Dragos M

Vacanta Praga si Bavaria (Germania) - Mai 2017

5 postări în acest subiect de discuţie despre Vacanta Praga si Bavaria (Germania) - Mai 2017

Vacanta Praga si Bavaria (Germania) - Mai 2017

Dragos M

Acum cateva zile tocmai ne-am intors dintr-o vacanta de 2 saptamani si 4500 km, in care am avut ca scop vizitarea de obiective, in lunile de primavara cred ca este cel mai bine pentru vizitat tot felul de obiective pentru ca nu este asa cald, nu sunt concedii pentru a fi aglomeratie...deci este indicat...

 

Am plecat din Ploiesti undeva dimineata (ne place sa plecam "cu noaptea in cap" ) , si am mers pana in Ungaria la Mako, (aici la fiecare iesire din tara oprim pentru tranzit la camping cu acelasi nume "Mako" ), despre acest camping va pot spune ca este la doar 5 km de autostrada, tariful daca tin minte bine este cam de 15 Euro, facilitatile sunt modeste, insa ca si peisaj este frumos..., umbra multa, iarba verde, foisor cu mese..., gratar..este pe malul raului Mures cu o priveliste deosebita.., vara are si o minipiscina, etc. (pentru cei care nu doresc sa manance la rulota la intrarea in camping este un restaurant unde se mananca f bine si ieftin cu meniu in limba Romana).

 

Mai jos cateva poze din acest camping...

 

IMG_0015.JPG

 

IMG_0017.JPG

 

IMG_9580.JPG

 

IMG_9590.JPG

 

Dimineata (tot devreme) am plecat spre Praga, trecusem de mai multe ori pe langa acest oras, dar nu-l vazusem, multa lume il lauda si spunea ca este un must visit...

 

De la Mako pana la Praga au fost cam 700 si ceva de km (destul de mult pentru noi care in general nu facem intr-o zi cu autorulota mai mult de 5-600 km), ajunsi in Praga Campingul este chiar in oras, pe o peninsula, este mai mult camperstop decat camping, insa primeste si rulote, are conditii decente, iar locatia este la 400 metri de statia de tramvai cu care se poate ajunge in centrul orasului.

Campingul se numeste "Caravan Camping Císařská Louka" iar adresa este: Císařská louka 162, 150 00 Praha-Smíchov, Republica Cehă., pretul pe noapte cu curent inclus a fost de 25 Euro.

 

Mai jos cateva poze dn camping:DSC04504.JPG

 

DSC04448.JPG

 

 

In limita timpului, am sa continui acest topic in zilele urmatoare...

  • Upvote 10

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Daniel D

Multumim, foarte frumos!!!Asteptam cu nerabdare!!!:OK:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dragos M

Cateva poze cu obiectivele vizitate de noi in Praga. (am scris la fiecare ce semnifica...)

 

Casa dansanta

DSC04451.JPG

 

 

Interior casa dansanta

DSC04461.JPG

 

 

Masini de epoca (puteau fi inchiriate pentru plimbare prin oras)

DSC04470.JPG

 

 

Magazin de suveniruri pentru copii

DSC04472.JPG

 

 

 

Muzeul de ciocolata

DSC04492.JPG

 

 

 

Case plutitoare, (erau chiar langa camping)

DSC04505.JPG

 

 

Linia funicularului care urca pe dealul Petřín

DSC04509.JPG

 

 

 

Turnul Petřín, înalt de 63, 5 metri, care seamănă mult cu Turnul Eiffel (se poate urca cu un lift in care incap doar 3 persoane prin mijlocui lui, sau pe scarile rotunde...

DSC04519.JPG

 

 

 

Vedere din turnul Petřín

DSC04521.JPG

 

 

 

Vedere din turnul Petřín

DSC04525.JPG

 

 

 

Vedere din turnul Petřín

DSC04526.JPG

 

 

 

Labirintul cu oglinzi (situat tot pe dealul Petřín)

DSC04527.JPG

 

 

 

Labirintul cu oglinzi (situat tot pe dealul Petřín)

DSC04538.JPG

 

 

 

Labirintul cu oglinzi (situat tot pe dealul Petřín)

DSC04541.JPG

 

 

 

Labirintul cu oglinzi (situat tot pe dealul Petřín)

DSC04539.JPG

 

 

 

Labirintul cu oglinzi (situat tot pe dealul Petřín)

DSC04546.JPG

 

 

 

Funicularul urcand pe dealul Petřín

DSC04559.JPG

 

 

 

Castelul din Praga, este in cartea recordurilor ca fiind cel mai mare castel antic din lume, cu o suprafata de 70.000 MP !

DSC04581.JPG

 

 

 

Schimbul garzilor regale de la castel

DSC04583.JPG

 

 

 

Catedrala Sfântul Vitus din Praga

DSC04588.JPG

 

 

Interior Catedrala Sfântul Vitus din Praga

DSC04595.JPG

 

 

 

Interior Catedrala Sfântul Vitus din Praga

DSC04596.JPG

 

 

 

Interior Catedrala Sfântul Vitus din PragaDSC04598.JPG

 

 

 

Interior Catedrala Sfântul Vitus din PragaDSC04600.JPG

 

 

 

Interior Catedrala Sfântul Vitus din PragaDSC04605.JPG

 

 

 

Catedrala Sfântul Vitus din Praga

DSC04608.JPG

 

 

Strada de Aur - găzduieşte 11 case istorice, unde au locuit gărzile castelului, alchimişti, bijutieri şi artişti...

 

DSC04616.JPG

 

 

 

Interior casa de pe "strada de aur"

DSC04618.JPG

 

 

Va urma !

  • Like 1
  • Upvote 15

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

Multumim pentru relatarea detaliata a excursiei/calatoriei si pentru frumoasele poze care pot spune ca ne poarta imaginar si pe noi prin locurile pe unde ati ajuns!:salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dinu

Bravo !

Multumim frumos !

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Alin Opran
      de Alin Opran

       
      Am definitivat planurile de vacanta pe anul acesta, va fi o caltorie lunga din Irlanda pana in Romania (si retur) si va dura peste o luna.
      Nu am un obiectiv anume de atins, tot traseul va fi la inspiratie si va curprinde traversarea catorva tari si zone pe care ni le dorin sa le (re) vedem. Vom traversa cu ferry in Tara Galilor si vom petrece ceva timp in Peak District, zona Rezervatie naturala. Posibil sa urcam in Scotia daca vremea va fi favorabila.
       
      Va urma eterna traversare cu ferry Dover-Calais unde ne vom opri o zi la buna noastra prietena, Mrs. Marie care are o ferma si unde am fost asa de bine primiti anul trecut 
       
      Vom continua cu coasta de vest a Frantei indreptandu-ne catre Andorra si Barcelona. Vom continua cu Coasta de Azur cu oprire din nou in St. Tropez unde ne vom reintalni cu prietenul Daniel (roman) care este administratorul unui frumos camping. Va urma drumul catre Milano si trecerea catre Elvetia cu oprire initiala la lacul Como. De acolo va urma vizitarea Liechtenstein si traversarea Austriei prin Alpii austriei. Mai departe Ungaria si in final, Romania cu destinatia Bucuresti.
       
      Cam asta e traseul propus, cca 5 mii km doar la dus:
       

       
      Binenteles ca vor fi modificari de traseu functie de vreme si imprejurari sau datorita unor locuri pe care ni le propunem sa le vedem adhoc.
      Momentan mai am de terminat niste maruntiruri la camper si sa fac una-doua iesiri de proba aici in Irlanda. Si binenteles sa-i fac o revizie completa de ulei, filtre, lichide 
       
      Va tin la curent 
    • Mihai Pencea
      de Mihai Pencea
      Părinții mei ne-au inspirat de mult un vis in care era vorba de o rulota. Au trecut anii, si eu si fratele meu avem copii si familiile noastre. Am fost crescuți si educați sa credem in familie si sa ne iubim soțiile și copii si NICIODATA sa nu renunțăm la visele noastre. De data aceasta ei au fost finanțatorii acestui vis (asa cum au mai finanțat si alte vise ale noastre, si asa cum si noi vom finanța visele copiilor nostri) si au achiziționat rulota Fendt Joker (nu stiu ce număr ca inca învățam despre rulote) din 1996 cu 4 locuri de dormit si 2 zone. Rulota a fost la o familie din Cluj timp de 7 ani. Aceștia au avut grijă de rulota asa cum nimeni nu putea sa o faca mai bine. I-au adus toate îmbunătățirile necesare si au fost foarte amabili, si cand zic foarte amabili, chiar am rămas plăcut surprins să cunosc astfel de oameni (in topicul unde am anunțat că vrem sa cumpărăm rulota, am detaliat mai mult procesul) si ne-au facut toata inițierea necesară pentru a merge în siguranță și cu plăcere in orice vacanță. 
      Din 30 mai vom începe prima aventură pe 6 roti si va fi la noi in tara, pe la mare, pe la munte si sa vedem ce se mai ivește. Suntem amatori de natură si cort, dar pot sa zic ca de abia acum suntem liberi in natura in cel mai bun confort. 
      Sa auzim de bine si cu siguranta o sa va bazai mult si bine pana le învăț pe toate in alte rulotismului:)). Ma bucur ca am dat aici doar peste oameni faini si cred ca daca fiecare dintre noi vom inspira generațiile următoare si pe cei din jur, vom avea tot mai multi oameni faini in frumoasa noastră țară. 
      Vânt din spate si cum zice Florin Piersic, "va doresc vouă tot ce îmi doresc si mie, dar inzecit"



    • Mihai-Arad
      de Mihai-Arad
      Va scriu adresa unde am innoptat cu o seara inainte de-a vizita Rothenburg ob der Tauber.
      91522 Ansbach / Bavaria
      Am stadion 1
      GPS: 49.304516, 10.558177
      Parcare speciala numai pentru autorulote (GRATIS)
      Langa Strandul / Piscina Aquella

       
      Rothenburg ob der Tauber
      Pentru cunoscatori : Orasul Craciunului
       
      Sunt convins ca multi dintre voi nici nu ati auzit de acest „mic-orasel“ din Bavaria. Nici eu, pina nu demult cand am citit intr-o revista dedicata pasionatilor de calatorii.Era prin luna Mai 2018. M-au atras imaginile din centru , piata, vitrinele magazinelor , culorile caselor ( unele din sec. XV-lea) , sediul primariei . Strazile pavate , bine pastrate , ar putea spune multe-multe povesti, dar… n-au glas. Din departare se vad multe turnuri rosii… vreo 40 de turnuri. Orasul vechi sau Atlstadt cum spun bavarezii este inconjurat de ziduri imense datand din sec. XII-lea. Intrarea in Altstadt se face prin 6 porti imense asezate strategic .… Odata ajuns in micutul orasel, pasesti parca „intr-o poveste de pe un alt taram“ . Cum au reusit sa le conserve , sa le pastreze si pentru noi, generatia sec XXI ? Cum au reusit dupa atata amar de timp, dupa al II-lea razboi mondial cand aliatii au bombardat tot ? Cum ?   ?
      Recomand acest orasel in special iarna. Magazilele si vitrinele frumos  impodobite nu te vor lasa sa treci mai departe pina ce nu le vizitezi… Mos Craciun si Muzeul Craciunului deasemenea. ? ⛄
      Las imaginile sa vorbeasca ….
       

       
      Vechia Primarie - Rothenburg ob der Tauber
       

       
      P.S. In Rothenburg ob der Tauber exista o parcare speciala pentru autorulote  , langa Parcarea 2. Nu am folosit-o ! Pot parca si-n parcari obisnuite (inaltimea max admisa 1, 90m). Folosesc parcarile dedicate autorulotelor , numai atunci cand vreau (tin neaparat) sa innoptez acolo sau timpul/distanta nu-mi permite s-ajung la „next-car parking“.
       
      91541 Rothenburg ob der Tauber / Bayern
      Nördlinger Str.
      GPS: 49.370156, 10.183186

       
      P.S.2- Bavaria , are multe „locuri speciale“ extrem de frumoase. Revin !
    • Lixandru Dumitru
      de Lixandru Dumitru
      Salutare, ma numesc Dan si sunt nou in d-ale rulotelor.Am atasat cateva poze cu rulota pe care am achizitionat-o.Habar nu am cu ce se manaca dar imi place atat de mult incat m-am arucat cu capul inainte.
      Rulota se numeste Sterling Europa si este din 2001.











    • Neagoe Mihai
      de Neagoe Mihai
      Buna ziua!

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.