Adrian Radulescu

ABI JUBILEE Supreme Viceroy

43 postări în acest subiect de discuţie despre ABI JUBILEE Supreme Viceroy

ABI JUBILEE Supreme Viceroy

Adrian Radulescu

Salut tuturor! Aveti cumva vre-o parere despre ea? Stiti cumva ce vicii ascunse are?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Florin Smolnicki

Despre ce să avem o părere?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciurea Sorin

@Adrian Radulescu ai cumva ceva poze cu tipul acesta de rulotă, mă gândesc că despre așa ceva întrebi.Pune câteva fotografii și poate găsești careva coleg care are sau a avut modelul acesta să-ți răspundă ! Toate urările de bine și baftă !nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

@Adrian Radulescu am mutat acest topic aici deoarece cred ca pui intrebari pentru ca vrei sa achizitionezi o astfel de rulota. hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.
în urmă cu 20 ore, Adrian Radulescu a scris:

Salut tuturor! Aveti cumva vre-o parere despre ea? Stiti cumva ce vicii ascunse are?

Este posibil ca oricare rulota sa aiba vicii biggrin

Dar ca sa scriem despre ceva cu adresare directa la acest model, nu cred ca poate posta unul dintre noi, fiindca orice model de rulota are plusuri si minusuri.

Daca vei scrie mai detaliat, din ce an sa fie si care este suma pe care doresti sa o investesti, poate apar ceva raspunsuri.

 

Eu unul, daca doresti sa achizitionezi o astfel de rulota si este modelul cu cele doua geamuri frontale (pana in anii '95-'96), nu te sfatuiesc.

Am mai scris prin forum despre faptul ca o rulota achizitionata din Anglia, este bine sa fie fabricata dupa anii 2000, pentru a avea siguranta ca nu are vicii ascunse.

 

Te asteptam sa postezi si sa realizam ce doresti de fapt!

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Radulescu

Specificatii:

Rulota / caravana ABI jubilee cu cort - 5 persoane An 1997 Utilata cu: cort, antena tv, incalzire gaz, frigider ( 12v + 220v + gaz ), apa calda, boiler (220v + gaz), Aragaz + cuptor, lumini 12v-220v, pompa apa, paturi 6 persoane, sita + jaluzele geamuri, suflata aer 3 paturi ALIMENTARE AUTO + BATERIE PROPRIE + 220V Loc de dormit pentru 5 persoane Nu miroase urat, foarte curata Complet utilata si mobilata ABSOLUT TOTUL PERFECT FUNCTIONAL .

 

Rulota are numere de Anglia si nu este din Bucuresti.

Va rog sa ma indrumati daca este posibil sa o inmatriculez in Bucuresti. Ma refer la faptul ca nu stiu daca pot sa o aduc la Bucuresti pe roti si nu stiu daca pot sa o inmatriculez in lipsa vanzatorului(actele de provenienta probabil ca sunt pe numele lui).

Multumesc.

 

 

a508b0ec4f84fabd4bce498ffda79306-8685478-1000_1000.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Pare o rulota ok.

Referitor la deplasare,  este bine ca acea persoana cate ti-o vinde sa o aduca in Bucuresti, cu masina cu care a tractat-o pana in Romania.

 

Despre acte si inmatriculare, este bine sa citesti ce s-a scris prin forum, si anume topicurile dedicate rulotelor englezesti.

Inmatriculare rulota,  Numere rosii,  Rulota englezeasca  si chiar topicul Verificare an de fabricatie la rulote englezesti, fiindca rulota nu cred sa detina acte, ci doar un contract de vanzare-cumparare incheiat probabil intre cel care o vinde si englezul respectiv.

 

Daca detine acte, se simplifica treburile, dar nu ai specificat nimic.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Radulescu

Multumesc.

Proprietarul mi-a zis ca-mi face numere rosii.Este ok asa? Am atasat si celelalte poze pe care le are in anunt vanzatorul.

Se pare ca si interiorul arata ok in poze.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

#7.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

tu ai vazut-o doar in poze sau ai fost la ea si ai inspectat fiecare coltisor sa nu aiba infiltratii si mucegaiuri?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Radulescu

Doar in poze. Este prea departe sa o vad. Dupa descriere si poze pare in regula...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Baetu

@Adrian Radulescu, eu când am cumpărat rulota, am luat un jeep de la un amic, si am făcut 1400km, numai sa găsesc ceea ce-mi place si sa nu găsesc niciun defect, cât de mic care m-ar fi deranjat! Vaslui-Buzău-Ploiești-Craiova-Timișoara -si înapoi !!! Mai bine fa acum km după ea, decât sa-i faci după pentru reparații sau după alte opțiuni care nu le are, dar ți le-ai fi dorit !!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M
54 minute în urmă, Adrian Radulescu a scris:

Doar in poze. Este prea departe sa o vad. Dupa descriere si poze pare in regula...

Nu e bine de loc, o rulota cand o cumperi trebuie s-o investighezi cu cineva care se pricepe, unde e rulota locata, poate avem vreun coleg pe acolo care se poate uita la ea?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Radulescu

Am primit o poză cu placuta de pe rulota. Din cate imi dau seama MMA este 1250kg. Nu inteleg care este masa proprie si daca pot sa o tractez cu Logan-ul meu de 1.4

IMG-20170226-WA0006.jpg

Rulota este in Arad si vreau sa merg sâmbătă sa o iau.

Daca poate cineva din apropiere sa ma ajute , multumesc anticipat.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

@Adrian Radulescu hi
Legal poti sa o tractezi.
Practic parerea mea este ca e cam grea totusi pentru un Logan.
E doar o parere si nu vreau sa te descurajez.j;[
Cred totusi ca cei mai in masura sa comenteze acest aspect sant detinatorii de Logan si rulote cu un MMA asemanator cu cel al rulotei expuse.superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Rulota AAA

Salut ! Nu te lasa dus de val ! Este o rulota vazuta in poze , care chiar daca tie ti se pare ok , la fata locului poti avea surprize ! Un drum pana la Arad si inapoi produce costuri .Cum au spus si colegi mai sus , vin si eu cu o completere( 2...4, 5):laughing:, ca fost proprietar de Englezoaica. Problema cea mai mare la o rulota din acel an este de infiltratii la nivelul ferestrelor si sinelor ( cauta pe net si vei gasi multe) , chiar foarte multe cu astfel de probleme , care in prima faza pentru tine nu pot fii vazute! , iar ulterior produc pagube in buget. Legat de masina , eu spun ca ar trebui sa te mai gandesti . Nu te supara !!:-) . Cum crezi ca  se va simti motorul tau si ambreiajul masini cand vei aborda o panta mai abrupta. Sau pe o portiune de teren moale( pe linga un rau, padure etc.) Daca totusi te hotaresti sa mergi pana la ea , verifica cu mare atentie langa chederul de la TOATE geamurile, jos sub banchete , in baie la cadita daca are , sa nu fie crapata ( loc de infiltratie in podea ) , ce poate fii catastrofal pentru  structura rulotei! Atentie la suprafetele exterioare din plastic (fata+spatele rulotei , sa nu existe mici crapaturi , care ulterior din cauza miscarilor produse se vor intinde  ( garantat).. Sper ca am fost inteles si sa iei cea mai buna alegere! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Radulescu

Multumesc pentru sfaturi. Intentionez sa schimb si masina, nu stiu daca pot anul acesta.

Ce vroiam să stiu daca ma hotarasc sa o iau, este daca pot sa o aduc cu Loganul meu din Arad la București, avand in vedere ca trebuie sa traversez niste munti.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

@Adrian Radulescu hi
Pana la Bucuresti o duci tu usor , usor. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Rulota AAA

Stai linistit, poti veni usor ! Pe sosea nu este problema ! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Radulescu

Intrebasem mai devreme poate stie cineva.

Dace proprietarul mi-o vinde cu nr rosu, ce acte imi trebuie pentru înscrierea ei in București.

Oglinzile suplimentare sunt obligatorii pentru transportul rulotei?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

@Adrian Radulescu ti-am recomandat cateva topicuri in care descoperi care sunt actele necesare inmatricularii unei rulote aduse din Anglia.

Nu consider ca trebuie repetat in fiecare topic in care se intreaba astfel de lucruri, fara a se cauta in forum.

 

Referitor la oglinzi, sunt obligatorii si vei gasi si cateva discutii in forum pe aceasta tema.

Foloseste functia "cautare".

:-)

 

Rulota respectiva este un model de rulota grea si nu cred ca Loganul de 1, 4 va face fata la toate problemele ivite in trafic.

Dar daca consideri ca vei schimba in timp masina, este ok.

Nu te increde in cuvintele si imaginile vanzatorului pana nu vezi rulota si nu pleca la drum fara un alt posesor de rulota care mai cunoaste cate ceva.

Succes!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian Radulescu

Multumesc pentru sfaturi.

In legatura cu numele rosii nu am gasit in forum informații, iar dintre rulotistii din Arad care ar putea sa ma ajute nu a dat nimeni nici un semn de viata. Mai astept.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
George B

Ca sa nu bati drumul inutil pana acolo, cere proprietarului sa-ti trimita pe mail mai multe poze cu rezolutie mult mai mare (am eu o banuiala).

Daca "o scalda", uita de acesta rulota.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Doru A.

@Adrian Radulescu, inainte de toate, vezi totusi daca poti trage cu loganul tau 1, 4 , rulota cu MMA 1250Kg (uitate in talonul masini). Eu unul sunt sceptic, findca Loganul 1, 4 are in jur de 1100Kg!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.