Ciurea Sorin

Întreținerea rulotei la ieșirea din iarnă

19 postări în acest subiect de discuţie despre Întreținerea rulotei la ieșirea din iarnă

Întreținerea rulotei la ieșirea din iarnă

Ciurea Sorin

Bine v-am găsit dragi colegi , astăzi vă provoc la a completa acest topic cu ce operații de întreținere facem acum primăvara la începutul sezonului de rulotit :

-verificăm cu atenție cauciucurile de crăpături de la îmbătrânire și anul de fabricație -cam 5-6 ani de utilizare chiar dacă nu sunt uzate jos

-verificăm cupla , gresam dacă se găsesc gresoare pe cuplă;

-la sistemul de alimentare cu apă umplem cu un bidon de 5l de oțet peste care punem 5l de apă , amorsăm sistemul să avem instalația plină cu amestec și lăsam 24-48 ore, face minuni;

-la toalete cei care au sistemul cu golire pe exterior, scoateți fosa o clătiți bine puneți in ea 2, 3 pastile de calgon după care umpleți cu apă clocotită și lăsați-o 24-48 ore , e ca nouă după;

-verificăm instalația electrică exterior cuplând masina și pe rând fiecare funcție:poziție, stop, semnalizare, ceața, iar interior frigider , iluminat siguranțe și alte accesorii ce la avem ;

-la frigidere pentru a igieniza se curăță cu o lavetă și soluție de detergent după care cu o lavetă umedă îmbibată în oțet\zeamă de lămâie se dezinfectează;

-verificăm sus la trape garnituri , etanșări , îmbinări ;

-curățăm panourile fotovoltaice cu detergent mai puternic, praful depus se duce mai greu , verificăm controller-ul și bateria , bornele , cablurile;

 

Sigur mai sunt de adăugat la această listă multe lucruri ce trebuie făcute , de aceea vă rog să vă alăturați cu ce credeți că trebuie !

 

intretinere.jpg

  • Like 2
  • Upvote 4

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Cornel Mihailescu

Buna initiativa @Ciurea Sorin hi
Chiar ca avem nevoie de acest topic. 
Felicitari !!! superok

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Foarte utile sfaturile ! Multumim!

Pastilele de calgon sunt OK si pentru rezervorul WC de sus (cel pentru tras apa) ?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciurea Sorin
în urmă cu 1 oră, Eusebiu C. a scris:

Foarte utile sfaturile ! Multumim!

Pastilele de calgon sunt OK si pentru rezervorul WC de sus (cel pentru tras apa) ?

Salutare , sigur se pot pune si in rezervorul de sus , ideea este ca să poti pune apă caldă să se dizolve pastilele de calgon si lași 2, 3 zile , curăță toate depunerile grăsimi , piatră , rămâne lacrimă ! Dacă mai ai de adăugat și alte operațiuni de primăvară așteptăm sugestii ! Toate urările de bine !

Modificat de Ciurea Sorin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

As mai adauga si eu demontarea rotilor si a tamburului, pentru verificarea sabotilor de frana, curatarea acestora si ungerea rulmentilor...

Sigur aceasta operatiune nu e obligatorie in fiecare an, dar eu am "sarit-o" anul trecut si mi-am propus s-o fac in primavara asta...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Multumesc @Ciurea Sorin, pentru chedere usa/geamuri folosesti ceva ? Ceara auto, este indicata si pe tabla de pe rulota ?

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciurea Sorin
43 minute în urmă, Daniel P a scris:

As mai adauga si eu demontarea rotilor si a tamburului, pentru verificarea sabotilor de frana, curatarea acestora si ungerea rulmentilor...

Sigur aceasta operatiune nu e obligatorie in fiecare an, dar eu am "sarit-o" anul trecut si mi-am propus s-o fac in primavara asta...

Hai Daniel mai dă din casă că sigur mai ai ași în mânecă , sigur mai sunt operații de făcut primăvara !

Să răspund colegului @Eusebiu C. la chedere dau cu spray siliconic de chedere, este la magazinele auto tub mare , cu ceara la exterior nu știu poate alți colegi au folosit și ne spun .

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Sorine, rulota mea nu sta peste iarna...trebuie sa fie in stare de operativitate si iarna si vara, n-are timp sa hiberneze...nay

  • Like 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Dar pe masura ce-mi mai aduc aminte de cate ceva, o sa mai dau din casa...:)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Ar mai fi de curatat si de gresat calele de sprijin, pentru a cobori si a urca usor cand dam la manivela...biggrin

Deasemenea, roata de sprijin...demontata de pe sasiu si gresat filetul axului din interiorul piciorului ...

Spor la treaba! superok

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ilie Minea

Daca a-ti avut dezumificator in rulota, goliti apa stransa peste iarna. Eu am gasit aproape 1l de apa strans.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Daca tot a fost vorba de curatarea si intretinerea vasului de sus al W.C.-ului, mai vin si eu cu o completare din experienta personala...:)

Datorita unor lucrari, anul trecut am demontat definitiv W.C.-ul si l-am scos afara...Daca tot era afara, am curatat vasul de sus de depuneri, cu pastile de clor rapid peste care am turnat apa calda si a iesit perfect...superok

De atunci n-am mai pus apa in el, decat solutie auto de spalat parbrizul de vara si de iarna, in functie de anotimp, la fel ca la masina...

Nu mica mi-a fost mirarea cand l-am golit ieri de solutia de iarna si am vazut ca era extrem de limpede in bidon, asa cum a fost cand am pus-o...deci nu se mai formeaza niciun fel de depuneri...

Bineinteles ca peste ea se pot adauga si 50-100ml din cea dedicata, odorizanta...Dar eu nu mai folosesc apa, ci exclusiv solutie de parbriz si sunt sigur ca si pompa se va simti mai bine, nu doar vasul va fi mereu curat ...:)

 

solutie vas WC

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Robert Patrick

VA salut.Fiind incepator, nu am luat in calcul greutatea zapezii de pe acoperisul rulotei si nici dezghetarea de peste zi, apoi inghetarea noaptea.Ca urmare a acestui fapt, am observat picaturi de apa la trapa in interior.Am demontat trapa zilele trecute, am curatat siliconul vechi si tabla, apoi am pus in rama trapei de jur-imprejur silicon pentru acvarii.Am fixat rama, am montat trapa si am asteptat ploaia.Am verificat dimineata, cand ploua binisor si era uscat.DECI, chiar daca a fost cauzata de o neglijenta a mea, aceasta problema e bine sa o luati in calcul.EU IARNA VIITOARE VOI CURATA RULOTA DE ZAPADA.

 

31 minute în urmă, Daniel P a scris:

Daca tot a fost vorba de curatarea si intretinerea vasului de sus al W.C.-ului, mai vin si eu cu o completare din experienta personala...:)

Datorita unor lucrari, anul trecut am demontat definitiv W.C.-ul si l-am scos afara...Daca tot era afara, am curatat vasul de sus de depuneri, cu pastile de clor rapid peste care am turnat apa calda si a iesit perfect...superok

De atunci n-am mai pus apa in el, decat solutie auto de spalat parbrizul de vara si de iarna, in functie de anotimp, la fel ca la masina...

Nu mica mi-a fost mirarea cand l-am golit ieri de solutia de iarna si am vazut ca era extrem de limpede in bidon, asa cum a fost cand am pus-o...deci nu se mai formeaza niciun fel de depuneri...

Bineinteles ca peste ea se pot adauga si 50-100ml din cea dedicata, odorizanta...Dar eu nu mai folosesc apa, ci exclusiv solutie de parbriz si sunt sigur ca si pompa se va simti mai bine, nu doar vasul va fi mereu curat ...:)

 

20170309_154821.jpg

 

SALUT, DANIEL.MULTUMESC PENTRU SFATURI.BAG SI EU STROPGEL IN REZERVORUL DE TOALETA.CU STIMA.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Despre zapada pe rulota, ar fi fost bine daca citeai din timp acest topic in care s-au dezbatut pe larg aceste probleme...nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Este bine, dar si mai bine este sa pui iarna peste ea o prelata (ieftina) care te va ajuta sa cureti mult mai usor zapada depusa.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu-Betty

Da. Am găsit noi ceva ieftin anul trecut la Dedeman, undeva între 30 și 40 de lei, ceva în genul sacilor de rafie (și respiră) și peste iarnă a hibernat așa:

 

DSC_0660.JPG

DSC_0658.JPG

DSC_0657.JPG

  • Like 2
  • Upvote 2

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Iorga  Augustin
On Friday, June 16, 2017 at 17:34, Ovidiu-Betty a scris:

Da. Am găsit noi ceva ieftin anul trecut la Dedeman, undeva între 30 și 40 de lei, ceva în genul sacilor de rafie (și respiră) și peste iarnă a hibernat așa:

 

DSC_0660.JPG

DSC_0658.JPG

DSC_0657.JPG

Salut! Ai gasit.o gata facuta sau ai cusut.o tu? E super 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ovidiu-Betty

 

La 8/22/2017 la 21:46, Iorga Augustin a scris:

Ai gasit.o gata facuta sau ai cusut.o tu?

Este dintr-o bucată, 6/5 sau 7/6 nu ştiu exact. În faţă şi în spate, împăturesc capetele aşa ca hârtia când împachetezi un cadou.:)

Îmi cer mii de scuze dar până acum nu am citit întrebarea ta. :noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel Filipiuc

Salutare!

Probabil ca intrebarile mele intra la categoria "intretinere rulota" dar nu am gasit ceva asemanator, asa ca intreb aici:

Am reusit si am gresat suruburile calelor si bagandu-ma pe dedesupt am observat ca podeaua ar merita ceva atentie.

Cu ce ma sfatuti sa o tratez? Am tot citit de ulei ars de motor sau ulei de in.

As alege ulei de in si pe urma ceva pe baza de lac. E ok? Sau nu mai 'respira" lemnul?

Sau aveti alte solutii?

Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.