Daniel Radu

Defileul Jiului - Transalpina - Valea Oltului - Transfagarasan

9 postări în acest subiect de discuţie despre Defileul Jiului - Transalpina - Valea Oltului - Transfagarasan

Defileul Jiului - Transalpina - Valea Oltului - Transfagarasan

Daniel Radu

Buna dragi colegi! Am nevoie de un sfat, pareri .. Intentionez de saptamana viitoare sa merg intr-un concediu cu autorulota, de vreo 2 saptamani prin tara. In prima parte doresc sa bifezi locuri cat mai pitoresti si m-am gandit la traseul: Defileul Jiului - Transalpina - Valea Oltului - Transfagarasan (noi venind dinspre Timisoara). Stiti ceva despre starea drumurilor pe traseele astea? Este un traseu ce as putea sa il fac cu autorulota? Sunt ceva drumuri de evitat? Orice parere e bine-venita, asa as evita sa raman pe coclauri :default_big_grin: Va multumesc anticipat!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Levi N

Salut

Ca si un sfat, incearca si evita Transfagarasanul si Transalpina in weekend este nebunie, eu am traversat Transfagarasanul duminica trecuta(cei drept cu o platforma de 7, 5 t)abia am trecut de masinile parcate la Balea lac si Balea cascada.Drumuri bune si concediu placut.:salutare!:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel Radu
în urmă cu 1 oră, Levi N a scris:

Salut

Ca si un sfat, incearca si evita Transfagarasanul si Transalpina in weekend este nebunie, eu am traversat Transfagarasanul duminica trecuta(cei drept cu o platforma de 7, 5 t)abia am trecut de masinile parcate la Balea lac si Balea cascada.Drumuri bune si concediu placut.:salutare!:

Merci Levi. Am un program foarte flexibil, daca ma incumet in timpul saptamanii ar fi ok? In legatura cu Transalpina am ceva emotii ..

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Popa

Salut,

Defileul Jiului e ok, se poate trece cu rulota/autorulota fara probleme. Drumul e ok in cea mai mare parte din defileul.

Concediu plăcut!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel Radu
54 minute în urmă, Cristian Popa a scris:

Salut,

Defileul Jiului e ok, se poate trece cu rulota/autorulota fara probleme. Drumul e ok in cea mai mare parte din defileul.

Concediu plăcut!

Cristi, multumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu Cica

Ce autorulota?

Lungime !Motor!Stare tehnica !

O autorulota normala, verificata tehnic corespunzator(maiales chitul de ambreiaj!)nu ar trebui sa iti puna probleme pe traseele amintite!

Drumuri si vreme buna!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel Radu
în urmă cu 2 ore, Ovidiu Cica a scris:

Ce autorulota?

Lungime !Motor!Stare tehnica !

O autorulota normala, verificata tehnic corespunzator(maiales chitul de ambreiaj!)nu ar trebui sa iti puna probleme pe traseele amintite!

Drumuri si vreme buna!

Merci de raspuns! E o Hymer 512 CL compacta cu alcova, 6m lungime, sasiu de Ford Transit, stare tehnica buna.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

Salut @Daniel Radu, ai reușit să faci trasul propus? Cum a fost ? :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel Radu
La 3/30/2018 la 8:44, Drinovan Ovidiu a scris:

Salut @Daniel Radu, ai reușit să faci trasul propus? Cum a fost ? :)

Salut Ovidiu!

Da, am facut traseul, cu exceptia Transfagarasanului (pe care l-am facut de multe ori, dar cu masina mica) ca a inceput ploaia si am fugit la mare. 

A fost super ok, fara nici o problema. Defileul Jiului frumos, dar scurt, Valea Oltului faina dar foarte aglomerata si periculoasa (fiind drumul foarte bun, este un trafic foarte mare), am facut-o de doua ori si am prins doua accidente, de evitat zic eu.

Transalpina senzationala, recomand, cred ca se poate campa sus pe platou, dar nu am ramas, imi era sa nu raman singur prin munti la 2000m ca nu prea am vazut rulote.

 Drumurile bune, fara probleme. Nu incercati sa suntati traseele, adica de la Petrosani (de unde ar cam incepe Defileul Jiului) pana la Obarsia Lotrului, drumul e groaznic. Cel dintre Obarsia Lotrului si Brezoi (adica drumul care ar lega prin munti Transalpina de Valea Oltului) este asa si asa, sa zicem doar bunicel.

Daca mai vrei detalii, ti le impartasesc cu drag.

Numai bine!

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.