Luigi

Vă salut, niște sfaturi vă rog.

9 postări în acest subiect de discuţie despre Vă salut, niște sfaturi vă rog.

Vă salut, niște sfaturi vă rog.

Luigi

De început să mă prezint, ma numesc luigi si sunt din timișoara, vreau să imi iau o rulota de aprox 7 metri , o englezoaică mai exact de prin 1995-2000... aș vrea să mă sfătuiți cam ce masina aș avea nevoie ca sa o tractez prin concedii, cam ce capacitate cilindrică, putere, combustibil, etc . Ma intereseaza varianta optimă, iar în același timp dacă o pot tracta numai cu cat B , sau am nevoie si de E ( rulota cu o singură axă) Va mulțumesc.

 

Distribuie această postare


Link către postare

Daniel Stan

Bun venit Luigi:)

Distribuie această postare


Link către postare
Marius Dan

:default_bun_venit:

Distribuie această postare


Link către postare
Petre

Salut si bun venit

Si eu am tot o "englezoaica" si impreuna cu masina am 3665 kg MMA, deci am depasit cu 165 kg  MMA maxim admis pt cat B. Dar am urmat un curs la o scoala de soferi, doua saptamani , am obtinut o adeverinta si am trecut pe permis acel 96, se mai numeste si cat B extins , care imi permite sa conduc un ansamblu cu masa maxima de pina la 4250 kg, acest lucru fiind prevazut si in codul rutier.Ca sa trec acel cod a trebuit sa preschimb permisul, nu e suficient sa ai adeverinta. Deci daca masa totala a ansamblului nu depaseste 3500 kg se poate conduce cu cat B. Sunt destule modele de rulota care se pot incadra in acest barem al masei maxime .Acum depinde si de MMA-ul masinii. De regula masa maxima a rulotei trebuie sa fie de pina in 80% din masa maxima a masinii cu care tractezi. Eu am o masina cu tractiune integrala permanenta, 177cp, si nu am nici o problema in a tracta rulota care are 1400 kg MMA. 

Spor la cumparaturi si studiaza bine ofertele inainte de a lua o decizie. 

:default_bun_venit:

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Radu Adrian

Bun venit, ascultă-lpe @Petre, are mare dreptate. Citește, citește, întreabă și vei ajunge la un rezultat bun. 

Distribuie această postare


Link către postare
Ursu Florin

:default_bun_venit:

Distribuie această postare


Link către postare
Viorel C.

:default_bun_venit:

Distribuie această postare


Link către postare
Daniel P

Salut @Luigi si :default_bun_venit: ! :noroc:

Distribuie această postare


Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.