Mihai Daniel

Incalzire rulota

16 postări în acest subiect de discuţie despre Incalzire rulota

Incalzire rulota

Mihai Daniel

Salut  hi 

Sunt posesorul unei rulote pliabile Sterckeman  330 , destul de vechiuta cu o greutate de 540 kg si care nu este prevazuta cu incalzire  si m-ar interesa sa-i montez un sistem  de incalzire Truma vent...daca stiti procedura, eventualele modificari  ...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Viorel C.

Salut  wcm

Pentru a primi raspunsuri cat mai la obiect, cred ca ar fi bine sa postezi cateva imagini cu rulota.

De regula se poate monta, dar neaparat sistemul de incalzire procurat, sa fie complet si trebuiesc mici modificari facute la caroserie.

P.S.Cateva imaginI ne ajuta pe toti sa putem raspunde.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Daniel

ok.  momentan nu posed poze cu rulota  , iar la ora actuala o am conservata , invelita  in prelate , , dar  am sa pun si citeva poze  zilele urmatoare , , , , ideea e ca se poate , astept sfaturi de la profesionisti  ... sper sa aduceti    ...tinem legatura 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Daniel

:-) multumesc celor ce mi-au raspuns si  care incearca sa ajute aceasta familie frumoasa a rulotistilor  ...totodata cer scuze pentru pozele postate,   ca nu  sunt cele reale, dar rulota mea seamana izbitor de bine cu aceasta  ...exceptie face marca si coloritul interior.

6UKJYBp.jpg

BxFie0V.jpg

p7duFCF.jpg

rOlRlaK.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Pentru acest model este indicat un sistem de incalzire pe gaz, cu evacuarea sub podea, sistem care nu necesita un cos de fum, asa cum specifica si adrian05.

Dupa mine nu necesita cine stie ce montajul unui astfel de sistem, la acest model de rulota, acolo, in stanga imaginii, unde este amplasat dulapul.

Am avut un astfel se sistem si l-am trimis la Ploiesti, lui Liviu, cel care se ocupa cu reparatii de rulote.

Recomandarea mea este ca montajul sa fie executat de catre persoane autorizate, stiind ca butelia, din cate cunosc, are un  sistem diferit de celelalte.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator dorunegru

Acum 2 ani cautam o astfel de rulota pentru o cunostinta, am vizionat una care era trasa in fata Palatului  Copiilor si avea in podea central incastrat ceva cu grilaj gen sita , initial am crezut ca este stergator de picioare ( pentru a intra incaltat , de praf, noroi ) dar studiind mai bine era un sistem de incalzire cu gaz similar Truma sau Carver dar in podea .

O alta idee ar fi sa cautati o soba Carver , dotare a rulotelor englezesti  ce are si admisia de aer si evacuarea gazelor in podea ( deci fara cos sau alte prelungiri , sigur va face fata volumului chiar daca nu are vent ) , eu am asa ceva pe ElddisXL si sunt multumit.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Daniel

multumesc  celor ce  mi-ati raspuns  si scuze ptr. intarziere , dar timpul meu liber este destul  de limitat asa ca azi am avut ceva timp sa deschid netul  ..  Mass  e interesant modelu respectiv de soba  m-ar interesa  soba de care spui  ....daca poti sa pui ceva poze cu respectivul produs  si sa-mi spui un pret ...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Daniel

salut mass ... da faceam referire la  modelul pe gaz  ..  sunt interesat s-o cumpar  .... poti sa-mi dai ceva detalii despre soba ? in ce  stare este , an fabricatie  ....ideal ar fi sa-mi dai  ceva dimensiuni ale sobei , sa fiu sigur ca pot s-o adaptez la modelul meu de rulota  , , , daca se poate sa rogi pe cineva din tara sa-mi faca ceva poze si s-o masoare  eventual un nr. de telefon sa vorbim  ptr. expediere...  multumesc

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Daniel

salut  mass ....  revin cu o intredare  , , , modelul sobei tale este cel ce se monteaza in podea , sau cel  care seamana cu Truma sau Carver, numai ca are aspiratia si evacuarea gazului ars ,   in podea ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Daniel

salut mass ... eu sunt din Constanta  ...  daca ajungi in tara la sfirsitul saptaminii e ok...  luam legatura pentru expediere .. multumesc

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Daniel

salut .. 0725246296 ... astept un tel. ...  o  seara placuta

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Peter Szombati

Buna seara rulotisti

Tot la prima mea iesire cu rulota am avut si o mica nedumerire cu incalzirea.

Inca din prima seara am dat drumul la incalzire, avand copii mici si temperatura afara scazand destul de mult. A mers bine, peste zi nu am oprit-o, am lasat-o sa mearga pe minim cu flacara de veghe, apoi seara am dat drumul pe treapta 6 si 7. Totul a fost ok pana la ultima noapte, in care spre dimineata cand m-am trezit si mi-am dat seama ca e destul de frig, am realizat ca soba se oprise. Am verificat gazul la aragaz, mergea fara probleme. De ce oare s-a oprit incalzirea, dupa ce a functionat bine aproape mai mult de 2 zile? Nu am mai incercat sa-i dau drumul ca se trezise apoi si familionul si urma sa impachetam si sa plecam.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Peter Szombati

Multumesc ptr raspunsurile promte

Voi verifica, butelia e nemteasca, se poate incarca la noi? Daca nu, voi cumpara 2 romanesti cu speranta ca regulatorul sa se potriveasca si la acestea. Cat poate sa consume incalzirea in rulota daca merge 2/3 zile non stop?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

La sistemul de ventilatie cu Truma vent pe 12V, cand merge motorasul de ventilatie si las pe orice pozitie reglajul vitezei, se aude cum ventilatorul isi schimba turatia, cand si cand, deci nu merge cu aceeasi turatie, variind putin.

Am schimbat un tranzistor din cutiuta cu reglaj, am verificat rezistori de pe acolo sunt ok si tot asa face. Oare ce o fi?

Bateria? Dar am masurat si pe ea si nu variaza tensiunea cand face asa!Sau e normal sa faca asa?

La voi tot asa face?

Cand alimentez prin sursa de 12v de la rulota, merge curat!

2be4ue.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu

In modul normal!Ca in A(automat probabil)merge incet de tot de nici nu auzi ventilatorul!

Pe la pozitia 3-4, se incalzeste bine radiatorul de la tranzistorul acela de la regulator.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.