Radu Ghita

Incalzire centrala rulota

11 postări în acest subiect de discuţie despre Incalzire centrala rulota

Incalzire centrala rulota

Radu Ghita

@Loredana Coltea Mai intai "Buna seara!"

Abia acum am vazut prezentara rulotei voastre si trebuie sa spun ca arata intr-un mare fel. Si eu va urez, desigur, vacante frumoase si fara probleme!

 

Din prezentarea ta mi-a atras in mod special atentia formularea: - rulota noastra este construita si pentru vacante iarna pentru ca are centrala termica cu calorifere

Asta suna foarte interesant si ti-as ramane dator pentru cateva detalii suplimentare despre centrala, despre calorifere, despre instalatie, parametrii de functionare si randamentul acesteia in general. Daca vei pune si fotografii ar fi extraordinar.

 

Iti multumesc anticipat!

 

Cu consideratie,

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

S. Simion
On 7/2/2017 at 18:37, Radu Ghita a scris:

 

Centrala termică montată pe rulota din poze e un model produs de compania Alde (nicio legătură cu partidul de tăriceni) din Suedia. Până prin anii 95-96, erau doi mari producători de aşa ceva acolo: Alde şi Primus. Cam de atunci, primul l-a "înghiţit" pe al doilea. Găsiţi o mulţime de informaţii pe saitul www.alde.se

Are şi versiuni în mai multe limbi străine. Ca unul care am un pic de habar despre centralele de acest gen, pot doar să spun, din puţina mea experienţă personală, că atunci când vine vorba de calitatea încălzirii rulotei, niciun convector de pe lumea asta nu se poate compara cu vreo centrală de felul acesta. Cel puţin aşa am perceput eu diferenţele.

  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

@S. Simion multumesc tare mult pentru raspuns.

Am vazut echipamentele pe site, cred ca este o treaba extraordinar de buna. N-am vazut preturi, dar ma gandesc ca n-or fi chiar prohibitive.

Pentru viitoarea mea rulota (va veni si vremea ei odata!), mi-as dori un astfel de sistem de incalzire.

Insa integrarea lui, cred ca incepe inca din faza de proiectare a rulotei.

 

Numai bine! :salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George B

Am verificat si eu de curiozitate. Doar pompa de recirculare costa ~ 200 lire, panou digital 198, senzor temperatura exterioare 26 lire...

Uite cateva piese AICI. Banuiesc ca sunt si alte siteuri, dar acesta a fost primul in cautare...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
S. Simion
24 minute în urmă, George B a scris:

Am verificat si eu de curiozitate. Doar pompa de recirculare costa ~ 200 lire, panou digital 198, senzor temperatura exterioare 26 lire...

Uite cateva piese AICI. Banuiesc ca sunt si alte siteuri, dar acesta a fost primul in cautare...

Piesele alea la care făceaţi trimitere sunt, cred, pentru cel mai nou model de centrală Alde. Doamna are un model un pic mai vechi, deci sunt de aşteptat preţuri mai mici. Pe de altă parte, am văzut la magazine online din Suedia preţuri mai mici decât în Anglia. E drept, nu cu prea mult. 

Genul ăsta de încălzire costă mai mult decât un simplu convector pe gaz, plus un furtun de evacuare. Îmi amintesc că acasă aveam nişte convectoare, prin anii 90 şi ceva. Costau vreo 4-500 de lei unul. Centralele de azi costă de pe la vreo 2000-2500 de lei în sus. Plus calorifere etc. Vedeţi, însă, că deşi e o diferenţă semnificativă de preţ, nimeni nu se mai încălzeşte, acasă, cu convectoare. Toţi ne-am luat centrale, deşi-s mai scumpe. 

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
S. Simion
On 7/6/2017 at 15:40, Radu Ghita a scris:

@S. Simion multumesc tare mult pentru raspuns.

Am vazut echipamentele pe site, cred ca este o treaba extraordinar de buna. N-am vazut preturi, dar ma gandesc ca n-or fi chiar prohibitive.

Pentru viitoarea mea rulota (va veni si vremea ei odata!), mi-as dori un astfel de sistem de incalzire.

Insa integrarea lui, cred ca incepe inca din faza de proiectare a rulotei.

 

Numai bine! :salutare!:

De ce nu vă luaţi o rulotă pe care e montat aşa ceva din fabrică? Nu e mai simplu aşa? Aveţi în vedere că şi montarea senzorilor şi a caloriferelor (cu ventilaţia aferentă) cere o bună (şi probabil că lungă) documentare. Nu-i musai să vă luaţi rulotă scandinavă, cum am eu. Lumea le cam huleşte pe la noi şi încă tot nu pricep de ce. Există, însă, şi rulote de altă fabricaţie (nemţeşti, slovene etc) pe care au fost puse centrale din fabrică. Le găsiţi şi prin Benelux, dar mai ales mai la nord. Vă doresc baftă, sunt aproape convins că veţi fi uimit de diferenţe. Mai ales că nu îţi dai seama prea mult de ele, decât după vreo 3-4 nopţi friguroase petrecute în rulotă.

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

E un sfat foarte bun @S. Simion si cand va veni momentul am sa te supar cu ceva intrebari suplimentare. Multumesc inca o data! :noroc:

Asa, acum sa recapitulam:

- circuitul de incalzire este umplut cu antigel (nu ingheata iarna), este compus din boiler, pompa de circulatie, vas de expansiune, calorifere, conducte, sonde etc.

- pentru preparare ACM se aplica acelasi algoritm ca la o centrala murala de apartament? Adica, intrerupe incalzirea agentului termic si prepara ACM?

 

Exista protectie antiinghet si pentru instalatiile de apa din rulota, in perioada de iarna cand nu este folosita?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
S. Simion

Să le iau pe rând:

* Tot sistemul e compus din ce aţi enumerat dv acolo, plus centrala propriu-zisă. O centrală termică, fie că e Alde, fie că e Primus, se poate alimenta la 1000W, 2000W, pe gaz sau, eventual, şi pe gaz şi pe curent, simultan. Centrala, deşteaptă fiind, încearcă întâi să menţină cu ajutorul curentului temperatura dorită în rulotă. Dacă nu răzbeşte aşa, atunci intră în funcţiune şi GPL-ul. Întâi cu un arzător, apoi cu două, apoi cu toate trei. Depinde câte arzătoare de GPL are centrala.

* Dacă doriţi apă caldă, nu e nevoie să întrerupeţi încălzirea rulotei, decât dacă chiar vreţi şi învârtiţi un robinet în acest sens. Altfel, chiar şi centralele de prin anii 70-80 oferă facilitatea asta. În plus, şi boilerul de apă caldă merge fie doar electric, fie doar pe gaz, fie şi pe una şi pe alta, în funcţie de temperatura de afară.

* Protecţia la îngheţ cea mai bună o dă golirea apei din rezervoare şi boiler. Însă, am citit în manualul de instrucţiuni al unei centrale Primus că nu e nicio problemă dacă laşi peste iarnă apă în instalaţie. "E construită să reziste la cicluri repetate de îngheţ-dezgheţ". 

 

Dacă vă mai pot ajuta/lămuri cu ceva, mai bine scrieţi-mi pe privat. Sunt lucruri care, probabil, în afară de mine şi de dv, nu mai interesează pe nimeni, aşa că vă propun să nu-i mai deranjăm şi pe ceilalţi cu chestii din astea.

Modificat de S. Simion
Scurtat textul cu detalii neinteresante
  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

:multumesc!:

 

Mi-a facut mare placere discutia si am aflat lucruri interesante. Cu certitudine, te mai deranjez cu intrebari.

Apropo, in comunitatea noastra discutiile se poarta la persoana 1, asa incat te rog sa nu mai folosesti pluralul politetii!

Iti doresc o seara minunata!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

@S. Simion

Chiar sunt foarte interesante amanuntele tehnice despre aceste centrale. Cat despre rulotele scandinave, tot respectul. Sunt robuste, fiabile si ofera tot confortul, desi nu exceleaza la capitolul frumusete. Sunt mai degraba austere.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

In ceea ce ma priveste prefer utilul, placutului!

Acum vre-o doua saptamani am avut ocazia sa vad, cu ochii mei, o centrala termica montata pe o rulota. Ii multumesc  proprietarului (spre rusinea mea marturisesc ca nu i-am retinut numele), pentru bunavointa de a ma lasa sa-i cotrobai prin rulota dupa calorifere, trasee de conducta, etc., etc..

 

In spiritul conceptului DYS intrevad ceva sanse de realizare a unui sistem, care sa asigure o oarecare asemanare (la nivel hobby desigur), cu ceea ce inseamna o incalzire centrala a rulotei.

 

Dar despre asta, vorbim mai spre iarna!

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.