Daniel P

Barajul de la Gura Raului Jud. Sibiu

15 posts in this topic

Seara buna tuturor! :salutare!:Vin cu o propunere pentru cei interesati...:OK:

Dupa intalnirea nationala de la Fantanita Craiesei, intentionez sa mai petrecem cateva zile off-camping undeva in apropiere ...de marti pana cand poate fiecare, eu cred ca stau pana sambata sau duminica...:)

Propunerea colegului @Dan Armeanu este Barajul de la Gura Raului, locatie aflata la aproximativ 20 km de Sibiu...Il rog pe el sa dea mai multe detalii despre locatie si cum se ajunge acolo...

Pana acum suntem deja 4 echipaje, dar ii las pe ei sa posteze si sa-si confirme fiecare prezenta...:)

4

Uite mai am 15 minute si trebuie sa plec la drum.

Am fost la Gura Raului cand v-ati intalnit la Cheia pe 18 03 2017... este un peisaj dezolant  la baraj pt. ca se taie padurile in draci si toti cara lemne cu ce pot.

0

Stiu ca se poate campa off chiar in spatele barajului.

Mai stiu ca in zona misuna capusele :(

0

Evident ca eu confirm prezenta. Promit sa ma ocup de toate cele.:noroc:

La Gura Raului se poate ajunge din Sibiu, pe DN1 pana in com. Cristian, apoi pe DJ 106 E pana in com. Orlat si de aici in Gura Raului (care sunt aproape lipite). Aproximativ 20 km. E plin de indicatoare. Teoretic e f. greu sa va rataciti. Dar nimic nu e imposibil, cu putina vointa :) 

In ceea ce priveste taierile masive de lemn, pot sa va informez (din sursa sigura ! ) ca se taie controlat in zona jud. Sibiu (cel putin) si nu e asa dezolant (parerea mea!)

Cat despre capuse, nu stiu ce sa zic. Eu de obicei, in week-end, merg in aceasta zona. Pana acum (multumesc lui D-zeu !!! ) nu m-am intalnit cu niciuna. Stiu ca acestea sunt prezente in locul de pasunat al oilor. Aici nu sunt oi. Sunt vaci.

Iaca si o harta a zonei respective!

4

Problema asta cu capusele e relativa...nu mai iesim deloc la iarba verde daca ne temem ca undeva, candva, ne-am putea intalni cu ele...:)

In plus, il avem cu noi pe colegul @Nicolae, medic veterinar si ne poate da primul ajutor...:laughing:

4

Buna dimineata!

Salut aceasta initiativa si confirm participarea.:tipp:

Si trebuie musai sa mergem in vizita la Poplaca:amuzat:

3

Eu nu pot rata nimic când e vorba de o întâlnire cu oameni deosebiți :noroc:

:default_groupati:

3

Mai jos, cateva imagini cu locatia facute ieri si primite de la colegul @Dan Armeanu prin WhatsApp...:)

IMG-20170423-WA0002.jpg

IMG-20170423-WA0003.jpg

IMG-20170423-WA0004.jpg

IMG-20170423-WA0005.jpg

IMG-20170423-WA0006.jpg

3

Daca reusesc sa leg bateria pe rulota pana luni, ma alatur si eu voua. :noroc: Si daca o conving pe Georgiana sa plece cu trenul acasa. :default_big_grin:

0

Stimate domn Dan, eu mi-am exprimat parerea in urma trairilor pe care le-am avut in 18 Martie cand am fost la Briana si am mers la Gura Raului din placerea de a revedea locul pentru ca am mai fost de vreo 8 ori in ultimii 10 ani si sincer nu mai este ce a fost,pentru mine cu parere de rau

Uitati-va pe versanti si veti observa dezastrul.

Daca vreti o locatie, imi permit sa va recomand Tocile -Valea Sadului

Va salut cu respect .:OK:

Petrecere frumoasa.

0

Readuc in atentie aceasta ieseala in zona Sibiului, unde dupa 5 saptamani de munca continua la serviciu si Letca Noua, mi-am propus sa ma odihnesc cateva zile pana vineri...:)

Suntem 4 echipaje care vom pleca din Fagaras si poate se vor mai decide si alti colegi sa ni se alature...:noroc:

Sa nu ziceti apoi, ca n-ati stiut si nu v-ati aranjat din timp....:default_big_grin:

0

Ce bine o fi de voi,dar o sa ajung si eu acasa :fug:

1

Salutare

Se sta pana vinerea,05.05. ?

0

Da...eu stau pana vineri la pranz, ca de sambata incep munca...:default_doh:

0

Pacat,eu pe atunci as fi putut pleca din Cluj.Poate cu alta ocazie.

0

• Linkuri sponsorizate

• Similar Content

• Cris
      By Cris
      Salut,
      Vrem sa plecam prin tara sa si vizitam cate ceva prin Hunedoara si Alba Iulia. Ne-am gandit sa plecam pe Transalpina ( Bucuresti- Valcea-Brezoi) , iar dupa Petrosani sa ne oprim la Pestera Bolii, Castelul Kendeffy, Rezervatia de zimbrii din Hateg, Biserica Densus, Cetatea Malaiesti, Cetatea Colt, Manastirea Prislop, Sarmizegetuza. Si pentru ca toate acestea nu se pot face intr-o zi, am vrea sa ramanem 2-3 zile in Campingul de linga Lacul Cincis. Apoi sa plecam spre Alba Iulia deoarece am fost acum 2 ani dar n-am reusit sa o vizitam pe toata. Acolo am sta in Campingul din interiorul Cetatii ,se pare ca cei care au fost acolo s-au declarat multumiti , iar dupa ce terminam de vazut prin Alba sa plecam spre Sibiu unde sincer nu stiu unde o sa stam.
      Cine poate sa-mi mai dea ceva idei de calatorie .... i-as fi recunoscatoare.Si cei care au fost prin campinguri in zonele mentionate sa-mi spuna si mie ce au gasit si cum a fost.
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.