Gabrielm

Pareri pentru pompa submersibila de umplere rezervor

6 postări în acest subiect de discuţie despre Pareri pentru pompa submersibila de umplere rezervor

Pareri pentru pompa submersibila de umplere rezervor

Gabrielm

Salutare tuturor,

 

Dupa primele doua iesiri cu prima rulota detinuta, am tras urmatoarea concluzie.

 

Referitor la alimentarea cu apa (acum am un rezervor de aprox. 20 l si pompa submersibila din dotarea rulotei), m-am gandit ca ar fi util sa mai cumpar o pompa submersibila la 12 V, care sa o introduc in posibila sursa de apa de langa campare (rau, dunare, lac, etc) cu ajutorul careia sa umplu rezervorul atunci cand se goleste (sa nu mai tot car apa cu galeata).

 

Practica cineva metoda asta? Din experienta ce pompa recomandati?

 

Ce cred ca mi-as dori ar fi una cu filtru (prin care sa evit blocajul sau patrunderea de impuritati mai "mari"), sa fie capabila sa ridice apa pe verticala minim 4 metri si sa poata duce apa pe furtun pe o lungime de minim 20 metri la orizontala. Ideal ar fi sa fie prevazuta din fabrica cu furtun si cablu de alimentare de minim 20 metri.

 

Deoarece sunt ceva pompe de vanzare de acest gen (12 V, submersibile), si nu ma pricep sa-mi dau seama din punct de vedere tehnic care ar face ce vreau eu, va rog pe cei cunoscatori sa ma sfatuiti in alegerea modelului. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Draghiciu Dumitru

Buna seara

 

In primul rand as vrea sa te atentionez cu privire la introducerea apei din balti sau rauri in rezervorul rulotei, poate fi periculos. Apa din rezervorul rulotei trebie sa fie potabila si de folosit pentru cefea, spalat pe dinti prgatit mancare . Eu odata pe an in primavara introduc clor de piscine in rezervorul rulotei ca sa fiu sigur ca nu am problem cu apa. Daca vrei sa folosesti apa din orice sursa este bine sa o  folosesti numai pentru dus sau spalat vase dar sa pui clor in ea. Eu am o pompa de 12V cu care introduc apa in rezervorul rulotei din bidoane. Am legat-o la bricheta masinii si i-am pus un furtun ca sa introduc apa in rezervor.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
CristianG

Salut !

Pffffff , complicata treaba asta ce vrei tu sa faci , asa ma gindeam si eu la un moment dat dar am renuntat citind mai mult pe forum despre treaba asta si intamplarile colegilor. Parerea mea este ca odata ce ai intrat in hora tre-sa joci adica odata ce ai cumparat rulota si vrei sa ai apa potabila ca toata lumea cari nene si tot cari :laughing: . Singurul loc unde scapi de carat este in camping unde daca ai posibilitatea sa te racordezi la un robinet cu un furtun tras pina langa rulota cu mufa rapida si un bidon cu gura larga care sa aibe motat un robinet cu plutitor . Cand pompa trage din acel bidon apa el se reumple mereu si scapi de carat cum vrei tu ;)

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabrielm

Da, am uitat sa mentionez ca intentionez sa folosesc apa doar la spalat vase si facut dus cel mult. 

Treaba cu clorul nu o stiam. Este o idee cu bricheta masinii. As putea lega aceasta a doua pompa, la masina, o las mai langa apa si nu mai am nevoie de alimentare lunga pe ea, si mai scutesc  consumul in bateria rulotei.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabrielm
18 minute în urmă, Cristian Gutescu a scris:

Salut !

Pffffff , complicata treaba asta ce vrei tu sa faci , asa ma gindeam si eu la un moment dat dar am renuntat citind mai mult pe forum despre treaba asta si intamplarile colegilor. Parerea mea este ca odata ce ai intrat in hora tre-sa joci adica odata ce ai cumparat rulota si vrei sa ai apa potabila ca toata lumea cari nene si tot cari :laughing: . Singurul loc unde scapi de carat este in camping unde daca ai posibilitatea sa te racordezi la un robinet cu un furtun tras pina langa rulota cu mufa rapida si un bidon cu gura larga care sa aibe motat un robinet cu plutitor . Cand pompa trage din acel bidon apa el se reumple mereu si scapi de carat cum vrei tu ;)

 

Dar nici macar la munte nu este in regula, unde este apa curata?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David
în urmă cu 4 ore, Gabrielm a scris:

Salutare tuturor,

 

Dupa primele doua iesiri cu prima rulota detinuta, am tras urmatoarea concluzie.

 

Referitor la alimentarea cu apa (acum am un rezervor de aprox. 20 l si pompa submersibila din dotarea rulotei), m-am gandit ca ar fi util sa mai cumpar o pompa submersibila la 12 V, care sa o introduc in posibila sursa de apa de langa campare (rau, dunare, lac, etc) cu ajutorul careia sa umplu rezervorul atunci cand se goleste (sa nu mai tot car apa cu galeata).

 

Ce cred ca mi-as dori ar fi,  sa fie capabila sa ridice apa pe verticala minim 4 metri si sa poata duce apa pe furtun pe o lungime de minim 20 metri la orizontala. 

 

Scuze colegule!

As intelege sa detii si sa folosesti la rulota vre-un rezervor de 80- 100 de litri, dar pentru unul de 20 l si 20 de m distanta iti faci si-ti creezi atatea probleme? 

Ma-ntreb cat de comod trebuie sa fii? :ascratch: :amuzat:

Ce te faci insa cand sursa de apa va fi la 25 de m ori vreo 500 de m, iar furtunul tau va fi doar de 20 m!tamp :laughing:

O Doamne, si esti "deabia" la a 2-a iesire! 

Incerc sa-mi închipui câtă apa trebuie sa fi carat?:amuzat:

Eu unul nu te-as sfatuii sa folosesti apa din râuri, lacuri etc la rezervorul rulotei! No-i folosi-o tu pentru gătit,  spui doar pentru spălat vase, tot "dracul" ala e! Ba chiar mai rău, fiindcă la gătit prin fierbere se "purifica", spalând vasele, nu prea!

Dar ce te faci ca trebuie sa cari apa pentru gătit, si tot nu scapi de cărat  :ascratch: :amuzat:

Ori poate voi mancați doar hrana rece "din brisca"? 

Si totusi, o cafea, un ceai?

Dar tu sti mai bine ce-ti doresti!

Succes!

 

în urmă cu 4 ore, Cristian Gutescu a scris:

 

Pffffff , complicata treaba asta! 

Parerea mea este ca odata ce ai intrat in hora tre-sa joci adica odata ce ai cumparat rulota si vrei sa ai apa potabila ca toata lumea cari nene si tot cari :laughing: . 

 

 

Bravo , colegule!

Iti împărtăsesc raspunsul! nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.