Daniel P

Cat mai costa RCA si Impozit la rulota

82 postări în acest subiect de discuţie despre Cat mai costa RCA si Impozit la rulota

Cat mai costa RCA si Impozit la rulota

Raul Radulescu

Buna ziua,
Am si eu o intrebare legata de numarul de locuri din autorulota.
Povestea este asa:
- am cumparat o autorulota adusa din Austria.
- in actele de Austria sunt trecute 6 locuri (ptr. transport)
- in realitate, autorulota are doar 4 centuri de siguranta (deci 4 locuri cu centuri de siguranta - 2 in fata si 2 in rulota)
- tot in realitate, exista 5 locuri de dormit (in 3 paturi)
Pentru viitor cum e mai bine:
- sa mai montez eu 2 centuri de siguranta ca sa-mi "dea" RAR-ul tot 6 locuri ?
- sau sa las asa, si sa vedem ce spune RAR-ul (4 sau 6 locuri)
RCA este diferita ptr. 4 sau 6 locuri?
Pentru o vanzare ulterioara cum e mai bine: 4 sau 6 locuri in acte?
Multumesc.

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Flavius Ivan

Daca in acte sunt 6 persoane asa va da si RAR-ul .....

Esti absolut sigur de asta? Sau asa ti s-a spus acolo pentru ca asa iti convenea tie?

Sau ti s-a aratat un "6" pe carte care de fapt se refera la cu totul altceva? ....

RCA se calculeaza dupa capacitatea motorului, sofer si localitatea de domiciliu al soferului ...

• Like 1
  • Upvote 1

Link către postare
Raul Radulescu

Nu am intrebat oficial la RAR, dar am intrebat un cunoscut care a lucrat ca inginer la o statie ITP si acesta mi-a spus

ca la RAR vor omologa doar locurile prevazute cu centura de siguranta.

Am tradus brieful si asa reiese: 6 locuri.

In realitate sunt 8 locuri pe scaune, (5 cu fata si 3 cu spatele) din care doar 4 cu centura.

Locurile "cu spatele" au nevoie de centuri?

Deci ar fi un avantaj sa am trecute in acte 6 locuri? (la RAR sunt programat in noiembrie, as avea timp sa adaug centuri).

Si la faza cu RCA, cred ca m-am lamurit...valoarea RCA nu tine cont de cate locuri (4 sau 5 sau 6) ar avea trecute in acte.

Ramane doar ce e mai bine pe termen lung: sa am omologate in acte 4 locuri sau 6 locuri.

Voi ce credeti?

Multumesc.

Modificat de Raul Radulescu

Link către postare
Alin Opran

Deoarece in 29.12.2017 imi expira asigurarea RCA la rulota si fiind ziua in care plec spre Valea Cerbului pentru iesirea de Revelion, am reinoit polita.

Deci: 1 an, Grupama, clasa bonus/malus B6, 149 lei.

• Like 1

Link către postare
Daniel P

Am platit azi polita RCA la rulota si pentru 12 luni, a costat 74 lei la Asirom, clasa bonus/malus B8...:)

Impozitul pe anul asta nu mai retin exact cat a fost,  dar ceva pe la 18 lei...:salutare!:

• Like 1

Link către postare
Radu Ghita

Caldaaaaa! Acum am luat-o de la broker.

RCA 1 an , B8,   total 40 lei    Generali SA

• Like 3

Link către postare
Kubicz Romeo

La Citty Insurance am platit RCA acum 2 sapt. 84 lei, pe un an, B8 clasa.

• Like 1

Link către postare
Daniel P
în urmă cu 3 ore, Radu Ghita a scris:

Super pret...:bravo:

• Like 1

Link către postare
Bogdan Ionut

:buna-seara:si daca platesc asigurare pentru prima inmatriculare..e B 0?

Link către postare
Alexandru Popa
în urmă cu 10 ore, Bogdan Ionut a scris:

:buna-seara:si daca platesc asigurare pentru prima inmatriculare..e B 0?

Daca nu mai ai nicio masina si e prima data cand faci un rca pleci de la B0. Daca ai o clasa superioara la masina se pastreaza clasa ta.

Cu alte cuvinte clasa este pe cnp-ul platitorului indiferent de cate masini, rulote, motociclete ai.

• Like 1

Link către postare
Bogdan Ionut

La masina am B6 , deci platesc pentru aceasta clasa ! Multumesc de informatie:noroc:

Link către postare
Florin C.
La 3/15/2018 la 16:16, Radu Ghita a scris:

Cum de a costat numai 40 lei pe un an? E mai mica rulota, se ia cumva dupa greutate? Ceielalti colegi tot cu B8 vad ca au platit 74-80 lei. Cand am facut ultima simulare acum vreo 3 luni, si mie cam tot pe la 80 lei mi-a iesit. 

Impozitul pe mine cred ca m-a costat 9 lei . :default_emoticons-animated-3:Cu atat am platit mai mult impozitul pe auto decat anul trecut cand nu aveam inca rulota in evidenta

Link către postare
Stefan P

74 lei pe an am platit ieri pentru MMA 1300KG. Anul trecut cand  facut pe jumate de an in vederea inmatricularii a fost 180 lei

Link către postare
Flavius Ivan

Pe 26 martie am plătit 34 lei .... tot pe 1 an .... tot B8 ..... tot la Generali Asigurari

• Like 1

Link către postare
Florin C.
40 minute în urmă, Flavius Ivan a scris:

Pe 26 martie am plătit 34 lei .... tot pe 1 an .... tot B8 ..... tot la Generali Asigurari

Ce MMA?

Link către postare
Flavius Ivan

Nu cred ca are legatură MMA-ul cu RCA-ul ...... ține mai mult de vârstă, vechime permis și incidente/accidente în decursul anilor, adică bonus malus ..... dar ca să îți răspund la întrebare, MMA-ul rulotei este 900 kg

Link către postare
Drinovan Ovidiu
în urmă cu 10 ore, Flavius Ivan a scris:

@Flavius Ivan, faci de ani buni la ei asigurarile, oferind un bonus client ? Ca e un super pret!

Link către postare
Flavius Ivan

Nu, nu avem nici o legătură cu Generali Asigurări ..... rulota e pe numele soției și așa a ieșit cel mai mic preț pentru vârsta ei, respectiv 47 de ani,  permis din 1991, pensionară, fără nici o problemă pe drumurile publice .....

Link către postare
Marius N.

Vă salut, după cum știți în Codul Rutier legea spune că ești obligat să ai RCA la orice vehicul înscris sau inregistrat (cazul nostru : rulotă ).Deci Politia iți va da amendă dacă nu ai. O plătești sau o contești în instanță unde vei câștiga sigur pt.că în legea Asigurărilor se spune clar că despăgubirea o efectuează autovehicul trăgător chiar și atunci când accidentul s-a produs datorită declanșării sistemului de tractare.Tot aici se mai spune clar când se folosește RCA remorcii(rulotei) : când o manevrezi manual ( o împingi cu mâna,   sau cu mover-ul) și lovești altă mașină.  Asta la noi...

Intrebarea mea este când ieșim Afară,   dacă ești oprit de Politie ești  obligat să  prezinți și RCA-rulotei ?  Aștept răspuns mai ales cei care au bătut Europa și au fost controlați. 

Link către postare
Traian M

Daca ti-l cer il arati, daca nu, nu. Oricum din punctul meu de vedere pretul RCA ului la rulote e cat 2-3 pachete de tigari,

Link către postare
Ionut C.
La 4/14/2018 la 10:01, Marius N. a scris:

Intrebarea mea este când ieșim Afară,   dacă ești oprit de Politie ești  obligat să  prezinți și RCA-rulotei ?  Aștept răspuns mai ales cei care au bătut Europa și au fost controlați. 

In nicio tara europeana nu se pretinde polita RCA pentru remorca.

• Like 1

Link către postare
Florin C.
La 4/3/2018 la 23:30, Flavius Ivan a scris:

b8Nu cred ca are legatură MMA-ul cu RCA-ul ...... ține mai mult de vârstă, vechime permis și incidente/accidente în decursul anilor, adică bonus malus ..... dar ca să îți răspund la întrebare, MMA-ul rulotei este 900 kg

Nu stiu cum tie ti-a iesit 34 lei pe un an, chiar si cu B8.  Poate din cauza ca e sotia pensionara? Eu cea mai ieftina pe un an am gasit-o la vreo 68 de lei, dar am un RCA la 86 lei deoarece cea la 68 nu includea Macedonia ( pe unde voi tranzita ) si alte cateva tari. Am si eu cativa ani mai mult decat sotia ta, permis din 1990, si bonusmal B8. Pentru o femeie si poate luat in calcul ca e pensionara atat de mare sa fie diferenta, daca spui ca nu se tine cont de MMA?

Link către postare
Adiciordas

SI eu am platit RCA in aprilie tot la Generali Asigurari 30ron pe 6luni fara Macedonia, dar avand in vedere ca anul asta nu ma duc in Grecia cu ea pretul e ok!Am intrebat cu Mcedonia e 44ron!

• Like 1

Link către postare
Sionut

Cu clasa B4, in Ilfov, 110 Ron pe an. Am facut pe 6 luni cu 60 lei. Spor !

• Like 1
  • Upvote 1

Link către postare

Anunt !
S-a deschis oficial platforma de vanzare accesorii Rulote si Autorulote www.xgocamping.ro, iar pentru membrii acestui forum oferim un discount de 5% de la preturile de pe site. Pentru comenzi mai mari, discountul poate fi chiar mai mare.
Pentru validare, transmiteti user-name de inregistrare pe xgocamping.ro si adresa de mail la contact@xgoautorulote.ro
Va multumim !

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• Felician
      de Felician

Posesorii de drept ai rulotei (rude) s-au cam mutat "la Anglia" asa ca m-am gandit ca e pacat sa o las asa...in conservare.
      Asa ca initiez si eu prezentarea rulotei...chiar daca la "FISC" nu apare numele meu pe actele de proprietate.

Avantajul este clar: vedem cat de bine ne acomodam cu acest gen de campare si, cand vom simti ca este momentul, o sa cumparam una doar a noastra (sau poate chiar pe aceasta).

Imi place la aceasta rulota ca are cabina de dus amplasata separat fata de toaleta.

Weekendul trecut am reusit sa montez la automobil ansamblul bara-carlig si sper ca in timpul cel mai scurt sa rezolv si instalatia electrica cu tot cu modul.

Prima campare este din ce in ce mai aproape...undeva dupa 17.06.2019. Multumesc acestei comunitati pentru informatiile utile de care deja tin cont in planificarea acestei drumetii.
      Cam atat. Mai multe detalii și impresii voi avea după prima escapada.

P.S.: Cred ca at fi mai util daca la rubrica in care ne prezentam am putea sa adaugam si detaliile despre rulota, masina, familie...purcel. Integrarea informatiilor utilizatorului sub un singur topic ar avea sens in cadrul a ceea ce se cheama "comunitate". Oricum ar fi, decizia moderatorilor este cea mai buna!

Spor!

• Giuglea Petrica
      de Giuglea Petrica
      Buna seara.
      Am tot cautat pe forum, sfaturi pentru achiziția unui acumulator pentru rulota mea si nu am gasit ( sau nu m-am descurcat ).
      De 2 zile, sunt posesorul unei rulote ABI Award Spiritosa, din 2002. Am cumparat-o fără acumulator si as vrea sa stiu, ce fel de acumulator ar trebui sa-i cumpăr.
      Nu are panou solar dar are un ventilator in plafon ( nu stiu daca are importanta ), în rest sunt consumatorii normali.
      Multumesc.

• Florin Smolnicki
      de Florin Smolnicki

Dragi colegi, planurile mele de viitor ar fi cam acestea:
      am rulotă, dar mă interesează să cumpăr alta mai nouă (după  2004).
      Nu este o urgență, aș cumpăra-o pe loc dacă ar fi o ofertă extraordinară.
      Rulota trebuie să fie cam așa:
      1.            Să nu fie mai lată de 2, 10 m!
      2.            Să aibă cât mai puține geamuri posibil, fără geamuri pe panoul din față și din spate! Dacă va avea totuși geamuri..., toate geamurile să fie cu plase de țânțari, perdele și jaluzele atermice.
      3.            Să nu fie mai lungă de 6 - 7 m.
      4.            MMA 1000 - 1100 kg sau mult mai puțin,   cu mașina mea am voie să trag 1300 kg maxim.
      5.            Să aibă soba cu hornul/ evacuarea sub podeaua rulotei: o spărtură mai puțin în tavan, fără horn prin interior.
      6.            În interior, să aibă în mijloc o zonă de dormit cu paturi suprapuse, lângă geam.
      7.            Cele două canapele din față să aibă 2 m lungime. Altfel spus: să poți dormi întins, cu capul spre proțap, pe lungimea rulotei, nu pe lățime!!!!
      8.            Să aibă boiler pe gaz și 220 V, încălzire pe gaz și 220, cu trumavent pe 12 V.
      9.            Toaletă fixă, golire exterioară, CASETA SĂ NU FIE SCOASĂ PRIN CORT!!! Adică ușa de acces la rezervorul de la WC să fie pe exterior, nu prin cort.
      10.          Baterii monocomandă.
      11.          Frigider pe gaz ȘI 220.
      12.          Cârlig antibalans.
      13.          Să NU aibă chiuveta basculabilă deasupra toaletei!!!
      14.          Să fie cât mai înaltă față de sol.
      15.          Să aibă uși de vizitare: lateral stânga, dreapta, față/ spate.
      16.          Suport pt biciclete.
      17.          Interiorul să NU fie închis la culoare și/ sau din lemn masiv, interiorul să fie luminos.
      18.          Congelator mare.
      19.        Duș separat.

• Laurentiu Perjeru
      de Laurentiu Perjeru
      Salutare,  
           Ma chinui de vreo 3 luni de zile sa-mi iau si eu o jucarie din asta, o casa pe roti :). Si intr-un sfarsit am reusit sa-mi iau un Bailey Senator Oklahoma din 2002. 

• Andrei Alexandru Leontin
      de Andrei Alexandru Leontin
      Buna ziua dragi colegi. 
      Sunt Alex din Bucuresti si sunt in cautarea unei rulote pt 2 adulți și 1 copil. As dori sa achizitionez rulota din Anglia dar nu stiu cum sta treaba cu actele daca o pot trage cu o masina înmatriculata pe Romania. Merg acolo in vacanta si am zis ca se merita sa o iau de acolo iar spre Romania sa fac si prima vacanta cu ea. Am citit ceva pe aici ca nu o poti trage cu o masina înmatriculata pe Romania. Unde as putea sa ma interesez daca chiar asa e ? Am sunat pe cineva de la un parc cu rulote din Anglia si mi-a zis ca nu se ocupa de asigurare el. Imi da factura si restul ma ocup eu după. Cum sa procedez ? Vreau din Anglia pt ca am văzut ceva la 3000 de lire destul de dotată si întreținută bine.
      Acum o sa vad si cum arata cand ajung acolo. Oricum o sa-mi aloca pana la o saptamana sa caut rulote pe acolo.
      Ce ma sfătuiți? Nu am avut niciodată rulota. Am permis cat B si masina este un golf caravan 2019. Nu are carlig. Trebuie să îi pun dar nici aici nu stiu exact de care, pt ca am inteles ca diferă priza de Anglia fata de ce este pe Germania.
      Va multumesc , vacante plăcute si drumuri bune 
      Orice sfat e bine venit. 
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.