Eugen David

C-uri pentru rulota mea ?

7 postări în acest subiect de discuţie despre C-uri pentru rulota mea ?

C-uri pentru rulota mea ?

Eugen David

Buna seara !  hi !

Revin cu o noua rugaminte in legatura cu anvelopele rulotei !
Dupa cum reiese din CI, rulotei, anvelopele cu care este permis a fi echipata rulota mea sunt 2 tipuri si anume : 155/80 R13 79T si 165 R 13  82S .
Rulota in prezent este echipata cu 155/80 R13 79T.
Se gasesc C-uri pentru aceste dimensionari de anvelope ?

Anexez si poze cu existentul pe rulota si cu CI-ul rulotei !

Va multumesc pentru raspunsurile primite!
  :-)

UjeWKK9.jpg

TF0ms5E.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Eugen David

Adevarat , dar este conform cu ce scrie in CI-ul rulotei. Cum sa pun C-uri daca nu am trecut in CI ? Pot eventual sa ma adresez RAR-ului pentru modificare / complectare in CI. Nu mi-am dat seama cand am facut cartea si nici nu stiam inainte ce vor trece .Trebuie sa ies "afara "cu ea si asta ma ingrijoreaza , nu pentru RO !( cu toate ca nu m-a verificat la cauciucuri decat o data pe Italia si atunci starea lor si nu corespondenta ci CI, dar niciodata nu se stie !). Apropo in cartile rulotelor voastre sunt trecute C-uri ? Multumesc !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Buna seara ! Multumesc, am sa pun si eu C-uri . S-ar putea ca din cauza greutatii reduse sa nu fie necesare ? ( 630 kg greutate proprie cu 830 kg MMA ). S-au pur si simplu din comoditate nu au trecut nimic la mentiuni! Eram curios sa stiu daca se trece in CI, si m-am lamurit. N-umi ramane de facut decat sa trec pe la RAR sa intreb, dar cum spuneai cartea nu trebuie sa fie asupra ta , si cum C-urile sunt pentru greutate va fi ok ! superok O seara faina ! nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator Niky Radu

Ce ai tu pe rulota sunt de turism

Eu iti recomand sa iei totusi "C"-uri

Tu faci cum crezi , este alegerea ta.

Nu este indicat sa folosesti alte anvelope decat cele scrise in CI, nu treci ITP-ul!!...am observat ca la rulotele usoare fabricantii nu folosesc C-uri, greutatea rulotei lui este de 650kg cu 830 kg mma, e foarte usoara, sunt oarecum calculate, daca i-ai pune C-uri devine prea rigida pentru ca nu are greutatea necesara si este posibila dezmembrarea mobilierului!!...C-urile se folosesc de regula la rulotele de peste 1 tona

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Cum majoritatea dintre noi avem tendinta de a supraincarca rulotele eu zic ca C-urile sunt bune.

Sa nu-mi spuneti ca atunci cand incepe nevasta sa puna "de toate" in rulota voi stati cu cantarul a usa . Sa fim seriosi !

Daca faci iesiri off-camping numai apa pentru spalat este 100ltr cel putin , la care se mai adauga : o baterie pentru iluminat (cel putin!) 10kg , butelie plina cu gaz 12kg , eventual un generator de curent alte 15kg . Asadar pe putin 150Kg doar "la prima vedere" , fara toate boarfele si asternuturile puse de nevasta.

Asta insemna ca incarcarea pe anvelopa este dusa la limita maxima , ceea ce este riscant. Nu se intampla altceva decat explodeaza in mers din cauza supra-incalzirii ceea ce inseamna : aripa rulotei "varza" , janta afectata in majoritatea cazurilor, si ce este cel mai putin placut la viteza chiar si de 80km/h sa intre rulota in balans puternic .

Sincer, nu vreau sa incerc senzatia nici macar 1secunda.

In continuare fiecare face cum crede de cuviinta . Nu?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator Niky Radu

Eu unul nu as plimba 100l de apa dupa mine sute de km, apa mi-o procur la destinatie, sau cat mai aproape de destinatie,   am facut acest calcul, cat cantareste tot ce iau dupa mine...ma incadrez in cele 200 kg si ceva cat am voie sa car pe ansamblu...cel mai important aspect este sa respectam indicatiile fabricantului!!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Am inlocuit in vara amvelopele la rulota! superok

UjeWKK9.jpg

 

............................................................................................................................................................................................................................................................................... 12399142_967823683270684_1306155101_n.jp

 

12399172_967823689937350_1521146564_n.jp

 

12421692_967823719937347_596551898_n.jpg

 

12398972_967823733270679_464627015_n.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.