Florin C.

Recomandare rulota (din punct de vedere practic )

17 postări în acest subiect de discuţie despre Recomandare rulota (din punct de vedere practic )

Recomandare rulota (din punct de vedere practic )

Florin C.

Buna

Vreau si eu sa-mi cumpar o rulota, dar oscilez intre cele pentru 2 persoane si cele pentru 4-5 persoane. In familie sintem 3 persoane, 2 adulti si un copil de 15 ani, dar ma gindesc ca e posibil sa existe iesiri (foarte rare) in care sa mai vina de exemplu 2 persoane in plus. Asa ca am o intrebare pentru cei cu experienta in ale campatului cu rulota.. Ce sa aleg, o rulota cu 2 canapele, pe care unite pot dormi 3 persoane si care sa aibe cort, unde pe paturi pliante mai pot dormi alte 2 persoane sau  o rulota de 4-5 persoane? Pentru cea de 4-5 persoane as cauta configuratia cu 2 canapele in fata, 2 fotolii cu masuta pe lateral ( care se fac pat supraetajat ) si baia la spatele rulotei. Nu am de unde sa stiu cit de utile si practice ar fi ambele variante propuse de mine, asa ca astept sfaturi de la cei cu experienta . Principala iesire va fi vara la mare 10-14 zile, in rest iesiri de weekend .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Florin Smolnicki

Ia-ți din prima rulotă cu două spații de dormit. Vei economisi timp, bani, energie!

Te vei convinge singur că ai făcut o alegere bună și în timp îmi vei da dreptate.

Dacă plouă, ninge și e frig, poți transforma patul etajat (sau pe celălalt) în masă și fotolii. Astfel, rămâi în rulotă și nu trebuie să ieși, să stai afară. Vei avea tot timpul în rulotă un pat gata pregătit.

Copiii NU trebuie, decât ocazional sau întâmplător, să doarmă în același pat cu părinții. Așa văd eu lucrurile.

Cu siguranță vei avea ce face cu întregul spațiu de dormit din rulotă!!!

Am prieteni care și-au luat rulotă cu un spațiu de dormit și acum vor să schimbe rulota, pentru a avea două spații de dormit. Atenție!!! Au copiii mari și nu ies decât ei cu rulota. Totuși vor o rulotă cu două spații.

Mulți sunt cei care își cumpără rulotă mică cu un pat mare și apoi o schimbă cu una ceva mai mare, cu două sau trei paturi.

Există și cazuri inverse, dar, cred eu, muuuuuult mai rare. Oare mă înșel? ;) 

Ideea cu patul etajat e excelentă! Și rulota mea are pat etajt și sunt tare încântat. 

Într-o rulotă mai mare pot dormi mai multe sau mai puține persoane. Invers, nu merge decât într-o direcție.

Îți mai dau un sfat: Nu lua în rulotă și alte persoane. Tu NU trebuie să ai grija tuturor. Rulota este DOAR a familiei. 

Cine vrea să doarmă în rulotă, să-și cumpere. Nu vreau să fiu rău cu această afirmație, dar cred că 99% dintre colegi îmi vor da dreptate.

Rulota este a familiei, este ceva intim, de suflet! Reține acest lucru.

 

Gânduri bune,

 

Florin

 

 

PS. Nu cred că ar fi rău să-ți pui un număr de telefon la semnătură...

Valabil pentru TOȚI colegii... hi   hi   hi

Modificat de Florin Smolnicki
Am uitat să pun o virgulă.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Am mutat acest topic aici, deoarece asta este sectiunea potrivita topicului.

Eu am o rulota cu un singur spatiu de dormit ( suntem doar 2 persoane ). Nu ma deranjeaza ca trebuie sa fac patul tot mereu, ma bate gandul sa iau o rulota cu 2 spatii de dormit ( doar cu pat frantuzesc ) si asta pentru baia mai mare nu pentru pat.

@Florin Smolnicki, legat de dormitul altcuiva in rulota mea mi se pare aiurea afirmatia pe care ai făcut-o. La mine in rulota au dormit si vor mai dormi și alte persoane  ( nu dau rulota, doar daca sunt eu acolo ). Nu cred ca vine un prieten sau o cunoștință sa iti roada salteaua sau mobila.

@Florin C., daca ai copil te sfatuiesc sa cumperi o rulota cu 2 spatii de dormit.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Eu iti dau un singur sfat @Florin C., achizitioneaza o rulota cu doua spatii, iar in timp vei realiza, asa cum a scris si @Florin Smolnicki, ca nu ai facut o alegere gresita.

Mai multe argumente vei gasi si in postarile existente in forum.

Succes!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

 

@Florin C. , colegii mei au mare dreptate. Tu ai copil si este obligatoriu sa ai doua posturi de dormit.

In ceea ce priveste ospitalitatea care te caracterizeaza, parerile sunt impartite. Este frumos sa le cedezi spatiu in cort cu saltele si paturi pliabile, dar a te inghesui cu familiuta ta in cei cativa mc de aer din rulota, nu e un gest de ospitalitate ci mai degraba de tiganie.

Este parerea mea si sa fiu iertat daca am suparat pe cineva.

:-)

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin C.

Nu e vorba de ros salteaua (vine vorba) ci de inghesuiala. Chiar daca cumpar una cu 2 zone de dormit, tot o sa ma gindesc la un cort pentru spatiu in plus. Cit despre gestul de tiganie in caz de inghesuiala, nu inteleg. E vorba de 1-2 nopti o data pe an eventual. In rest eu sotia si copilul. Initial am vrut neaparat cu 2 spatii de dormit, dar incep sa constientizez ca juniorul peste vreo 2 ani nu o sa mai vrea sa vina cu noi, ci cu prietenii. Deja da semne de independenta. Oricum si prima mrs alegere este pentru o rulota mai mare din cauza spatiului.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Emil Vinteler

Sunt 100% de acord cu @Florin Smolnicki, prima mea rulota a fost cu un spatiu de dormit am vandut-o si am luat cu doua spatii de dormit exact pentru ce a spus @Florin Smolnicki.Rulota e o investitie a familiei.prieteni ar trebui sa incerce sa faca si ei o investitie, e usor sa beneficiezi de lucrurile altuia fara nici o obligatie.O rulota implica niste costuri la care prieteni nu contribuie. Raspunsul meu o rulota cu doua spatii de dormit de care sa se bucure familia(incercati o rulota la care totul functioneaza, reparatiile si piesele sunt foarte costisitoare, cortul sa fie complet, e scump si sh).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Eu iti recomand o rulota cu impartiere ca in poza atasata, cea care faci tu referire cu paturile suprapuse e stil englezesc si sunt foarte mici si incomode.

Configuratia din poza este de la Burstner si e modelul care se termina in TS, la hobby se termina in UFE, la knaus-tabbert-weinsberg se termina in FU, la fendt se termina in TF iar la Adria se termina in UP.

Iti atasez si niste poze din rulota mea un Burstner Averso 465 TS.

Capture.PNG

14910404_1150872214991779_9104537283291859900_n.jpg

14604861_1150872188325115_3305575753499087230_n.jpg

14938383_1150872268325107_3276164485033292112_n.jpg

14595801_1150872318325102_7863364475100796009_n.jpg

Modificat de Traian M

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Pentru o mai simpla cautare in forum de catre utilizatori si chiar de catre vizitatori, vizavi de numarul de spatii dintr-o rulota, am initiat topicul Rulota un spatiu vs doua spatii dormit

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

@Viorel atunci muta toate posturile de aici acolo ca sa nu discutam in 2 parti pe acelasi subiect.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.
7 minute în urmă, Traian M a scris:

@Viorel atunci muta toate posturile de aici acolo ca sa nu discutam in 2 parti pe acelasi subiect.

Acest topic este cu o tema de recomandare pentru cumpararea unei rulote, pe cand cel nou intitiat se refera la argumentele spatiilor de dormit si consider ca se pot pastra neunite.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian N.

Ce latime are patu fix, aveti idee? E sandard sau difera de la rulota la rulota?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

@Adrian N. hi
Difera latimea paturilor de la rulota la rulota.j;[

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

la rulotele de latime 230cm patul fix are undeva 140cm latime, la rulotele mari de latime 250cm se duce spre 160cm patul.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vali Popa

Da, rulota din pozele de mai sus, are o compartimentare de vis, frigiderul e cat ala d-acasa, wc-ul e ca-n avion........ dar ar trebui sa ai un buget foarte generos...si o masina la fel de generoasa..

Genul asta de rulote sunt de conceptie mai noua, evident mai scumpe, mai late de clasicul  220cm..si minim 1500kgMMA..

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Gabriel Schuster

Exceptand marimea frigiderului, configuratia aceasta poate fi intalnita incepand cu 1992-1994 la multe marci, cu lungimea peste 5 ml. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

Are 1060kg proprie si 1360mma si dimensiuni 723cm x 230cm cu protap cu tot, utila la interior 550x220cm.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.