CristiTm

La ce rulota visez...

17 postări în acest subiect de discuţie despre La ce rulota visez...

La ce rulota visez...

CristiTm

Asa deci la ce rulota visez la propriu :)  ar fi de dorit 2 spatii de dormit 2 copii 5-12 ani care cresc si cresc repede :laughing:  (labradorul doarme oriunde am vb cu ea nu e pretentioasa doar sa nu o las acasa )  dus cu cadita boiler pe gaz pompa electrica 12/220 v, etc vreau apa calda sa ma spal si pe mine dar si farfurile din care mananc, si normal fara gauri mucegai etc. incalzirea pe gaz si frigiderul la fel gaz / curent daca o fi ceva adaugat aici va multumesc pt sfaturi

Lungimea de 4-4.5 m ma gandesc eu aici fac apel la bunavointa voastra care aveti ceva asemanator 

Greutatea eu un criteriu  dar ma descurc deocamdata am un sharan 2002, terrano 2004, passat 2010, deci am cu ce sa o trag fara probleme pe oriunde drum  sa fie cat de cat :) 

buget 3000 usor negociabil :) , nu ma pricep la modele firme dar incet imi conturez o imagine din ce am vazut as vrea ceva peste an de fabricatie 2000 mai jos ar trebui sa fie chiar de nerefuzat.

Anglia e o varianta dar acolo e putin cu  dichis sa ma duc cu avionul am unde sta dar trebuie sa iau o masina de acolo pe care sa o dau la un shrot acoper parte din  cheltuiala de drum  

(londra - timisoara 2200 km 350 euro + 100 lire tunelul podul vietii ) 

ca idee am vazut asa ceva germania olanda nu ma deranjeaza drumul nu il socotesc cheltuiala oricum imi place sa ma plimb

Rulota Adria

 

sa inceapa distractia 

va multumesc anticipat

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Sorin S

Salut , ai un masaj in privat....

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Salutare, arata fain rulota,  dar ziceai ceva de  de 2 zone de dormit, cea din link-ul de mai sus are un singur spatiu (mare cei drept).

Eu nu am luat in calcul foarte mult acest detaliu, dar acum  sunt foarte incantat de faptul ca am 2 zone de dormit.

Bafta !

 

Modificat de Eusebiu C.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Daniel P
16 minute în urmă, Eusebiu C. a scris:

Salutare, arata fain rulota,  dar ziceai ceva de  de 2 zone de dormit, cea din link-ul de mai sus are un singur spatiu (mare cei drept).

Eu nu am luat in calcul foarte mult acest detaliu, dar acum  sunt foarte incantat de faptul ca am 2 zone de dormit.

Bafta !

 

 

Pai vezi? Eu ti-am spus cat de mult conteaza acest lucru...;)

Bine ca pana la urma,  intamplator sau nu, acest detaliu important a devenit realitate la rulota ta...nay

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
CristiTm
în urmă cu 6 ore, Eusebiu C. a scris:

Salutare, arata fain rulota,  dar ziceai ceva de  de 2 zone de dormit, cea din link-ul de mai sus are un singur spatiu (mare cei drept).

Eu nu am luat in calcul foarte mult acest detaliu, dar acum  sunt foarte incantat de faptul ca am 2 zone de dormit.

Bafta !

 

Salut, Bebe Jenel sunt :)  stiu ce spuneam de spatii, dar imi placea cum arata asta in interior ca si culori si era destul de curata nemtii sunt mai ingrijiti decat olandezii, din ce am vazut chiar daca ceva mai scumpi.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

Salut Cristi, mi-am dat seama inca din mesajul de prezentare ca esti tu :laughing::laughing: (pentru cei ce nu pricep conversatia noastra, eu  si @CristiTm ne stim de ceva timp , de altfel el mi-a montat si carligul pe masinahi)

 

Revenind la topic, cu bugetul alocat, misiunea ta este mult mai usoara, eu am avut momente in care nu speram  sa gasesc ceva la  bani putini...:ascratch:

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

@Eusebiu C., misiunea de a cumpara o rulota nu este deloc usoara, cu cat ai buget mai mare cu atat ai si pretentii mai mari. Eu nu am avut pretentii cand am cumparat rulota, a trebuit doar sa imi placa cum arata, despre dotari nu prea m-a interesat, au fost cele normale, sa zic ca am avut in plus instalatia 12v cu redresor incorporat :) 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Eusebiu Cretu

@Ursu Florin, probabil ca asa este, eu vad problema din punct de vedere al situatiei in care am fost eu, ma gandeam tot timpul ca 1000 de euro in plus mi-ar fi facut mult mai simpla alegerea, oricum  pana in primavara va avea si a mea cam tot ce trebuie superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
CristiTm

Am gasit ceva vanzatori de masini puteam sa fug cu ei pana in Olanda, lor le convenea ca aduceam si o masina pt ei la vanzare dar nu sunt inca pus la pct .cu amanuntele cum sa verific o rulota  as vrea sa o cumpar personal de afara. ( asa   mi-am cumparat si masinile si a fost cea mai inteleapta alegere in cazul meu)

Pompa electrica baga apa calda si rece si la baie si bucatarie ?

Boilerul e la accesorii sau dotare standard ? 

 

Am citit undeva ca este in  Budapesta un targ cu accesorii si rulote acum in Februarie stie cineva in ce data si locatia ?

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Legat de pompa, ea trage doar apa rece din rezervor, nu o incalzeste. Pentru apa calda ai nevoie de un boiler, care poate sa fie sau poate sa nu fie pe rulota, depinde...Nu te sfatuiesc sa mergi in Olanda pana nu te documentezi si pana nu vezi in tara cateva rulote, pentru ca si in Olanda exista rulote rele :) 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
CristiTm
în urmă cu 12 ore, Ursu Florin a scris:

Legat de pompa, ea trage doar apa rece din rezervor, nu o incalzeste. Pentru apa calda ai nevoie de un boiler, care poate sa fie sau poate sa nu fie pe rulota, depinde...Nu te sfatuiesc sa mergi in Olanda pana nu te documentezi si pana nu vezi in tara cateva rulote, pentru ca si in Olanda exista rulote rele :) 

 

Merci de sfat de asta nu am plecat duminica pt ca nu familiarizat foarte bine cu dotarile astea cum fac si ce fac,  acum s-a mai temperat vremea pot sa ies la cercetari prin oras.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Cristian Baetu
39 minute în urmă, CristiTm a scris:

 

Merci de sfat de asta nu am plecat duminica pt ca nu familiarizat foarte bine cu dotarile astea cum fac si ce fac,  acum s-a mai temperat vremea pot sa ies la cercetari prin oras.

 

Cristi, daca esti din TM ai un avantaj mare ca esti aproape de granita, si poti iesi oricand sa-ti aduci rulota! DAR...in TM am cunoscut pe cineva, il cheama tot Cristi, si are mereu 5-7 rulote de vanzare, eu chiar de acolo mi-am cumparat-o. Baiatul stie cu ce se mananca rulotele...a vandut zeci....eu zic ca se merita sa incerci. Daca te intereseaza iti dau nr de tel !

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
CristiTm
în urmă cu 9 ore, Paliu a scris:

 

Cristi, daca esti din TM ai un avantaj mare ca esti aproape de granita, si poti iesi oricand sa-ti aduci rulota! DAR...in TM am cunoscut pe cineva, il cheama tot Cristi, si are mereu 5-7 rulote de vanzare, eu chiar de acolo mi-am cumparat-o. Baiatul stie cu ce se mananca rulotele...a vandut zeci....eu zic ca se merita sa incerci. Daca te intereseaza iti dau nr de tel !

 

Stiu despre cine este vorba dar sa ramanem neutri e mai ok asa, multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
CristiTm

O rugaminte stiti ceva dealeri de rulote prin Olanda, am constatat ca nu imi vor ajunge 3000 pentru ce vreau eu :) si as vrea in martie sa ma duc sa imi aduc una de afara, am fost prin jurul Timisoarei nu am fost foarte incantat de ce am gasit, cred ca o sa mai am si locuri libere in masina daca va intereseaza vre-o plimbare in tara lalelor.

 

 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Viorel C.

Exista extrem de multi dealeri de rulote in Olanda si pot fi descoperiti pe site-urile de specialitate, gen speuders.nl, sau marktplaats.nl.

Succes!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
CristiTm

Multumesc @Viorel pentru indrumare.

Am o intrebare pentru ei ce au astfel de interioare e mai bun patul fix sau cel din 2 banchete cu masa in mijloc.

Eu mi-am format o idee gen interior la 2 zone de dormit as vreau o zona cu coltar in forma de U si celalta e de obicei pat fix sau francez si bugetul sa dus naibii pe 4000-5000 euro pentru anul 2000 in sus dar asta e.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.