Emil Naghi

Corbu Off si On camping 2017

17 postări în acest subiect de discuţie despre Corbu Off si On camping 2017

Corbu Off si On camping 2017

Emil Naghi

M-am gandit ca ar fi bine sa creez si aici o postare pentru ca acest subiect este unuluzitat si destul de accesat de multi dintre noi
Am fost la Corbu vineri 14 iulie 2017,  

Am dat nas in nas cu Dusterul celor de la Rezervatie care urca de pe plaja prin urcarea din mijloc langa cherhana, nu stiu daca au fost amendati cei 2-3 cati erau pe plaja.
Camparea la Corbu se face:
1) OFF in partea dreapta SUS pe faleza, cum stai cu fata la mare in zona coborarii de langa biuta/cuibul de mitraliera (care acum este transformata in ceva gen butic, nu m-am uitat atent), Foarte aglomerat, rulota langa rulota, doar cateva au putut sa-si monteze corturile, organizat pe 2 randuri, primul rand la faleza spre mare, urmeaza aleea de acces dupa care sunt rulotele din planul doi spre camp. "Campingul", zona de campare sau cum vreti sa-i spuneti, mi s-a parut prafuit si trist tar ca si asezare seamana cu Vama Veche off.
2) Camping organizat "Malul Marii", nu am intrat (accesul doar cu cartela scria pe poarta) parea foarte animat, foarte curat dar parca mic si fara umbra, poate ma insel am vazut din masina, in trecere)
Drumul... semi dezastru, am trecut pe acolo prin griblura/piatra de sina de tren, cu lacrimi in coltul ochilor (am anvelope noi :) ) , drumul este destul de neuniform cat sa-ti rearanjeze mobila in rulota daca mergi mai tare de 5 km/h.
Cam astea sunt informatiile pe care am vrut sa vi le impartasesc.
Primele 9 poze sunt din zona OFF urmatoarele din zona campingului

IMG_20170713_114643.jpg

IMG_20170713_114646.jpg

IMG_20170713_114649.jpg

IMG_20170713_114651.jpg

IMG_20170713_114719.jpg

IMG_20170713_114726.jpg

IMG_20170713_114736.jpg

IMG_20170713_114753.jpg

IMG_20170713_114755.jpg

IMG_20170713_115532.jpg

IMG_20170713_115535.jpg

IMG_20170713_115538.jpg

IMG_20170713_115543.jpg

IMG_20170713_115602.jpg

IMG_20170713_115605.jpg

IMG_20170713_115643.jpg

  • Like 1
  • Upvote 9

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Marius Dan

Foarte utile info si poze. :multumesc!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos M

Multumim pentru prezentare !

Intr-adevar este o locatie de interes major pentru membrii acestui forum... :multumesc!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

Din cate stiu, inseara asta pleaca spre Corbu colegul @Dan Armeanu, iar peste cateva zile si colegul @Ionel URUC

Concediu placut amandorura!:noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Multumim pentru noutati @Emil Naghi ! :noroc: :salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea Constantin

Multumim, pt. informatii !

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vilceanu

Salutare,

Din cate am inteles amenda pentru campare pe plaja de la Corbu este undeva pe la 80-90 Ron, dar daca le vorbesti frumos celor de la rezervatie si vad ca ai unde sa arunci gunoiul scapi cu un avertisment. Eu am fost de multe ori cu cortul si cu masina iar in 2016 si 2017 de cateva ori am intrat cu rulota pe plaja. O singura data am primit avertisment iar in rest nu au venit. Anul acesta am descoperit un loc dar nu am apucat sa ma duc, si anume unde se termina drumul de beton care duce la camping si trebuie sa faci stanga sa intrii pe drumul de pamant este poarta unei firme care detine tot terenul din vale. Se poate vorbii cu paznicul care in mod normal pazeste intrarea sa te lase inauntu in schimbul unei sume modice. Avantajul este ca nu mai trebuie sa rupi masina pe drumul de pamant si daca stai in curtea lor nu mai au ce sa zica nimic cei de la rezervatie plus ca este mult mai liber.

Poza de mai jos este facuta in 2017 si se poate observa in dreapta sus camping ul care am intele ca este cam tot timpul plin.

Daca se duce cineva in locul indicat de mine asteptam sa ne povesteasca cum a fost.

 

20170603_171012.jpg

  • Upvote 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian N.

Atentie mare cu rulota pe nisip, si cu 4x4 ramai rapid, chiar si mai istet.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin Priboi

Mulumim pentru postare, eu am sa plec maiine la Corbu si va anunt care este situatia.

Zilele urmatoare am sa postez si la sectiunea prezentare :noroc:

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin Priboi

Sanatate, din cauza ploilor nu am reusit sa ajungem in locatia de langa camping, insa este destul de aglomerat.

Ar mai fi cateva locuri in zona unde se poate campa insa este foarte dificil de intrat din cauza namolului.

Am ramas peste noapte langa troita la aprox 100 metri dupa ce se termina drumul betobat, iar acum sunt la iesire din Navodari, pe langa port si Petromidia se face un drum betonat care duce pana langa malul marii. In capat de tot este bariera a celor cu portul cred, si in stanga se face un drum neasfaltat pe dig, care duce chiar pe plaja. Sunt foarte multe masini, corturi si rulote, iar apa este perfecta.

Sa ne auzim cu bine.

 

P_20170728_181828.jpg

P_20170729_153349.jpg

P_20170729_112440.jpg

  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Puiu Chisalita

10 zile deosebite intr un loc foarte cochet. Atentie daca ploua, in drumul de pamant , cel putin 3 colegi au apelat la tractoarele din zona pt a fi extrasi de acolo.

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cosmin S
On 29/7/2017 at 15:22, Sorin Priboi a scris:

Sanatate, din cauza ploilor nu am reusit sa ajungem in locatia de langa camping, insa este destul de aglomerat.

Ar mai fi cateva locuri in zona unde se poate campa insa este foarte dificil de intrat din cauza namolului.

Am ramas peste noapte langa troita la aprox 100 metri dupa ce se termina drumul betobat, iar acum sunt la iesire din Navodari, pe langa port si Petromidia se face un drum betonat care duce pana langa malul marii. In capat de tot este bariera a celor cu portul cred, si in stanga se face un drum neasfaltat pe dig, care duce chiar pe plaja. Sunt foarte multe masini, corturi si rulote, iar apa este perfecta.

Sa ne auzim cu bine.

 

P_20170728_181828.jpg

P_20170729_153349.jpg

P_20170729_112440.jpg

 Super locație, ce pare accesibilă si nevoilor subsemnatului. Puteți adăuga un link sau print Google, cu locația exactă ? Dacă plouă, un 4x4 se descurcă în  zonă ? Mulțumesc frumos.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eliasmanu

Buna ziua!

Reactivez acest topic, poate cineva ne poate ajuta cu ceva informatii suplimentare referitor la camparea off camping in zona Corbu, mai exact in zona de la "capatul" plajei (inainte de unitatea militara sau ce obiectiv o fi acolo).  Acum doi ani, erau cateva rulote parcate dupa duna de nisip ; stiu ca este o zona destul de greu de coborat si mai ales urcat,  este si in curba si cu niste sleauri foarte mari ... ( nu imi dau seama cum au coborat acolo si nici cum au urcat la plecare ... ). 

 

Daca cineva are idee cam ce mai e pe acolo, va rog postati cu incredere sau macar un PM, sau orice forma de comunicare e bine venita ...

 

Ce ne intereseaza este :

 

1. Exista si alta cale de acces mai putin abrupta in aceasta zona ? 

2. Trebuie platita taxa de rezervatie? Sau este complet restrictionat accesul cu auto/rulota , inclusiv in spatele dunei de nisip + vegetatie. 

3. Se merita efortul in aceasta perioada ?

4. Apa prin preajma ?  

5. Oare,  vor mai fi colegi prin zona ? 

 

Orice alta informatie e de interes.

 

Atasez o poza cu locatia de care vorbesc, sau daca exista alte sugestii, noi suntem deschisi.

 

Multumim anticipat!

20180525_112206.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Branzei Andrei

Buna ziua. Pentru a campa in siguranta adica fara a avea probleme cu cei de la biorezervatie singurul loc este cel dintre baza militara si pescarie cu intrare de pe sosea pe la troita.Singurul dezavantaj este ca se sta departe de plaje circa 100m.

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eliasmanu

Din pacate nu stiu exact unde este pescaria (au cumva porti mari si ruginite si cumva o cale ferata cu ecartament ingust, sau cinestie ce rampa o fi pe acolo ?) Oricum, cred ca vorbim de aceeasi zona, practic pana in unitatea militara. 

 

Aveti cumva idee cum mai este coborarea aceea catre zona de la nivelul marii? Se poate intra cu o rulota cu o osie (roti de 13"- cam joasa) de aprox 6m lungime ? 

 

Multumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Branzei Andrei

M-am uitat pe harta si aveti dreptate vorbim de aceeasi locatie, se poate intra lejer panta este lunga si lina cu o usoara curba la stanga.Asa se prezenta terenul anul trecut, de curand nu am mai trecut prin zona.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Tuta Catalin

Posibilitate de umbra este ? adica copaci ?@Branzei Andrei 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.