Viorel K

Cum faceti cu banii de cumparat

11 postări în acest subiect de discuţie despre Cum faceti cu banii de cumparat

Cum faceti cu banii de cumparat

Viorel K

Am si eu o intrebare catre cei care si-au adus rulote de afara. Cum ati facut cu banii de achizitie,  ati mers cu ei la teasca? Pare mai simplu dar mie mi se pare cam riscant asa. Alte variante?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ursu Florin

Mergi cu banii in buzunar, nu te agita cu carduri sau banci. Nu iti va fura nimeni banii daca ai grija de ei.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Cash, deoarece cu cardul ai limita la tranzactie pe zi si daca rulota e mai scumpa decat limita nu poti sa faci tranzactia si e posibil deasemnea sa nu accepte plata cu cardul ca ii ia comision celui care vinde.

Sau se poate cu transfer bancar, dar daca transferi din Ro in strainatate dureaza cateva zile pana le intra.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel K

Ok,  am inteles. Multumesc. In cazul meu o mica problema ar mai fi ca nu ma duc special pentru rulota, voi petrece concediul si in timpul asta, in functie de unde sunt, mai vizitez ceva parcuri de rulote, deci ar trebui sa ma plimb mai mult cu ei. Dar asta e. Noroc ca am o sotie tare grijulie cu banii (mei).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu

@Viorel K stai linistit colega fiecare avem langa noi consilierul financiar biggrinbiggrinbiggrinbiggrin daca era dupa el , nu luam rulota in veacul vecilor :laughing:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciurea Sorin

@Viorel K, depinde la ce nivel te adresezi , pentru că nici in Germania , Olanda, Anglia , Italia... nu o să găsești pe nimeni să-ți ia cash 15000-25000 , nimeni nu se joacă e pușcărie .La sume mai mari tranzacția se face numai prin bancă și durează 3, 4 zile; eu am așteptat in Italia o saptămână după plată și nr provizoriu .Baftă în achiziție și dacă poți mai ia pe cineva care cunoaște sau vorbește limba țării !nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel K

Multumesc. Romani sunt peste tot. Am intalnit doi indivizi langa un camping, au intrat in vorba cu noi auzind limba, sunt convins ca traiau din ce furau de pe acolo.

Am mai multe variante, printre care si asta cu ajutorul cuiva. Am inteles ca nu e asa simplu.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Rulota AAA

Parerea mea ! Cel mai bine schimbi bani , in harti de 500 de euro, si cu ei in portofel la piept ! Acum daca te afisezi ostentativ cu ei pe la benzinari ....Oricum , Romanul stie sa aiba grija de bani lui munciti cu truda ! Bafta multa si drum bun !superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

 

Dincolo se feresc de bacnotele mari, refuză sa le ia! Dar ce sa faci, la sume mari nu poti umbla cu bacnote mici! Insa posibil sa-ti fie refuzate de unii dintre vânzători!

Nici in magazine dar nici în Peco, nici măcar de 200 de euro nu le iau, doar pana la 100 de euro!

Acum @Viorel K nu stiu "la ce bani" doresti tu sa cumperi rulota, si daca vei cumpara ?:ascratch:

Dar de cate ori am fost "dincolo" dupa masini, toți dintre noi am avut banii "la purtator"! Si au fost cazuri cand s-au deținut si 30 000 de euro nu acolo "câteva amarate" de mii, n-a fost cazul meu, insa am depasit si eu de multe ori 10 000!

Circuand dincolo cu platforma dupa masina, de multe ori cu 2 platforme suprapuse era clar ca trebuia sa avem bani la noi si nu se putine ori eram verificați, dar cam in majoritatea cazurilor in tranzit pe autostradă!

Chiar am fost verificați in Munchen atunci cu cei 30 000, fiecare din noi a trebuit sa arate/prezinte banii, dar n-au zis nimic, desii nici unul din noi n-avea declaratie vamală!

Culmea n-am fost opriți in tranzit cand banii erau împărțiți prevazator la colegi cu bani mai putini la ei si am fost opriți "loco" in apropierea unui "plaț" mai exact in "Frankfurtering strase"!

Acum tu sti ce-ti doresti si cat de multa teama ai sa umblii cu bani la tine"?:ascratch:

Grija mare! j;[

Modificat de Eugen David

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel K

Pe asta cu declaratul si verificatul banilor nu o stiam. Orientativ ne-am gandit la vreo 6000euro, eventual peste, cum se dovedeste mereu in practica. Limita e data mai degraba de utilitate, in viziunea noastra. Deci fata de altii nu e cine stie ce, dar cum e o vorba de la rusi, valoarea unei ruble de pe jos de data de cine o gaseste. 

Si cu hotaratul nu e batuta in cuie, cum a zis @Eugen David. Principala problema, parcatul. Apoi m-au mai pus pe ganduri niste postari, dintre care una a lui @mircea se superba. Nu o gasesc acum repede, dar din ce imi aduc aminte pe loc: vrei sa faci mancare, nu faci in rulota, ca faci miroas, iesi si faci afara; vrei sa te culci seara, in rulota e foarte cald, te culci pe sezlong afara la racoare; vrei sa faci dus, in rulota faci infiltratii, asa ca faci afara; iti vine la toaleta, nu faci in rulota ca umpli bazinul, te duci in natura... :amuzat:

Scuze ca am luat-o cam off topic.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin
In ultima ora, Viorel K a scris:

Pe asta cu declaratul si verificatul banilor nu o stiam. Orientativ ne-am gandit la vreo 6000euro, eventual peste, cum se dovedeste mereu in practica. Limita e data mai degraba de utilitate, in viziunea noastra. Deci fata de altii nu e cine stie ce, dar cum e o vorba de la rusi, valoarea unei ruble de pe jos de data de cine o gaseste. 

Si cu hotaratul nu e batuta in cuie, cum a zis @Eugen David. Principala problema, parcatul. Apoi m-au mai pus pe ganduri niste postari, dintre care una a lui @mircea se superba. Nu o gasesc acum repede, dar din ce imi aduc aminte pe loc: vrei sa faci mancare, nu faci in rulota, ca faci miroas, iesi si faci afara; vrei sa te culci seara, in rulota e foarte cald, te culci pe sezlong afara la racoare; vrei sa faci dus, in rulota faci infiltratii, asa ca faci afara; iti vine la toaleta, nu faci in rulota ca umpli bazinul, te duci in natura... :amuzat:

Scuze ca am luat-o cam off topic.

 

Daca nu faci nimic in rulota pentru ce o mai cumperi? Stai la cort si gata. Eu folosesc rulota si prntru gatit ( se aeriseste repede) si toaleta o folosesc si caldura si patul si apa din rulota.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.