Marinescu Ion

Oferte produse/accesorii pentru rulotiști

375 postări în acest subiect de discuţie despre Oferte produse/accesorii pentru rulotiști

Oferte produse/accesorii pentru rulotiști

NRLaurentiu

Mama! Dar ai avut ceva treaba aseara! :)

Sa-ti fie de folos! Bine ca ai avut cu ce cara! :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

StefanPaduraru
La 6/20/2019 la 18:20, Sandu Silviu a scris:

Screenshot_20190620-181733.thumb.jpg.35ffafcbd81ab0ef170565df432206b6.jpgScreenshot_20190620-181829.thumb.jpg.83c08aed9c76aeb6f0cccbbbc966cf32.jpg

le-am cumparat azi de la lidl. Mi s-au parut ok ca pret

sa ne zici si noua daca functioneaza aparatul de tantari. ms!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P
31 minute în urmă, StefanPaduraru a scris:

sa ne zici si noua daca functioneaza aparatul de tantari. ms!

 

Absolot deloc...l-am cumparat acum doi ani și n-am prajit mai mult de 4-5 țânțari...:amuzat:

Cred că cele mari sunt mai eficiente, dar pe ăsta da-ti banii degeaba...:)

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
StefanPaduraru
Chiar acum, Daniel P a scris:

 

Absolot deloc...l-am cumparat acum doi ani și n-am prajit mai mult de 4-5 țânțari...:amuzat:

Cred că ele mari sunt mai eficiente, dar pe ăsta da-ti banii degeaba...:)

asa ma gandeam si eu. tot solutiile la spray (gen autan, dar mai puternice) sunt baza :D

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

În rulotă eu folosesc aparate electrice la 220V cu rezervă lichidă de la Raid sau Aroxol, iar afară aprinde 2-3 spirale și își fac treaba destul de bine...:)

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
StefanPaduraru
în urmă cu 16 ore, Iulian C. a scris:

Va salut,

 

Ca sa fie bine ... :)

1 x Generator Lidl

1 x Banner 100Ah semitractiune

2 x 165R14C 97/95Q

20190626_184525.jpg

la ce bani e generatorul? nu l-am gasit in oferta lidl :salutare!:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

800 lei...A fost in oferta de acum 2 săptămâni, dar am înțeles că se mai găsesc încă în unele magazine. Baftă! :salutare!:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Iulian C.

Va salut @StefanPaduraru

Pretul a fost 799.99, achizitionat ieri. Cum a spus si dl. Daniel, daca ai noroc il mai poti gasi in unele magazinele Lidl. De ex. in Brasov la Lidl pe Spicului mai aveau 3 buc aseara.

 

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Doua generatoare sunt in continuare la Lidl Bucuresti - Valea Cascadelor:

 

IMG_20190627_153945.thumb.jpg.77ab460156d29716eb28aa3aea257a22.jpg

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu
în urmă cu 2 ore, Gabriel Schuster a scris:

Dragi colegi,

Pentru amatori de grup electrogen , azi la LIDL Balotesti mai sunt 4 bucati.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Catalin Visan

Și la Lidl-ul din Bulevardul Aerogării mai erau astăzi 3 bucați.

IMG_20190630_185417.jpg

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Catalin Visan

La același Lidl am găsit o lampă cu leduri și încărcător fotovoltaic având și acumulatorii incluși la 49 lei. Are și senzor de mișcare. Am desfacut-o și i se pot pune alti acumulatori tip AA mai potenți sau un incarcator usb de mașină de la 12v la 4, 5v.

IMG-20190701-WA0001.jpg

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Iulian C.

Va salut,

As dori sa va cer parerea in legatura cu un prelungitor pentru rulota de ~30-40m.

Cum cosiderati ca este mai ok, sa caut unul "dedicat" sau sa imi fac eu unul cu materiale din magazinele de brico? As vrea sa fie 3x2.5 ca sectiune.

 

Multumesc anticipat.

 

Cu stima,

IC.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Cam lung, știu ca nu este voie peste 25 metri, citisem pe undeva ca este o directiva CEE pt VR max 25 metri si 3x2, 5. Nu mi-am. Bătut capul și l-am luat de la faimosul magazin olandez cu 25€.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Iulian C.

Salutare @Raul G, pe mine ma intereseaza sa imi pot duce generatorul la o distanta la care sa nu deranjeze. Cred ca m-as descurca si cu 25m, dar la pretul de care zici tu eu nu am gasit pe la noi.

 

Cu stima,

IC.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vasile Oae

Mai sigur este sa ți-l faci. Așa ești sigur de secțiunea cablului. Altfel D-zeu cu mila ce găsești în prelungitoarele din comerț.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P
în urmă cu 6 ore, Iulian C. a scris:

As vrea sa fie 3x2.5 ca sectiune.

 

Multumesc anticipat.

 

Cu stima,

IC.

 

 3 x 2, 5 mm? :default_doh:

Exagerat de gros pentru rulotă, doar dacă vrei să-l folosești și acasă pentru un aparat de sudură, de exemplu. Pentru rulotă este suficient și un cablu de 3 x 1, nu mai zic de 3 x 1, 5 mm.

Am studiat și eu problema și depinde de bugetul aflat la dispoziție. Varianta cea mai economică e să cumperi cablu, priza și ștecherul separat și să-l confecționezi tu. Baftă! :salutare!:

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Iulian.am găsit discuția de care vorbeam, din păcate este în italiana, dar dacă aveți nevoie il pot traduce.
Nu numai ca trebuie sa fie de 2, 5 dar și H07 nu H05.
In majoritatea campingurilor în regulament este scris 25 metri maxim lungime, 2, 5 secțiune și izolație H07. Adevărat ca la izolație nu se uita nimeni și te accepta, dar la lungime și secțiune se mai uită.


In mesajul de mai jos găsești și riferimentul la normative.


"Questa è la norma NORMA TECNICA CEI 64-8/7:2007-01Pagina 76 di 269

Prescrizioni particolari per i cordoni prolungatori.

Si raccomanda che i dispositivi di connessione tra il quadro di alimentazione per piazzole per caravan e il veicolo per tempo libero siano eseguiti nel modo seguente :
Una spina in accordo con CEI EN 60309-2;
Un cavo flessibile tipo H07RN-F, o equivalente, con conduttore di protezione avente le seguenti caratteristiche: lunghezza: 25 m al massimo; per correnti nominali di 16 A: sezione minima di 2, 5 mm2.Per correnti nominali maggiori, la sezione deve essere scelta in modo che il sicuro intervento del dispositivo di protezione contro le sovracorrenti sia impostato alla più bassa corrente di corto circuito calcolata alla fine del cordone prolungatore. colore di identificazione in accordo con la Tabella CEI UNEL 00722.
Una presa mobile in accordo con CEI EN 60309-2."

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Iulian C.

Va salut,

La H07 ma gandeam si eu. Am gasit cu 5.99 lei/ml la Dededeman.

 

image.png.ed290d0c28e48f06f2b0826267eedd33.png

 

Multumesc pentru reply!

 

Cu stima,

IC.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
NRLaurentiu

Salut,  @Iulian C.!

 

La unul dintre capete sa nu omiti sa iei fisa pentru rulota, pentru a nu te mai complica cu adaptoare.

Daca ai nevoie de 230 V la exterior pe partea unde ai alimentarea cu 230 V, exista unele stechere speciale pentru rulota care au si o priza obisnuita la exterior, cu capac. Eu inca nu-i gasesc o utilitate (am echipare off-camping).

Daca ai aer conditionat la rulota, iti trebuie cablu cu sectiunea de 2, 5 mmp. Daca ai consumatori pana in 1.000 W, poti folosi si cablu cu sectiunea de 1, 5 mmp. Daca vrei sa respecti normele mai sus amintite, ia prima varianta! :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Iulian C.

Salutare @NRLaurentiu,

Fisa pentru rulota am gasit-o si la Hornbach la acelasi pret ca la exis.  Fiind aproape de mine, salvez banii de transport :)

Nu consider ca as avea nevoie de acel stecher special, drept urmare ma voi apuca de achizitionat materialele necesare si imi voi confectiona un prelungitor de 25-30 m cred.

Am vazut in postul lui @Raul G ca pentru on camping exista cerinta de sectiune 2.5 si oricum ma gandeam sa merg pe acelasi diametru, desi fiind un prelungitor dedicat pentru generator, nu are ce sa caute in camping :D, dar ..just in case :)

Multumesc pentru raspuns!

 

Cu stima,

IC.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vasile Oae

Daca e sa tii cont de consumul rulotei, poate că este suficient o secțiune de 1, 5. Dar, (întotdeauna apare și un "dar") la o lungime de 25-30 m trebuie sa tii cont și de căderea de tensiune pe cablu. Care poate fi semnificativă. Normativele impun o cădere de 1%, sau 2% in anumite condiții.

Acum intrăm în fineturi de proiectare circuite electrice.... nu e cazul aici.

Cum diferență de preț nu e atât de mare, de aceea recomand secțiune de 2, 5.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Dacă există un oblig de lege eu nu as vorbi de racomandare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Fejer Antal

Inca un amanunt important. Daca folosesti consumator mare (aparat aer conditionat, boiler electric),   trebuie sa ai cablul intins, nu e voie sa ti in forma de bobina.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

Pe prelungitoarele din magazin pe mosor, exista o eticheta care arata puterea maxima cu cablul desfasurat si puterea maxima cu cablul infasurat pe mosor. Trebuie respectata puterea indicata , mai ales in cazul al doilea. 

Eu am cumparat un prelungitor de 50 ml , cu cablu cu sectiunea de 2, 5 mmp, pe care l-am folosit o data in Delta. A fost greu sa il strang colac, mai ales ca se uda dimineata si este si greu la propriu. Deoarece nu intotdeauna este nevoie de  o lungime asa de mare, l-am taiat in doua bucati de 25 ml. Am cumparat doua mosoare goale din Hornbach , 55 ron fiecare si am facut doua prelungitoare. Este mult mai facila aceasta solutie si car unul sau doua dupa caz. In ceea ce priveste sectiunea, sustin 2, 5 mmp, tinand cont de caderea de tensiune pe cablu si mai ales de faptul ca in majoritatea campingurilor noastre alimentarea este subdimensionata si nu asigura 220 V, in general este bine daca avem 180-190 V. 

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Laurentiu Simion
      de Laurentiu Simion
      Salut,
      Suntem o firma din Brasov specializata in producita de campere/autorulote/food truckuri si alte proiecte legate de platforme vehiculare.
      Am obtinut o finantare pe fonduri europene si ne concentram pe dezvoltarea de servicii si produse pentru campere/rulote/autorulote.
      Avem un CNC in 3 axe si scule de prelucrare lemn si echipamente de prelucrat metal. Oferim servicii de proiectare 3D interioare, mobilier, containere de expeditie, food trucuri, rulote tip teardrop.
      Ne gasiti pe facebook : https://www.facebook.com/sfinxcamper/ sau pe site https://sfinx3c.eu/.
       
      Pentru diverse proiecte sau colaborari ma puteti contacta direct : laurentiu.simion@sfinx3c.3u sau la telefon 0726233510.
       
      Vrem sa construim lucruri in Romania cu romani si sa dezvoltam piata de rulote/campere/autorulote prin serviciile si produsele oferite de catre noi. Ne dorim sa construim nu sa importam lucruri.
       
      Multumesc!






















































    • NRLaurentiu
      de NRLaurentiu
      Salutare!
       
      A inceput deja expozitia cu articole pentru vacante - CMT Stuttgart 2019 in perioada 12-20 ianuarie a.c.
      Un clip de trecere in revista a noutatilor, gasiti aici.
      Pagina oficiala, aici.
       
      Momeala:

    • Cosmin S
      de Cosmin S
      Vând Canon Eos -M foarte puțin folosită.
      Nu am mai scos-o din borsetă, de mai bine de un an de zile. Din momentul în care am achiziționat-o, probabil am folosit-o câteva luni aleatoriu, cât să fac teste și să o învăț cât de cât, după care, am luat primul smartphone cu o camera acceptabilă și am ajuns să car degeaba după mine, Canon-ul. 
      Are 3 baterii, plus adaptări pentru a fi utilizată cu baterii LiFe (includ și o astfel de baterie). Cu o astfel de baterie, filmați zile întregi, fără grija reîncărcării.
      Are adaptor pentru a utiliza orice obiectiv Canon.
      Include diverse obiective, printre care și un teleobiectiv Tamron 30-700 vcd cu filtru. 
      Microfon extern cu rază scurta/lungă
      Adaptor pentru alimentarea la rețeaua electrică
      Diverse alte chestii ce nu îmi vin acum în minte.
       
      Prețul se discută, în funcție de pachetul achiziționat (cu sau fără obiective).
    • Angel
      de Angel
      Buna tuturor.
      Rog colegii mai vechi in domeniu sau mai experimentati sa imi spuna si mie daca se pot gasi in Romania piese de schimb sau accesorii pentru rulote? Avem vreun magazin fizic , sau online de unde fiecare sa poata comanda ce ii trebuie pt a-si repara rulota?
      Eu personal as vrea sa schimb trapa si doua aerisitopare ( cred ca asa se cheama ) din tavanul rulotei. Am intrebat de unde am luat rulota din Italia pe un ”meserias ” care se ocupa cu reparatii rulote si camper de o trapa si de un aerisitor si mi-a dat niste preturi astronomice pentru niste piese de plastic,  practic niste bucati de plastic...ca ulterior aflând din intamplare cum le numesc in italiana si dand o cautare pe Google sa constat ca un aerisitor costa de 6-7 ori mai putin decat imi ceruse ...asta ca sa vedeti ce excroci mai sunt printre noi...
      As fi comandat pe net insa insa au niste preturi strigatoare la cer la curierat , fata de preturile cu care suntem obisnuiti  la curierii din tara.... Incerc sa gasesc si eu piesele astea la un pret decent si astept orice sugestie din partea voastra si eventual preturi la care ati cumparat cei care ati mai schimbat....
      Ah , era sa uit : de asemenea imi trebuie si doua sticle de la luminile de pozitie din fata , o sticla de la lumina de gabarit din lateral spate....
      E vorba de o rulota Burstner Holliday din ”90.  Atasez si niste poze pentru a se intelege mai bine despre ce vorbesc.
      Va multumesc anticipat pt amabilitatea de a raspunde.







    • Viorel C.
      de Viorel C.
      De ceva vreme doream sa deschid acest topic, in dorinta de a ajuta doar pe cei care sunt inregistrati in acest forum.
      Deoarece fac deplasari in Olanda, iar in aceasta comunitate sunt tot mai multi dintre cei care doresc sa achizitioneze cateva piese sau accesorii pentru rulota, adaug site-ul magazinului de unde mai cumpar mereu cate ceva si rog sa apelati in situatia ca exista ceva ce va este de trebuinta.
      Nu doresc comisioane sau mai stiu eu ce, la lucruri ce sunt de mici dimensiuni si bineinteles usoare.
      In situatia ca se doreste ceva greu sau voluminos, putem discuta detaliile la telefon, dar sa aiba fiecare incredere ca nu doresc sa insel sau sa mint pe careva.
      Adresa site-ului pe care va invit sa o accesati este Obelink, iar daca intampinati probleme in aflarea datelor unui obiect, va stau la dispozitie cu sfaturi sau informatii.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.