Sorin S

Inlocuit amortizor protap - video

15 postări în acest subiect de discuţie despre Inlocuit amortizor protap - video

Inlocuit amortizor protap - video

Sorin S

Dupa ce am constat ca amortizorul de la protap este mort ( a lovit de cateva ori carligul cand am franat ), azi am pus mana la treaba si am inlocuit amortizorul si a iesit cam asa;

 

vedeti filmarea.

 

Pentru ca este prima oara cand fac live am cateva ezitari si incurcaturi dar este bine.

 

 

VID_20170610_091939.mp4

VID_20170610_094906.mp4

  • Upvote 7

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Sorin  Leitoiu

Sincer :o foarte tare filmuletul documentar:salutare!:Nici nu ma gandeam ca are si asa ceva protapul la rulota si ca distrugerea sau invechirea amortizorului poate creea asa probleme .Multumesc tizule !:bravo:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin S

Si mai are si bucsi 2 bucati, una in fata si alta in spate ...

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Bravo Sorine, felicitari pentru lucrare si multumim de filmare si detalii! :bravo:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marian Eduard

Salut!

  Deoarece am sesizat ceva zgomote in momentul in care tractam rulota si eu am desfacut protapul rulotei astazi, descoperind  un joc vertical in bucsile de la tija protapului. Am scos bucsile si acum m-am apucat de cautat pe internet, numai ca nu prea resusesc sa gasesc bucsile D45 la interior pentru sasiu Peitz. Spuneti- mi va rog cum se verifica amortizorul pe care colegul @Sorin S l-a schimbat ? Eu l-am apasat (strans) pana la maxim dupa ce l-am scos si apoi si-a revenit la lungimea normala cam in 10-15 secunde, E normal sa isi revina atat de greu sau trebuie schimbat?

Multumesc :multumesc!:

 

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

Si eu trebuie sa ma apuc de aceiasi lucrare...! Multumim Sorin pentru filmari!:OK:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin S

El normal lucreaza la maxim cand este in franare , de verificat trebuie sa se duca greu la apasare , revenirea o va face si daca este uzat.

Cel mai bine il simti cand este montat pe rulota si franezi mai tare , normal nu trebuie sa te loveasca in carlig cand franezi ..

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu-Betty

Mulțumim @Sorin S. :salutare!: Pare simplu la prima vedere, însă pe "viu" nu cred că e chiar foarte ușor. Faine filmările, mulțumim și uite așa vom face și noi economie la manoperă când va fi cazul de schimbat telescopul. :OK:

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran

Felicitari @Sorin S pentru initiativa. Acum cred ca este mult mai clar pentru fiecare ce are de facut...

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos M

Am evidentiat acest topic pentru ca este de interes, faptul ca este filmat si nu explicat in text...

Multumim @Sorin S !

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin S

Salutare ,  

 

Pe parcusul concediului am constata ca tot loveste rulota in carlig la franare , am stat la Vulcanii Noroiosii si am gasit inca o problema , in spatele cilindrului de franare exista un lacat ( o piesa in forma de S ) care actioneaza tija pentru franare , aceea tija care merge pe sub rulota pana la cablurile de frana.

Acolo apare un joc mare care il putem micsora cu strangerea acelei tije pana dispare din joc , dar trebuie verificat sa fie putin joc pentru a bloca rotile la franare usoara sau la coborare.

Bafta , , ,

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Mircea

Salutare, cu scuzele de rigoare pentru initiatorul topicului, am si eu o problema la amortizorul protapului.

 

Am vrut astazi sa-l scot pe cel vechi ca sa-l pot comanda, si surubul din capatul lui nu iese din cauza protapului, cu siguranta ceva n am facut eu bine.

 

Rulota este un Home Car Rally 432, iar sasiul este AL-Ko , atasez un scurt video cu problema.

 

 

Cu multumiri,

Protap rulota.mp4

Modificat de Fejer Antal

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

@Andrei Mircea, vad ca mai ai un surub acolo care blocheaza surubul pe care vrei sa il scoti. Daca il desfaci pe acela si ii scoti bucsa nu iese surubul amortizorului?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Mircea
37 minute în urmă, Ursu Florin a scris:

@Andrei Mircea, vad ca mai ai un surub acolo care blocheaza surubul pe care vrei sa il scoti. Daca il desfaci pe acela si ii scoti bucsa nu iese surubul amortizorului?

 

Nu e bucsa din pacate, e din sasiu.

 

Cineva mi-a spus sa desfac toate suruburile si sa " cracanez" un pic picioarele de la protap, dar ma gandesc ca totusi e o solutie mult prea complicata pt o interventie de rutina ca sa zic asa.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vernis Marian

Salut după montarea noului amortizor se va face și reglarea frânei cam de unde ar trebui sa înceapă frânarea rulotei m-a refer la cursa proțapului.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Adi Aloman
      de Adi Aloman
      Salutare!
       
      Cred ca am o problema cu amortizorul protapului. Rulota este luata de curand si nu prea am mers cu ea, asa ca nu am repere anterioare de la alte drumuri. 
      Dupa o franare sau dat cu spatele, cand amortizorul se decomprima, se aude o pocnitura. Nu prea mare, dar e acolo. E normala? 
      Amortizorul abia il pot comprima cu mainile si tot corpul si revine greu. La revenire, daca trag de el tare, se aude o mica pocnitura la capatul cursei.
       
      Mulțumesc!
       
       
    • Nicu Iancu
      de Nicu Iancu
      Vand amortizor AL-KO, frana inertiala pentru rulota max.1600 Kg, model AL-KO 161S, original. COD: 370556. Amortizorul este nou-nout. L-am cumparat pentru rulota mea, dar nu a fost necesar sa-l inlocuiesc, deoarece altceva a fost cauza defectului. Pretul = 240 lei (eu am platit 270 lei) !
       
       



    • Florin Smolnicki
      de Florin Smolnicki
      Bună seara!
       
      Cumpăr următoarele accesorii pentru cort:
      1. Cleme pentru prins cortul, 5 bucăți:
       așa cum sunt acestea - minutul 2, 55 din filmul de mai jos.
       
       
       
      2. Chingi pentru cort (stânga, dreapta). Cortul nu a avut. Are doar mufa mamă.
       
       
       
      Amortizor capac compartiment butelii gaz
       
       


       

       
      Perdele rulotă, care să se asorteze cu această tapițerie:
       
       
       

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.