Mihail24

Rulotă compatibilă cu autoturismul meu

11 postări în acest subiect de discuţie despre Rulotă compatibilă cu autoturismul meu

Rulotă compatibilă cu autoturismul meu

Mihail24

Salutare, aș dori să mă ajutați în achiziția unei rulote potrivire pentru mașina mea. Doresc să aflu de câte kg ar trebui să fie aceasta pentru a nu avea dificultăți în tractarea ei. Precizez că mașina are motor diesel 1.6 de 105 CP. Mai jos in link o captură a talonului unde se specifica masa maximă.  Mulțumesc anticipat. 

 

 

specificații mașină

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Emil Vinteler

Buna ziua.Ca sa o puteti trage in conditii de siguranta rulota trebuie sa fie mai usoara cu 20%decat greutatea masinii.Undeva la 1100kg MMA.superok

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius Dan

Sunt pe net un fel de calculatoare, pui masina, rulota si da compatibilitatea.Imi scapa denumirea lor sau link.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David
în urmă cu 4 ore, Mihail24 a scris:

Precizez că mașina are motor diesel 1.6 de 105 CP. Mai jos in link o captură a talonului unde se specifica masa maximă.  

 

specificații mașină

 

Scuze colegu', este trecuta doar masa maxima a ansamblului!

Ai acoperit datele, "nu care cumva" sa ti-o sustraga cineva?

Era mai bine "o captura" de pe CI-ul masinii, dar citeste tu si afli singur si raspunsul.

Acolo scrie foarte clar cat poate tracta masina ta cu si fara dispozitiv de frânare!

Si cum spun colegii, un maxim 80% din ce scrie in CI este ideal, dar fara discutii poate tracta si 100% din greutatea înscrisă!

Iti doresc sa-ti achizitionezi ceva la greutatea ideală!

 

  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihail24

Ce am acoperit era seria cartii, nu ajuta la nimic , oricum multumesc mult.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George B

"seria cartii, nu ajuta la nimic" 

Daca tot nu ajuta la nimic, de ce nu ai lasat-o?

 

 

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihail24

Scuza-ma!

 

în urmă cu 5 ore, Mihail24 a scris:

 

Modificat de Mihail24

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Leru Liviu

Salut, masina mea (Dacia Sandero Stepway 0, 9 TCE), conform certificatului de inmatriculare poate sa tracteze maximum 1150 Kg, masa masinii fiind de 1550 Kg. Imi fac totusi griji ca imi poate fi greu sa tractez chiar si rulote de 850 Kg. Mai sunt printre noi colegi cu masini asemanator de "subnutrite" si daca da, imi puteti spune va rog ce greutate au rulotele voastre si cat de solicitate sunt masinile? Din pacate cred ca va trebui sa aleg o rulota dupa masa si nu dupa preferintele personale :).

 

Va multumesc!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

@Leru Liviu, nu trebuie sa te sperii, fiindca cu Sandero pe care-l detii poti trage o rulota cu MMA (masa maxim admisa) de 1100 kg.

Totul este sa nu faci confuzie intre greutatea proprie si MMA-ul rulotei.

 

Exista suficiente rulote care detin greutati proprii cuprinse intre 650 si 850 kg. Totul este sa cauti si sa nu te grabesti.

Dar mai sunt si aspectele legate de buget si cele ale preferintelor optiunilor, pe care nu le stie nimeni, doar tu.

Rasfoieste forumul in sectiunea dedicata achizitionarii unei rulote si vei trage singur concluziile.

Succes!

 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Leru Liviu

Multumesc mult pentru raspuns! Am inceput cautarile si sunt placut surprins ca optiunile nu sunt tocmai putine cum credeam. Urmeaza sa imi montez carligul de tractare, din cate am citit pentru rulota am nevoie de instalatie electrica cu 13 pini. Din pacate cei de la Dacia cer 1500 ron pentru achizitia si montajul carligului impreuna cu instalatia electrica, desi dupa cateva cautari am gasit niste carlige Haak pentru masina mea la jumatatea pretului cerut de Dacia. Deci inca o dilema :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.