Drinovan Ovidiu

Dunare(Cazanele Mari) - Pestera Ponicova

15 postări în acest subiect de discuţie despre Dunare(Cazanele Mari) - Pestera Ponicova

Dunare(Cazanele Mari) - Pestera Ponicova

Drinovan Ovidiu

Pentru cine doreste senzatii tari se poate opta pentru o iesire pe Dunare cu barca gonnfabila si apoi o trecere prin pestera Ponicova!

Trebuiesc luate toate masurile de siguranta pentru acest traseu doarece se traverseaza Dunarea pe la Cazanele Mari si cand este dat drumul la apa la hidrocentrala de la Prtile de Fier 1 se creaza curenti de apa care fac apa sa clocoteasca in zona care se ingusteaza, deci tot echipamentul ce credeti ca va poate salva in caz de nevoie in apa(ca in acest loc nu prea vad cum sa se poata inota din cauza turbulentelor ce se produc) , iar pentru pestera trebuie lumini, imbracaminte si incaltari apoi avut grija sa nu fie vremea cu precipitati abundente pentru a putea-o trece in siguranta!

 

Cazanele Mari.JPG

  • Like 2
  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Stefan P

Buna ideie si frumoasa zona! Am vrut sa fac si eu traseul prin pestera acum vreo 4-5 ani dar era apa foarte mare la intrarea in pestera asa ca am renuntat. Frumoasa, interesanta si Grota Veterani.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

Da @Stefan P, este frumoasa mai ales daca o poti vedea din barca! :)Grota Veteranilor nu stiu daca nu e inchisa!

 

 Locul de coborare cu masina la malul Dunari si in acelasi timp locul de plecare este sub al II-lea pod rutier cum vi dinspre localitatea Dubova, mai exact se face dreapta inaintea podului si apoi la prima ramificatie  se face foarte brusc stanga! E un drum mai ascuns si mai greu accesibil unde se poate intoarce masina, in cazul in care nu sunt si alte masini ! Daca nu doriti sa coborati cu masina pana jos se poate lasa sus, loc de unde o veti lua la intoarecere!

  Se merge cu barca o distanta de ~2km, dupa care se intra in pestera! Prin aceasta se merge o distanta de ~500m pe pietre! La inceput se va intalni o portiune de ~10m de trecere prin apa pana la genunchi apoi spre iesire se intalneste o scara de lemn mica urmata in apropiere ei de una mai mare!

 

 

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

Si cateva poze de la locul faptei:

 

DSC02932.JPG

DSC02942.JPG

DSC02950.JPG

DSC02951.JPG

DSC02952.JPG

DSC02953.JPG

DSC02954.JPG

DSC02957.JPG

DSC02958.JPG

DSC02959.JPG

DSC02962.JPG

DSC02971.JPG

DSC02973.JPG

DSC02976.JPG

DSC02979.JPG

DSC02988.JPG

DSC02989.JPG

DSC02991.JPG

DSC02993.JPG

DSC02998.JPG

DSC02999.JPG

DSC03002.JPG

DSC03006.JPG

DSC03007.JPG

DSC03010.JPG

DSC03011.JPG

DSC03012.JPG

DSC03015.JPG

DSC03016.JPG

DSC03017.JPG

DSC03019.JPG

DSC03021.JPG

DSC03023.JPG

  • Like 2
  • Upvote 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Bravo frate! M-ai provocat rau de tot. Imi fierbe sangele!:OK:

  • Like 2
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adiciordas

Bravo Ovidiu!Imi place la tine spiritul de aventura!:OK::noroc:

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristi Enachescu

Bravo @Drinovan Ovidiu! Super tare. Data viitoare cand mai faci escapade d-astea da-mi si mie de stire. Poate dau si eu o fuga.:default_big_grin:

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Ca de fiecare data, superbe vacantele tale @Drinovan Ovidiu ! :OK:

Felicitari si multumim! :bravo:

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Cica

Mare curaj cu 2 copii mici !

Nu am vazut in poze veste sau echipamente pt mentinerea la suprafata apei pt cel mic si pt sotie!

Barcuta cam mica si incarcata probabil la maxim !

Ce distanta de la tarm la pestera?

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

Mda, cel mic mai avea un colac pregatit langa barca, iar noi puteam inota sau sa ne tinem de barca, aceasta avand 3 camere separate! Pe langa noi erau o gramada de barci cu motor! Barca nu era incarcata la maxim, era numai bine! Apa din Dunare era destul de calda! De unde am plecat noi, distanta era de 2km!

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Asta e barca dinaia de la Lidl? Rubber Dinghy?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

Da! Si e destul de buna pentru ce am eu nevoie! Totul e sa o feresti de obiecte mai ascutite!:default_big_grin:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Am si eu una dar nu mi s-a parut f sigura, e mai degraba o jucarie pt balceala  la mal. Am folosit-o o singura data la mare si daca sta la soare se inmoaie.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

 Nu este chiar asa de nesigura, find facuta dintr-un material destul de rezistent!

 Sa zicem ca camera exterioara cedeaza! Mai ramane un inel ca un colac mai mare impreuna cu puntea, care nu o va lasa sa se scufunde cu tot echipajul din ea! Ramai si fara inel mai ramane salteaua(puntea) pe care poti sta intins pe ea sau pe langa ea! Dar pana acolo mai este cale lunga! Numai, daca materialul este imbatranit si are unele crapaturi! E bine ca se inmoaie la caldura materialul devenind mai elastic si nu rigid! Nu e recomandat sa de foloseasca la temperaturi scazute!

 Da poate exista o temere data de barcile ce circula cu viteza pe langa ea de a nu o lovi! Nu e de rafting! E doar de plimbare pe ape linistite!

 Dar cu toate astea, se poate intampla orice! De aceea e bine sa prevenim si sa ne luam masuri suplimentare de siguranta !

Se pot vedea mai jos caracteristicile ei:

 

 

DSC03701.JPG

DSC03702.JPG

DSC03703.JPG

DSC03705.JPG

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.