Dobrea Florin

Snowdonia Wales

9 postări în acest subiect de discuţie despre Snowdonia Wales

Snowdonia Wales

Dobrea Florin

Salutari, cum luna de concediu se apropie repejor la care o sa am un drum destul de lung din UK pana in RO, am hotarat sa fac prima iesire cu rulota, sa ma acomodez catusi de putin, sa vedem cum se comporta masina tragand dupa ea.

Cat am fost prin tara am tot pescuit prin Delta dar niciodata nu am ales sa stau la pensiune, doar la cort. Se pare ca aceleasi trasaturi le am si cu caravana in spate, incerc sa stau departe de campusuri. Cam problematic prin alte tari, aproape imposibil de gasit un loc pe placul tau si offsite.

E drept mi-a luat 3 zile in google Earth pana am dat de ceva:

Lacul Vyrnwy din Parcul National Snowdonia - Wales  coordonate 52.770338, -3.481091

 

Un lac superb intr-o zona muntoasa cu tot ce vrei, cascade, ivoare, padure, totul verde is linistitor. Circumferinta lacului are exact 25km, suficient pentru drumetii, plimbari, alergat...

Il recomand tuturor ce se afla prin Regatul Unit si nu numai, cat despre prima iesire: superba si fara peripetii.

 

Sa auzim de bine,

Florin

 

 

20170810_092319.jpg

20170810_092537.jpg

20170810_102048.jpg

20170809_201858.jpg

20170809_202012.jpg

20170809_201824.jpg

20170810_084211.jpg

  • Like 3
  • Upvote 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Marius Dan

Frumos loc si neaglomerat.Iesiri multe si placute sa aveti! 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

Foarte frumos, multumesc pentru prezentare!:bravo::OK:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dobrea Florin
în urmă cu 1 oră, Marius Dan a scris:

Frumos loc si neaglomerat.Iesiri multe si placute sa aveti! 

 

Intradevar, am fost doar noi si o autorulota. Pe drumul alaturat au trecut doar "padurarii" cu atvurile toata ziua.

 

O liniste de neimaginat. Seara luna plina si strigatul vulpilor, pe timp de zi se aud numai cantecul pasarilor. De cand ma stiu nu am vazut asa densitate de pasari. Superb.

Modificat de Dobrea Florin
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Felicitari si multumim pentru postare si imagini @Dobrea Florin ! :OK:

:bravo:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran

Salut @Dobrea Florin :salutare!:

 

Am reluat topicul tau deoarece acum imi pregatesc si eu traseul pentru concediul din aceasta vara si cum voi traversa Wales si England in drum spre Franta (din Dublin cu ferry pana la Hollyhead) as dori sa fac o oprire la Lacul Vyrnwy. Am vazut pe Google Maps locatia unde ai fost (cred ca acolo ai si innoptat, nu?)

Am vazut ca exista la coada lacului o parcare unde este si cascada, stii ceva de aceasta locatie? Se poate stationa peste noapte?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran

In partea de dreapta-jos este locatia pe care am marcat-o conform coordonatelor tale, in stanga-sus este parcarea de care mentionam mai sus.

 

image.png.503b4f2651b9d60bac0b909c3eb6cfac.png

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dobrea Florin

Salut,   chiar pe unde se intra, treci un pod de 3-400m, apoi drumul se continua de-a lungul lacului.

De unde incepe drumul paralel cu lacul pe partea stanga ai un bungalow transformat in hotel (nu incap mai mult de 3-4masini in parcarea lor) si un pic mai jos cu 10m au un restaurant si ceva magazine de suveniruri. Acolo ai parcare suficient de mare, dar nu stiu daca te lasa sa stai cu rulota peste noapte.

Dea lungul lacului gasesti o sumedenie de locuri unde sa poti opri, desi nu sunt parcarile amenajate am vazut multe masini oprite iar ei plecau cu caicaul pe lac.

Parcarea unde am campat noi este cam singura amenajata, nu am mai vazut alta si am inconjurat tot lacul.

Nu stiu de ce cascada vorbesti pentru ca noi nu am vazut nici una, probabil faci referir la podul de care am mentionat? au un stavilar acolo care probabil deschis creeaza iluzie de cascada?

Zona e frumoasa, ti-o recomand mai ales ca este in drumul tau. Ti-as recomanda tot in Snowdonia sa te duci in varf de munte dar ai mult de urcat si nu stiu daca se merita sa tragi rulota pe serpentinele alea. Acolo au parcare amenajata chiar in varf de munte, iar daca incepi sa-l cobori la vre-o 3km distanta pe stanga ai o parcare superb amenajata cu baie, banci si tot ce trebuie ( 53.103007, -4.082521 )

 

Eu am descoperit joi Scotia zona Lochgoilhead (PA24 8AQ post code). Am fost cu treaba nu cu rulota dar view aici e demential, lacuri cat vezi cu ochii, munti fara numar...ce sa mai, ca in Scotia. Pacat ca sunt 900km de la mine pana in zona aia.

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.