Bogdan B

Păreri Lunar Planet Eclipse 1996

28 postări în acest subiect de discuţie despre Păreri Lunar Planet Eclipse 1996

Păreri Lunar Planet Eclipse 1996

Bogdan B

Salutare, doresc sa cumpăr o rulota Lunar Planet Eclipse af. 1996 înmatriculată în Ro. Pare în stare buna. La ce neplăceri / probleme pot sa mă aștept? Ce aspecte sa verific mai atent în general și în particular pentru acest model.

Va rog, informatii cât mai concrete și cât mai repede, întrucât mâine trebuie sa dau un răspuns proprietarului.

Mulțumesc. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ursu Florin

Verifica foarte bine sa nu aiba infiltratii, verifica sa mearga toate dotarile. Eu iti recomand sa iei pe cineva cu tine care se pricepe la rulote ( un rulotist mai vechi ), el va sti la ce sa se uite :) 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Rulota AAA

Cauta pe la geamuri , sa nu fie cu portiuni moi ( fie si suprafete mici), apoi vezi podeaua sa nu se "lase" la trecere..priveste bine la cale ( picioarele de sustinere a rulotei) , problema mare intalnita la rulotele din U.K reprezinta infiltratiile , care daca nu se intervin asupra lor  la timp , provoaca multa cheltuiala ulterior! Cadita de dus (daca exista) si este sparta, crapata , este un semn nu prea bun ! Apoi verifica toate colturile rulotei, ridica canapelele( daca este in regula rulota , pe proprietar nu ar trebui sa-l deranjeze). Vezi si la acte sa fie ok la financiar( fara datorii). ... sfatul meu , si al mai multor colegi : Roaga pe cineva din zona ta , sa mearga cu tine! Nu de alta .... dar sa nu fie prea tarziu apoi...Bafta multa , si asteptam vesti bune !

  • Upvote 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan B

Un hobby al meu este reconditionarea masinilor vechi deci, chiar si numai din orgoliu, o sa incerc sa verific singur rulota :))) doar am nevoie de sfaturi pentru care va multumesc.

Am verificat toate colturile, baia, geamurile, am "rascolit" toata rulota si nu se observa infiltratii pe nicaieri. O problema sesizata: podeaua este putin lasata si scartaie in dreptul aragazului - presupun ca acolo s-a stat mai mult in picioare ... Care este structura podelei la rulote? Este multistrat? Din ce materiale este fabricata?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan B

Trebuie sa ma faresc de rulotele din Anglia? Am auzit tot felul de pareri. Si la pret sunt putin mai ieftine ...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Eu unul nu recomand rulotele englezesti. Sunt colegi care le recomanda.

Podeaua este sandviș din placaj si polistiren cu intarituri din sipca de lemn.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan B
în urmă cu 2 ore, Ursu Florin a scris:

Eu unul nu recomand rulotele englezesti.

Ceva argumente?

 

în urmă cu 2 ore, Ursu Florin a scris:

Podeaua este sandviș din placaj si polistiren cu intarituri din sipca de lemn.

In general sau doar la cele englezesti?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Eu unul am cautat la inceput o rulota englezeasca cu un buget de 2000 euro. Nu am gasit nimic fara infiltratii in tara, asa ca am decis sa pleci in Olanda, dar la fel nici acolo nu am gasit o rulota buna in acest buget. 

De obicei clima in Anglia este una umeda din aceasta cauza apar inflitratii la rulotele englezesti ( asa cred )

 

Legat de podeaua rulotelor cred ca asa este la toate. Ai mare grija, reparatia la caroseria rulotelor nu se aseamana cu cea de la masini,  iar daca nu te pricepi sunt destul de costisitoare :) 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan B

Eu am un buget de ~~ 3000 e poate si putin peste. Daca gasesc una de care "ma indragostesc" pot sa ma intind si putin mai sus. Cea spre care m-am orientat se incadreaza in aceasta suma.

Intrebarea mea ramane: pentru ca, am constatat ca sunt multe persoane reticente la rulotele importate din Anglia, ce probleme pot specifice sa aiba fata de cele din restul europei?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Persoanele sunt reticiente din cauza infiltratiilor, in functie de ce rulota iti doresti am si eu una de vanzare sub bugetul tau, sau mai are un prieten una la fel, sub bugetul tau, doar ca sunt Olandeze :) Tine cont ca si dotarile aduse ulterior sunt destul de costisitoare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan B

Am inteles ca problema majora este legata de infiltratii dar, daca rulota este ok?

Considerand 2 rulote, una din Anglia alta din Germania (Olanda, etc...) initial fara infiltratii, tinute in aceleasi conditii, la cea din Anglia sansa sa apara in timp infiltratiile este mai mare? Adica sunt mai sensibile la acest capitol? Ma intereseaza un raspuns argumentat tehnic, dar si din experienta practica.

Ce alte "sensibilitati" mai au?

Scuze de insistente, dar astazi trebuie sa ma hotarasc si as vrea sa fiu cat mai informat.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Nu sunt in masura sa iti dau aceste argumente tehnice. :) Cred ca trebuia sa incepi documentarea  cu mai mult inainte de a lua o hotarare, eu inainte sa imi cumpar rulota am citit forumul acesta o luna de zile, am citit aproape toate topicurile :) 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan B
Chiar acum, Ursu Florin a scris:

Cred ca trebuia sa incepi documentarea  cu mai mult inainte de a lua o hotarare

Am inceput sa ma documentez de ceva timp, dar am ignorat complet rulotele din Anglia. Ieri am gasit una care imi place, dar am indoieli din cauza discutiilor negative.

Pana la urma, cred ca o sa ignor toate parerile si o sa cumpar ce im spune instinctul ... :default_big_grin:

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin
Chiar acum, Bogdan B a scris:

Pana la urma, cred ca o sa ignor toate parerile si o sa cumpar ce im spune instinctul ... :default_big_grin:

Sti cum e, nu risti nu castigi. Fugi si cumpara rulota dupa care poate ne faci si noua o prezentare in sectiunea dedicata. :default_big_grin: Da-ne niste detalii despre ea, an fabricatie, dotari, spatii de dormit, pret, etc...Fi atent la acte si la an, anul parca se determina dupa seria de sasiu, exista undeva aici pe forum un topic dedicat pentru aceasta problema :) 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Rulota AAA

Spun asa : O rulota sa o aduci din Anglia costa cateva sute de lire ! Ok? Apoi cel care o aduce, trebuie sa castige si el ceva , corect? Poate 2-3 sute de lire! Acum vezi si tu ... daca iese socoteala la valoarea de vanzare a rulotei! Si acum tragi  linie si intrebi ! Ce pret de vanzare a fost in Anglia ? Legat de date tehnice , eu unul care am avut rulota din Anglia nu cunosc decat cele din " experienta" proprie..Orice reparatie adusa la rulota se face numai cu materiale dedicate,  care costa mult si nu prea le gasesti asa usor. Bafta si ai grija!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan B
36 minute în urmă, Paraschiv Adrian a scris:

Legat de date tehnice , eu unul care am avut rulota din Anglia nu cunosc decat cele din " experienta" proprie..

Ti-ai mai cumpara alta rulota din Anglia (evident daca ai gasi la pret bun si stare decenta)?

 

38 minute în urmă, Paraschiv Adrian a scris:

Orice reparatie adusa la rulota se face numai cu materiale dedicate,  care costa mult si nu prea le gasesti asa usor. Bafta si ai grija!

Adica, pentru toate gasesti greu piese / materiale sau cele din Anglia sunt .... "mai cu mot"?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan B
56 minute în urmă, Ursu Florin a scris:

Sti cum e, nu risti nu castigi.

Corect :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan B
în urmă cu 3 ore, Ursu Florin a scris:

am si eu una de vanzare sub bugetul tau, sau mai are un prieten una la fel, sub bugetul tau, doar ca sunt Olandeze

Cateva detalii, te rog ....

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Rulota AAA

Eu am avut de lucru la rulota mea, atunci  cand am descoperit pe la panoul frontal pe langa cheder , o infiltratie, si am inceput : cheder nou 15m , mastic la rola 2-3 role , "inima " de sina 25 m ..plus multe de pe la noi ... cost cam 1400 ron plus transport 45lire. Lucrarea a fost facuta in regim propriu!! Deci.. mare grija!:OK:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan B
în urmă cu 4 ore, Ursu Florin a scris:

Beyerland Sprinter , click si te duce la link.

Am nevoie de 2 spații de dormit. Copiii sunt măricei ...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan B

Am auzit de termenul "remasticare". Banuiesc ce inseamna, dar cum si cand se face?

Dacă o rulota nu are amortizoare, cum se pot monta? Exista kituri speciale pentru fiecare model sau sunt universale?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Pentru aceste intrebari ai raspuns in sectiunile dedicate, daca nu gasesti raspunsuri la intrebarile tale in topicurile respective deschide topicuri noi.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costi BV

Buna seara! Am avut rulote mai multe modele si mai mulle tipuri.

Daca vrei neaparat sa iei o englezoaica (care de obicei sunt bine dotate), verifica panoul frontal, podeaua si prinderea de sasiu.Sunt foarte sensibile iar daca a circulat in tara la noi, fi atent la ce ti-am apus mai sus.Atentie la toate plasticele si mai ales la garniturile geamurilor ce nu se prea gasesc usor.

Daca nu ai cumpart inca, orienteaza-te spre altceva.Poti sa ma suni si te sfatuiesc ce si cum sa faci. Cu respect, Constantin.

  • Upvote 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan B

Pana la urma am cumparat-o :default_big_grin:

Nu reusesc sa incarc foto de pe Android. Sunt probleme it?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.