Daniel P

Cat mai costa RCA si Impozit la rulota

97 postări în acest subiect de discuţie despre Cat mai costa RCA si Impozit la rulota

Cat mai costa RCA si Impozit la rulota

Raul Radulescu

Buna ziua,
Am si eu o intrebare legata de numarul de locuri din autorulota.
Povestea este asa:
- am cumparat o autorulota adusa din Austria.
- in actele de Austria sunt trecute 6 locuri (ptr. transport)
- in realitate, autorulota are doar 4 centuri de siguranta (deci 4 locuri cu centuri de siguranta - 2 in fata si 2 in rulota)
- tot in realitate, exista 5 locuri de dormit (in 3 paturi)
Pentru viitor cum e mai bine:
- sa mai montez eu 2 centuri de siguranta ca sa-mi "dea" RAR-ul tot 6 locuri ?
- sau sa las asa, si sa vedem ce spune RAR-ul (4 sau 6 locuri)
RCA este diferita ptr. 4 sau 6 locuri?
Pentru o vanzare ulterioara cum e mai bine: 4 sau 6 locuri in acte?
Multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Flavius Ivan

Daca in acte sunt 6 persoane asa va da si RAR-ul .....

Esti absolut sigur de asta? Sau asa ti s-a spus acolo pentru ca asa iti convenea tie?

Sau ti s-a aratat un "6" pe carte care de fapt se refera la cu totul altceva? ....

RCA se calculeaza dupa capacitatea motorului, sofer si localitatea de domiciliu al soferului ...

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Raul Radulescu

Nu am intrebat oficial la RAR, dar am intrebat un cunoscut care a lucrat ca inginer la o statie ITP si acesta mi-a spus

ca la RAR vor omologa doar locurile prevazute cu centura de siguranta.

Am tradus brieful si asa reiese: 6 locuri.

In realitate sunt 8 locuri pe scaune, (5 cu fata si 3 cu spatele) din care doar 4 cu centura.

Locurile "cu spatele" au nevoie de centuri?

Deci ar fi un avantaj sa am trecute in acte 6 locuri? (la RAR sunt programat in noiembrie, as avea timp sa adaug centuri).

Si la faza cu RCA, cred ca m-am lamurit...valoarea RCA nu tine cont de cate locuri (4 sau 5 sau 6) ar avea trecute in acte.

Ramane doar ce e mai bine pe termen lung: sa am omologate in acte 4 locuri sau 6 locuri.

Voi ce credeti?

Multumesc.

 

 

Modificat de Raul Radulescu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alin Opran

Deoarece in 29.12.2017 imi expira asigurarea RCA la rulota si fiind ziua in care plec spre Valea Cerbului pentru iesirea de Revelion, am reinoit polita.

Deci: 1 an, Grupama, clasa bonus/malus B6, 149 lei.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Am platit azi polita RCA la rulota si pentru 12 luni, a costat 74 lei la Asirom, clasa bonus/malus B8...:)

Impozitul pe anul asta nu mai retin exact cat a fost,  dar ceva pe la 18 lei...:salutare!:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

Caldaaaaa! Acum am luat-o de la broker.

RCA 1 an , B8,   total 40 lei    Generali SA

  • Like 3

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Kubicz Romeo

La Citty Insurance am platit RCA acum 2 sapt. 84 lei, pe un an, B8 clasa.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P
în urmă cu 3 ore, Radu Ghita a scris:

Caldaaaaa! Acum am luat-o de la broker.

RCA 1 an , B8,   total 40 lei    Generali SA

 Super pret...:bravo:

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Ionut

:buna-seara:si daca platesc asigurare pentru prima inmatriculare..e B 0?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Alexandru Popa
în urmă cu 10 ore, Bogdan Ionut a scris:

:buna-seara:si daca platesc asigurare pentru prima inmatriculare..e B 0?

Daca nu mai ai nicio masina si e prima data cand faci un rca pleci de la B0. Daca ai o clasa superioara la masina se pastreaza clasa ta.

Cu alte cuvinte clasa este pe cnp-ul platitorului indiferent de cate masini, rulote, motociclete ai.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdan Ionut

La masina am B6 , deci platesc pentru aceasta clasa ! Multumesc de informatie:noroc:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin C.
La 3/15/2018 la 16:16, Radu Ghita a scris:

Caldaaaaa! Acum am luat-o de la broker.

RCA 1 an , B8,   total 40 lei    Generali SA

Cum de a costat numai 40 lei pe un an? E mai mica rulota, se ia cumva dupa greutate? Ceielalti colegi tot cu B8 vad ca au platit 74-80 lei. Cand am facut ultima simulare acum vreo 3 luni, si mie cam tot pe la 80 lei mi-a iesit. 

Impozitul pe mine cred ca m-a costat 9 lei . :default_emoticons-animated-3:Cu atat am platit mai mult impozitul pe auto decat anul trecut cand nu aveam inca rulota in evidenta

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Stefan P

74 lei pe an am platit ieri pentru MMA 1300KG. Anul trecut cand  facut pe jumate de an in vederea inmatricularii a fost 180 lei

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan

Pe 26 martie am plătit 34 lei .... tot pe 1 an .... tot B8 ..... tot la Generali Asigurari

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin C.
40 minute în urmă, Flavius Ivan a scris:

Pe 26 martie am plătit 34 lei .... tot pe 1 an .... tot B8 ..... tot la Generali Asigurari

Ce MMA?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan

Nu cred ca are legatură MMA-ul cu RCA-ul ...... ține mai mult de vârstă, vechime permis și incidente/accidente în decursul anilor, adică bonus malus ..... dar ca să îți răspund la întrebare, MMA-ul rulotei este 900 kg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Drinovan Ovidiu
în urmă cu 10 ore, Flavius Ivan a scris:

Pe 26 martie am plătit 34 lei .... tot pe 1 an .... tot B8 ..... tot la Generali Asigurari

@Flavius Ivan, faci de ani buni la ei asigurarile, oferind un bonus client ? Ca e un super pret!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Flavius Ivan

Nu, nu avem nici o legătură cu Generali Asigurări ..... rulota e pe numele soției și așa a ieșit cel mai mic preț pentru vârsta ei, respectiv 47 de ani,  permis din 1991, pensionară, fără nici o problemă pe drumurile publice .....

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Marius N.

Vă salut, după cum știți în Codul Rutier legea spune că ești obligat să ai RCA la orice vehicul înscris sau inregistrat (cazul nostru : rulotă ).Deci Politia iți va da amendă dacă nu ai. O plătești sau o contești în instanță unde vei câștiga sigur pt.că în legea Asigurărilor se spune clar că despăgubirea o efectuează autovehicul trăgător chiar și atunci când accidentul s-a produs datorită declanșării sistemului de tractare.Tot aici se mai spune clar când se folosește RCA remorcii(rulotei) : când o manevrezi manual ( o împingi cu mâna,   sau cu mover-ul) și lovești altă mașină.  Asta la noi...

 Intrebarea mea este când ieșim Afară,   dacă ești oprit de Politie ești  obligat să  prezinți și RCA-rulotei ?  Aștept răspuns mai ales cei care au bătut Europa și au fost controlați. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Daca ti-l cer il arati, daca nu, nu. Oricum din punctul meu de vedere pretul RCA ului la rulote e cat 2-3 pachete de tigari,

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ionut C.
La 4/14/2018 la 10:01, Marius N. a scris:

 Intrebarea mea este când ieșim Afară,   dacă ești oprit de Politie ești  obligat să  prezinți și RCA-rulotei ?  Aștept răspuns mai ales cei care au bătut Europa și au fost controlați. 

 

In nicio tara europeana nu se pretinde polita RCA pentru remorca.

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin C.
La 4/3/2018 la 23:30, Flavius Ivan a scris:

b8Nu cred ca are legatură MMA-ul cu RCA-ul ...... ține mai mult de vârstă, vechime permis și incidente/accidente în decursul anilor, adică bonus malus ..... dar ca să îți răspund la întrebare, MMA-ul rulotei este 900 kg

Nu stiu cum tie ti-a iesit 34 lei pe un an, chiar si cu B8.  Poate din cauza ca e sotia pensionara? Eu cea mai ieftina pe un an am gasit-o la vreo 68 de lei, dar am un RCA la 86 lei deoarece cea la 68 nu includea Macedonia ( pe unde voi tranzita ) si alte cateva tari. Am si eu cativa ani mai mult decat sotia ta, permis din 1990, si bonusmal B8. Pentru o femeie si poate luat in calcul ca e pensionara atat de mare sa fie diferenta, daca spui ca nu se tine cont de MMA?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adiciordas

SI eu am platit RCA in aprilie tot la Generali Asigurari 30ron pe 6luni fara Macedonia, dar avand in vedere ca anul asta nu ma duc in Grecia cu ea pretul e ok!Am intrebat cu Mcedonia e 44ron!

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sionut

Cu clasa B4, in Ilfov, 110 Ron pe an. Am facut pe 6 luni cu 60 lei. Spor !

  • Like 1
  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Damian Bogdan
      de Damian Bogdan
      Din pacate nu am apucat sa ma bucur de ea si imi doresc sa gasesc pe cineva care sa o faca...
       
      Hymer Nova, an 2005, inmatriculata în România, proprietar în acte.
      Echipare ptr offcamping!!
      Panou solar și baterie de 100A
      Cupla rapida de gaz ptr exterior
      Priza exterioara 220v
      Mufa tv externa, ptr cort.
      Mufa rapida externa ptr conectare la rețeau de apa sau bazin suplimentar + mufa si pompa apa externa si pompa apa exterior noua
      Bazin de apa curata la interior cu umplere din exterior BOILER apa calda pe GAZ si curent 220v Roata de rezerva noua, de tip C pe 14 și anvelope ca noi, jante de aliaj Cupla antibalans ca noua.
      Talpi pentru picioarele de calare, noi, nu am apucat sa le montez.
      Cuptor pe gaz si curent 220v
      Frigider mare cu congelator separat.
      Soba Truma cu Trumavent la 12v si încălzire Ultraheat la curent Aragaz și chiuveta.
      Iluminat 12v ambiental cu schimbarea culorilor Trapa mare funcțională, fără fisuri sau alte probleme Trapa în zona patului matrimonial Trapa în baie, cadita dus Geamurile sunt ca noi, plasele de insecte și parasolarele sunt prezente și funcționale.
      Mochete originale foarte curate, ca noi.
      Multiple spații de depozitare, usa de vizitare din exterior ptr spatiul de sub patul matrimonial.
      Vine echipata cu bidon de apa curata suplimentar ptr alimentare din exterior, bazin de ape uzate Rulota se prezintă într-o stare de excepție, foarte spațioasă.
      Tapiteria pentru banchetele din fata este noua, refacuta integral.
       
      Pret: 8000 Eur, usor negociabil.
       



















    • GigiBuciuman
      de GigiBuciuman
      Salutare
      Sunt proaspat proprietar al unei frumoase rulote Burstner 540TK din 2003. A fost lovita de gheata in vara cand au fost furtunile alea "criminale" prin Italia.  
      Abia astept sa inceapa sezonul.

    • Cristian Bednar
      de Cristian Bednar
      Buna ziua,
      Dupa 5 ani frumosi, viata noastra a trecut de la un cuplu cu catel la o familie cu 2 copiii, catel si muuuulte obligatii. Asadar ne vedem nevoiti sa ne despartim de rulota noastra draga care ne-a cazat in multe locuri in perioada frumoasa in care a stat la noi.
       
      Asadar, oferim spre vanzare rulota Knaus Eurostar 400, din 2000, MMA 1700kg, cu urmatoarele dotari (initiale din fabrica):
      cupla anti balans alko 2000
      mufa clasica de 13 pini
      exterior lucios (mi-a placut tare mult asta, probabil a cantarit mult si la decizie)
      doua butelii de gaz mici, ambele in perioada de ‘garantie’
      supoort de biciclete montat in spate
      aragaz, frigider, chiuveta, toate pe drapta cum intri in rulota. Am pe cineva care mi-a subliniat ca este important sa nu am frigiderul cu ventilatia in cort...
      doua banchete cu masa ce se pot transforma in pat in caz de nevoie.
      pat fix in spate cu rafturi deasupra patului (obligatoriu in epoca reviste/tablete/carti la pat)
      toaleta cu dus patrat si chiuveta in dormitor
      dulap de haine
      mouver cu baterie
      boiler de apa calda pe gaz
      instalatie de apa sub presiune
      cort exterior
      portbagaj superior cu scara
      soba truma cu truma vent pe 12v
       
       
      Imbunatatiri facute de cand am luat rulota:
      toate luminile cu LED
      kit de refresh toaleta C200 (colac, rezervor,  solutii si hartie igienica pt rulote)
      4 prize duble de USB A si C.
      2 plafoniere LED care sa le inlocuiasca pe cele clasice
      sistem masurare apa curata in rezervor cu display
      panou solar 270w cu regulator de incarcare Victron
      inverter UPS 12v/220v de 1200w tot Victron
      DC to DC de 30A tot Victron
      Monitor baterie Votronic
      Sistem ventilatie pentru zona de tehnologie cu senzori de temperatura si ventilatoare ultra silent
      tot sistemul electric al rulotei este refacut la standarde actuale si chiar peste
      acumulator Litiu Ion de 2.5-2.8 kwh
      inlocuit cateva plase de tantari la toate geamurile plus plasa noua la usa tip glisanta
      oale and stuff pt gatit
      gratar
      rezervor apa gri de 40 litri
      detector de gaz 3 in 1
      senzor de CO2 si termometru
      rezervor dedicat de 100 litri apa curata
      Dus suplimentar exterior
      prize suplimentare de 12v pt accesorii
      iluminat de seara/noapte Interior cu dimmer si camera video de mers cu spatele pe care am lasat-o conectata permanent ca sa am echivalentul unei oglinzi retrovizoare. Si am lacuit si refacut usile de la mobilier unde prezentau urme de uzura
      priza rapida pt conexiune gaz exterioara
      remasticarea tuturor geamurilor si inlocuirea celor doua trape 40x40 Heike cu unele noi
      tamburi noi de frana cu placute, anvelope noi Michelin C-uri made in France
      amortizoare noi originale
      marchiza Fiama de 2, 8m
      sistem de apa sub presiune din reteaua exterioara. Nu mai stiu de unde am aflat de el, insa acum ma pot conecta permanent in camping, fara grija nivelului de apa din rezervor
      frigider nou cu compresor, dedicat rulotelor sau barcilor. M-am invartit mult sa gasesc un frigider de 220v si sa il trnsform la 12v, insa nu am reusit sa gasesc niciunul la dimensiunea celui vechi (74 cm inaltime). Toate din comert au 80 cm . 2 ani m-am tot codit din cauza pretului, greu de acceptat sa dau mai mult pe cel din rulota decat pe frigiderul din casa
       
      Toata povestea rulotei si evolutia ei o gasiti in prezentarea ei la 
      Acum, impreuna cu rulota se ofera orice va trebuie pentru ea… de la tacamuri la farfurii, de la scaune si masa la covoare de exterior, de la marchiza Fiama de 2, 8m parca la orice accesoriu va ganditi ca ar putea sa va trebuiasca pentru o iesire perfecta cu rulota.
       
      Rulota poate fi vazuta in Otopeni unde a fost centru de comanda si control pentru spritz si voie buna. Inclusiv frigiderul este plin cu bere de cea mai buna calitate.
       
      Pretul de vanzare este 9.500 de euro pentru colegii de pe forum. In alte parti va fi expusa la 10.000 euro. Motivul vanzarii este cel relatat la inceput, deci nu va asteptati la capcane sau vicii ascunse. Are istoric complet la Corda Campers in Bucuresti.
       
      Caut sa atasez si cateva poze in mesajul urmator.
       
      zi buna tuturor,
      Cristian Bednar
       
       
       
       
       
    • Alin Mihaila
      de Alin Mihaila
      Asa cum am mentionat si in topicul de vanzari auto, incerc sa fac un upgrade asa ca vind atat masina cat si rulota.
       
      Rulota Hobby DeLuxe Excellent Easy 440. A fost folosita pentru vacantele anuale in familie.
      Rulota este ingrijita, tinuta in garaj si service-ata (la Corda Campers, Rulote Romania si Knott) de fiecare data cand a aparut o mica problema.
      Astfel, au fost inlocuite ambele trape cu trape Heki, a fost inlocuit garnisajul pe profilul de aluminiu, tratament antiumezeala sub rulota, refixare elemente mobilier interior, reglare sisteme de inchidere ferestre, curatare soba, inlocuire anvelope (Viking C-uri pentru greutate), inlocuire carenaj ambele roti, inlocuire amortizor frana inertiala, reglare sistem de franare si echilibrare mover etc.

      Rulota este dotata cu:
      - cupla antibalans Winterhoff
      - mover PowerTouch
      - baterie tractiune Rombat Tempest 100 Ah
      - marchiza Fiamma (2 ani)
      - covor terasa
      - cort inchis complet
      - suport 2 biciclete Thule
      - boiler electric
      - 4 scaune pliabile
      - masa pliabila
      - plita electrica exterior
      - mobilier terasa Quechua
      - oglinzi auto Milenco
      - uscator rufe Berger
      - filtru cafea
      - fierbator apa Tefal
      - gratar nefolosit
      - soba Trumatic
      - frigider Electrolux (gaz, 12V, 220 V)
      - diverse produse de intretinere
      - ITP facut in august 2023

      An fabricatie 2002
      Masa maxima autorizata 1250 kg














    • Radu Mihail Georgescu
      de Radu Mihail Georgescu
      Stare buna. Foarte curate. Pretul este pentru amandoua. Cumpărătorul plateste transportul.


  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.