Nagy Jozsef

Corbu

45 postări în acest subiect de discuţie despre Corbu

Corbu

Nagy Jozsef

Ok, am înțeles ideea... o zi bună...

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Dan Armeanu

@Nagy Jozsef eu nu am plătit nici o taxă. Habar nu am dacă trebuie. Până acum nu m-a certat nimeni. Eu sunt cu rulota în partea stânga, pe faleză. Am arborat drapelul forumului și tricolorul. Când ajungi aici sună-mă. 

  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nagy Jozsef

Multumesc Dan Armeanu / dl.Leo / Nelu din Fetesti pt.sprijinul acordat ,  locul special pe care fara ajutorul vostru (nn.rulotistii forumrulote.ro) nu-l gaseam vecii vecilor...

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Nagy Jozsef

Vineri 4 aug

mā aflu in aceeasi locație (lîngã restaurantul care e construit pe  cazemată din beton), pe faleza Corbu off camping

care intre timp e cu taxa, 15 ron/zi rulote, 10 cort

pentru info numai pe forum, nu raspund instant...nici pe telefon.

locuri nu mai sunt pt rulote...dar zilnic pleaca câte unul...sunt chiar prima rulota de la restaurant...nr de cluj

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vlad .S

Cautati in forum pareri despre campingul Malul Marii, gasiti mai multe pareri acolo!

Sa auzim numai de bine

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Geza

Buna seara.Cine vrea la mare recomand campingul de la iesire din Mamaia Hanul piratilor. Umbra , plaja superba, curata si nu e aglomerata.Pret zi doi adulti doi copii 105 lei cu curent sau cu 20 lei mai ieftin fara curent.Vacanta placuta.

  • Like 2
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

În topicul acesta s-au amestecat un pic discuțiile între off camping la Corbu și Campingul Malul Mării. La Campingul Malul Mării se ajunge, așa cum spuneați unii dintre voi, pe un drum nu tocmai bun/ ușor/ practicabil.

La recomandările călduroase ale unui prieten, am încercat să merg anul trecut și la Camping Malul Mării. Cu părere de rău vă spun că m-am întors după primii trei metri, după ce am ieșit de la drumul principal. Nu prea mi-a plăcut cum arăta drumul spre camping... Eram doar cu mașina. Ce te faci dacă mai ai și rulotă în spate?

 

@Nagy Jozsef,   @Dan Armeanu,  @Emil Naghi, @Rus Florin, @Cristian Baetu, @Silviu Pascu, @Adrian Rada, Aș avea și eu câteva întrebări legate de acest subiect/ aceste subiecte, unele dintre întrebări sunt adresate doar celor care stau off camping:

 

1. Locația off camping de la Corbu are vreo legătură cu campingul Malul Mării? Se ajunge pe același drum la ambele locații?

2. Cei care stați off camping, de unde vă aprovizionați cu apă?

3. Cea mai grea întrebare: unde vă goliți toaleta? Sau... cum procedați?

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
38 minute în urmă, Florin Smolnicki a scris:

3. Cea mai grea întrebare: unde vă goliți toaleta? Sau... cum procedați?

 

Salut... :noroc:

 

Asta chiar ca-i cea mai tare intrebare. Raspunsul va fi ... tabu ! :default_109:

(Cred ca ... , nu va striga nimeni in gura mare "cum procedeaza" cu adevarat)

 

http://www.ddbra.ro/media/file/hartadd.pdf

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

@Florin Smolnicki am fost în 2016 off-camping la Corbu și nu s-a schimbat nimic de atunci...Așa că o parte din răspunsuri la întrebările tale, cred că poți găsi in topicul de mai jos. Baftă! :salutare!:

 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu Pascu

Buna seara.

As vrea sa raspund eu colegului @Florin Smolnicki. Cred ca sunt cel mai indreptatit, acum ca sunt "Corbean" pe timpul verii (am achizitionat un teren chiar aproape de plaja).

Punctual :

1.Locatia off camping nu are nicio legatura cu campingul Malul Marii. Drumurile de acces catre locatii sunt  3 la numar: Unul pe langa Petromidia(tancurile de petrol crud) si se continua pe faleza marii, cel de-al 2-lea este situat la mijlocul distantei dintre Petromidia si satul Corbu(de altfel este singurul drum care are semnalizat ca la capatului lui exista ceva:) si cel de-al 3- lea este cel de la troita de la intrarea in sat.Ultimul, desi  este o parte betonat este drumul cel mai lung. Recomand drumul din mijloc(cel cu indicator camping restaurant...etc).Din nefericire  in caz de ploaie (o parte este de pamant) drumul   devine impracticabil.Dar exista si in cazul asta  inca o varianta:) 

2.Apa este  procurata  din sat ( sunt rulotisti care  vin aici de 20 ani). 

3.Au amenajat un loc de deversare,   dar cei mai multi campeaza pe aceleasi locuri de multi ani si au improvizat WC-uri  rudimentare.

 

Ani la rand am campat  in Camping Malul Marii, plaja  Corbu este de vis...si incet incet se transforma in noua VAMA. Asta a fost si motivul pt care am cumparat aici teren impreuna cu un prieten.

Evident..intravilan, curent electric, canalizare, apa curenta.(la doar 200 m de plaja) si cu deschidere la drumul principal :default_emoticons-animated-3:

20190623_173638.jpg

  • Like 8
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Baetu

Punctual, @Silviu Pascu, felicitări pentru achizitie, cand o sa ajung la Corbu te sun! Întradevar drumul cel mai bun este cel din mijloc, iar off camping, sus pe faleza eu nu as sta niciodata! Este mizerie si multi , , RULOTISTI'' au imprejmuit locuri...nu vreau sa comentez mai mult ca as jigni. Salutari . Cat despre Campingul nou facut, FELICITARI dar chiar daca este umbra, nu se compara cu briza. 

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu Pascu

Multumesc @Cristian Baetu. Vreau sa clarific un mic amanunt. Campingul nou deschis apartine vecinilor nostrii. Nu am nicio legatura (juridica sau de promovare) cu Camping Hahamace. Eu nu am facut decat sa prezint locatia fiind in fiecare weekend in zona.  Noi detinem terenul dintre Terasa Hahamace si carciuma La Bunicul Trasnit. Numai bine!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Baetu
în urmă cu 14 ore, Silviu Pascu a scris:

Nu am nicio legatura

Am inteles asta, dar oricum am sa te contactaz, eu merg numai la Malul Marii in camping. Te contactez pentru o bere !

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

@Silviu Pascu, felicitari pentru achizitie. Nu este rau sa faci un pic de promovare cu poze. Poate, la anul, venim la tine, daca esti disponibil.:OK:

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P
La 06.09.2019 la 11:21, Mircea a scris:

Nu este rau sa faci un pic de promovare cu poze. Poate, la anul, venim la tine, daca esti disponibil.:OK:

 

@Mircea, vezi detalii și foto în topicul de mai jos! 

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gheorghe Cristina

Buna ziua.

Am o intrebare pentru rulotistii care au vizitat periodic Corbu. Cunosc foarte bine zona, ma trag din corbu si merg la mare acolo de ani insa doar la cazare. Pentru ca ne am achizitionat rulota am de gand sa merg cu ea acolo. Anul trecut am vazut foarte mare ingramadeala la rulote off.Nelamurirea mea este urmatoarea: mergand dinspre plaja golf in spre rulotisti , pe faleza, de ce nu sunt rulotisti, gen...nu as putea campa acolo? (spun asta pentru ca in august cand am de gand sa merg nu cred ca gasesc loc  iar eu chiar visez la priveliste spre mare)Ma scuzati daca vi se pare ciudata intrebarea:D...multumesc

Modificat de Ursu Florin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P
3 minute în urmă, Gheorghe Cristina a scris:

Nelamurirea mea este urmatoarea: mergand dinspre plaja golf in spre rulotisti , pe faleza, de ce nu sunt rulotisti, gen...nu as pputea campa acolo? (spun asta pentru ca in august cand am de gand sa merg nu cred ca gasesc loc  iar eu chiar visez la priveliste spre mare)

 

@Gheorghe Cristina Priveliste spre mare ai și de sus, de pe mal...chiar mai bună, decât de la nivelul mării. 

Nu se campează jos, pe nisip, din cel putin două motive:

1 - risti o amendă serioasă dacă ai "norocul" să vină cei de la Garda de Mediu in control;

2 - ai sanse foarte mari să rămâi in nisip cu rulota și mașina...aproape 100% dacă n-ai 4x4 . Alegerea îti aparține:salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gheorghe Cristina
1 minut în urmă, Daniel P a scris:

 

@Gheorghe Cristina Priveliste spre mare ai și de sus, de pe mal...chiar mai bună, decât de la nivelul mării. 

Nu se campează jos, pe nisip, din cel putin două motive:

1 - risti o amendă serioasă dacă ai "norocul" să vină cei de la Garda de Mediu in control;

2 - ai sanse foarte mari să rămâi in nisip cu rulota și mașina...aproape 100% dacă n-ai 4x4 . Alegerea îti aparține:salutare!:

Nu ma refer pe plaja ci pe coasta sus:)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Acolo poti să stai fără probleme, dacă-ti găsești un loc...:)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gheorghe Cristina
în urmă cu 1 oră, Daniel P a scris:

Acolo poti să stai fără probleme, dacă-ti găsești un loc...:)

problema mea este ca exista zona concentrata de rulotisti si zona tot pe faleza unde nu e nici un rulotist ...mi-e sa nu fie proprietate privata...:default_big_grin:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Alin Mihaila
      de Alin Mihaila
      Având în vedere situația dată, adică pandemia de COVID-19, ne-am anulat toate planurile pentru vacanta din Tarile Baltice si am optat pentru o vacanta mai aproape de casa. Initial am zis ca mergem in Grecia, dar pana la urma am petrecut 10 zile pe litoralul românesc. In căutarea unei locații cât mai puțin aglomerate am hotărât să mergem la Camping Elixirum, in detrimentul mult mai bine cotatului Zodiac, vecinul de peste gard al primului. Ne-am aruncat o privire si la Zodiac... In conditii normale , cred ca e cel mai bun camping de pe litoralul nostru, dar asa cum am mai spus, din cauza pandemiei, am ales un camping mai liber, adică Elixirum. Elixirum e un camping cu un potențial incredibil, umbră, clădiri sociale compartimentate ideal si arhisuficiaente pentru a face fata cu brio unui numar mare de turisti, locatie destul de linistita, dar... Pentru cine nu stie, Camping Elixirum este fostul camping Elodie care a fost preluat recent de niste proprietari care nu prea au nici in clin, nici in manecă cu lumea asta. Cu toate astea, oamenii sunt dispusi sa invete, asa ca le-am sugerat anumite imbunatatiri.
      Sa revenim totusi la prezentare. La capitolul curatenie as da un 3 din 5. Proprietarii vor, dar e mult loc de mai bine, ceea ce le-am transmis si lor. Mi-au spus ca se confrunta cu educatia precara a turistilor, ca se fura... Da, asta am observat si eu. Multi, extrem de multi oameni necivilizati si nu stiu daca e sau nu o coincidenta, dar marea majoritate erau cortisti... Se incearca si o triere a deseurilor in camping, dar nu, cu oameni care sting tigarile pe usile din PVC de la toaleta, e greu de facut selectarea deseului.
      Umbră? Din belug... e loc pentru toată lumea. V-am spus campingul era aproape gol la sfarsitul lui iulie, adica era ocupat in proportie de 20%. Instalatia electrica tine, dar tablourile electrice sunt vechi. In rest, exista un loc de gratar, cu un gratar destul de generos, două frigidere puse la dispozitie gratuit, masini de spalat n-am vazut... O sa atasez cateva poze pentru relevanta.
















    • Nelu Z
      de Nelu Z
       
      PARALIA- KATERINI
       
      Dupa cum v-am spus in topicul anterior, urmatorul nostru obiectiv dupa vizitarea Salonicului a fost Paralia Katerini.
      Vroiam sa profitam de vremea inca buna si de apa calda a marii.
      Intarziind pana dupa amiaza cu vizitarea Salonicului, am mers tinta spre camping Kristi, din Paralia.
      Acolo surpriza: am aflat ca fiind sfarsit de sezon mai erau in camping doar cateva echipaje care urmau si ele sa paraseasca campingul a 2-a zi.
      In drumul spre camping, de-a lungul falezei vazusem citeva locuri Free camping, unde erau grupuri de rulote/autorulote. Mie mi-a atras atentia un loc langa port Katerini, sotiei un loc unde era o singura autorulota, dar plasata pe un teren de langa restaurant, cu toaleta, apa, aproape de plaja etc. Daca aveam si curent era aproape ca in camping.
      Autorulota era a unui sirb, am incercat sa comunic cu el , dar el vorbea doar sirbeste si ceva ruseste. Pina la urma am aflat de la el ce ma interesa, "net problema" cu parcarea acolo, "voda"  si " tualet" peste drum, " plaj" la liber.
      Dupa ce m-am instalat, am aflat de la el, ca stia si 2 cuvinte romanesti tuica si vin. El m-a servit cu o tuica de-a lor iar eu l-am servit cu un vin de Murfatlar.... si am vorbi cu el de am facut febra musculara.
      Ce mai, cu una cu alta, ne-a prins noaptea.
      Campati fiind in acea locatie ne-am satisfacut poftele, am facut baie, plaja, ne-am plimbat cu bicicletele pe faleza si multe altele. Ei... si daca am vazut ca incep sa stringa si sezlongurile de pe plaja, am zis ca este timpul sa ne vedem de drum, desi vremea era inca buna si apa calda ca la Mamaia in plin sezon.
      Apropo de Mamaia, plaja, intrarea in apa, nisipul, seamana destul de mult cu ce avem la Mamaia, dar mult mai curat si mai civilizat totul. Probabil de aceea la Paralia vin foarte multi romani.
      Cam atat cu povestitul, las imaginile sa vorbeasca in locul meu:
       
       

       

       


       

       
      Urmatorul obiectiv METEORA
       
    • Lucian Pop
      de Lucian Pop
      Salutare colegi rulotisti,
      Zilele urmatoare planuiesc sa ma duc la Vadu. Nu am mai fost de ceva timp si as avea întrebări ptr cei care au fost anul acesta. 
       
      1. Se mai poate campa in spatele dunei fara amenda? 
      2. Semnalul vodafone/orange 4g este bun? Te poti uita la un film?
      3. Am vazut cateva locuri interesante in zona vadu. As vrea sa aflu si parerea voastra despre aceste locuri. 
      4. Exista vreun loc unde sa fie sursa de apa aproape? izvor, fantana, pompa? 
      5. Se poate lua apa din Satul Vadu? Stiu izvorul din Corbu, dar este cam departe
      6. Este permisa camparea pe portiunea dintre lacul sinoe si mare? 
    • Peter Si Delia
      de Peter Si Delia
      Va salut stimati membri
      Daca poate cineva sa-mi dea info despre campare cu rulota pe litoralul romanesc. Locatii, conditii, tarife, etc.
    • Silviu Pascu
      de Silviu Pascu
      Salutare tuturor.
      Vecinii nostri de la Corbu au deschis anul acesta un camping pt rulote si corturi pe o suprafata generoasa. Accesul se face din drumul principal inainte de a ajunge pe faleza marii. Campingul este deschis 24/24 7/7, beneficiaza de spatiu generos(parcelele nu sunt limitate ca si suprafata), dusuri, toalete, apa curenta, loc de deversare toaleta chimica, si cel mai important :UMBRA  . Campingul are o teresa cu gratar si preparate din peste. Totodata accepta animale de companie.Am sa postez cateva poze din camping. Si sa nu sune a reclama , detaliile financiare  le puteti obtine de la Iulian -  administratorul camping-ului (tel 0724381944).
      Coordonate GPS:   44.366847, 28.700632.
      Mie mi-a soptit ceva de 80 lei /per echipaj cu totul inclus . Dar spor la negociat.....
       























  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.