Dan.Is

Traseu Brasov / Sibiu / Hunedoara / Transalpina / Valcea / Brasov

31 postări în acest subiect de discuţie despre Traseu Brasov / Sibiu / Hunedoara / Transalpina / Valcea / Brasov

Traseu Brasov / Sibiu / Hunedoara / Transalpina / Valcea / Brasov

Buna sa va fie ziua,

Tinand cont de faptul ca tot visez la rulota, dupa ce am vazut o gramada de parcuri de rulote si mi-am pus carlig pe Tucson, vreau sa incerc sa vad cum ne descurcam, fapt pentru care am inchiriat o rulota de la Brasov, si vom pleca pe 1 iunie intr-un traseu, astfel incat sa fim inapoi in Brasov pe 6 iunie. M-am gandit la Brasov - Sibiu - Hunedoara - Transalpina - Horezu - Valcea si inapoi. M-ar ajuta mult daca mi-ati da idei atat referitor la traseu (nu e batut in cuie, il pot schimba) cat si la locuri de campat / atractii locale, etc.

Multumiri in avans :) !

Salutari !!!

dan

1

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Sau poate mai simplu - Brasov - Alba Iulia - Sebes - Transalpina - Horezu - Rm. Valcea... ?

0

Link către postare

Salut @Dan.Is

Strict parerea mea, daca nu ai mai tras rulota(remorca) incearca un traseu mai usor pentru inceput.

Drumuri bune si distractie placuta!

1

Link către postare

@Dan.Is, daca stai pe la Brasov si vrei sa ne vedem da-mi de stire. Nu iti fa probleme cu mersul, mergi incet si nu o sa ai probleme. Te rog sa iti actualizezi datele de profil. :multumesc!:

0

Link către postare

Un pic cam lung/obositor traseul din titlu, 700+km, poate dai de locuri unde ai mai sta dar trebuie sa pleci.Acu tu stii mai bine.Drumuri bune sa aveti!

0

Link către postare
în urmă cu 10 ore, Levi N a scris:

Salut @Dan.Is

Strict parerea mea, daca nu ai mai tras rulota(remorca) incearca un traseu mai usor pentru inceput.

Drumuri bune si distractie placuta!

Levi, multumesc pentru raspuns. Ai si tu dreptate... spune-mi, te rog, la ce te gandesti. E vorba de lungimea traseului sau de dificultate ? Eventual, daca e de dificultate, unde ar fi partile mai complicate ?

0

Link către postare
în urmă cu 9 ore, Marius Dan a scris:

Un pic cam lung/obositor traseul din titlu, 700+km, poate dai de locuri unde ai mai sta dar trebuie sa pleci.Acu tu stii mai bine.Drumuri bune sa aveti!

Dane, multumesc frumos pentru raspuns, intr-adevar imi dau seama ca e destul de lung... ce e clar e ca doamna mea vrea la Alba Iulia, asadar voi reface traseul in consecinta...

în urmă cu 9 ore, Ursu Florin a scris:

@Dan.Is, daca stai pe la Brasov si vrei sa ne vedem da-mi de stire. Nu iti fa probleme cu mersul, mergi incet si nu o sa ai probleme. Te rog sa iti actualizezi datele de profil. :multumesc!:

Florin, e cel putin clar ca o sa fiu in Brasov pe 1 si pe 6 iunie, m-as bucura daca ne-am putea vedea...  ma uit imediat in profil sa vad ce am de actualizat. Imi dai o idee de campare in jurul Brasovului ? Multumesc !

0

Link către postare

Ai la dispoziție Camping Pensiunea Rasnov, Camping Vampire Bran si mai e un camping pe cheile rasnoavei dar nu stiu cum ii zice. Eu de 1-5 iunie o sa fiu la Pensiunea rasnov.

0

Link către postare
în urmă cu 12 ore, Dan.Is a scris:

Levi, multumesc pentru raspuns. Ai si tu dreptate... spune-mi, te rog, la ce te gandesti. E vorba de lungimea traseului sau de dificultate ? Eventual, daca e de dificultate, unde ar fi partile mai complicate ?

Salut din nou

Pentru unii Transalpina este grea si fara rulota, darminte cu ea!Asta ar fi partea mai dificila.Si vorba lui @Marius Dan cam lung/obositor pentru doar 5-6 zile.

Si inca odata, drumuri bune si distractie placuta

P.S.Cum ar spune unii colegi, te astepta cu poze!

1

Link către postare

Poze o sa prestez, ca sunt pasionat... si trebuie sa recunosc faptul ca imi doresc multe, nu stiu ce o sa realizez... insa imi fac planuri :) Multumesc frumos de urari, sper sa iasa bine ... Cel mai important e sa le placa fetelor mele, ca mie sunt sigur ca o sa-mi placa tare... Asta ca sa am motiv sa merg mai departe cu demersurile de achizitionare... om vedea :)

Ce mi-e clar in acest moment e ca o sa ma duc de la Brasov pe langa Alba Iulia, momentan ma concentrez pe zona asta... aveti idei de campare pe acolo ?

Multe salutari !!!

Dan

0

Link către postare

Salutare , din punctul meu de vedere fiind rulotist de 10ani nu vad de ce sa omori masina pe transalpina cu casuta in spate .

Toata lumea stie ca dinspre Sebes este mai greu transalpina , nu vad care este ideea sa te duci cu masina si rulota doar pentru o noapte . Tine cont ca ai de atacat 4 5 curbe acdepar unde sigur vei urca cu viteza 1 maxim 2 , vei avea si consumul pe masura .

Mai bine te duci in secuime sa vezi frumusete acolo , bine asta este parerea mea dar fiecare face cum vrea ..

Bafta ,

2

Link către postare

Neata @Dan.Is

0

Link către postare

Cum sa fie camparea, on sau off ?

0

Link către postare

Pentru inceput - on, nu ma pricep indeajuns pentru off...

0

Link către postare

Sorin S, multumesc pentru sugestie, inclin sa-ti dau dreptate, o sa evit Transalpina de data asta...

Salutari !!!

0

Link către postare

Intr-adevar Transalpina nu-i usoara de facut cu masina, dar daca evitam astfel de zone de ce ne-am mai luat rulota? Suntem constienti ca ambreiajul masinii este piesa de schimb :). Imi aduc aminte ca prima mea ierise cu rulota a fost pe Transalpina cu intrare din Sebes. Am campat off  pt 1 noapte chiar pe Valea Frumoasei. Noi si ursii! Cand am aflat ca pe acolo misuna ursii eram in stare sa inghitim si pliculetele de ceai numai sa nu-i miroasa lui Mos Martin ceva. Am sfarsit prin a golii toate sticlele cu licori mai tari sau mai putin tari si...... Dumnezeu cu mila. Am adormit bustean si in somn il auzeam pe finul meu cum striga...URSUUUU. Culmea era ca il auzeam si cand am sarit din pat. De....nu au fost putine sticle! :). Cer este ca nu am fost vizitati de niciun urs....

78322881.jpg

valea-frumoasei.jpg

6

Link către postare

Hahaha, Silviu, mi-a placut postarea ta... o sa ajung eu si pe Transalpina cu rulota, insa momentan am si ceva emotii, trebuie sa recunosc, nu am tractat niciodata nimic, in ciuda faptului ca fac vreo 40.000 km pe an, de peste 20 de ani... vreau sa o iau usor, mai ales ca rulota e de inchiriat, mai e si nou-nouta (ce-i drept, asigurata), dar n-am chef de surprize... iar cu fetele mele nu e de glumit, daca le spun de urs - m-am lins pe bot :)

Multe salutari !!!

Dan

1

Link către postare

Apropo de ursi si alte vietuitoare cu 2 sau mai multe picioare, mai mult sau mai putin agresive, voi ce "antidot" luati cu voi ? Adica... spray ? Baston cu electrosocuri ? AK 47 ? Bazooka :) ? Asa... pentru linistea interioara... Sau nu e cazul ? Sau... ?

0

Link către postare

O goarna cu aer comprimat(spray) cum sunt (erau) cele de pe stadioane este suficient. 

Daca mai ai petarde de la Revelion...si mai bine.

Noi ne-am intalnit cu ursul la 5 m de noi pe Valea Cerbului. Faceam gratar. Panica maxima dar se pare ca el era mai speriat decat noi. 

Cand plecam off luam si ciobanescu german cu noi.

Cand ii spui de urs...inebuneste :) 

1

Link către postare

Găseşti o listă amplă cu campinguri pe site-ul , , cucortu.ro, , sunt multe pe traseul propus de tine. Şi nu te speria de lungimea drumului, eu am făcut trasee la fel de lungi cu Loganul, fără probleme! În afară de Transalpina...

0

Link către postare

Se apropie momentul, ma pregatesc :) ! De la Brasov o sa merg direct la Alba Iulia unde as vrea sa stau vreo 2 nopti, insa nu prea gasesc loc de campare in apropiere... Aveti vreo idee ?

0

Link către postare

Salut @Dan.Is

Camping Poarta Oilor/Garbova, camping Aurel Vlaicu/Aurel Vlaicu ambele sunt la 41km de Alba Iulia si mai este camping Floare de Colt/Rimetea la 53km.Mai aproape eu nu stiu sa fie.

Drumuri bune si distractie placuta

P.S. La Rimetea este doar pentru corturi sau casute.

1

Link către postare

Bafta @Dan.Is!

0

Link către postare

Am reusit... :rulotisti:

tmp_2945-20170602_1739361716939466.jpg

0

Link către postare

Neata @Dan.Is

Ai reusit ce?

0

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• Daniel P
      de Daniel P
      Anul acesta am hotarat sa ne petrecem concediul de odihna,  impartind cele 16 zile  pentru 3-4 locatii off-camping, locatii in care n-am mai fost niciodata pana acum...
      Asadar vom urma un traseu, care probabil va arata cam asa: Bucuresti - Valcea - Gorj - Hunedoara - Alba- Cluj - Mures - Harghita - Covasna - Buzau - Bucuresti...
      E cam lung, dar ca sa nu fie obositor, vom poposi cate 3-4 zile in fiecare locatie, sau chiar 5 zile daca ne place zona respectiva...
      Eu intentionez sa ne strangem o formatie de 4-5 rulote si sa mergem in coloana... iar traseul si locatiile in care vom campa le vom stabili de comun acord....
      Pana acum am fi deja 3 echipaje interesate, sa vedem cine ni se mai alatura la aventura...
      Drumuri bune si vacanta placuta tuturor!
    • Marius Negru
      de Marius Negru
      Salutare tuturor. Acum suntem la mare, dar in perioada urmatoare 20-28 iulie vrem sa mergem la munte, cred ca pe la Plaiul foii, Zarnesti pe acolo pe undeva.Daca mai vrea cinev sa ajunga in zona este binevenit. 
    • Trufasila Sorinel
      de Trufasila Sorinel
      In weekend-ul acesta as vrea sa merg la strand la Ostroveni Valcea.
      Stie cineva daca se mai poate campa in padurea de langa strand?
      Eventual alte locatii camping off in apropiere de Rm.Valcea?
    • Drinovan Ovidiu
      de Drinovan Ovidiu
        In drumul meu spre mare (15 Iulie 2017) ma intereseaza calitatea drumului pe partea sudica a tari pe ruta sus amintita, doarece doresc sa trec pe acolo cu rulota!
      acum 7 ani am mai fost pe la Drobeta-Calafat-Segarcea-Craiova si era bun!
      Daca cunoasteti ceva locati de campare off pe langa Dunare e cu atat mai bine, Dunarea fiind principala atractie!
       Multumesc!

• Cristian A
      de Cristian A
           De 1 iunie m-am hotarat sa ies pe malul lacului Belis-Fantanele, profitand de zona muntoasa (lacul e situat la 1.000 m altitudine), aerul curat si de faptul ca de la 1 iunie se deschide sezonul de pescuit. Zona aleasa este la aproximativ 90 km de Cluj-Napoca, la 5-6 km dupa Giurcuta de Sus.  Azi am fost pana acolo si am facut si niste poze cu locatia.
      Se ajunge pe traseul Cluj-Huedin-Calata-Rachitele-Doda Pilii-Giurcuta de Sus. Ca ci acces: Cluj-Huedin: drum european, Huedin-Rachitele: drum asfaltat, Rachitele-Doda Pilii: drum nou, proaspat facut, Doda Pilii-Giurcuta de Sus: drum de piatra cu denivelari (8 km), Giurcuta de Sus-loc campare (7 km): drum de piatra drept, facut de curand.   Ca si dificultate accesul e cu orice tip de masina. Din punct de vedere al tractarii unei rulote sunt cateva lucruri de adaugat: sunt portiuni de drum (cel nou, asfaltat dintre Rachitele si Doda Pilii) cu o panta de peste 10 grade pe unele locuri si putin mai ingust (nu e mai dificil ca si traseul de la Rasnov spre Predeal, ca inclinare si serpentine).

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.