Tarita Mihai

Nu stiu ce rulota este mai buna ??

18 postări în acest subiect de discuţie despre Nu stiu ce rulota este mai buna ??

Nu stiu ce rulota este mai buna ??

Tarita Mihai

Buna seara !

Sunt la inceput  de drum .Nu am am mai avut rulota pana acum .

Am o rugaminte si mai multe sfaturi pentru  a lua o decizie care ar fi cea mai buna pt bugetul meu care este undeva maxim 2500 E  ?

Am cateva optiuni ...Rulota Kip 48T, 2 paturi și baie cu wc fix? Sau Rulota Beyerland Sprinter 350 DD ? Rulota marca Chateau An 1993 ?

Cu mult respect si scuze daca nu am postat unde nu trebuia...Si sper ca am sa primesc cele mai bune sfaturi ...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Robert Patrick

Salut.Daca vrei sa dai 2500, te uiti la rulote la 3000 si mai negociezi...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu Pascu

Salut.

Eu unul nu as opta pentru o rulota cu panoul frontal din plastic/fibra.

Numai bine!

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Tarita Mihai

Mltumesc frumos pentru raspuns .

 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Tarita Mihai

Dintre cele care ar fi cea mai buna ?

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Tarita Mihai
2 minute în urmă, tarita mihai a scris:

Dintre cele care ar fi cea mai buna ? Sau ce im recomandati ? Nu doresc sa fi prea grea ...

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Tarita Mihai
Chiar acum, tarita mihai a scris:

 

Eu am volkswagen golf 4 variant an 2006 tdi 101 cp  74 kv.. As dori o rulota mica pt 3 persoane ..

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Tarita Mihai
Chiar acum, tarita mihai a scris:

Eu am volkswagen golf 4 variant an 2006 tdi 101 cp  74 kv.. As dori o rulota mica pt 3 persoane ..

Ce im recomandati ? Cu respect Mihai.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

@tarita mihai

Apoi mai colegule, toate rulotele pot fi si bune dar si rele! Asta tine îndeaproape de cine le-a avut si cum le-a îngrijit!

Care ar fi cea mai buna este ca si cum te-ai intreba; "este mai buna femeia vecinului decat a ta"? Fiecare are parti bune si mai putin bune, dar tot le ținem si ele pe noi!

Apoi mai trebuie sa se încadreze si la puterea masinii tale, n-ai scris nimic cu ce vrei s-o tractezi!

Apoi posibil ca ce-ti place tie sa nu place vecinului si viceversa, asa ca dupa parerea mea este o intrebare destul de ambiguă sa nu zic altfel!

Asa ca urmareste ce-ti place tie, se fie potrivita cu puterea ta de cumpărare, iar cand o cumperi roagă pe cineva mai priceput sa o verifice "cata,  cata"!

Baftă!

 

  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Scuze intre timp ai scris ce masina ai!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Tarita Mihai
Chiar acum, Eugen David a scris:

Scuze intre timp ai scris ce masina ai!

Ok multumesc frumos . Dar ce rulota ar fi mai buna pt ce am eu nevoie ?  Sa nu fie foarte grea ? 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Robert Patrick

Salut.Noi am avut rulota de 3 locuri, cu un singur spatiu de dormit, marca Caravelair bamba 395.Am tras-o tot cu golf 1, 9 tdi si mergea foarte bine.Rulota goala 700kg, mma 1000kg.Acum avem una mai mare si mai grea 1050kg goala si 1200mma si o trag tot cu Golful, dar a crescut consumul simtitor...cam 10 la 100km.Ca si marci ti-as recomanda cele europene, si pana la 4metri lungime, daca vrei rulota usoara.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin S

Salut , poti cauta o rulota cu masa maxima admisa de 1000kg asta sa poti trage fara probleme si fara batai de cap.

Ideea este sa cauti o rulota fara panouri fata , spate din plastic aici apar multe fisuri care in timp pot fii fatale structuri.

Dethfles 

Tec

Kanus

Fendt

Hobby

Cam astea sant rulotele stiute de mine care au panouri din aluminium si doar portbagajul din plastic.

 

In rest bafta la cautari si achizitie.....

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Tarita Mihai

Multumesc frumos ..

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Robert Patrick

Salut.Foarte bune marcile recomandate de colegul nostru.Adauga si Caravelair si Gruau, rulote usoare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Tarita Mihai
4 minute în urmă, tarita mihai a scris:

Multumesc frumos ..

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Tarita Mihai
Chiar acum, RobertPatrick a scris:

Salut.Foarte bune marcile recomandate de colegul nostru.Adauga si Caravelair si Gruau, rulote usoare.

Multumesc frumos.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Tarita Mihai
On 26.05.2017 at 22:38, tarita mihai a scris:

Multumesc frumos.

Buna seara tuturor ! O in trebare ce părere aveți de spre Adria 330 gpl ? Este buna este ok ??? Cu respect Mihai..

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Samir Mandu
      de Samir Mandu
      Mă bucur că există o comunitate consistenta de rulotisti, deși Romania nu are o cultură proprie, fiind o mai tânără țară liberă, europeana. Sint interesat de a achiziționa o rulota pentru familie 2 adulți + 2 copii, cat mai ușoară și compacta, dar si cu utilități minimale baie-bucatarie. Orice sfat este binevenit. Momentan rulotele Kip îmi par atractive.
    • NRLaurentiu
      de NRLaurentiu
      Salutare, dragi colegi!
       
      Astazi, pe canalul Youtube "The Trudgians",  Dan Trudgian a postat un film explicativ extrem de bine pus la punct, prin care arata cum se utilizeaza toaleta chimica de la rulota/autorulota. In cele 8 minute, el acopera toate aspectele legate de cum se umplu/golesc rezervoarele, diferite aspecte legate de sistemele uzuale de "tras" apa, dar si sfaturi privind utilizarea toaletei la drum, dar si iarna. Filmul se poate traduce automat intr-o romana aproximativa, eu nu am urmarit subtitrarea nici in engleza (generata automat si ea!), dar este posibil sa fie greseli grosolane (inerente unei traduceri automate).
      Dan Trudgian face parte dintr-o comunitate de rulotisti din Anglia si este bine vazut printre acestia. Este autorul multor filme explicative si despre reparatii in regim DIY.
      Filmul il gasiti aici.
       
      Zile frumoase si fara... mirosuri neplacute din toaleta!
    • Tiberiu Popa
      de Tiberiu Popa
      Buna, colegi de forum (deocamdata, pana apuc sa imi iau si eu rulota)!
       
      Mi-am fixat ca termen de achizitie a unei rulote si aducere la parametrii de functionare inceputul lunii iulie. Asta inseamna ca ar trebui ca cel putin cu o luna inainte (iunie) sa am rulota cumparata sau pe aproape. Asta inseamna o multime de documentare de facut, dar sunt optimist din fire si chiar harnic, atunci cand interesul impune!
       
      Asadar, incep cu inceputul, masina!
      1. Mi-am schimbat masina anul trecut, am luat un Golf 5 lung, de 2 litri, diesel, de 140 CP. Din cate am inteles, ar fi suficient de puternica, in caz ca mai trebuie, s-ar mai putea adauga cam 30 de CP, dar nu sunt mare fan, daca nu e cazul, nu as face-o. La 1495 de kg, rulota ar putea sa cantareasca intre 1000-1200 masa maxima autorizata, asta ca sa ma inscriu in zona optima de greutate. Nu am restrictii referitoare la categoria de permis, am destule litere pe bucatica de plastic.
       
      2. Buget. As dori sa nu depasesc 4000 de euro, fie cumparata din Ro, fie adusa din alta tara, fie sa o aduc chiar eu (varianta asta imi ridica probleme doar cu evaluarea starii rulotei la cumparare). Dupa ce veti vedea care imi sunt criteriile esentiale, va rog sa va exprimati parerea cu privire la buget, am sau nu sanse sa ma incadrez in buget? 
       
      3. Utilizare si confort termic. Ma vad utilizand rulota off-camping destul de des, vreau sa vad locuri multe din tara asta si, din cate am inteles, nu suntem foarte evoluati la campinguri de rulote. De aici deriva nevoia de incalzire (primavara devreme, toamna tarziu, nevoi moderate, nu ma vad iarna cu rulota). Studiind forumul si ofertele de pe piata germana din segmentul corespunzator bugetului, am inteles ca sunt sisteme de incalzire pe gaz deja instalate pe unele modele. As prefera o astfel de situatie, dar in cazul in care gasesc ceva fara, exista posibilitatea de a adauga vreun sistem standalone, eventual detasabil, pe gaz? Care ar fi pretul/costurile, orientativ?
       
      4. Bucataria. Din tot ce am am vazut, aragazul e cel care ma intereseaza cel mai putin, nu voi gati in rulota, ci merg pe varianta aragazului mobil cu butelie de gaz, in cortul exterior. Frigiderul si congelatorul pe gaz in schimb sunt un must, dupa mine, ca sa nu fac naveta tot la 2 zile dupa cumparaturi. Pareri?
       
      5. Gasesc in bugetul mentionat o rulota care sa aiba cort? Sunt standardizate aceste corturi, as putea sa il cumpar ulterior? Cam cat costa? Ce alte detalii sunt esentiale cand discutam de cort?
       
      6. Toaleta. Nu prea apreciez varianta de dus, dar nici nu o ignor, daca vine la pachet. Sincer, ma vad folosind un cort de dus de genul celor de la Decathlon, dar daca rulota are un dus functional, nu vad de ce nu l-as folosi. La bugetul si vechimea corespunzatoare, ce tipuri de toalete exista? Cam neclar aici, am citit ceva despre toalete chimice (cam banuiesc despre ce e vorba), dar am citit ceva si despre niste casete (traducere din germana, via engleza, sorry!) sau rezervoare de dejectii si ape reziduale. Despre ce e vorba?
       
      7. Optez pentru o rulota cu 2 spatii de dormit, suntem 3 (desi banuiesc ca in vreo 2 ani fiica noastra nu ne va insoti in peripluri! Cresc, ce sa-i faci! Dar vin nepotii din urma tare). Am citit topicul pe tema asta si mi-am format o parere.
       
      8. Conexiunile pentru camping. In cazul in care rulota nu are prize de tensiune  sau de apa, e posibil sa fie montate profesional ulterior? Nu imi sunt foarte clare optiunile aici, acesta e si motivul pentru care intrebarea e destul de confuza, sper sa ma clarific dupa raspunsurile voastre.
       
      9. Ce alte dispozitive/echipamente/subansamble se pot achizitiona si utiliza si atasa ulterior? Mover, panouri solare, baterii, incalzitoare, frigidere, congelatoare? Ceva resurse online, ca sa imi pot forma o parere despre preturi si performante?
       
      Cam atat, deocamdata! Stiu, e o postare lunga, dar fiti convinsi ca voi cantari si aprecia fiecare opinie sau informatie exprimata. Va multumesc anticipat si raman profund recunoscator.
       
      Tiberiu
       
    • NRLaurentiu
      de NRLaurentiu
      Salutare, dragi colegi!
       
      Am gasit pe net o firma in Marea Britanie care face la comanda ferestre noi pentru rulote, aici. Nu sunt tocmai ieftine (conform spuselor din acest video - asa am aflat si despre aceasta firma), insa se pot fabrica la dimensiunea si forma originala (mai ales cele cu forme atipice).
       
      Dezavantajul consta in faptul ca procesul de comanda a unui noi ferestre necesita trimiterea celei sparte (inlusiv bucatile desprinse) catre sediul lor. Un alt dezavantaj este ca nu pot reface picatelele de pe conturul anumitor modele de geamuri de tip nou. La cerere ei pot asigura vopsirea acestei margini in negru sau argintiu. Si ca sa vorbesc si de avantaje, ei sustin ca tehnologia moderna de fabricare a ferestrelor este superioara celor vechi (cred ca ei se refera la cele de dinainte de anii 2000).
       
      Sper sa va fie de folos, nu fac reclama firmei respective, stiu ca s-a vorbit pe forum si de cei de la Motorhome care aduc la comanda dupa codul geamului. Am zis sa impartasesc aceasta informatie in special pentru cei care au un necaz cu ferestre cu forme atipice.
       
      Toate cele bune,
      Laurentiu
    • Alexandru Remus
      de Alexandru Remus
      Salut,
      Cred ca frigiderul pe amoniac pe care il am pe rulota este stricat. In consecinta ma gandesc sa il schimb. Am 2 variante: altul sh tot pe amoniac sau unul pe compresor. 
      Mentionez ca pe rulota am un acumulator deepcycle de 100 a. Din discutiile pe care le-am avut cu vanzatorii mi-au zis ca, daca cumpar un panou de 150 w este suficient.
      Am nevoie de ceva sfaturi de la rulotistii care au folosit asa ceva sau care au cunostinte despre subiect.
      Atasez si un link cu frigiderul cu compresor:
      Frigider:
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.