Viorel C.

Geam nou rulota

1 postare în acest subiect de discuţie despre Geam nou rulota

Geam nou rulota

Viorel C.
Vand un model de geam nou pentru rulote sau autorulote fabricate dupa anii 1995 si care detine dimensiunile de 145 cm x 74 cm.
Modelul de sina existenta pe geam si necesara imbinarii cu sina de pe caroserie, se poate observa in imagine.

Pret 1000 lei!
Telefon 0768710487

geam-nou
sina-geam-rulota

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Anunt !
XGO Autorulote - unic importator in Romania pentru XGO Dynamic model 2020 - Fiat/Rimor si NOBEL ART, modele 2020 - Ford/Roller Team.
Preturi incepand de la 30.000€
www.xgoautorulote.ro,

• Conţinut similar

• Popescu Ionut
      de Popescu Ionut
      Salutare.
      De curand mi-am cumparat autorulota Renault Master cu urmatoarele dotari:
      Mobilier nou, modern, cu accesorii de calitate. 
      Izolatie speciala, atat pe pereti cat si pe plafon.
      Rezervor apa curata 100 litri, pompa cu presostat (instalatie sub presiune). Rezervor de apa gri, cca 50l. Incalzire: aeroterma Webasto, pe motorina, distributie uniforma a aerului, inclusiv spre pat.
      Apa calda menajera: Webasto Thermotop 5kW, pe motorina plus rezervor acumulare (boiler) inox de 24 litri.
      Baie cu dus multijet, hidromasaj, WC Thetford cu caseta, evcuare din exterior, cadita de dus rigida.
      Trapa de sticla heliomat, actionata electric, plasa antiinsecte si obturator de lumina.
      Instalatie electrica rulota cu baterie separata, panouri solare 200W.
      Frigider cu compresor la 12V.
      Iluminat interior + exterior pe LED.
      Marchiza Fiamma F45 - lungime 3, 5 m
      Multiple spatii de depozitare.
      Carlig de remorcare si priza cu 7 poli.

Urmeaza si pozele in curand.
    • Ionel Tecuceanu
      de Ionel Tecuceanu
      Bună dimineața! Daca are cineva sau poate sa aduca un geam de baie sau chiar transparent pentru un burstner hobby din '94. A fost smuls din rama și nu știu dimensiunile exact. După urmele sale ar fi aproximativ 62x62, orificiul are 58x57.
    • Finica Constantin
      de Finica Constantin
      Buna ziua,
      Am nevoie de geamul fix, stanga, pentru rulota KIP 34 de Luxe.
      Nu gasesc, e crapat si nu stiu cum se poate rezolva problema.

• Viorel C.
      de Viorel C.
      Deschid acest topic despre actele necesare inmatricularii unei rulote, avand in vedere ca exista destule persoane care doresc sa afle despre acest aspect.
      Incerc sa fac o lista, lista care este deschisa tuturor cu completarile de rigoare, cu principalele tari din care se procura o rulota.
      Pentru o rulota adusa din Olanda, actele necesare inmatricularii in Romania sunt urmatoarele:
      -cele trei file din totalul de patru al actului de indentitate al rulotei (o fila ramanand la cel care a vandut-o in Olanda), cunoscute sub numele de DELL 1, 2, 3;
      -actul de radiere cunoscut sub numele de RDW, act ce trebuie sa aiba stampila cu data radierii din Olanda si cu numarul de inmatriculare pentru export si in care sa fie trecute datele celui care a cumparat rulota;
      -factura de vanzare-cumparare;
      -numarul de inmatriculare trecut in RDW;
      Se pare ca nu se mai cere in toate orasele tarii traducerea acestor acte, un fapt imbucurator pentru multi.
      Pentru rulota adusa din Germania, actele necesare sunt cele ca si la autoturisme:
      -cartea de origine a rulotei (Brief-ul mare);
      -certificatul de inmatriculare (Brief-ul mic)
      -contractul de vanzare-cumparare;
      -numarul de inmatriculare cu care a ajuns rulota in tara;
      La o rulota adusa din Anglia, stiindu-se faptul ca rulota, remorca, sunt considerate un accesoriu si nu au un numar de inmatriculare dedicat, numarul fiind cel al masinei care tracteaza, nu este nevoie decat de:
      -factura rulotei, asta in cazul ca exista un asemenea document (daca nu exista, se poate face o declaratie notariala la noi in tara);
      -contract de vanzare-cumparare;
      Un fapt asemanator, referitor la numarul de inmatriculare identic cu al vehicolului care tracteaza, exista si in Belgia sau Olanda, in situatia in care rulota nu depaseste greutatea de 750 kg.
      Ce trebuie retinut, in majoritatea cazurilor, fara exceptie, atunci cand se intra in posesia unei rulote, consta in verificarea seriei de sasiu aflata pe cadrul rulotei, nu doar verificarea acelei etichete ce este atasata pe caroserie (acea eticheta se poate monta/demonta), eticheta in care este trecuta seria de sasiu, greutate maxima a rulotei si in unele cazuri si anul de fabricatie.
      Actele realizarii cartii de identitate pe Romania, identificarea si I.T.P-ul, costa in jur de 620 lei. De ce asa de mult, nu pot stii, cand la un autoturism este 410 lei si cu totii stim cate operatiuni sunt atunci cand se verifica o masina.
      Eu va pot spune ca la RAR-UL din Craiova, verificarea unei rulote a durat nici doua minute. O poza a seriei de indentificare de pe sasiu si atat.
      Daca am facut ceva galagie la pretul care mi s-a parut enorm, au zis ca sa telefonez si sa intreb la Bucuresti de ce s-a fixat un astfel de pret.
      Astept alte comentarii, completari, din partea voastra, referitor la acest subiect.
      Mult succes!
    • NRLaurentiu
      de NRLaurentiu
      Salutare, dragi colegi!

Am gasit pe net o firma in Marea Britanie care face la comanda ferestre noi pentru rulote, aici. Nu sunt tocmai ieftine (conform spuselor din acest video - asa am aflat si despre aceasta firma), insa se pot fabrica la dimensiunea si forma originala (mai ales cele cu forme atipice).

Dezavantajul consta in faptul ca procesul de comanda a unui noi ferestre necesita trimiterea celei sparte (inlusiv bucatile desprinse) catre sediul lor. Un alt dezavantaj este ca nu pot reface picatelele de pe conturul anumitor modele de geamuri de tip nou. La cerere ei pot asigura vopsirea acestei margini in negru sau argintiu. Si ca sa vorbesc si de avantaje, ei sustin ca tehnologia moderna de fabricare a ferestrelor este superioara celor vechi (cred ca ei se refera la cele de dinainte de anii 2000).

Sper sa va fie de folos, nu fac reclama firmei respective, stiu ca s-a vorbit pe forum si de cei de la Motorhome care aduc la comanda dupa codul geamului. Am zis sa impartasesc aceasta informatie in special pentru cei care au un necaz cu ferestre cu forme atipice.

Toate cele bune,
      Laurentiu
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.