Coldea Ilie

Achizitionare autovehicul pentru tractat

8 postări în acest subiect de discuţie despre Achizitionare autovehicul pentru tractat

Achizitionare autovehicul pentru tractat

Coldea Ilie

Salutare,

În momentul de față drăguța mea trăsura se cere la plimbare, însă nu-i pot satisface pofta deoarece posed un VW Transporter 3 cu motorizare 1.6TD 66cp, si nici macar nu mă gândesc să incerc să o tractez cu ea că cel mai probabil n-o sa ajung prea departe.

Având un buget destul de restrâns pentru o a doua mașină, mi-e greu să gasesc ceva ok. Adică orice varianta aș alege, undeva apare un compromis, asta e clar. Doar că aș vrea să aleg compromisul cel mai mic.

Ce variante mi-ați putea recomanda pe la 2500 euro ?

Momentan am în minte următoarele variante :

Peugeot Partner 2002 - motorizare : 2.0HDI, 90CP,   cuplu 205nm - consum undeva la 5-6% urban, pot spune din proprie experiență

Peugeot Partner 2006 - motorizare 1.6HDI , 90CP, cuplu 215nm

Peugeot Partner 2008 -  motorizare: 1.6HDI, 110CP, cuplu 270nm, aici m-aș încadra mai greu în buget.

Peugeot Partner 2008 -  motorizare: 1.6HDI, 90CP, cuplu 2015nm

Ford Mondeo 2001 - motorizare - 2.0 diesel, 130cp

Renault Laguna 1 sau 2 ceva motorizare diesel

Altele, nu mai am în minte, ce păreri aveți?

 

Modificat de Coldea Ilie

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Radu Ionescu

dar de ce nu probezi un pic si cu T3-ul ? S-ar putea sa ai surprize nebanuite :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Coldea Ilie

Mie mi se pare sub dimensionat motorul luând în considerare caroseria ei greoaie, darămite să-i mai leg o rulota. Plus că sistemul răcire a motorului la VW T3 nu e chiar cel mai eficient...

Nu prea o vad în stare cârând rulota, cel puțin nu pe distanțe lungi, să nu mai vorbesc de dealul negru, sau rafale de vânt... Poate la plimbări de ~ 100km ar merge.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Dan

Eu as face upgrade la t3 cu banii aia, motor, confort.Vei avea un singur rind de taxe de platit si o masina mai buna tehnic.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Coldea Ilie

Inițial asa m-am gândit, însa în final nu cred că se merită. Din ce am înțeles ar fi mai dificil cu omologatul, și parcă n-aș prea vrea să fiu nevoit să umblu tot timpul cu șpaga pe la ITP.

Și în plus, oricum țin să cumpăr încă o mașină si pentru soție. Ea a mai condus până acum un Peugeot partner 2.0 al tatălui ei, cu ocazia asta am văzut si eu ce poate această mașina, și am fost plăcut impresionat de motor, plus că nici nu o simți la consum. Dezamagitor însă tot ce inseamna tabla, și plasticăraie din interior.

Apropo, peugeot partner sau citroen berlingo e același lucru.

 

 

Modificat de Coldea Ilie

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Recomand Renault Laguna 2 2.0dci 150cp, VW Golf 4 1.9TDI, Opel Astra G 1.7DTI si lista poate continua la acest buget.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

  Buna @Coldea Ilie, de mers merge, dar probabil cu viteza mai mica! Din cea am mai auzit la o cunostinta ca a tras rulota ~700kg cu Golful 2 cu motor diesel de 1.6l si 77cp si mergea mai incet cu ea fara a se baga in depasiri ! Cu un 70km/h ai merge in parametri cea ce nu e rau!

  Acuma nu stiu ce masa maxima poate tracta T3 si care este geutatea rulotei!

 Pentru carlig nu iti trebuie omologare la RAR, dar daca il montezi sa te asiguri tu ca e ce trebuie!

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Coldea Ilie

Mulțumesc @Ursu Florin de sugestii!

@Drinovan Ovidiu, știu și eu pe cineva care a tras rulota cu golf 1, doar ca nu cu ușurință. Probleme pe la răcire, să nu mai punem că eu nu am ajuns la un stadiu de finețe cu recondiționarea mașinii. Iar furtunele, și garnituriile sunt înca cele vechi, mă pot aștepta oricând să mai cedeze câte unul dacă se supraîncalzește motorul.

Și în plus, al meu motoraș scoate d66 de căluți.

Cu cărligul nu am treabă, are deja montat. Ce-i drept faptul că ar fi dotată cu cărlig, denota că ar putea tracta, că no fii ea chiar așa de firavă precum o consider eu, în talon parcă scrie că pot tracta undeva la +1000kg.

Însă, nu aș avea încredere să fac un circuit cu T3-ul și rulota prin Europa.

Rulota ar avea 700kg, în carte, nu știu însă in realitate (ar putea avea vreo 8-900kg defapt).

Modificat de Coldea Ilie

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Razvan Dinu
      de Razvan Dinu
      Buna seara.
      Am achizitionat un Peugeot Boxer 3.5 T pe care doresc sa-l transform in autorulota.
      A mai incercat cineva pe acest model?
      Multumesc!
    • Marius Dan
      de Marius Dan
      Salutare!
      Va prezint masinuta care o folosesc de 4 ani. Benzinar 1, 4-16v-75cp din 2000.
      Imi place ca are usa mare (acces usor pt boboloci), face cald bine si vara frig.
      Consum 6-9 l max. Piese ieftine si taxe mici, mici.
      Pentru mine si sotie e suficient.Ieri am fost la un control pe rampa si e ok babuta.
      Fac cam 20.000km pe an si are garaj in casa.
      Va atasez citeva poze dupa care fug la un meci de fotbal local (doar spectator).
      Toate bune si bucurati-va de ce aveti!
      Pentru ruloteala vreau altceva...caut, sper sa gasesc.









  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.