BabaBogdan

Vreau sa schimb bateria rulotei

25 postări în acest subiect de discuţie despre Vreau sa schimb bateria rulotei

Vreau sa schimb bateria rulotei

BabaBogdan

Salutare. As vrea sa schimb bateria rulotei deoarece nu tine incarcata.

Ce ziceti de modelul:
Acumulator 12V 120Ah SOLAR

se merita? sau sa iau baterie normala auto ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

BabaBogdan

vreo 120 A si cu gel

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ninel

Salut se gasesc bateri pe gel la magazinele decathlon !!!!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
BabaBogdan

nu. vreau gel. pe acid sunt si la magazine pe aici

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
BabaBogdan

Multumesc pentru oferta. Dar la pretul asta gasesc si aici si nu are rost sa iau de acolo... Cum zicea si Adrian .. daca era mai ieftina poate.

Multumesc oricum. Cred ca iau de aici.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Uite aici , mi-a recomandat pe un alt forum , tot un " moldovean " de-al tau din Iasi, are si mover pe rulota si face fata cu brio.  Baterie AGM BEAUT 120 , inca nu am luat nici eu, urmeaza sa ma hotarasc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Tanase

Da, pentru acumulator destinat pentru rulote si barci se monteaza redresor special pentru rulote si baci, recomand pentru rulota sa cumparati acumulator special pentru barci si rulote de 100 AH Tempest , costa cam 405 lei si il gasiti la toate reprezentantele Rombat din tara, redresor special pentru rulote second gasiti la Marius(Mario)de la Alba Iulia, Mass pe forumul nostru, are redresoare de Anglia second  pentru rulote, luati legatura cu el, o zi buna.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin S

Salut!

Uita-te putin la Rombat Tempest dedicata pentru barci , autorulote, rulote, yahturi este undeva la 400 ron , poate te ajuta...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Tanase

Aia de la rombat de 100 ah care are pretul aproximativ de 405 lei nu este cu gel , dar este speciala pentru rulote si barci, este cam la jumatate de pret fata de una cu gel facuta special pentru rulote si barci, fiecare isi cumpara in functie de buget.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gogonea Razvan

Cu asta voi utila rulota. Ce spune-ti?

post-911-14355621415843_thumb.jpg

post-911-14355621419732_thumb.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Baterie AGM 95A, e buna. Depinde ce vrei sa faci cu ea.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gogonea Razvan

Bateria este pentru rulota, vreau sa imi tina TV , benzi cu leduri, si pompa de apa. Acum fac proba.... Functioneaza televizorul, si o banda cu leduri de 10w, de 3 ore. Am masurat bateria si imi arata 12, 2-12, 3V . Eu cred ca este super ok. Si incarcatorul din poza de mai sus...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Barac Catalin

Buna seara, eu am luat baterie de 100 Ah pe gel de la Ploiesti la pretul de 480.

Am intrat pe OLX , cred , dar ma interesez si va postez situl  superok vanzatorului . Garantie 1 an (am luat 2 buc.ca am panoul 240w si scoate 29V).

Am intrat pe tocmai .ro si este la pretul de 570 o baterie solara marca Jaret 100 Ah.

Poate va este de ajutor la ce preturi nesimtite am gasit pe anumite situri nu vreau sa le dau numele. Spor la cumparaturi .

Eu le-am incercat deja si sunt multumit (pus invertor 300 w ), totul ok.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gogonea Razvan

Foarte tare.... Ce pret bun. Eu am cumparat Bosch de 95 cu 300$

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristi21us

Buna ziua,

Am o intrebare la dumneavostra cu privire la folosirea unei baterii pe rulota. As vrea sa achizitionez o baterie pentru rulotica mea si nu stiu daca se preteaza la asa ceva.Mentionez ca utilizarea bateriei va fi doar pentru iluminat cateva ore pe seara, maxim 2-3 zile  si pentru pompa de apa.Va atasez cateva poze cu ce este dotata rulota ca si panou electric si redresor(daca acela o fi redresor :) ).

As vrea sa stiu daca pot sa conectez o baterie la cele doua borne (caravan battery) si daca o sa tina cele 2-3 zile cat vreau sa o folosesc.Apoi vin acasa si o s-o incarc la redresorul masinii sau conectez rulota la retea si o incarc de la redresorul ei(din nou, daca acela este redresor).

Si inca o intrebare: as putea sa pun o baterie normala de masina, avand in vedere ca nu o sa o folosesc foarte frecvent ?

  Va multumesc pentru ajutor.

post-249-14355621941315_thumb.jpg

post-249-14355621949705_thumb.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Barac Catalin

Buna, Cristi21us, asa am si eu panoul si redresorul la fel ca si tine, probabil ai Chateu Cantara, vezi ca in prelungirea mufei cu fire sunt doi suporti (tata), primul este nul, al doilea este plus 12v(asa este la rulota mea), poti fara grija sa-ti pui o baterie de masina.Firele se duc direct la baterie, ar mai trebui sa ai si un stecher care pleaca din redresor (alimentarea 220-230v).Daca mai ai probleme iti stau la dispozitie cu intrebari. xll

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristi21us

BUna ziua si va multumesc pentru sfaturi.

Redresorul are un stecher pentru instalatia de 220.Rulota este Home car rally 425.Ca si capacitate a bateriei, ce m-ati sfatui sa pun?ca sa tina 2-3 zile in conditii de utilizare medie de 2-3 ore pe noapte +pompa apa?

  Va multumesc

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Barac Catalin

Cristi21us, cred ca pentru ce vrei tu ar fi de ajuns una de 45-55 Ah(incarcata).

Vezi ca erau discutii referitoare la calculul consumatorilor; da o cautare pe forum.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

Pe aceasta cale, doresc sa ii multumesc si eu lui Mario pentru importantele indicatii pe care i le-a dat lui George ( George te  felicit personal de Sf. Gheorghe; sa traiesti multi ani si sa te bucuri de iesiri frumoase), indicatii care m-au luminat si pe mine. Interesante mi s-au parut si observatiile lui Adrian. Una peste alta, topicul este un succes. Parerea mea!  :-)  hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Smolnicki

Dragi colegi, aș avea și eu o neclaritate.

Se poate încărca o baterie cu gel, deep cycle de 120 Ah cu un redresor/ invertor ca cel pe care îl prezint în imagine? Am citit pe forum și unii colegi spuneau că pentru bateriile deep cycle, cu gel este nevoie de un redresor special. Ce părere aveți?

Ce fel de redresor este acesta din imagine pe care îl am? Cu sinusoidă dreaptă sau variabilă? Cred că am pus bine întrebarea...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

:*

Florin

Ce ai tu acolo este un invertor de 600w cu sinus modificat.

Pe invertoarele cu sinusoida pura cam este desenata si sinusoida, pe cand pe cele cu sinus modificat nu prea, dar scrie.

Scrie si pe al tau "modified sine wave" nicidecum nu are si functie de redresor!

Da, pentru a incarca o baterie deep cycle este nevoie de incarcare solara cu tot ce implica ea sau redresor dedicat!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.