Bogdan Moldovan

Vacanță la Ski în Austria

63 postări în acest subiect de discuţie despre Vacanță la Ski în Austria

Vacanță la Ski în Austria

Valentin Popa
în urmă cu 14 ore, Alin Ifrim a scris:

    La anul am înțeles ca-și deschide Haff și la Timișoara.... 

Din ce am vazut la ei pe site se pare ca din aprilie anul viitor dar am intrebat deja care sunt preturile si cer undeva la 50 Euro pe zi in extra sezon. Un pret cam mare. Decat sa le dau lor 700 Euro pentru doua saptamani mai bine pun banii la achizitionarea rulotei :)

 

Screen Shot 2018-08-09 at 11.55.11.png

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Raul G

Pentru o vacanța in zona lacurilor pot recomanda Internazionale la Ispra sau Continental ori Isolino pe partea piemonteza a lacului Maggiore, in acestea ai tot ce dorești.

Pt un punct unde sa te întorci seara după ce ai vizitat împrejurimile, crede-ma ca sunt atâtea de vizitat recomand camping Tre Lago pe lacul de Ghirla in localitate Valganna ( 5 km de casa mea), aici poposesc cei care vin cu rulotele pe la mine.

Pentru orice tip de informație sunt la dispoziție.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Valentin Popa
în urmă cu 13 ore, Raul G a scris:

Concord cu tot ce a spus Bogdan, care țin sa îl felicit pentru trenul lui și frumoasele vacante la munte.

Daca crezi ca având o rulota vei face vacante mai ieftine vei rămâne dezamăgit,  costul trenului și a dotărilor necesare ar ajunge sa îți plătești ani și ani de pensiuni, iar campingurile de multe ori costa cât sau chiar mai mult decât o pensiune.

Noi suntem clienți iarna la doua campinguri de munte care ne costa peste 100€ zi: Olympia la Dobiaco și Sexten Park acesta ultimul considerat cel mai dintre cele mai campinguri din Europa, o Căutare pe net și vezi despre ce locații este vorba.

 

Asa este. La un calcul simplu se poate constata ca la banii care-i dai pe rulota poti sta mult si bine la pensiuni, hotele totusi cred ca asa cum spune si colegul @Bogdan Moldovan la o comparatie de unu la unu este ceva mai ieftin cu rulota. In final cred ca mersul cu rulota este altceva ce sper sa descopar candva :)

@Raul G Apropo ai o rulota foarte frumoasa si vad ca si tu ai trecut de la o rulota mai mica la una mai mare :)

 

Cred ca marea mea problema este ca nu am prieteni rulotisti ca altfel cu siguranta aveam si eu rulota deja.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Moldovan
25 minute în urmă, Valentin Popa a scris:

Ca necunoscute la momentul de fata sunt:

1) Baia trebuie neaparat sau nu sa fie cu cabina de dus?

Cam toate au dus: fie în formă de cabină separată fie cu perdeluță. 

Eu personal am ales modelul în care chiveta toaletei este separată de camera toaletă/duș/chivetă și am ales un layout cu chiuveta băii în afară. 

Colegul @Raul G are un 580QS, un layout alternativ la care m-am uitat și eu în care chiveta / toaleta și dușul (cu cabină / ușă) sunt în aceeași cameră.

Acum ce să zic. Noi nu am folosit niciodată dușul, dar cum spuneam, nici nu am fost offcamping niciodată. 

25 minute în urmă, Valentin Popa a scris:

2) Am vazut ca rulotele europene mai noi nu mai au cuptor. Chiar am nevoie?

Eu personal nu i-am simțit lipsa niciodată. 

25 minute în urmă, Valentin Popa a scris:

3) Dilema cea mai mare este marimea. O osie sau doua osii, lungimea, kilogramele, etc. Eu personal as vrea una mai mare sa am confort dar stiu ca toate astea vin si cu un pret pe masura cea ce inseamna ca trebuie sa gasesc combinatia potrivita. Din ce am citit pe forum cei mai multi cu experienta au trecut de la mai mic la mai mare.

Alegerea mărimii este direct legată de buget, confortul dorit, mașina. Ce pot eu să îți eu din experiență este că la kg trebuie să fii atent la 2 parametrii: MMA și diferența între MMA și greutatea nominală. La rulota mea, eu aveam opțiunea de a alege un MMA mai mare și nu am făcut-o și acum îmi pare rău. Dacă în schimb crești MMA-ul, prin opțiunea din fabrică,  (ceea ce se face prin montarea pe rulotă a unui ax diferit), este posibil să treci de categoria B (3500kg amsamblu), să treci în categoria B extins (sau B96), (până în 4250 kg) sau chiar să treci în B+E (<7000kg ansamblu). 

Cu cât e rulota mai grea, cu atât îți va crește și consumul și nevoia unui mover, etc... 

Of of.. enunț chestii evidente probabil dar... 

Mai e un aspect pe care l-am observat eu prin camping-urile de vară: familiile cu copii > 12 ani: copii nu mai dorm / încap în paturilor lor (Bunk Beds) și preferă să doarmă în corturi... Trage tu concluzia de aici ;)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Moldovan
14 minute în urmă, Valentin Popa a scris:

Cred ca marea mea problema este ca nu am prieteni rulotisti ca altfel cu siguranta aveam si eu rulota deja.

Nici noi nu aveam... Dar i-am găsit în timp ;)

Chiar ne-am întors dintr-un concediu în care o familie prietenă cu noi ne-a însoțit cu o rulotă împrumutată. Și cine știe, poate își vor lua și eu acum o rulotă... 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Moldovan
26 minute în urmă, Raul G a scris:

Pentru o vacanța in zona lacurilor pot recomanda Internazionale la Ispra sau Continental ori Isolino pe partea piemonteza a lacului Maggiore, in acestea ai tot ce dorești.

Pt un punct unde sa te întorci seara după ce ai vizitat împrejurimile, crede-ma ca sunt atâtea de vizitat recomand camping Tre Lago pe lacul de Ghirla in localitate Valganna ( 5 km de casa mea), aici poposesc cei care vin cu rulotele pe la mine.

Pentru orice tip de informație sunt la dispoziție.

Mulțumesc pentru recomandări @Raul G!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Noi avem trei copiii, căutam ceva ce sa ne ofere 5 locuri de dormit comode un dus pentru cei mai mici pentru ca nu in toate campingurile găsim dușuri pentru noi născuți, nu facem și nu vom face offcamping cu copiii după noi, poate peste 20 ani și o t@b când vom fii doi bătrânei hoinari.

In târg anul trecut cand am încheiat contractul o vindeau la 1360 kg??? când ea goală trece lejer de 1500. Am Înmatriculat-o la 1900 kg cu șasiu majorat și așa nu mai îmi bat capul, am luat BE anul acesta și acum sunt in regula.

Dar acum suntem mult off-topic și săracul Bogdan S-o fii supărat.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Moldovan
59 minute în urmă, Raul G a scris:

In târg anul trecut cand am încheiat contractul o vindeau la 1360 kg??? când ea goală trece lejer de 1500. Am Înmatriculat-o la 1900 kg cu șasiu majorat și așa nu mai îmi bat capul, am luat BE anul acesta și acum sunt in regula.

Dar acum suntem mult off-topic și săracul Bogdan S-o fii supărat.

Ba din contră ;)! Topicul cu majorarea șasiului și reînmatricularea mă interesează pentru că este exact ce vreau să fac eu anul acesta cu a mea. 

Și anume vreau să îmi schimb șasiul cu unul de 1700 kg (cel pe care îl am acum are 1350 kg - Weinsberg e brand-ul mai mic al lui Knaus-Tabbert) și să o reomologhez / reînmatriculez. 

Bănuiesc că tu ai făcut operațiunea în .ch, right? Dar de curiozitate, ce acte și prin ce pași ai trecut?

Bănuiesc că:

* ai procurat șasiul nou - de la producător, after market?

* l-ai instalat - la o reprezentață a producătorului? la un alt service?

* te-ai dus la RAR / sau cum s-o numi în Elveția - ce acte ți-au cerut ei?

 

Cum spuneam, exact aceeași pași vreau să îi fac eu acum la Weinsberg-ul meu 500 FDK căruia vreau să îi schimb șasiul de 1350 kg cu unul de 1700 kg. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G
17 minute în urmă, Bogdan Moldovan a scris:

Ba din contră ;)! Topicul cu majorarea șasiului și reînmatricularea mă interesează pentru că este exact ce vreau să fac eu anul acesta cu a mea. 

Și anume vreau să îmi schimb șasiul cu unul de 1700 kg (cel pe care îl am acum are 1350 kg - Weinsberg e brand-ul mai mic al lui Knaus-Tabbert) și să o reomologhez / reînmatriculez. 

Bănuiesc că tu ai făcut operațiunea în .ch, right? Dar de curiozitate, ce acte și prin ce pași ai trecut?

Bănuiesc că:

* ai procurat șasiul nou - de la producător, after market?

* l-ai instalat - la o reprezentață a producătorului? la un alt service?

* te-ai dus la RAR / sau cum s-o numi în Elveția - ce acte ți-au cerut ei?

 

Cum spuneam, exact aceeași pași vreau să îi fac eu acum la Weinsberg-ul meu 500 FDK căruia vreau să îi schimb șasiul de 1350 kg cu unul de 1700 kg. 

Nu este Elveția ci Italia, eu am cumparat-o noua anul trecut in Septembrie la târgul din Parma, au fabricat-o in Februarie și am intrat in posesia ei in mai.

La momentul ordinului făcea parte din opțiuni împreuna cu ATC și AKS, pt siguranța familiei nu ma uit la cost.

Acum rulota ta nu știu din ce an este, dar Brandul Weinsberg montează șasiu AL-KO doar de la model year 2018, antecedent montând șasiu modificat BPW.

Te pot sfătui sa scrii la Knaus București, dar din cazuri similare știu ca schimbul total al rulotei costa mai puțin și având reprezentanta la București te pot ajuta.

Oricum ai nevoie de Nulla Osta de la casa mama din Germania pentru orice modificare, începe cu un email la Knaus-Tabbert in Germania și vezi ce îți spun ei.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Moldovan
1 minut în urmă, Raul G a scris:

Nu este Elveția ci Italia, eu am cumparat-o noua anul trecut in Septembrie la târgul din Parma, au fabricat-o in Februarie și am intrat in posesia ei in mai.

La momentul ordinului făcea parte din opțiuni împreuna cu ATC și AKS, pt siguranța familiei nu ma uit la cost.

Acum rulota ta nu știu din ce an este, dar Brandul Weinsberg montează șasiu AL-KO doar de la model year 2018, antecedent montând șasiu modificat BPW.

Te pot sfătui sa scrii la Knaus București, dar din cazuri similare știu ca schimbul total al rulotei costa mai puțin și având reprezentanta la București te pot ajuta.

Oricum ai nevoie de Nulla Osta de la casa mama din Germania pentru orice modificare, începe cu un email la Knaus-Tabbert in Germania și vezi ce îți spun ei.

A mea este 2017 și este pe BPW. Și eu am luat-o tot de nouă. Comanda pentru șasiul meu aș face-o prin distribuitorul oficial și aș face-o direct la fabrică, desigur. Deci aș lua piesa (ansamblul de piese) originala și exact ce ar fi pus ei pe ea dacă aș fi luat opțiunea de MMA din fabrică. Am discuția deschisă deja cu KnausTabbert. 

Întrebarea mea mai mult se referea la procesul de reomologare, chestie care nu mai ține de producător. 

Ah ok, deci tu nu ai făcut retrofit ci ai luat opțiunea direct din fabrică. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Da am luat-o așa din fabrica, retrofit te duci cu ea și toate actele noi la RAR cu tot cu NO Della Knaus și îți fac omologare noua.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Valentin Popa

@Bogdan Moldovan Daca inteleg eu bine tu vrei sa schimbi sasiul cu unul care rezista la mai multe kilograme ca sa poti cara mai multe lucruri cu tine?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Moldovan
2 minute în urmă, Valentin Popa a scris:

@Bogdan Moldovan Daca inteleg eu bine tu vrei sa schimbi sasiul cu unul care rezista la mai multe kilograme ca sa poti cara mai multe lucruri cu tine?

Bună @Valentin Popa, exact! Și vreau să și reomologhez rulota după aceea pentru a se reflecta specificațiile noului șasiu în MMA-ul din talon. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Valentin Popa

@Bogdan Moldovan Multumesc tare mult pentru raspunsuri. Nu m-as fi gandit ca MMA este importanta in felul acesta. Adica eu ma gandeam ca diferenta dintre greutatea rulotei si MMA trebuie sa imi ajunga chiar daca este foarte mica dar acuma realizez ca este bine sa ai o diferenta cat mai mare intre MMA si greutatea rulotei ca sa poti pune cat mai multe cand ai nevoie.

Apropo nu stiu daca ai fost cumva la Ischgl dar in cazul in care nu ai fost ai sa ramai impresionat. Eu am fost si la Zell am See si la Ischgl si nu exista termen de comparatie. Schiezi in Austria si Elvetia pe acelasi ski pass si ai 239 Km de partii legati o data ce ai urcat cu prima cabina. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
La 8.8.2018 la 21:56, Raul G a scris:

Noi suntem clienți iarna la doua campinguri de munte care ne costa peste 100€ zi: Olympia la Dobiaco și Sexten Park acesta ultimul considerat cel mai dintre cele mai campinguri din Europa, o Căutare pe net și vezi despre ce locații este vorba.

 

100€ / zi ? :default_doh:

 

:default_109: ,  scusami, ma ho cercato e trovato, ma la realtà riflette qualcos'altro !

 ...exact asta am facut; realitatea relecta altceva. Sau, poate gresesc ? Ajuta-ma .

 

Sexten Park -> https://www.caravanparksexten.it/en/prices-offers/prices-offers/prices-camping-glamping.html

Olympia Dobbiaco -> https://www.camping-olympia.com/en/campsite-dolomites/prices/

 

P.S. Iti scriu pentru ca :

a) am fost prin "Sud-Tirol"  (De la Merano  to Stelvio Pass to Suisse /  Cortina D'Ampenzzo  - Canazei - Fazalego  - to SP 44 alla vera chiamata Tirol , Staller Sattel --> GPS: 46.887662, 12.199569 (A) 

b) SUD TIROL (Italia) o regiune foarte frumoasa, pe care o recomand cu multa caldura

c) planuiesc ptr viitorul apropiat o "mica-vacanta"  in zona. :)

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai-Arad
La 9.8.2018 la 17:31, Valentin Popa a scris:

Eu am fost si la Zell am See si la Ischgl si nu exista termen de comparatie. Schiezi in Austria si Elvetia pe acelasi ski pass si ai 239 Km de partii legati o data ce ai urcat cu prima cabina. 

 

:bravo: , ADEVARAT !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G
acum o oră, Mihai-Arad a scris:

 

100€ / zi ? :default_doh:

 

:default_109: ,  scusami, ma ho cercato e trovato, ma la realtà riflette qualcos'altro !

 ...exact asta am facut; realitatea relecta altceva. Sau, poate gresesc ? Ajuta-ma .

 

Sexten Park -> https://www.caravanparksexten.it/en/prices-offers/prices-offers/prices-camping-glamping.html

Olympia Dobbiaco -> https://www.camping-olympia.com/en/campsite-dolomites/prices/

 

P.S. Iti scriu pentru ca :

a) am fost prin "Sud-Tirol"  (De la Merano  to Stelvio Pass to Suisse /  Cortina D'Ampenzzo  - Canazei - Fazalego  - to SP 44 alla vera chiamata Tirol , Staller Sattel --> GPS: 46.887662, 12.199569 (A) 

b) SUD TIROL (Italia) o regiune foarte frumoasa, pe care o recomand cu multa caldura

c) planuiesc ptr viitorul apropiat o "mica-vacanta"  in zona. :)

 

Având copii de vârsta școlară sunt obligat de vacanțele școlare care coincid cu perioada cea mai scumpă, la Sexten in 2017 am plătit 98€, Olympia dacă îmi aduc bine aminte undeva pe la 70€.

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alexandru Gatlan
La 8/5/2018 la 22:55, Bogdan Moldovan a scris:

Bună ! 

In opinia mea, cel mai bine este să experimentezi fie împrumutând fie închiriind. Cu toată familia: cred sincer ca trebuie să vă placă tuturor pentru a avea vacanțe de care să vă bucurați cu toții. 

 

Noi așa am făcut. 

 

By the way, noi am fost și iarna trecută la ski dar la SportCamp Woferlgut în Zell Am See. 

 

Un camping diferit, care începând cu acest an va avea și piscină interioară și exterioară încălzită (și iarna).  

Costul nu e principalul motiv pentru care ne-am luat rulotă. 

Sunt altele și poate nu le voi putea enunța pe toate (fie nu îmi vin în minte acum fie sunt personale):

- te forțează să stai afară

- împachetezi și despachetezi doar acasă la tine

- aproprierea (care poate fi sufocantă pentru unii), credem noi, ne face să fim mai apropriați ca familie. 

- ne putem lua după noi muuult mai multe lucruri personale

- călătorim in mai multe locații in aceeași vacanță. Vezi și împachetatul/despachetat 

- ne place mobilitatea: nu ne place - plecăm! Ne place - stăm! 

- etc. 

 

Am observat că în campinguri sunt oameni cu rulote și autorulote de peste 25000 de EUR. Cred eu ca oamenii aceștia nu caută doar eficiența financiară. 

 

Eu personal nu am căutat pensiuni. Deci nu știu ce să zic referitor la comparația ta. 

Noi alegem campinguri de 4 și 5 stele care de obicei au foarte multe facilitați: camere de joaca copii (cu TVuri și XBoxuri), locuri de joaca exterioare, săli de Fitness, etc. 

Aceate facilitați nu le găsești in pensiuni de 60-80 EUR pe noapte camera. 

Deci pentru o comparație corectă trebuie comparat mere cu mere și pere cu pere. 

 

După cum ziceam. E o alegere personală. Foarte personală! 

 

Iarna asta de exemplu noi plănuim să mergem 2 săptămâni la Woferlgut peste Revelion. Acesta va fi al 3lea an. 

 

Camping <> Pensiune

Și noi - ne bucurăm de pensiuni și city breakuri chiar dacă avem rulotă :)  

Iarna aceasta ne propunem si noi sa facem revelionul la ski in Austria. Ce zona si ce camping ati ales? 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Moldovan
în urmă cu 16 ore, Alexandru Gatlan a scris:

Iarna aceasta ne propunem si noi sa facem revelionul la ski in Austria. Ce zona si ce camping ati ales? 

Bună @Alexandru Gatlan

 

Zell am See 

27.12 / 10.01

camping Sportcamp Woferlgut - www.sportcamp.at

 

campingul e cam la jumătatea distanței între noua telegondolă din ZaS și Kaprun. Pendulăm între ele deși preferăm ZaS. 

 

Ar fi drăguț să ne intersectăm! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alexandru Gatlan
30 minute în urmă, Bogdan Moldovan a scris:

Bună @Alexandru Gatlan

 

Zell am See 

27.12 / 10.01

camping Sportcamp Woferlgut - www.sportcamp.at

 

campingul e cam la jumătatea distanței între noua telegondolă din ZaS și Kaprun. Pendulăm între ele deși preferăm ZaS. 

 

Ar fi drăguț să ne intersectăm! 

Din pacate nu mai au locuri libere, se pare ca ne-am trezit cam tarziu, o sa mai continui cautarile. Oricum campingul e genial, cred ca de paste acolo sunt :)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Moldovan
38 minute în urmă, Alexandru Gatlan a scris:

Din pacate nu mai au locuri libere, se pare ca ne-am trezit cam tarziu, o sa mai continui cautarile. Oricum campingul e genial, cred ca de paste acolo sunt :)

Of ce rău îmi pare. Între-adevăr noi avem rezervare de vreo 2 luni. 

De pe 29 pare ca se ocupă camping-ul. Ai putea sa încerci sa vezi dacă nu se eliberează după 1-2 Ianuarie. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alexandru Gatlan
8 minute în urmă, Bogdan Moldovan a scris:

Of ce rău îmi pare. Între-adevăr noi avem rezervare de vreo 2 luni. 

De pe 29 pare ca se ocupă camping-ul. Ai putea sa încerci sa vezi dacă nu se eliberează după 1-2 Ianuarie. 

Sunt cateva variante libere si de revelion, de pe 7 trebuie sa fiu la munca asa ca nu vreau sa imping pna dupa revelion sosirea. Mai greu la cele cu facilitati (piscina etc) unde au si copii ce sa faca.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul G

Încearcă la Acquadom, unul din cele mai frumoase resort Spa din lume, au și camping așa cum este de tradiție germanica.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Moldovan
în urmă cu 2 ore, Alexandru Gatlan a scris:

Sunt cateva variante libere si de revelion, de pe 7 trebuie sa fiu la munca asa ca nu vreau sa imping pna dupa revelion sosirea. Mai greu la cele cu facilitati (piscina etc) unde au si copii ce sa faca.

Prețul locurilor de camping nu au inclus acces la piscine dar este posibil cu achitarea taxei de intrare. 

Soția mea cu fetița mea de 1.5 ani va fi clientă fidelă iar eu cu băiatul nostru (8.5 ani) vom participa serile după ce coborâm de pe pârtii :D

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Moldovan
19 minute în urmă, Raul G a scris:

Încearcă la Acquadom, unul din cele mai frumoase resort Spa din lume, au și camping așa cum este de tradiție germanica.

Te referi la camping Oetztal Langenfeld - www.camping-oetztal.com? 

Dacă da, într-adevăr, este pe lista mea 'Want to Go!' 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.