Cristi Purice

Iesire Plaiu Foii

20 postări în acest subiect de discuţie despre Iesire Plaiu Foii

Iesire Plaiu Foii

Cristi Purice

Salut,  

Sunt interesat sa merg in weekendul 21-23 iulie la Plaiu Foii cu rulota si suntem undeva la 3 echipaje. Ultima data cand am fost, in vara anului 2015, drumul de la Zarnesti la Plaiu Foii (10km) mi s-a parut in regula (am fost fara rulota). Am auzit persoane care au mers acolo in 2016 care au spus ca s-a stricat drumul. Aveti informatii actualizate?

plaiul_foii.jpg

  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Alin Opran

Salut Cristi,

 

Eu am fost ultima oara la Plaiul Foii anul trecut in august si am stat o saptamana. La dus am gasit un dum ffff prost, am mers doar cu treapta 1 si 2 de viteza, 10-15 km/h max, multe gropi si sleauri. La plecare nivelasera drumul si am mers cu 40-50 km/h.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristi Purice
20 minute în urmă, Alin Opran a scris:

Salut Cristi,

 

Eu am fost ultima oara la Plaiul Foii anul trecut in august si am stat o saptamana. La dus am gasit un dum ffff prost, am mers doar cu treapta 1 si 2 de viteza, 10-15 km/h max, multe gropi si sleauri. La plecare nivelasera drumul si am mers cu 40-50 km/h.

:))) foarte tare, merci. Pacat ca o sa stam un weekend ca poate ma intorceam pe asfalt :))). Merci mult pentru detalii. Detalii si pentru @mariusnegru 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran

Nu ai pentru ce Cristi.

Cand te intorci sa postezi niste poze ca sa vedem cum este deoarece in aceasta vara intentionez si eu sa ajung la Plaiul Foii.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Radu

Eu, am fost astazi, pina la Plaiul Foii , in recunoastere, drumul de piatra este foarte bun, nu mai sunt sleauri,  se poate merge cu rulota, fara probleme :salutare!:

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristi Purice
3 minute în urmă, Marius Radu a scris:

Eu, am fost astazi, pina la Plaiul Foii , in recunoastere, drumul de piatra este foarte bun, nu mai sunt sleauri,  se poate merge cu rulota, fara probleme :salutare!:

Foarte util. Multumesc mult de tot. 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Radu

IMG-20170711-WA0002.jpg

IMG-20170711-WA0004.jpg

  • Upvote 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristi Purice

Super

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian Popa

Cristi este clar,

sa aveti drum bun, vreme frumoasa si va asteptam cu poze si cateva detalii despre locul de campare. :default_big_grin:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Negru

Multumesc si eu pentru detalii. Va rog daca se poate o locatie pe harta a campingului. Nu am fost niciodata si nu stiu cum se ajunge la locatie. Multumesc anticipat. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lungu Marin

Intentionam sa venim si noi cu rulota , daca ne primiti si pe noi in grupul vostru este OK.

 

 

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Negru

Ooooo lume noua, cum sa nu te primim nea Marin? Se poate? Esti binevenit oricand.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lungu Marin

Eu nu am mai fost acolo , ceva coordonate gps sau locatia exacta.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Negru

Am cerut si eu dar nu vrea nimeni sa ne dea, probabil ca nu vor sa venim si noi, da' nimeresc eu. A nimerit orbul Braila, dar eu Plaiul Foii. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristi Purice

Salut. Nu stiu exact de pe google maps care poienita e mai faina. Asa ca ramane la libera alegere atunci a celui care ajunge primul. Am atasat un print screen cu locatia cabanei plaiu foii. Din ce am vazut pe forum, exista f multe locatii si pana in cabana si ceva mai salbatice dupa cabana.

Screenshot_2017-07-15-09-43-40.png

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Negru

Multumim Cristi. Probabil ca eu voi ajunge primul, pe 20 iulie dimineata. Din punctul meu de vedere ne trebuie doar un parau foarte aproape sa avem apa menajera, in rest, cu cat mai salbatic cu atat mai bine. Voi care stiti zona mai bine sa imi spuneti unde ar fi mai bine, avand in vedere ca vom fi 4-5 rulote. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Lungu Marin

datorita distantei pana la Plaiul Foii si a perioadei scurte a iesiri de numai 3-4 zile sunt nevoit sa ies cu rulota pentru o perioada de 2 saptamani la Cabana Voina.

imi cer scuze pentru ca nu pot iesi cu voi,   desi imi face mare placere sa ne reantalnim.

poate cu alta ocazie cand voi face eu cinste.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran

La o simpla cautare pe Google Earth "Cabana Plaiul Foii" va va duce exact la locatie. Coordonatele satelit se pot vedea in coltul din dreapta jos.

Pajistea pe care am stat anul trecut este incercuita cu rosu, este destul de dreapta si incap 5-6-7 rulote cu corturile aferente. Paraul este la doar cativa metri , cu apa rece numai buna de pus berea si vinul in ea .Privelistea asupra masivului Piatra Craiului este magnifica.

Inainte de Cabana, cu cca 200-300 pe partea dreapta sunt 2 izvoare de apa f.rece si f.buna :)

Pozele au fost facute in iulie 2016.

cabana plaiul foii.JPG

IMG_20160728_182746.jpg

IMG_20160728_182723.jpg

  • Upvote 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristi Purice

Multumim Alin!

@mariusnegru uite o locatie buna. Si cu apa curgatoare si cu izvor aproape. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Negru

@Alin Opran multumim pentru detalii si poze!

Foarte utile. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.