Stefan P

Noua achizitie-Fendt Saphir 470

82 postări în acest subiect de discuţie despre Noua achizitie-Fendt Saphir 470

Noua achizitie-Fendt Saphir 470

NRLaurentiu

@Stefan P, imi pare rau de eveniment, insa acel DOT UYYY pare a fi dinainte de anul 2000. Daca e asa, pana iti apartine! :) Ar mai fi trebuit sa fie macar 3 cifre dupa codul format din litere, insa nu apar in poza.

Vopsirea a iesit fain! Janta veche avea o crapatura pe circumferinta? Asa pare a fi in poza. Model asemanator, dar pe 13", am si eu la rulota (dupa numarul de gaurele de pe circumferinta) si ma gandesc sa nu fie o "boala" a lor.

 

Off topic si de luat aminte: cauciucul a devenit casant de vechi ce era - aviz celor care ignora vechimea anvelopelor, fie ele de masina sau rulota. Ideal este sa fie schimbate la 5 ani. In practica 7 ani este maximum de vechime rezonabila si tine de noroc sa nu fie deja coapte la aceasta varsta. O vechime mai mare de 7 ani... deja e prea mult! Atentie: vechimea se cuantifica de la data fabricatiei (acel DOT), nu cea la care s-au montat pe vehicul!

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Raul G

Laurențiu in manualul Knaus spune maxim 4 ani indiferent de km parcurși.
Foarte corect ce spui despre Dot, de aceea trebuie cumpărate cauciucuri cu Dot recent.

Modificat de Fejer Antal

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Salut @NRLaurentiudot-ul la astea noi este saptamana 46/19 decembrie 2019, cele vechi erau din 2007, intentionam sa le schimb inainte de Pasti dar cu nebunia asta daca nu am mai iesit nu am mai apucat. Janta am agatat-o pe exterior si de asta am facut pana:), este pe 15. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Salut,  @Stefan P!

 

Ma bucur (un fel de a spune!) ca s-a intamplat la manevre/viteza mica, altfel iti strica si carena daca era la viteza mare.

 

Anvelopele de pe masina veche erau cu DOT din februarie 2013 (montate in august/septembrie acelasi an) si deja in martie cand am dat masina la casat, erau coapte - se vedeau urme de fisuri la partea superioara a talonului. Anvelopele erau Kleber Quadraxer All Season si am fost foarte multumit de ele, mai ales pe ploaie si zapada, spre deosebire de ce am acum (cel putin comportamentul pe ploaie, atat am putut testa).

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Mirescu

Salutare @Stefan P !

Imi pare rau pentru pana cu care te-ai ales.

Chiar daca este offtopic am citit ce sa mai scris pe aici, dupa care am verificat si eu repede sa vad cat de vechi sunt cauciucurile de la rulota. 

Ce sa vezi SURPRIZA MARE, au dupa cod anul fabricatiei este 2000.:default_109:

Inca nu am facut nici o iesire cu rulota (nu am terminat reparatiile) dar nici nu ies pana nu ii schimb cauciucurile desi ele arata bine, dar sun f vechi.

Iesiri frumoase tututror. :cu-rulota:

20200622_185519.jpg

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

@Ciprianmirescu, sfatul meu sa le schimbi. La cealalta rulota, dupa dot anvelopele erau vechi dar aratau bine, dar m-am hotatat totusi sa le schimb si cand le-am dat jos, surpriza, pe partea interioara erau crapate rau, pana si sarma aia era rupta! Ma mir ca nu am patit nimic dar puteam face o tragedie...!!!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciprian Mirescu

@Stefan P 

Multumesc, le schimb fara sa mai stau pe gânduri. Nu am apucat sa caut prea mult pe net după ele dar zilele astea o sa comand. Cu ocazia asta vopsesc si gentiile ca sunt cam urâte. 

Toate cele bune!

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.