Dan Golaescu

Hobby de luxe nebotezata inca

51 postări în acest subiect de discuţie despre Hobby de luxe nebotezata inca

Hobby de luxe nebotezata inca


Dan Golaescu

Cu putina munca(2 zile) , gata si alimentarea solara si mai si functioneaza.:clapping: 

Panoul este mobil din motivul prezentat si de unii colegi de forum.Nu vreau sa stau cu rulota in soare.

Nu arata prea estetic dar nu mi-a venit nici o idee cum sa maschez acele cabluri.Dar trebuie vazuta partea practica : energie mocca

IMG_20170225_141457.jpg

IMG_20170225_135626.jpg

Modificat de Dan Golaescu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costica V.

Bravo Dane, @Dan Golaescu frumos lucrat, iar ca realizari in timp, esti bun de dat de exemplu!!
Eu unul te invidiez cate ai facut/realizat la rulota intr-un timp atat de scurt.
Parca ieri iti uram ''bun venit in mijlocul nostru'' si azi ne atasezi poze cu ce ai realizat!! BRAVO nay

PS: Da-ne si noua amanune despre instalatia solara facuta de tine: puterea controlerului, pretul, sursa
procurarii lui, despre panou, etc.(Eu sunt in aceasta faza de procurare/montare a ''energiei mocca''.
Ai promis si niste poze cu instalatia/montajul instantului de apa calda!?!? Ne-ai uitat!! nevazut (:amuzat:)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dan Golaescu

Buna seara.

Acesta este panoul pe care l-am montat la 500 ron.Regulatorul l-am cumparat de la un colaborator din Fagaras la 260 ron.Restul instalatiei e creatie proprie.

 

Date tehnice controler:

1. Curent maxim: 40A;
2. Tensiune: 12V/24V; (tensiune maxima panouri = 50V DC);
3. Functie LVD: Da (deconectare automata a esirii
LOAD la scaderea tensiunii bateriilor sub o valoare stabilita de
utilizator);
4. memorare a capacitatii de incarcare si descarcare a bateriilor la
un moment dat: Da, memorare si afisare;
5. posibilitatea ajustarii parametrilor de incarare si descarcare a
bateriilor: Da;
6. protectii: suprasarcina, scurtcircuit; inversarea polaritatii
alimentarii;
7. posibilitatea compensarii termice a procesului de incarcare a
bateriilor: Da (senzorul de temperatura este prezent in kit);
8. posibilitatea programarii iesirii LOAD: Da, in functie de starea de
iluminarea exterioara si durata (iesirea LOAD devine activa dupa
caderea intunericului si se poate mentine astfel intre 0 si 24 ore,
dupa dorinta utilizatorului);
9. parametri care pot fi urmariti pe display-ul LCD:
- tensiune baterii;
- incarcare baterii;
- temperatura baterii;
- stare sarcina (activa/inactiva);
- curent intrare de la panouri;
- curent consumat pe sarcina;
- capacitate baterii (Ah): Da;
- tensiune minima baterii la care este decuplata sarcina;
- tensiune minima baterii de la care este cuplata din nou sarcina
(poate fi aleasa si setata de utilizator);
- tensiunea la care inceteaza procesul de incarcare a bateriilor
(poate fi ales si setat de utilizator).
10.alerte privind anomalii in functionare: descarcare limita baterii,
suprasarcina, scurtcircuit, lipsa tensiune panouri, supracurent
sarcina in impuls dublu ca marime fata de valoarea nominala;
11. gabarit: (190 x 134 x 60) mm;
12. greutate: 630 grame

 

 

P.S. Detalii de montaj la instantul GPL pentru apa calda sunt in pagina anterioara.

125973766_1_644x461_panouri-solare-fotovoltaice-230-300-w-iasi.jpg

125973766_6_644x461_panouri-solare-fotovoltaice-230-300-w-.jpg

Urmatoarea , , mestereala" este montarea unei butelii toroidale de gpl pe sasiul rulotei sub podea.Butelia are 42 de litri si se monteaza cu mufa de alimentare auto(ca sa nu mai maraie astia la gazarie cand vin cu butelia rulotei si cu reductia in mana).Dra asta e programata pe luni.Maine e zi de baie.:sleeping:

Modificat de Dan Golaescu

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Costica V.

Multumesc ptr. amanunte!  nay 
Iti doresc o seara buna!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dan Golaescu

Multumesc , la fel.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

@Dan Golaescu hi
Daca intradevar vor sa  , , maraie " cei de la statiile de gpl o pot face.:ascratch:
Iti vor cere fisa de omologare. ( asemenea instalatii trebuiesc omologate la RAR. )
Zic si eu. !!!1j;[
Acum na..sti cum este , multi vad putini cunosc si pe la statiile de alimentare.nevazut

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dan Golaescu

Deacord, dar una e sa te duci cu butelia in mana si alta e sa tragi , , la pompa".

Anul trecut , in concediu prin sudul tarii am oprit la 4 statii sa-mi incarc butelia si abia la a patra (situata intr-un sat uitat de lume langa Filiasi) am reusit sa o incarc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dan Golaescu

Si un alt avaantaj este cantitatea mai mare de gpl, deci autonomie crescuta.

Vara trecuta, la sfarsitul lunii iulie si inceputul lunii august am prins acel cod portocaliu de canicula pe sudul tarii.Eu eram la Govora Bai si seara erau 35 de grade pe la ora 18.La frigiderul de pe Beyerland am consumat un litru de gpl pe 24 de ore si scoteam berea brumata din frigider.Asa ca parerea mea personala este ca o butelie de gpl mai mare e un atuu.

Nu stiu cati vor fi deacord cu mine , dar eu in mers folosesc frigiderul pe 12 V cu alimentare din priza de 13 pini si in stationare stau pe gpl.

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Dane, stai asa....nu am zis ca nu e buna .tamp
Eu chiar sant adeptul Gpl-ului.
Masinile mele sant pe gpl. Deci...:ascratch:
Doar am facut asa o aluzie la ceea ce ai spus tu mai sus in legatura cu alimentarea.
De aceea am si mentionat , , multi vad ...putini cunosc."( si aici m-am referit la angajatii statiei de PECO. )
Nicidecum nu am vrut sa te contrazic sau ceva de genul...doh

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dan Golaescu

Dar nu m-am suparat, Doamne Fereste.

Ziceam doar de problemele cu alimentarea buteliei normale a rulotei

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

Sant INTRU  TOTUL de acord cu tine. superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dan Golaescu

Hai sa fiu sincer pana la capat.Nu-mi convine sa dau 20 ron de incarcat butelia si 10 ron , , drept de autor" ca sa vrea sa o incarce.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cornel Mihailescu

M-ai facut sa rad cu   , , dreptul de autor " :amuzat:
Multumesc.nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Cam mult...tamp   "drept de autor" se lasa cam 3 lei de una bucata butelie,  sau 5 lei cum las eu pentru 2 butelii...biggrin

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dan Golaescu

Eu am dat 10 lei la Moldova.Astia e mai scumpe la Iasi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dan Golaescu

Am renuntat la acea priza exterioara pentru a putea conecta panoul.

IMG_20170226_105911.jpg

IMG_20170226_105451.jpg

IMG_20170226_105917.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ciurea Sorin

Dan salutare, e mare cât o zi de vară  panoul tău !Chiar ai făcut bine cu priza aceea iar panoul poți sa-l pui pe rulotă când plecați la plajă este cablu !Super realizat , să-l storci de curent sănătos mulți ani  nainte !nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

Sa stapanesti cu placere rulota si sa te bucuri cat mai mut de ea!superok Incet, incet, observ ca vin si dotarile si asta e un lucru excelent.hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dan Golaescu

 “Rulota este ca viata : cu cat este mai simpla, cu atat este mai frumoasa”

 

Deacord cu motto-l dar eu consider ca aceste , , avioane" ale mele imi vor face viata si mai usoara.

, , Parerea mea"tamp

Scuze, am uitat sa spun ca am inlocuit trumavent-ul care era in dotare alimentat la 220V cu unul pe 12V comandat de la Alba Iulia.Marius se numeste  si are piese destul de multe si ok.L-am gasit pe OLX.Prompt si de cuvant.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea
12 minute în urmă, Dan Golaescu a scris:

eu consider ca aceste , , avioane" ale mele imi vor face viata si mai usoara.

Sa am pardon, Dane, dar aceste "aviaoane" , cum le numesti tu, sunt niste imbunatatiri pe care toti le-am facut, tocmai in ideea de a simplifica functionalitatea rulotei.biggrin Noi te incurajam sa o tii tot asa!nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Dan Golaescu

Da , multumesc.

Eu am folosit rulota nasului un an de zile si am vazut plusuri si minusuri .Deaceea am vrut sa am rulota mea sa fac toate modificarile care mi-au trecut prin cap. Si visul mi s-a indeplinit.:clapping:

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mircea

Dane, pai modificarile, de regula, au rolul de a imbunatati si simplifica functionarea rulotei si eu te incurajez sa faci cat mai multe si sa ne impartasesti si noua ideile si realizarile  tale. Problema e sa nu cazi in patima dotarilor exagerate care, pe langa faptul ca duc la crestearea MMA-ului rulotei, micsoreaza spatiul de miscare si nu ajuta la mai nimic.hi
   Retine, daca iesi cu rulota si te simti in ea ca acasa, mai bine stai acasa. Rulotismul trebuie sa-ti creeze o stare noua de a trai viata si sa o tii minte toata viata.superok

Modificat de mircea

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Damian Bogdan
      de Damian Bogdan
      Din pacate nu am apucat sa ma bucur de ea si imi doresc sa gasesc pe cineva care sa o faca...
       
      Hymer Nova, an 2005, inmatriculata în România, proprietar în acte.
      Echipare ptr offcamping!!
      Panou solar și baterie de 100A
      Cupla rapida de gaz ptr exterior
      Priza exterioara 220v
      Mufa tv externa, ptr cort.
      Mufa rapida externa ptr conectare la rețeau de apa sau bazin suplimentar + mufa si pompa apa externa si pompa apa exterior noua
      Bazin de apa curata la interior cu umplere din exterior BOILER apa calda pe GAZ si curent 220v Roata de rezerva noua, de tip C pe 14 și anvelope ca noi, jante de aliaj Cupla antibalans ca noua.
      Talpi pentru picioarele de calare, noi, nu am apucat sa le montez.
      Cuptor pe gaz si curent 220v
      Frigider mare cu congelator separat.
      Soba Truma cu Trumavent la 12v si încălzire Ultraheat la curent Aragaz și chiuveta.
      Iluminat 12v ambiental cu schimbarea culorilor Trapa mare funcțională, fără fisuri sau alte probleme Trapa în zona patului matrimonial Trapa în baie, cadita dus Geamurile sunt ca noi, plasele de insecte și parasolarele sunt prezente și funcționale.
      Mochete originale foarte curate, ca noi.
      Multiple spații de depozitare, usa de vizitare din exterior ptr spatiul de sub patul matrimonial.
      Vine echipata cu bidon de apa curata suplimentar ptr alimentare din exterior, bazin de ape uzate Rulota se prezintă într-o stare de excepție, foarte spațioasă.
      Tapiteria pentru banchetele din fata este noua, refacuta integral.
       
      Pret: 8000 Eur, usor negociabil.
       



















    • GigiBuciuman
      de GigiBuciuman
      Salutare
      Sunt proaspat proprietar al unei frumoase rulote Burstner 540TK din 2003. A fost lovita de gheata in vara cand au fost furtunile alea "criminale" prin Italia.  
      Abia astept sa inceapa sezonul.

    • Cristian Bednar
      de Cristian Bednar
      Buna ziua,
      Dupa 5 ani frumosi, viata noastra a trecut de la un cuplu cu catel la o familie cu 2 copiii, catel si muuuulte obligatii. Asadar ne vedem nevoiti sa ne despartim de rulota noastra draga care ne-a cazat in multe locuri in perioada frumoasa in care a stat la noi.
       
      Asadar, oferim spre vanzare rulota Knaus Eurostar 400, din 2000, MMA 1700kg, cu urmatoarele dotari (initiale din fabrica):
      cupla anti balans alko 2000
      mufa clasica de 13 pini
      exterior lucios (mi-a placut tare mult asta, probabil a cantarit mult si la decizie)
      doua butelii de gaz mici, ambele in perioada de ‘garantie’
      supoort de biciclete montat in spate
      aragaz, frigider, chiuveta, toate pe drapta cum intri in rulota. Am pe cineva care mi-a subliniat ca este important sa nu am frigiderul cu ventilatia in cort...
      doua banchete cu masa ce se pot transforma in pat in caz de nevoie.
      pat fix in spate cu rafturi deasupra patului (obligatoriu in epoca reviste/tablete/carti la pat)
      toaleta cu dus patrat si chiuveta in dormitor
      dulap de haine
      mouver cu baterie
      boiler de apa calda pe gaz
      instalatie de apa sub presiune
      cort exterior
      portbagaj superior cu scara
      soba truma cu truma vent pe 12v
       
       
      Imbunatatiri facute de cand am luat rulota:
      toate luminile cu LED
      kit de refresh toaleta C200 (colac, rezervor,  solutii si hartie igienica pt rulote)
      4 prize duble de USB A si C.
      2 plafoniere LED care sa le inlocuiasca pe cele clasice
      sistem masurare apa curata in rezervor cu display
      panou solar 270w cu regulator de incarcare Victron
      inverter UPS 12v/220v de 1200w tot Victron
      DC to DC de 30A tot Victron
      Monitor baterie Votronic
      Sistem ventilatie pentru zona de tehnologie cu senzori de temperatura si ventilatoare ultra silent
      tot sistemul electric al rulotei este refacut la standarde actuale si chiar peste
      acumulator Litiu Ion de 2.5-2.8 kwh
      inlocuit cateva plase de tantari la toate geamurile plus plasa noua la usa tip glisanta
      oale and stuff pt gatit
      gratar
      rezervor apa gri de 40 litri
      detector de gaz 3 in 1
      senzor de CO2 si termometru
      rezervor dedicat de 100 litri apa curata
      Dus suplimentar exterior
      prize suplimentare de 12v pt accesorii
      iluminat de seara/noapte Interior cu dimmer si camera video de mers cu spatele pe care am lasat-o conectata permanent ca sa am echivalentul unei oglinzi retrovizoare. Si am lacuit si refacut usile de la mobilier unde prezentau urme de uzura
      priza rapida pt conexiune gaz exterioara
      remasticarea tuturor geamurilor si inlocuirea celor doua trape 40x40 Heike cu unele noi
      tamburi noi de frana cu placute, anvelope noi Michelin C-uri made in France
      amortizoare noi originale
      marchiza Fiama de 2, 8m
      sistem de apa sub presiune din reteaua exterioara. Nu mai stiu de unde am aflat de el, insa acum ma pot conecta permanent in camping, fara grija nivelului de apa din rezervor
      frigider nou cu compresor, dedicat rulotelor sau barcilor. M-am invartit mult sa gasesc un frigider de 220v si sa il trnsform la 12v, insa nu am reusit sa gasesc niciunul la dimensiunea celui vechi (74 cm inaltime). Toate din comert au 80 cm . 2 ani m-am tot codit din cauza pretului, greu de acceptat sa dau mai mult pe cel din rulota decat pe frigiderul din casa
       
      Toata povestea rulotei si evolutia ei o gasiti in prezentarea ei la 
      Acum, impreuna cu rulota se ofera orice va trebuie pentru ea… de la tacamuri la farfurii, de la scaune si masa la covoare de exterior, de la marchiza Fiama de 2, 8m parca la orice accesoriu va ganditi ca ar putea sa va trebuiasca pentru o iesire perfecta cu rulota.
       
      Rulota poate fi vazuta in Otopeni unde a fost centru de comanda si control pentru spritz si voie buna. Inclusiv frigiderul este plin cu bere de cea mai buna calitate.
       
      Pretul de vanzare este 9.500 de euro pentru colegii de pe forum. In alte parti va fi expusa la 10.000 euro. Motivul vanzarii este cel relatat la inceput, deci nu va asteptati la capcane sau vicii ascunse. Are istoric complet la Corda Campers in Bucuresti.
       
      Caut sa atasez si cateva poze in mesajul urmator.
       
      zi buna tuturor,
      Cristian Bednar
       
       
       
       
       
    • Alin Mihaila
      de Alin Mihaila
      Asa cum am mentionat si in topicul de vanzari auto, incerc sa fac un upgrade asa ca vind atat masina cat si rulota.
       
      Rulota Hobby DeLuxe Excellent Easy 440. A fost folosita pentru vacantele anuale in familie.
      Rulota este ingrijita, tinuta in garaj si service-ata (la Corda Campers, Rulote Romania si Knott) de fiecare data cand a aparut o mica problema.
      Astfel, au fost inlocuite ambele trape cu trape Heki, a fost inlocuit garnisajul pe profilul de aluminiu, tratament antiumezeala sub rulota, refixare elemente mobilier interior, reglare sisteme de inchidere ferestre, curatare soba, inlocuire anvelope (Viking C-uri pentru greutate), inlocuire carenaj ambele roti, inlocuire amortizor frana inertiala, reglare sistem de franare si echilibrare mover etc.

      Rulota este dotata cu:
      - cupla antibalans Winterhoff
      - mover PowerTouch
      - baterie tractiune Rombat Tempest 100 Ah
      - marchiza Fiamma (2 ani)
      - covor terasa
      - cort inchis complet
      - suport 2 biciclete Thule
      - boiler electric
      - 4 scaune pliabile
      - masa pliabila
      - plita electrica exterior
      - mobilier terasa Quechua
      - oglinzi auto Milenco
      - uscator rufe Berger
      - filtru cafea
      - fierbator apa Tefal
      - gratar nefolosit
      - soba Trumatic
      - frigider Electrolux (gaz, 12V, 220 V)
      - diverse produse de intretinere
      - ITP facut in august 2023

      An fabricatie 2002
      Masa maxima autorizata 1250 kg














  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.