Andrei Ispas

Skoda Superb Combi 2012

6 postări în acest subiect de discuţie despre Skoda Superb Combi 2012

Skoda Superb Combi 2012

Andrei Ispas

Salutare tuturor,

 

Detin de aprox 1 an o Skoda Superb Combi, 2.0 TDI, 140 CP,  an fabricatie 2012. Am cumparat masina cu 97.000 km (reali, verificati si ras-verificati :) ) si in mai putin de un an am deja 18.000 km parcursi cu ea.

Trebuie sa spun ca sunt extrem de multumit de ea din toate punctele de vedere - foarte spatioasa, fiabila (nu am bagat absolut niciun ban inca in ea), consum mic pentru greutatea ei, comfort ridicat etc. Pe scurt, o pot recomanda absolut oricui - este cu adevarat o masina reusita.

Legat de masina si de rulota pe care intentionez s-o achizitionez, as avea cateva scurte intrebari:

 - din experienta voastra, asi putea tracta o rulota de aprox MMA 1300kg fara probleme? Ajunge puterea masinii?

Nu imi doresc sa fac raliuri, dar nici sa daunez masinii.

 - MMA - ul este de 2136kg, deci din cate am citit pe forum, MMA-ul rulotei trebuie sa fie de max 1350kg, ca sa pot folosi categoria B, corect?

 - ce fel de carlig recomandati? Am cautat pe site-urile dedicate si exista cele fixe, cele semidemontabile si cele automate. Cam care are fi diferenta si cam ce ati recomanda? Am vazut ca exista prize diferite cu 7 sau 13 pini, diferenta de pret fiind destul de mare. Banuiesc ca ar trebui sa astept pana gasesc rulota pentru a vedea ce priza are,  sau nu conteaza pt ca pot pune oricum un adaptor?

 

Va multumesc frumos si daca imi mai amintesc intrebari va voi mai stresa :)

O seara faina,

Andrei

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ursu Florin

Sa o stapanesti sanatos @Andrei Ispas!

Cred ca se descurca masina ta cu o rulota de 1300 kg MMA, legat de carlig vezi la CarligeAuto Brasov din Brasov str. Hortensiei nr. 7. Legat de instalatia de 7 sau 13 pini, cred ca e ok sa montezi 13 pini de la inceput, pentru ca nu sti ce rulota vei cumpara. Eu am montat pe Passatul meu carlig impreuna cu instalatia de 13 pini ( la rulota am tot instalatie cu 13 pini ) m-a costat 950 lei ( cu tot cu montaj ), daca ai nelamuriri poti sa ma contactezi :) 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Aurelianz

Salut !

@Andrei Ispas Eu am un Passat din 2012, 2.0 litri TDI, 140 cp, cu care trag fara probleme o rulota cu MMA de 1200 kg. Asa ca o gluma, de multe ori uit ca o am in spate si ma sperii cand ma uit in oglinda si-mi zic: cine naiba mai e si asta care sta in fundul meu?

In cartea de identitate a masinii scrie ca poate sa traga pana la 1800 kg. Cu ansamblul pe care-l am ma incadrez in 3500 kg cu categoria B.

Asa ca, "apa, talpa si claxon !".

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Draghiciu Dumitru

Buna ziua Andrei

 

Citeste Anexa 1 de la Legea Nr.93 din 11.05.2016

 

Info

Informatii pentru masina si rulota.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

S-o stapanesti cu drag, drumuri bune si fara evenimente neplacute! nay

In legatura cu intrebarile tale, te sfatuiesc sa citesti topicurile dedicate din forum si cu siguranta vei gasi si raspunsuri...:-)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Sa o stapanesti cu drag pe mai departe si drumuri cat mai line!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.