Sorin S

Marci rulote

10 postări în acest subiect de discuţie despre Marci rulote

Marci rulote

Deschid acest topic cu ideea sa aflu care este mai rezistenta , buna si dotata marca de rulota.

Aici nu vorbesc de marcile englezesti, care stim toti ca au probleme cu infiltratiile.

Ce marca de rulota sa imi iau?

TEC

Dethleffs

Chateau

Caravelair

Sterkeman

Grau

Knaus

Fendt

Tabbert

Mai sunt marci de rulote, dar nu imi vin in cap acum , ideea este ca cele frantuzesti si englezesti raman backup.

Prioritare sunt cele nemtesti si olandeze , problema este ca printre ele apar aceste panouri de plastic in partea din fata .

Astept cu mare interes sfaturile voastre, chiar daca sunt rulotist de 10 ani, mai trebuie sa primim sfaturi la achizitionarea unei rulote, ca doar o iei pentru termen mai mare ..

Multumesc!

0

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

HOBBY

0

Link către postare

Dupa mine cele mai bune sunt Fendt si Knaus.

0

Link către postare

în urmă cu 22 ore, Sorin S a scris:

Deschid acest topic cu ideea sa aflu care este mai rezistenta , buna si dotata marca de rulota.

Nu stiu care este bugetul tau si nu stiu care este anul de fabricatie dorit.

Ce stiu insa este faptul ca marcile germane sunt cele pe care le pot recomanda.

Dar, niciodata nu vei gasi o rulota care sa-ti satisfaca toate cerintele, fiindca oricare model are plusuri si minusuri.

4

Link către postare

Bugetul este 5000 eur , despre an cat mai nou.

Am gasit adria 2000 fabricatie , pat matrimonial, 1300kgmma 5300 eur , inmatriculata

Dethleffs 2002 4999 eur , toate dotarile , neinmatriculata.

Chateau pat matrimonial 99 an fabricatie 4700eur toate dotarie , inmatriculat .

Problema este ca nu sunt hotarat la ceva , azi ma duc sa mai vad ceva rulote .

Ideea este ca vreau ;

Pat matrimonial

Baie cu dus 

Boiler gaz daca gasesc

Vent 12 v

Wc rotativ este bine venit

Frigider cu congelator mare

Mma1300 maxim

4.7m lungime interioara 

Daca gasesc an bun pe alt aranjament nu dau inapoi..

0

Link către postare

De ce nu mergi in Olanda?

Eu plec maine, iar daca vrei, putem merge impreuna saptamana viitoare.

Te intreb fiindca exista o mai mare posibilitate de a alege ceva care sa te satisfaca.

Uite o Adria super dotata.

Sau un Dethleffs, dar care nu detine pat matrimonial.

Totul este sa cauti si sa nu te grabesti, fiindca asa cum am scris mai sus, nu este rulota care sa detina toate optiunile dorite.

2

Link către postare

La 4500in olanda +drum +civ , ajung prea sus cu banii , eu vreau sa gasesc pe aici prin tara ca poate mai scot din bani pentru panou , regulator , baterie etc .

Daca vroiam de afara te cautam pe tine din prima..

1

Link către postare

Nu trebuie sa te descurajeze preturile afisate, fiindca se negociaza, iar in final vei descoperii ca oricum iesi mai ieftin decat s-o iei din tara.

Asta in situatia unor rulote pentru care ai postat preturile de mai sus.

1

Link către postare

Cea mai bună rulotă este cea pe care o ai. Rulota pe care o ai o îmbunătățești și îți faci tot confortul. Faci din ea, pe banii tăi, OZN.

Nu întreba prea mult. Fă ceea ce îți dictează inima. Apoi te vei descurca. Nu uita că viața e frumosă (numai și numai în rulotă)!

superoksuperoksuperok

3

Link către postare
în urmă cu 18 ore, Viorel a scris:

Nu trebuie sa te descurajeze preturile afisate, fiindca se negociaza, iar in final vei descoperii ca oricum iesi mai ieftin decat s-o iei din tara.

Asta in situatia unor rulote pentru care ai postat preturile de mai sus.

Are dreptate Viorel eu la ambele rulote am negociat peste 1000 euro :)

0

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• George M.
      de George M.
      Mai jos - un link catre foarte multe marci si tipuri de corturi ptr rulote si schemele lor de asamblare. Cu ajutorul lui, am reusit sa asamblez "dinozaurul" chiar de la prima iesire foarte rapid, desi tot ce citisem indica o dificultate ridicata a operatiunilor.
      Spor la cautat !

http://www.canvaslove.co.uk/#/help-advice/4545193149
    • Claudiu Corduneanu
      de Claudiu Corduneanu
      rulota Thrun Eicker TM4 , 5 locuri de dormit, greutate totala admisa 1170 kg goala 500 kg. Rulota este in stare impecabila!!! Dotari: pat matrimonial 180/200 cm si un pat de 140 /200cm , frigider pe gpl , 12 v , 220. aragaz gpl . Centrala cu recirculare caldura gpl, aragaz, 2 chiuvete are panou solar  180w baterie 12v 100amp invertor 500w unda modificata, modem  3g wifi (adica wifi imprejurul rulotei la 30m 😉 , camera retur, becuri led 220 , tv , baie fara dus (dusul formeaza egrasie😁) dus exterior

• Viorel C.
      de Viorel C.
      Se pare ca rulota Wanderer, a fost prima rulota fabricata la comanda unui medic scotian, un anume William Gordon Stables, cu scopul de a-si permite sa traiasca in aer liber, inspirat de o tabara de tigani nomazi de la acea vreme.
      Aceasta rulota, construita in anul 1884 de catre Bristol Wagon Works Company, avea o greutate de doua tone si  o lungime de noua metri, fiind prima rulota construita pentru placerea de a calatorii.
      Aceasta rulota a parcurs din prima 1300 de mile de la locul unde a fost fabricata, pana la adresa medicului Gordon Stables, medic care a devenit parintele fondator al campingului de agrement. Rulota era trasa de doi cai.

Am descoperit pe net, prima imagine cu aceasta rulota.

Fabricata din mahon si lemn de artar, rulota oferea un mare confort in acele timpuri.
      Iata cateva imagini dupa o restaurare ce a durat zece ani.

In momentul actual, se afla in colectia clubului The Caravan Club din Costwold, Anglia.
    • Viorel C.
      de Viorel C.
      Vand o rulota marca KIP, model Grey Line 48 T, fabricata in anul 1993, cu o greutate proprie de 911 kg si care este adusa din Olanda. Este un model de rulota ce poate oferi un confort pentru 4-5 persoane, avand doua spatii de odihna, cu separator intimitate, incluzand doua canapele la intrare in zona stanga si un coltar destul de mare in zona din dreapta, cu o bucatarie echipata cu o chiuveta de inox, un aragaz cu trei ochiuri, un frigider marca Electrolux cu congelator, care bineinteles ca functioneaza pe curent si gaz, un sistem de incalzire Truma cu ventilatie in toata rulota, inclusiv in zona frontala, in portbagajul rulotei.

Rulota mai detine o cabina de toaleta destul de mare si cocheta, echipata cu un wc fix si avand golire prin exterior, cadita si o chiuveta pentru apa adaptabile pentru dush, un cort deschis care se prezinta cu un schelet din aluminiu si cu o inchidere pe toata  lungimea rulotei si nu in ultimul rand, detine o baterie proprie cu panou comanda (vezi imagini), ce face ca toate utilitatile sa fie functionale integral pe 12 V.
      Toate geamurile dispun de plase anti-insecte, jaluzele atermice care ruleaza, perdele si draperii.
      De asemenea dispune de doua trapdotate e cu plase contra insectelor si jaluzele atermice.
      Mai detine o perdea la intrare modelul "coada de motan", butelie originala, sistem antibalans si bineinteles roata de rezerva.

Rulota arata foarte bine, atat interior cat si pe exterior, foarte curata, fara infiltratii, fara uzura sau alte probleme.
      Pentru toate utilitatile existente se face proba in momentul instrainarii.
      Este ideala mai ales pentru cei care ies de multe ori off camping, datorita fizionomiei caroseriei.

Pret 2650 euro!
      Telefon 0768710487

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.