul rulotei si panourile solare.? mulțumesc 



    • Lucian Pop
      de Lucian Pop
      Salutare rulotisti,
      Pe baza neglijenței mele am reusit sa stric o baterie cu gel in jumătate de an asa ca o sa va dau cateva sfaturi simple pentru a prelungi viata acumulatorului cu cativa ani.
       
      1. Bateria ar trebui scoasă din rulota cand nu ieșiți cu rulota mai ales daca rulota sta in soare. Este valabila si reciproca, nu lasati bateria gel iarna in frig. Temperatura ideala pentru o baterie cu gel este de 15-25 grade celsius(am atasat o poza). 
      Temperatura este cel mai important factor. 
      Mare atentie: întâi se deconectează panoul solar, apoi se scoate acumulatorul.  
       
      2. Nu alegeți cel mai ieftin tip de acumulator. Cu cat acumulatorul este mai greu, cu atat este mai bun.
       
      3. Nu descarcati acumulatorul complet. Unele controlere au o protectie care "taie" curentul atunci cand tensiunea scade sub nivelul critic, altele nu. 
       
      4. Daca este posibil montați acumulatorul într-un spatiu cu aerisire. Se poate monta si un ventilator micuț (2-20w). 
      La 3 dolari puteti pune chiar si un controller automat cu termostat. Link aici:
      http//s.aliexpress.com/VJrmy6jm
       
      Sper sa va fie de folos aceste sfaturi si greselile mele sa va ajute. 
       
       
       



    • Lucian Pop
      de Lucian Pop
      Salutare,  
      Pentru a monta un panou fotovoltaic 280w care este destul de mare am avut nevoie sa gasesc o schema pe net cu distantele intre elementele de pe acoperis. Nu am găsit, asa ca postez aici in caz ca mai are cineva nevoie vreodată
    • Lucian Pop
      de Lucian Pop
      Salutare,  
       
      O sa cumpar o rulota in aceasta toamna pentru off camping si vreau sa instalez panouri fotovoltaice care sa poata alimenta un laptop (90w 8 ore/zi), becuri,  pompe,  etc.
       
      1.Unde gasesc cele mai bune preturi pentru panouri? 
      2.Ce configurație sa aleg? 
      3. Cam cat de greu sunt de instalat?  Cat ar costa montajul? Le pot monta singur?  Am cat de cat cunostinte de electronica si diy.
      4. Pot cumpara baterii solare second hand? Se poate calcula cumva uzura lor? 
      5. Panourile fotovoltaice trebuiesc neaparat asezate in unghi sau pot fi montate orizontal pe rulota cu acelasi randament? 
       
      M-am gandit la următorul ansamblu:
      -2x panouri monocristalin 100w(960ron)
      -Baterie Solar Deep Cycle Monolith Power 12v/100Ah (700ron)
      -Controller 30ah(200ron)
      -Invertor pur sinus 500 W  800 VA(500ron)
      Total: 2360ron
       
      Ce parere aveti? Ce alte aspecte ar trebui sa iau in calcul? 
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.