Ceoarec Dan

Achizitie rulota pentru pescuit

14 postări în acest subiect de discuţie despre Achizitie rulota pentru pescuit

Achizitie rulota pentru pescuit

Ceoarec Dan

Buna ziua.

Dupa cum spune si titlul am nevoie de o rulota care va fi folosita aproape exclusiv la pescuit.

 Am nevoie de o rulota cat mai scurta si cu garda la sol cat mai mare, 2 spatii de dormit, sistem de incalzire,  WC, bucatarie, cort sau veranda.

Din cautarile facute pe internet, imi fac cu ochiul rulotele Beyerland 

Am nevoie de rulota cat mai urgent, deoarece sotia a nascut in ianuarie si din martie incepe sezonul de pescuit :P , iar fara rulota inseamna fara pescuit dar acest lucru este inacceptabil :) 

Ajung la partea nasoala pentru ca sunt total nepregatit pe partea financiara deoarece in toamna ne-am mutat la casa si inca sunt multe de facut.

Acestea fiind spuse cred ca ma pot intinde maxim maxim pana la 1800 -2000 euro.

Astept cu mare interes pareri si sfaturi pentru viitoarea mea rulota.

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Ursu Florin

Salutari @Ceoarec Dan, ma bucura faptul ca impartasim aceeasi pasiune. Nu trebuie sa te grabesti cu achizitionatul de rulota. Citeste topicuri, vezi problemele care apar la rulote. Bugetul tau este unul destul de mic. Ia exemplul lui @Eusebiu C., care a avut un buget aproximativ egal cu al tau si a gasit o rulota ok.

Succes!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Chiriac Bogdan

Salut Dan! 

Si eu sunt un impatimit al pescuitului si rulota mea are cam aceeasi folosinta. Eu am optat pentru una cu 3 locuri avand in vedere sa merg pe drumuri mai greu accesibile ....nu stiu ce sa zic..... una cu doua spatii de dormit e destul de mare iti va destul de greu s o manevrezi mai ales in locuri inguste. Eu am intalnit problema asta si nu a fost chiar usor sa intorc.

In privinta pretului asa cum spune si colegul @Ursu Florin trebuie sa ai putin noroc dar nu imposibil,  mai ales ca suntem in  extrasezon. Succes cu achizitionarea ei!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David

Salut

Daca vrei poti, iar daca insisti gasesti!

Am "batut multe parcuri" de rulote in decembrie trecut, uite nu mai departe, la Cluj si n-ai pana acolo decat 100 de km, dar atunci in curte avea circa 30 de rulote!

Preturi de la 1500 la 6500 de euro!

Administratorul Cristi o persoana tare de treaba, ne-a asteptat pe noapte si ne-a prezentat rulotele!

Dar sunt multe, multe parcuri, peste tot! Numai sa cauti!

Bafta!

Rulote

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Salutare @Ceoarec Dan, asa cum spunea si @Ursu Florin imi este foarte cunoscuta situatia ta, si eu am vrut o rulota buna, cu un buget mic si dupa muuulte cautari am gasit exact ce voiam, o rulota usoara  si fara probleme .

Daca nu te arunci la prima ce-ti iese in cale,  ai timp si rabdare, cu siguranta vei gasi ceva pe placul tau, eu stateam zilnic cateva ore pe calculator citind si cautand anunturi.

Si un lucru foarte IMPORTANT, am primit ajutor si sfaturi foarte utile de la  oameni deosebiti , MEMBRII acestui forum si cu aceasta ocazie vreu sa le multumesc din nou.

A... si inca ceva, la mijlocul lui Martie voi  avea prima partida de pescuit la crap In Serbia, Zrenjanin pe lacul Cepel , bineinteles impreuna cu Rully:laughing: (:cu-rulota: mea)

Succes in achizitionarea rulotei si FIRE INTINSE  in noul sezon !

Modificat de Eusebiu C.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Radu Ghita

Crapar for ever superok:clapping:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ceoarec Dan

Buna seara.

Azi am dat o tura prin parcurile de rulote din Targu Secuiesc. 

Acum chiar ca nu mai stiu ce imi trebuie :) .

Problema e ca mi-au placut toate :P .

 

La unele rulote am vazut ca la intrare parca era putin moale podeaua.

Vorbind cu un prieten, mi-a spus ca este important sa nu fie afectata podeaua in colturi. Spunea ca la intrare se lasa putin podeaua pentru ca e intens folosita zona aceea.

Voi ce parere aveti ?

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P

Sfatul meu e ca atunci cand iti pica una cu tronc si vrei s-o cumperi, sa mergi cu un rulotist cu experienta sa o vada...pentru ca sunt mai multe lucruri de verificat in afara de infiltratii...

Citeste postarile din forum si sigur vei gasi multe lucruri interesante si de retinut!

Bafta! nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ceoarec Dan

Sigur voi apela la bunavointa colegilor de pe forum care locuiesc in zona unde am ochit o rulota.

Azi am fost doar in recunoastere sa ma familiarizez cu rulote/ dotari etc.. 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian N.

Cauta un Kip, e mai inalta si taiata la spate, are unghi de degajare mult mai bun, defapt la rulota asta e important ca sa poti trece pe unde vrei, si bineinteles masina sa tragi de ea, am ochit una pe olx, daca e buna ia o ca face banii

Rulota Kip

Eu am fix la fel si e cea mai inalta rulota si cu cel mai bun unghi, tinand cont ca vrei 2 zone de dormit, din cate am vazut eu.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ceoarec Dan

Mulțumesc mult de sfat.

Între timp azi am văzut o rulotă hobby prestige 495 din 1989 lângă Târgu Mureș. 

1700 euro, Înmatriculata, itp 2019, 2 paturi,  trumavent, baie, cort toate frumoase până am ajuns sub ea....

În spatele rulotei, podeaua din tego era moale cam 10-15cm de la marginea rulotei spre proțap.  

Va adresez o întrebare: exista posibilitatea de a înlocui parțial placa de tego în zona unde este afectată ? 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eugen David
On 09.02.2017 at 20:06, Daniel P a scris:

 

Citeste postarile din forum si sigur vei gasi multe lucruri interesante si de retinut!

Bafta! nay

Nimic nu este de neînlocuit, fie el si podul rulotei!tamp

Dar la banii ce se vinde ce-ai vrea :ascratch:

Baftă!

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Adrian N.

Parerea mea sa iti vezi de treaba, carpita o sa o ai, n as lua asa ceva

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei Urucu

@Ceoarec Dan nu-ti recomand sa-ti cumperi o rulota cu probleme de genul acesta ! O podea moale, indiferent daca este la interior sau la exterior, este asa datorita infiltratiilor! Si de cele mai multe ori, este mult mai afectata decat poti sa observi la prima vedere. Mai mult, daca nu esti de meserie, si eventul "casnic", o sa platesti fff mult pentru reparatie.Nu mai vorbesc de timpul pierdut si de nervii consumati! Sfatul meu este sa mai cauti si eventual sa-ti mai maresti bugetul initial cu cateva sute de €, altfel ii vei dupla valoarea cu reparatiile necesare! 

 

Spor! 

PS: nu cumpara o rulota fara sa o vada un rulotist cu "state vechi" ! Te v-a scapa de multa bataie de cap! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.