Barbu

Legislatie

17 postări în acest subiect de discuţie despre Legislatie

Legislatie

Barbu

Am căutat dar nu am găsit nimic în legislație   cu privire la depășirea MMA TRACTABILA  de    ex   , Este trecut in talon la mașină  masa maxima TRACTABILA a ansamblului  3130 kg    .  MMA masina + MMA rulota = 3150kg  depășire 20 kg  ce prevede legea  cu privire la acest aspect . ????  Poate știe careva  

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Sorin S

Salut , cu B poti trage un ansamblu care sa nu depaseasca 3500kg , pentru 4250kg ansamblu iti trebuie curs pentru C .

Daca esti prins ca depasesti greutatea de 3500kg si politia poate dovedi te vei alege cu un dosar penal , mai greu de dovedit greutatea exacta doar daca sant si cei de la RAR cu ei si au cantar te poate penaliza cu un penal.

 

Ca si lege te baga la " Punerea in circulatie a unui vehicul din alta categorie de permis".

 

 

O zi buna 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Barbu

Mulțumesc  de răspuns  eu mă incadrez la MMA. până în 3500 kg dar este vorba MMA la tractare  in noile taloane scrie acest lucru eu am MMA rulota 900 kg + MMA masina 2250 kg  = 3150  kg  in Talon scrie MMA   TRACTARE.   3130.   Kg  deci o depășire de 20 kg ! Poate numai cei de la RAR sau CANDR  cred că poate verifica  acest lucru ! Nu am găsit nimic în legislație referitor la acest lucru! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

@barbu hi
Eu cred ca MMA tractare este de fapt cat ai tu voie sa tractezi maxim.
Asa am si la masina MMA-ul masinii este de 1770kg si mma tractare este de 2360 kg.

Sper sa nu ma insel si sa dau informatia gresita.:ascratch:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu Pascu

Salut.

@Sorin S, informatia din postarea ta de mai sus este gresita. Poti tracta  un amsamblu de pana la 4250 kg cu categoria B cu acel curs facut la o scoala de soferi autorizata  pt extindere categoriei  la 4250 kg. Eu l-am facut, am codul trecut in PC si sunt in legaliatate. Mentionez  ca se face doar un curs( eu unul nu l-am facut, mi-am luat adeverinta), am platit 500 lei si via  DRPCIV pt trecerea codului in permis.

Numai bine!

Modificat de Silviu Pascu
  • Downvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

ScreenHunter_295 Mar. 04 17.54.jpg

Aici imi da in greutatea remorcabila fara sistem de franare 750 kg 
si 2300 kg cu sistem de franare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu Pascu

Asadar ai asa:

MMA masina 2370 kg

Tractabil autorizat fara sistem de franare 750 kg

Tractabil autorizat  cu sistem de franare 2300 kg

 

Bafta!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Omul nu se refera la categoria de permis, mma-ul masinii sale plus mma-ul rulotei este 3150kg deci sub 3500 de kg, nu are o problema de categorie de permis ci el are trecut in talonul masinii ca ansamblul permis de tractare este 3130kg, deci rulota lui depaseste cu 20 de kg valoarea ansamblului trecut in talon. Eu cred ca e decat de amenda, daca pune o poza cu talonul unde scrie asta poate  ne putem da seama mai bine la ce se refera.

Modificat de Traian M

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Silviu Pascu

Depasirea MMA-ului  amsablului (auto+remorca) atribuit categorie de permis detinute  este INFRACTIUNE!

Restul ...contraventie.

 

Modificat de Silviu Pascu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Da, omul se incadreaza in categoria de permis insa eu cred ca poate fi amendat in cazul lui doar dupa cantarire.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Barbu

Da, are dreptate Traian.  Eu mă incadrez la 3500 kg din punct de vedere permis,   dar ansamblu rulota + mașină depășește cu 20 kg  

Poate e  numai amendă, dar nu am găsit în legislatie nimic. Oricum, dacă mă cântărește,   nu ajung   nici la 2800 kg !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Barbu

Aici sunt taloanele 

IMG_20170304_195247.thumb.jpg.acb3b2bcf085924a16a25e3219c3518c.jpg

talon.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Petre S

Buna seara,

Cel mai simplu rezolvi problema cu un simplu e-mail adresat Politiei Rutiere Sibiu, la adresa oug41.2016.sr@sb.politiaromana.ro,  

In 30 zile sunt obligati sa dea un raspuns petitiei tale.

Dupa care poti posta rezolvarea problemei tale ca sa invatam cu totii din ea.

Stima,

 

Modificat de petre s

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

Doua precizari:

1. Pe domnul politist il intereseaza doar rezultatul operatiei aritmetice de insumare a maselor maxim admise, inscrise in certificatele de inmatriculare, pentru autovehiculul tragator si remorca. De acolo rezulta, in cazul tau, depasirea masei maxim admise a ansamblului  (chiar daca numai cu 20 kg!!!!).  Nu mai are nevoie de nicio cantarire!

2. La pagina 12 din PDF-ul  urmator este aratat  cuantumul amenzii pentru aceasta contraventie  depasire MMA  

 

Eu asta am gasit la cautarea pe Google!hi

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
AdiM

Totusi cred ca se poate detara rulota si taia cateva kg din masa ei maxim autorizata. Nu strica o intrebare la RAR.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Dura

Nu se mai detareaza nimic!

Am incercat și eu la RAR sa detarez rulota mea, când am cumpărat-o și am fost la ei.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.