Bogdan Moldovan

Pe malul Somesului, la pescuit, in Ciocmani jud. Salaj - off topic

3 postări în acest subiect de discuţie despre Pe malul Somesului, la pescuit, in Ciocmani jud. Salaj - off topic

Pe malul Somesului, la pescuit, in Ciocmani jud. Salaj - off topic

Bogdan Moldovan
în urmă cu 16 ore, Cristian A a scris:

Panoul e de la nedavi-solar, Oradea. 490 lei, panou de 100W cu regulator de 10A, livrare in 24 h. Sunt multumit de el.

 

Salve, Merci! Pai și cum l-ai conectat la mufa de 13 pini? 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Cristian A

Am cumparat de la un magazin auto o priza pe 13 pini (identica cu cea care e pe masina) si am facut urmatoarele conexiuni: 1. iesire panou fotovoltaic (mufe rapide) - intrare regulator (care are o rigleta cu suruburi), cablu de 7-8 m lungime;   2. iesire regulator - priza 13 pini cablu 1 m lungime. Am folosit cablu in invelis de cauciuc de 2 x 1, 5, rezista la soare sau frig.     La priza auto am legat cele doua fire: plusul pe pinul 9 si minusul pe pinul13.   Este valabil pe multe rulote, inclusiv Weinsberg ca si a mea.     Se poate si masura:  se pune pe priza rulotei de 13 pini aparatul de masura intre pinii 9 si 13 sau 10 si 12 si unde sunt aproximativ 12V acolo e legat acumulatorul. Cand am timp, mai pe la sfarsitul saptamanii, fac si niste poze.  Avantajul cu priza pe 13 pini e ca nu mai dai gauri prin rulota, poti conecta unul sau mai multe panouri, redresor auto pentru incarcare etc. O sa pun totul intr-un topic dedicat.

 

  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Moldovan
17 minute în urmă, Cristian A a scris:

O sa pun totul intr-un topic dedicat.

 

Mulțumesc pentru detalii. Când faci topic-ul dedicat pune linkul și aici să avem legătura. Merci

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.