Sign in to follow this  
Followers 0
Dan.Is

Traseu Brasov / Sibiu / Hunedoara / Transalpina / Valcea / Brasov

20 posts in this topic

Buna sa va fie ziua,

Tinand cont de faptul ca tot visez la rulota, dupa ce am vazut o gramada de parcuri de rulote si mi-am pus carlig pe Tucson, vreau sa incerc sa vad cum ne descurcam, fapt pentru care am inchiriat o rulota de la Brasov, si vom pleca pe 1 iunie intr-un traseu, astfel incat sa fim inapoi in Brasov pe 6 iunie. M-am gandit la Brasov - Sibiu - Hunedoara - Transalpina - Horezu - Valcea si inapoi. M-ar ajuta mult daca mi-ati da idei atat referitor la traseu (nu e batut in cuie, il pot schimba) cat si la locuri de campat / atractii locale, etc.

Multumiri in avans :) !

Salutari !!!

dan

1

Sau poate mai simplu - Brasov - Alba Iulia - Sebes - Transalpina - Horezu - Rm. Valcea... ?

0

Salut @Dan.Is

Strict parerea mea,daca nu ai mai tras rulota(remorca) incearca un traseu mai usor pentru inceput.

Drumuri bune si distractie placuta!

1

@Dan.Is, daca stai pe la Brasov si vrei sa ne vedem da-mi de stire. Nu iti fa probleme cu mersul, mergi incet si nu o sa ai probleme. Te rog sa iti actualizezi datele de profil. :multumesc!:

0

Un pic cam lung/obositor traseul din titlu,700+km,poate dai de locuri unde ai mai sta dar trebuie sa pleci.Acu tu stii mai bine.Drumuri bune sa aveti!

0

în urmă cu 10 ore, Levi N a scris:

Salut @Dan.Is

Strict parerea mea,daca nu ai mai tras rulota(remorca) incearca un traseu mai usor pentru inceput.

Drumuri bune si distractie placuta!

Levi, multumesc pentru raspuns. Ai si tu dreptate... spune-mi, te rog, la ce te gandesti. E vorba de lungimea traseului sau de dificultate ? Eventual, daca e de dificultate, unde ar fi partile mai complicate ?

0

în urmă cu 9 ore, Marius Dan a scris:

Un pic cam lung/obositor traseul din titlu,700+km,poate dai de locuri unde ai mai sta dar trebuie sa pleci.Acu tu stii mai bine.Drumuri bune sa aveti!

Dane, multumesc frumos pentru raspuns, intr-adevar imi dau seama ca e destul de lung... ce e clar e ca doamna mea vrea la Alba Iulia, asadar voi reface traseul in consecinta...

în urmă cu 9 ore, Ursu Florin a scris:

@Dan.Is, daca stai pe la Brasov si vrei sa ne vedem da-mi de stire. Nu iti fa probleme cu mersul, mergi incet si nu o sa ai probleme. Te rog sa iti actualizezi datele de profil. :multumesc!:

Florin, e cel putin clar ca o sa fiu in Brasov pe 1 si pe 6 iunie, m-as bucura daca ne-am putea vedea...  ma uit imediat in profil sa vad ce am de actualizat. Imi dai o idee de campare in jurul Brasovului ? Multumesc !

0

Ai la dispoziție Camping Pensiunea Rasnov, Camping Vampire Bran si mai e un camping pe cheile rasnoavei dar nu stiu cum ii zice. Eu de 1-5 iunie o sa fiu la Pensiunea rasnov.

0

în urmă cu 12 ore, Dan.Is a scris:

Levi, multumesc pentru raspuns. Ai si tu dreptate... spune-mi, te rog, la ce te gandesti. E vorba de lungimea traseului sau de dificultate ? Eventual, daca e de dificultate, unde ar fi partile mai complicate ?

Salut din nou

Pentru unii Transalpina este grea si fara rulota,darminte cu ea!Asta ar fi partea mai dificila.Si vorba lui @Marius Dan cam lung/obositor pentru doar 5-6 zile.

Si inca odata,drumuri bune si distractie placuta

P.S.Cum ar spune unii colegi,te astepta cu poze!

1

Poze o sa prestez, ca sunt pasionat... si trebuie sa recunosc faptul ca imi doresc multe, nu stiu ce o sa realizez... insa imi fac planuri :) Multumesc frumos de urari, sper sa iasa bine ... Cel mai important e sa le placa fetelor mele, ca mie sunt sigur ca o sa-mi placa tare... Asta ca sa am motiv sa merg mai departe cu demersurile de achizitionare... om vedea :)

Ce mi-e clar in acest moment e ca o sa ma duc de la Brasov pe langa Alba Iulia, momentan ma concentrez pe zona asta... aveti idei de campare pe acolo ?

Multe salutari !!!

Dan

0

Salutare , din punctul meu de vedere fiind rulotist de 10ani nu vad de ce sa omori masina pe transalpina cu casuta in spate .

Toata lumea stie ca dinspre Sebes este mai greu transalpina , nu vad care este ideea sa te duci cu masina si rulota doar pentru o noapte . Tine cont ca ai de atacat 4 5 curbe acdepar unde sigur vei urca cu viteza 1 maxim 2 , vei avea si consumul pe masura .

Mai bine te duci in secuime sa vezi frumusete acolo , bine asta este parerea mea dar fiecare face cum vrea ..

Bafta ,

0

Neata @Dan.Is

0

Cum sa fie camparea,on sau off ?

0

Pentru inceput - on, nu ma pricep indeajuns pentru off...

0

Sorin S, multumesc pentru sugestie, inclin sa-ti dau dreptate, o sa evit Transalpina de data asta...

Salutari !!!

0

Intr-adevar Transalpina nu-i usoara de facut cu masina, dar daca evitam astfel de zone de ce ne-am mai luat rulota? Suntem constienti ca ambreiajul masinii este piesa de schimb :). Imi aduc aminte ca prima mea ierise cu rulota a fost pe Transalpina cu intrare din Sebes. Am campat off  pt 1 noapte chiar pe Valea Frumoasei. Noi si ursii! Cand am aflat ca pe acolo misuna ursii eram in stare sa inghitim si pliculetele de ceai numai sa nu-i miroasa lui Mos Martin ceva. Am sfarsit prin a golii toate sticlele cu licori mai tari sau mai putin tari si...... Dumnezeu cu mila. Am adormit bustean si in somn il auzeam pe finul meu cum striga...URSUUUU. Culmea era ca il auzeam si cand am sarit din pat. De....nu au fost putine sticle! :). Cer este ca nu am fost vizitati de niciun urs....

78322881.jpg

valea-frumoasei.jpg

6

Hahaha, Silviu, mi-a placut postarea ta... o sa ajung eu si pe Transalpina cu rulota, insa momentan am si ceva emotii, trebuie sa recunosc, nu am tractat niciodata nimic, in ciuda faptului ca fac vreo 40.000 km pe an, de peste 20 de ani... vreau sa o iau usor, mai ales ca rulota e de inchiriat, mai e si nou-nouta (ce-i drept, asigurata), dar n-am chef de surprize... iar cu fetele mele nu e de glumit, daca le spun de urs - m-am lins pe bot :)

Multe salutari !!!

Dan

1

Apropo de ursi si alte vietuitoare cu 2 sau mai multe picioare, mai mult sau mai putin agresive, voi ce "antidot" luati cu voi ? Adica... spray ? Baston cu electrosocuri ? AK 47 ? Bazooka :) ? Asa... pentru linistea interioara... Sau nu e cazul ? Sau... ?

0

O goarna cu aer comprimat(spray) cum sunt (erau) cele de pe stadioane este suficient. 

Daca mai ai petarde de la Revelion...si mai bine.

Noi ne-am intalnit cu ursul la 5 m de noi pe Valea Cerbului. Faceam gratar. Panica maxima dar se pare ca el era mai speriat decat noi. 

Cand plecam off luam si ciobanescu german cu noi.

Cand ii spui de urs...inebuneste :) 

1

Găseşti o listă amplă cu campinguri pe site-ul ,,cucortu.ro,, sunt multe pe traseul propus de tine. Şi nu te speria de lungimea drumului, eu am făcut trasee la fel de lungi cu Loganul, fără probleme! În afară de Transalpina...

0

Sign in to follow this  
Followers 0

• Linkuri sponsorizate

• Similar Content

• Ciurea Sorin
      By Ciurea Sorin
      Buna seara dragi colegi,
      Pentru cei care nu au calcat prin Apuseni ,va propun un traseu frumos ,dar dupa cum se vede si din  poze foarte prost ,pe unele portiuni de drum unde viteza de 5km/ora e mult daca nu vrei sa ramai numai cu sasiul rulotei.
      PACAT DE LOCURILE FRUMOASE !
      Traseul este urmatorul,din localitatea Gilau de langa Cluj, se urca pe langa lacuri (107P) Somesul cald, Tarnita,Marisel, Crucea lui Iancu ,si se coboara catre lacul Belis (1A), dupa care se se merge catre Huedin ,intrand pe (1) Cluj -Oradea pana ce se trece de Poieni si se face la stanga peste calea ferata spre Valea Draganului (764B), Lunca Visagului si lacul Dragan. O splendoare!
      Se continua catre Remeti (108K) de unde se poate merge pana la lacul Tarnita, dar nu mai departe, este dezastru catre Stana din Vale,asa ca va propun sa iesiti catre drumul european Cluj -Oradea dupa care o balaceala la Felix.
      Si acum adaug  ceva poze in care apare si  ultima mea rulota cu care am facut multe iesiri frumoase.

• Sorin Dandes
      By Sorin Dandes
      Va salut
      Urmeaza sa plec in concediu ..3 luni si inca nu sunt hotarat ce si cum si pe unde.
      Daca aveti,stiti locatii off,coordonate gps  pe care  le-ati vizitat si merita va rog sa ma ajutati sa fac un traseu.
      Traseul meu momentatn este
      Cheia,Dumbravita,Plaiu foii,Campulung M la exis ptr diverse..,pe Valea raului Doamnei.
      De aici nu mai am coordonate,doar idei si anume:

Horezu,Polovragi
      Parca asi cobora la Dunare la Cazane
      Un camping pe langa Transalpina ptr a lasa rulota in siguranta si a face ceva plimbari relaxante
      Sarmisegetuza
      Castelul Corvinilor
      Ramet
      Garda de Sus
      Pana pe Valea Raul Doamnei este stabilit,in rest este flexibil
      Va multumesc anticipat

• Emil Vinteler
      By Emil Vinteler
      Dupa un debut cu stangul (prognoza meteo extrem de nefavorabila dupa parerea lui BUSU de la PRO TV),am zis sa incercam totusi iesirea la munte.Am fost rasplatiti cu vreme frumoasa fara ploi si alte vijelii prognozate.Acolo am intalnit si famlia colegului @Levi N care era si el cu rulota,Au urmat trei zile frumoase,cu foc de tabara si povesti spuse in jurul focului,cu mancaruri traditionale,pasca si oua rosii.

• Dull
      By Dull
      Cu greu dar am gasit la Calimanesti o locatie off camping pe langa Manastirea Turnu pe malul Oltului

• Bogdan2008
      By Bogdan2008
      Find la primul drum as avea nevoie de cite va informati vreau sa plec de la Racari de Dimbovita spre Cascada  Bigar, Prislop,SalinaTurda,  Salina Praid intrebarea mea este daca cunosteti locati de campat pe traseu meu si aveti vreo idee pe   acest traseu mai pot aduga locati  frumoase 
                                                                                                                                                                                              Multumesc
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.