Mihai I.

Ce parere aveti despre acest tip de rulota

5 postări în acest subiect de discuţie despre Ce parere aveti despre acest tip de rulota

Ce parere aveti despre acest tip de rulota

Mihai I.

Buna ziua,

Dupa multe cautari, aceasta este rulota care imi place cel mai mult

 

Knaus

knaus-eurostar

 

Sunt doua anunturi cu acelasi tip de rulota.

Care ar fi dezavantajele acestui tip de rulota? Desi am mai intrebat pe un alt topic despre rulotele cu doua osii, poate ar mai fi ceva de adaugat.

Am citit discutii despre diferite dotari si nu prea imi dau seama de mai multe lucruri despre dotari.

Din discutiile de pe forum reiese ca ar fi bine sa o iei cu o echipare minimala si adaugi ulterior ce iti doresti.

Frigider, aragaz, incalzire, dus, boiler, cort acestea le au majoritatea rulotelor la care ma uit in aceasta zona de pret, si mi se par dotari nu chiar minimale. Ce alte dotari ar mai fi de dorit in afara de panouri solare, airco, mover.... Adica ce ar fi important si imi scapa mie? Eu nu prea am vazut rulote putin dotate sau nu imi dau eu seama ce inseamna dptari de baza. Ba din contra, am vazut anunturi de la privat care iti dau si butelii, prelungitoare, scaune, masa, echipare satelit, etc, in pretul de vanzare.

O alta intrebare ar fi... merita aceasta rulota la acest pret?

Mai sunt 2 modele asemanatoare de la Fendt si de la LMC. Ce puteti sa ma sfatuiti in legatura cu marca? Exista diferente importante, rezistenta, calitatea materialelor, lucruri care nu se vad in poze?

Recunosc ca dupa sute de cautari am o apropiere fata de Knaus fara un motiv bine intemeiat.

Multumesc

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Sorin  Leitoiu

Colega, in primul rand gusturile omului nu se discuta.,  tu vei lua ceeace crezi ca trebuie pentru tine si familia ta

Doi, ai masina sa tragi o asemenea rulota ??

Trei, de ce cu doua osii ?? La doua osii trebuie E-ul pe carnet

Patru, am vazut rulote cu o singura osie mult mai dotate si  mai ieftine.

Fiind si lunga este posibil sa intampini greutati pe anumite drumuri , cand sigur o vei lovi in fata sau spate.

La o asemenea rulota trebuie musai mouver , singur nu o sa poti manevra in siguranta.

Pana la urma totul depinde de ce vrei sa faci cu ea . Succes !

 

  • Upvote 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George B
în urmă cu 8 ore, Sorin Leitoiu a scris:

La doua osii trebuie E-ul pe carnet

Daca sunt apropiate, nu mai stiu exact distanta maxima, nu se considera a avea doua axe, a.i. o poate plimba linistit cu B-ul. 

Problema apare la ansamblul masina  si rulota. Fiind foarte grea, 1800 kg, ii trebuie o masina de MMA min 1800 => 3600 kg si nu se incadreaza doar cu B-ul simplu. In schimb, daca are doar B+, rezulta o masina cu MMA-ul de 2450.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran

Salut @Mihai I.Eu sunt posesorul (de curand) al unei astfel de rulote (2 axe). Nu voi comenta lista de dotari, deja au facut-o colegii sunt intru totul de acord in sensul ca atat timp cat sunt dotarile de baza (frigider, wc/dus, truma, chicineta) restul se pot monta de catre tine la niste preturi decente.

Ceea ce vreau eu sa comentez aici este aspectul rulotei cu 2 axe, avantaje si dezavantaje, din punctul meu de vedere:

Avantaje: rulotele cu 2 axe au o stabilitate f.buna la mers, nu apasa deloc pe carlig, nu intra in serpuire, sta asezata mult mai bine la drum fara de una cu o axa. Majoritatea au latimea de 250cm ceea ce ofera un confort sporit la interior.

Dezavantaje: in general sunt rulote grele, MMA 1700 -2000 kg pentru care iti trebuie vehicul tragator cu performante. Deasemenea latimea de 250 cm este o problema, depaseste cu mult latimea masinii si iti trebuie oglinzi suplimentare care sa te ajute la mers. Nu in ultimul rand trebuie avut grija la totatul ansamblului MMA masina + MMA rulota. Daca impreuna nu depasesc 4.250 kg te poti "descurca" cu categoria B extins (se obtine o adeverinta de la scoala soferi contra sumei de 500 lei). Daca depasesti 4.250 kg iti trebuie cat. BE.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai I.

Intr-adevar problema cea mai mare pe care o am este ca nu am decat categoria B (si A dar nu conteaza aici). Dar in afara de niste costuri suplimentare nu cred ca va fi greu sa iau categoria E, fie B+E fie C+E daca tot fac scoala.

De tras o asemenea rulota ca si greutate nu o sa fie problema, dovada in poza de mai jos

Desi masina mea este cea de pe platforma, care mergea la reparat, cealalta masina merge frecvent cu 2000kg pe platforma.

Va trebui sa ma obisnuiesc ca e mai lata, dar am avantajul ca si masina mea e destul de lata si are oglinzi ceva mai mari decat cele obisnuite.

 

T4.jpg.35ae267ac78e9bf359c4128c13bbf574.jpg

 

Acum de ce am ales o rulota asa de mare.... pentru ca am 3 copii. Iar destinatia preferata in acest moment este marea, vom vedea daca dupa ce o voi avea o sa o plimb si pe la munte.

Am vazut si rulote pe o osie cu o configuratie potrivita pentru mine dar tot intre 7 si 8 metri au, intradevar cu vreo 100-150kg mai putin, si doar 230cm latime.

De exemplu aceasta rulota

Dar daca tot e mare si grea, macar sa fie stabila pe sosea, pentru ca nu mi se pare un lucru neglijabil. Chiar am vazut pe youtube filme cu accidente din cauza miscarilor rulotei, si probabil soferi mai neexperimentati.

II multumesc colegului Alin care a fost amabil sa imi arate rulota lui cat vom putea amandoi si o sa mai aflu si alte detalii.

Multumesc pentru raspunsuri.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.