Vizitator

Off-camping Padure Tantava

66 postări în acest subiect de discuţie despre Off-camping Padure Tantava

Off-camping Padure Tantava

Vizitator

Off-camping Padure Tantava(GR)

O locatie frumoasa destul de aproape de Bucuresti , de la Centura Bucuresti – Bariera Domnesti sunt aprox. 15km. Locurile de campare sunt intr-o liziera de padure compusa in principal din salcami la care se adauga cativa nuci , corcodusi , tufe de soc si de trandafir salbatic(maces). Este un teren privat cu limitarea accesului, si selectarea clientilor.

O harta a traseului pentru locatie o gasiti si   AICI 

De la drumul ce leaga Tantava de Gradinari si pana la locatie este un drum de macadam batatorit de camioanele care cara balastru.

In primavara trecuta am chemat acolo un tractor cu lama si a fost nivelat in mare masura terenul unde se pot pune rulotele, cat si aleea de acces din padure. Pot intra 5-6 rulote , cu masini cu tot , avem amenajat un loc pentru foc, gratar, si intre pomi este un loc ideal pentru pus masa la umbra ( acolo era in plan de facut un foisor).

Locatia este fara apa, fara curent, fara toalete, este total off-camping ( daca imi este permis termenul), asadar trebuie sa va luati de acasa apa, generator sau baterie , saci de gunoi. In cazul in care ramaneti fara apa , aceasta se poate lua de la balastiera din zona.

Pescarii au la dispozitie mai multe variante : pescuit in Arges (la 200m), pescuit intr-o balta salbatica ce da din Arges ( la 300m)  sau in baltile cu plata ( la 10min de mers cu masina; tariful de anul trecut a fost 50RON/zi)

Pentru anul viitor cei ce vor sa mearga acolo trebuie sa aibe in vedere ca pentru fiecare zi de campare se va percepe o taxa de 15RON/zi/rulota ; cei ce vin doar cu masina vor plati 10RON/zi/masina. Din banii starnsi se vor face amenajari ulterioare : imprejmuirea terenului, pietruirea aleii de acces , saparea unui put.

Cei interesati de iesiri la acesta locatie trebuie sa ma sune inainte pentru a fi anuntata prezenta lor catre proprietarul terenului. Oricand va stau la dispozitie cu detalii suplimentare , daca este cazul.

La topicul cu "Intalniri si Concedii" gasiti poze de la locatie.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator

Am facut  o pagina si pe facebook "Campare Tantava "La LULU"  superok

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Mai jos cateva poze cu traseul de urmat din Bucuresti , si coordonatele GPS in doua variante

Din pacate nu este disponibila varianta "street view" pentru a posta si cateva imagini de pe traseu

Eu zic ca explicatiile mele sunt destul de bune , dar daca totusi mai este cineva care are nevoie de detalii ma poate suna oricand .

wiof3s.jpg

[img width=600 height=337]http://i60.tinypic.com/35l6r0j.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Achim

As veni cu placere sa ne cunoastem Adriane. Desi nu sunt un mare fan de off-camping, as vrea sa ajung si eu in locatia aia, ca prea o laudati. Doar ca:

- am cumparat rulota in toamna trecuta, am tot lucrat la ea peste iarna, dar nu am intrat cu "deratizarea" pana saptamana trecuta. Acum sunt cu buretii prin curte, la uscat...

- din postarile trecute am vazut ca accesul la padurea Tantava este pe un drum cu sleauri de pamant si masina mea e cam joasa. Cand s-or mai eroda un pic mormanele, adica la viitoarea iesire a voastra vin negresit.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Aia cu accesul nu este o problema .

Asa cum vezi sleaurile alea a intrat si iesit pe ele un alt prieten rulotist care are un Sandero si o rulota Spirite .

Oricum ar fi , si indiferent ce se intampla nu ramai acolo in nici un caz.

Cu siguranta eu voi ajunge primul la locatie si ma voi ocupa sa le nivelez cu o lopata.

Vezi ? de aia tot ziceam ca sa strangem cate 10-20RON de rulota la fiecare iesire . Balastiera este la 300m departare ; plateam o masina , aducea 2-3 transporturi de piatra din aia "refuz de ciur" si puneam pe tot drumul de acces din padure. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Revin in atentia voastra cu urmatoarele :

Am discutat cu Lulu , administratorul de acolo, si mi-a spus ca poate vorbi cu cei de la balastiera sa aduca niste piatra din aia numita "refuz de ciur" sa o imprastie cu Fadroma pe drumul de acces din padure , ca sa scapam de stressul sleaurilor ce se fac  dupa o ploaie mai serioasa .

Pentru a sustine financiar acesta initiativa propun sa facem o cheta cu prima ocazie cand mergem acolo si sa trecem la treaba. Eu zic ca prima ocazie sa fie peste doua saptamani , adica 30/31mai/1iunie, pentru ca in week-end_ul ce urmeaza avem de sarbatorit Sfintii C-tin si Elena si nu cred ca o sa sacrifice cineva spritul in detrimentul muncii voluntare.

Deschiderea , ca sa zic asa , a facut-o Cristi Stoica si a donat 60RON .

Eu desemenea voi da tot 60 RON , plus o sticla de whisky .

Oricine altcineva care  doreste sa participe si sa sustina benevol aceasta actiune este binevenit.

Toti cei care vor sponsoriza actiunea vor avea gratuit camparea pentru tot anul 2014.  Daca fondurile stranse vor fi peste necesarul pietruirii drumului , vom folosi diferenta in primul rand la amenajarea a inca 2-3 locuri de rulota in padure.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

M-am intalnit astazi cu Lulu si i-am dat banii 300RON si o sticla de whisky pentru a demara discutiile si a angaja utilajle

Cei care pana in prezent au dat bani pentru actiunea de pietruire a aleii de acces sunt :

- Cristi Stoica................... 60RON

- Doru Negru  ...................50RON

- Ninel Codescu................ 40RON

- Ionel Generalu ...............30RON

- Andrei Alcea ...................60RON

- Adrian V.( subsemnatul) 60RON

In continuare lista ramane deschisa pentru cei care vor sa ajute la lucrarile de amenajare a locatiei.

Mi-as fi dorit sa fi mers acolo in acest week-end dar se pare ca vremea nu este deloc favorabila ( se anunta ploaie pentru vineri si sambata)

Vom incerca o iesire acolo peste 3saptamani 13/14/15iunie , adica dupa Rusalii , cand sper ca vremea sa fie mai prietenoasa cu noi.

Sa fim sanatosi pana atunci si o sa mai vredem ce se poate face.

xll

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Voi anunta pe toate forumurile , inclusiv pe Facebook , daca in acest week-end ( adica 13/14/15 iunie) se poate merge la Tantava.

Deocamdata nu vreau sa agit lumea , pentru ca ieri a plouat destul de bine (iar !) si pe acolo iar utilajul nu a putut sa intre sa imprastie piatra pe drumul din padure.

In momentul in care voi fi anuntat de Lulu ca putem merge acolo voi da semnalul de plecare. Nu vreau sa pun lumea inutil pe drumuri si sa imi umplu frigiderul de "carne". Respect timpul si banii celorlalti si nu mi permit sa fac asa ceva nici macar in gluma.

Daca nu maine ( adica joi) , voi incerca cel putin vineri pe la pranz sa trag o fuga pana acolo sa vad cum se prezinta locul , si abia apoi voi face mobilizarea. 

Prefer sa spun colegilor de la inceput la ce sa se astepte , decat sa ii pun in fata faptului implinit.

Multumesc inca o data celor care ma sustin in acest proiect , si cu siguranta vom face ceva fumos si util tuturor celor care cauta o locatie aproape de Bucuresti.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

In acest week-end 14/15iunie2014 se poate merge la Tantava , la padure.

Astazi s-au imprastiat 2camioane de piatra pe drumul din padure.

Eu voi pleca acolo maine dis-de-dimineata. Oricine doreste poate sa vina si sa stea cate zile poate.

Dintre cei care nu stiu locatia ma pot suna oricand pentru indicatii de orientare 0727.883.438

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

In acest week-end am fost la Tantava ca sa vad ce s-a facut la drumul din padure , si cum arata locatia dupa atata ploaie.

Drumul a fost pietruit si putin indreptat , iar in general loatia este plina de iarba crescuta excesiv dupa ploile din ultimul timp.

Gazonul care l-am samanat anul trecut a crescut la 30-40cm inaltime , si sper sa il cosim cat de curand.

Partea buna este ca si pomii sunt foarte infrunziti de nu se mai vede deloc din drumul de camioane. Adica intimitate maxima.

Am reusit si am montat provizoriu o alta bariera cu o placuta de "Accesul interzis" , pana la urmatoarea iesire cand sper sa avem sculele si timpul necesar pentru a face o noua bariera.

Iarasi un lucru bun ( bat in lemn , si Doamne ajuta !) nu am mai gasit gunoaie lasate de altii pe acolo.

De data asta am mai strans ceva bani :

- Andei Alcea .............40RON

- Achim .....................60RON

- Mircea Vochita..........60RON

- George Moraru .........50RON

In acest week-end am fost cu : Doru Negru, Mircea Vochita , Marius Popescu , Ionel Generalu, Ramona Ilie . Nu am reusit decat cateva mici lucrari : Mircea a "scos la lumina" vatra de foc , am taiat cateva ramuri lasate spre drum , am curatat putin din noroiul lasat de cel cu lama , si asa cum am spus am facut o bariera provizorie. Ne-a plouat putin si nu ne-am putut desfasura in voie.

2nuk8ee.jpg

[img width=533 height=400]http://i62.tinypic.com/6fw18k.jpg

[img width=533 height=400]http://i59.tinypic.com/2ms0wp2.jpg

[img width=533 height=400]http://i57.tinypic.com/b6f37r.jpg

[img width=533 height=400]http://i59.tinypic.com/qs4ahi.jpg

[img width=533 height=400]http://i59.tinypic.com/fbb81h.jpg

[img width=533 height=400]http://i62.tinypic.com/2u5t7ac.jpg

[img width=533 height=400]http://i61.tinypic.com/5wb7zp.jpg

[img width=533 height=400]http://i58.tinypic.com/256cyeg.jpg

[img width=533 height=400]http://i57.tinypic.com/2w68b9g.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Stai bre linistit , si nu te mai scuza.

Asa a fost sa fie ; acu' ce vrei sa fac ? sa-mi tai venele?  ])]

Noi sa fim sanatosi  xll

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Dupa ce se mai topeste zapada si se zvanta putin pamantul o sa fac o "mobilizare de forte" sa mergem intr-o sambata sa inspectam locul , sa mai postam niste placute cu "Accesul interzis" si eventual sa plantam ceva pomi , arbusti , boscheti , iedera , mana Maicii Domnului , si orice alt soi de planta care il aveti in gradina blocului si de unde puteti lua o radacina doua .

Voi anunta cu cel putin doua saptamani inainte acesta actiune.

Multumesc de pe acum celor care se vor prezenta la lot  :-)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Astazi am fost cu Ionel Generalu si am mai facut o sesiune de plantari de arbusti , tufisuri , zmeura , coacaze , agrise.

Este a treia actiune pe anul acesta ce are drept scop plantarile .

Sper ca vremea asta ploioasa sa ajute la "prinderea" tuturor plantelor care le-am dus acolo si care ne-am muncit sa le punem in pamant. superok

Pentru poze dati click pe   Poze Tantava , ep.III   

Mai sunt cateva chestii de facut pe acolo si sper ca impreuna cu cei care vor sa faca ceva sa reusim sa ducem la bun sfarsit cateva lucrari de amenajare. Este vorba de sapat doua santuri pentru blocarea accesului localnicilor cu carute prin partea din spate a locatiei(eventual mutate cateva tufe de macesi , drept bariera naturala) , saparea unei gropi in care sa varsam bazinele de la WC-uri (eventual sa facem un pod de lemn, pe care sa montam un WC mobil dintr-un cort de panza), colectarea selectiva a gunoaielor din partea de langa bariera si din imprejurimile locului de campare.

Ar mai trebui pusa niste piatra pe drumul de acces , dar sper ca asta sa fie facuta mecanizat cand se mai usuca pamantul din padure.

O sa vorbesc cu Lulu si cred ca ar trebui sa luam din nou in consideratie ridicarea unui foisor din lemn.  ptg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Deocamdata se pot face : dulceata din flori de salcam , miere de salcam (pentru cei cu stupi) , tzuika din corcodusii de pe acolo , si socata (sunt cateva tufe destul de mari de soc pe acolo) . 

Pe langa tufele de soc sunt si o multime de macesi salbatici , care sincer nu stiu daca pot folosi la ceva , poate doar sa-i mut si sa limitez accesul prin partea din spate. Cel mai probabil in weekend-ul de dupa Paste sa mai merg pe acolo , eventual sa propun o intalnire daca vremea va tine cu noi.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Pentru cei fara feisbuciuk

2d7hf6s.jpg

[img width=533 height=400]http://i61.tinypic.com/33dfero.jpg

[img width=533 height=400]http://i61.tinypic.com/345hqwx.jpg

[img width=225 height=400]http://i58.tinypic.com/2hn97hd.jpg

Asta este unul dintre cele patru cuiburi de zmeura care le-am pus.

O sa-l botez "Ciprian" dupa numele colegului Rosca , cel care a promis zmeurata.

[img width=225 height=400]http://i61.tinypic.com/2zg8brd.jpg

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Coane Jorj , multumesc pentru cuvintele de apreciere si de incurajare , si drept rasplata o sa botez un pomisor din ala cu numele tau.

Botezul va fi cu siguranta dupa Paste, asa ca eu zic sa te pregatesti din toate punctele de vedere.

xll

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Va rog frumos, nu puneti intalnirea pe 18 Aprilie ca am bal la Rotary si nu pot lipsi.

Cealalta saptamana sau pana in 1 Mai, va rog frumos. Vin si cu o zmeurata, promotia 2014.

 

Adrian V.

Ca sa nu fim off-topic si sa ne oprim aici cu alte laturi ale discutiei despre locatie , o sa-ti raspund acum.

Eu unul pe 18 sunt "prins" la o cununie civila , asa ca proxima ocazie ar fi 25aprilie. Daca vremea se va anunta OK atunci voi deschide un topic la sectiunea de "Intalniri si concedii". Avem de "botezat" pe acolo , si pana atunci mai astept si alti clienti. Doamne ajuta! sa fie cu soare  /ll

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Ar cam trebui stearsa aceasta ultima postare a mea.Cum crezi de cuviință.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

George , este foarte simplu :

ON TOPIC- topicul (daca il citesti de la inceput) este dedicat prezentarii locatiei , inclusiv a ceea ce s-a facut acolo, mai ales in toamna trecuta si in acesta primavara . Toamna trecuta s-a pus pietris pe drumul de acces din banii care s-au strans si care i-am dat lui Lulu , iar in acesta primavara am fost acolo si am facut 3(trei) sesiuni de plantari diverse.

Deci , aici vorbim de locatie in sine , de ceea ce gasim acoo si de ceea ce putem face acolo pe partea de amenajare, in asa fel incat sa poata intra cat mai multe rulote , si de a delimita cumva acel perimetru ( inclusiv prin panouri , santuri , mutarea unor tufe de maces salbatic).

Bonus (ca sa zic asa) este saparea unei alte gropi pentru WC  si eventual construirea unui foisor din  lemn (aici trebuie sa vorbesc iar cu Lulu sa vedem ce materiale mai are pe acolo pe la ei, pe la asociatie )

OFF TOPIC - pentru intalniri avem deja o sectiune special destinata si numita mai mult decat sugestiv "Intalniri si concedii". Acolo - si nu aici - "perfectam" intalnirile , ne organizam cu bautura , zmeurata , afinata , sampania , si valsul miresei.

Daca le amestecam intre ele ce o sa inteleaga cineva care cauta informatii despre "Off camping Tantava"? Gaseste discutii la caterinca despre o posibila iesire . Fac pariu ca niciunuia dintre voi nu i-ar place sa piarda timpul citind raspunsuri "pe langa".

Sper ca exemplificarea mea a fost destul de clara .

Asta este o regula universal valabila pentru ORICARE dintre subiectele de discutie de pe acest forum : cititi in primul rand titlul subiectului , cititi de la prima la ultima postare, dati raspunsuri referitoare strict la ceea ce se discuta . Aveti mereu in minte faptul ca cineva care citeste dupa voi sa isi faca o imagine mai clara sau sa obtina informatii folositoare despre subiectul in discutie si nu despre "avioane" sau chestii total paralele.

Pentru postari off-topic este o sectiune speciala in "subsolul clasamentului" iar pentru caterinca exista si chat-ul, ca varianta ajutatoare.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Din februarie si pana acum a fost acolo de 4ori si am plantat diverse flori , arbusti , tufe , salcii , trandafiri , crini , etc.... Am montat mai multe panouri de limitare a accesului , printre care si un semn de circulatie cu "Accesul interzis tuturor vehiculelor".

Pe langa partea asta ornamentala mai trebuiesc facute cateva lucrari de amenajare "genistica"(cu cazmaua , lopata, tarnacopul , toporul , drujba) si deasemenea putina curatenie . Unele din ele le putem face si noi dar pentru unele va trebui sa-l chemam pe neaCostica din sat si/sau un utilaj cu lama de la balastiera din zona.

In acest scop propun sa facem o cheta/colecta la fiecare iesire la nivelul de 10RON/echipaj/zi , indiferent daca se vine cu rulota sau doar cu masina la un gratar.

Anul trecut cand s-a pus pietris am facut o actiune de strangere de fonduri si suma medie donata a fost de 50RON.

Colegii Achim si Cristi Stoica sunt "pe plus" si in acest an vor avea "cardul de acces" la dispozitie , fara limita.

Astept si accept orice idee buna pentru amenajarea locatiei, numai dupa ce veniti acolo si vedeti "la locul faptei" despre ce este vorba.

Multumesc celor care au sprijinit cat si celor care vor sprijini aceasta locatie  :-)

 

Modificat de Adrian V.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

Saptamana trecuta cand am fost la Tatava a venit si colegul nostru @Marian C ( alias Marian Ciocan , daca nu stiati) care mi-a promis ca poate aduce un tractor multifunctional acolo pentru a mai nivela locul si pentru a spori capacitatea de campare cu inca 4-5 locuri.
In urma cu vreo 2luni am fost acolo cu @IONEL NICOLAE si am cosmetizat putin coroanele pomilor ( mai precis le-am facut freza cu drjuba biggrin ) in asa fel incat sa se poata trece usor cu rulota , fara a pune in pericol trapele , aerisirile sau cosurile de evacuare de la Truma .
Dat fiind faptul ca anul asta am fost pe acolo mai mult sa plantez decat sa facem iesiri nu am reusit sa strang decat vreo 150RON , asa ca pentru a continua amenajarea ( adica aducerea tractorului multifunctional si nivelarea terenului) ar trebui sa mai trecem pe acolo si sa mai punem ceva bani de-o parte. 
Voi deschide un topic la "Intalniri si concedii" si voi propune sa ne vedem acolo intr-unul din weekend-urile urmatoare , pentru ca asa din "povestile" mele cu siguranta nu va puteti face o idee despre ce este acolo , ci vom trage concluzii impreuna doar dupa o evaluare proprie la fata locului.
As vrea ca la anu' sa construiesc din nou un WC acolo , sa mai plantez ceva arbusti , si cum spunea colegul @Mihai PATRULETE poate sa incercam sa facem si un put macar pentru apa de spalat si de udat plantele. 
Din toate cate s-au plantat acolo au reusit sa se prinda :6-7arbusti ornamentali ( doi dintre ei botezati Popicu si Stefania, dupa prietenii nostrii de la Ploiesti care i-au adus) , 5-6 tufe de augustine ( sau crini de august) , cateva fire de iedera din aceea cu frunza coltoasa ca de artar cu venele albe , dar si vreo 2fire de iedera din aceea ca o vita de vie salbatica , vreo 2-3 fire de Mana Maicii Domnului , o salcie "plangatoare" care trebuia sa fie botezata de @CIPROSCA , si cateva mici tufe de gard viu aduse de la @Marian C
Din pacate nu s-au prins 4 tulpini de arbusti foarte frumosi , vita de vie , 2 tufe de coacaz , 5 fire de zmeura , 2 agrise. 

Modificat de Adrian V.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Vizitator

In acest weekend am facut o iesire frumoasa , in compania rulotistilor , care fie ca au venit cu rulota sau doar la un gratar au inteles ca trebuie sa "ne miscam" si sa continuam amenajarea locatiei prin forte proprii.

Tin sa multumesc tuturor pentru "sponsorizare" si va anunt ca s-au strans 230RON de data aceasta , bani care se vor adauga celor pe care deja ii am ( inca 170RON) si cu care voi plati un tractor care sa vina si sa niveleze terenul pentru a mari numarul locurilor de campare , in speranta ca vor fi interesati din ce in ce mai multi de iesirile in aceasta locatie.
Asadar,  sa iau legatura cu colegul @Marian C sa vedem daca banii pe care ii avem sunt suficienti sau trebuie sa mai strangem ceva .
As vrea ca pe drum sa mai punem ceva piatra in locul unde este putin lasat , sa niveleze printre salcami in asa fel incat sa mai incapa lejer inca 3-4 rulote , sa scot cateva dintre radacinile ramase din care dau lastari intr-una .
Poate ca in acesta toamna sa ne mobilizam cumva (chiar si la o iesire ) si sa incercam sa mai plantam cateceva .
Va voi tine la curent cu ceea ce se intampla acolo .

:-)

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Conţinut similar

    • Gabriel Schuster
      de Gabriel Schuster
      De luni pana miercuri am fost la cabana Voina, off camping. Drumul este usor, de la Campulung Muscel se trece prin Leresti, apoi barajul Rausor si se ajunge la cabana Voina, loc unde se termina asfaltul. 500 de metri mai sus este primul loc de campare, ingradit si foarte plin. Un fel de “colonie” de rulote pe malul raului. Nu stiu ce facilitati exista, sau daca exista. Urmeaza un alt loc ingradit, iluminat perimetral cu lampi solare pe stalpi de lemn, loc de depozitat gunoiul, un cort mare pe post de terasa/bar. Am inteles ca este camping. Multe rulote aveau amenajate gradinite cu flori, deci se campa pe durata mai lunga. Era aglomerat, activitatile erau diverse ( inclusiv un Logan ridicat la 90 grade la care se repara pragul). Am plecat mai departe. Dupa aproximativ 1km am gasit un loc liber pe malul apei, sub niste brazi frumosi. Destul de curat, am mai adunat si eu ceva “ suveniruri”. Multe vetre de foc, uneori nu mai mult de 10 metri intre ele. Am intrat destul de greu cu camperul, de iesit a fost si mai greu. 
      Ca activitati, plimbari catre Iezerul Papusa (5 ore) sau cabana Cuca (1 ora). Trafic auto foarte redus, o patrula de la Jandarmerie isi face rondul zilnic. 
      Nu este semnal GSM, cel putin pentru Orange si Vodafone.
      Mancarea la cabana nu este stralucita ( pesemne bucatarul era in concediu si gatea altcineva), preturile destul de mari ( 15 ron/ciorba, 25+9 ron pulpe pui la ceaun cu cartofi prajiti, 9 ron o doza de bere). 
      Am plecat miercuri deoarece a inceput sa ploua, prognoza fiind cu ploaie inclusiv joi.
      Am facut o plimbare minunata spre Iezerul Papusa, a fost “desertul” acestei iesiri scurte. 
    • Draghiciu Dumitru
      de Draghiciu Dumitru
      Buna Ziua 
       
      Un prieten care nu prea intra pe forum m-a rugat sa intreb daca pe langa Manastirea Agapia este un loc off camping ca pe Valea Cerbului si daca sant deja rulote acolo. El are in plan o vizita in zona de 2 saptamani incepand cu 29 Martie.
      Sau daca este un loc off camping in care se gasesc rulote si de unde poate fi vizitata toata zona cu manastiri
    • Gheorghe Cristina
      de Gheorghe Cristina
      Buna rulotistilor!
      Suntem o familie cu 2 fetite( 9 si 5 ani) care isi doreau de mult sa cumpere o rulota pentru ca obisnuiesc sa-si  petreceaca vacantele cu cortul.
      Anul acesta se implinesc 10 ani de la casatorie si cadoul nostru este o rulota fleetwood din 2002. Suntem inca in procesul de inscriere si speram ca intr o saptamana o sa avem numere negre pe ea si sa fie gata pentru analiza amanuntita.
      Precizez ca noi nu am vazut niciodata o rulota, prima vazuta, prima cumparata. Stiu ca nu a fost foarte bine asa dar nu ne am putut abtine. Problema noastra in acest moment este ca nu stim cum functioneaza aparatele din ea si toate "chestiile" din ea.
      Sper ca  sa gasesc rezolvare la profesonalistii de aici.
      Inca citesc informatii din forum ca sa gasesc raspunsuri si cand o sa fiu gata ....o sa va intreb.
      Multumesc mult
    • Nelu Z
      de Nelu Z
       
      PARALIA- KATERINI
       
      Dupa cum v-am spus in topicul anterior, urmatorul nostru obiectiv dupa vizitarea Salonicului a fost Paralia Katerini.
      Vroiam sa profitam de vremea inca buna si de apa calda a marii.
      Intarziind pana dupa amiaza cu vizitarea Salonicului, am mers tinta spre camping Kristi, din Paralia.
      Acolo surpriza: am aflat ca fiind sfarsit de sezon mai erau in camping doar cateva echipaje care urmau si ele sa paraseasca campingul a 2-a zi.
      In drumul spre camping, de-a lungul falezei vazusem citeva locuri Free camping, unde erau grupuri de rulote/autorulote. Mie mi-a atras atentia un loc langa port Katerini, sotiei un loc unde era o singura autorulota, dar plasata pe un teren de langa restaurant, cu toaleta, apa, aproape de plaja etc. Daca aveam si curent era aproape ca in camping.
      Autorulota era a unui sirb, am incercat sa comunic cu el , dar el vorbea doar sirbeste si ceva ruseste. Pina la urma am aflat de la el ce ma interesa, "net problema" cu parcarea acolo, "voda"  si " tualet" peste drum, " plaj" la liber.
      Dupa ce m-am instalat, am aflat de la el, ca stia si 2 cuvinte romanesti tuica si vin. El m-a servit cu o tuica de-a lor iar eu l-am servit cu un vin de Murfatlar.... si am vorbi cu el de am facut febra musculara.
      Ce mai, cu una cu alta, ne-a prins noaptea.
      Campati fiind in acea locatie ne-am satisfacut poftele, am facut baie, plaja, ne-am plimbat cu bicicletele pe faleza si multe altele. Ei... si daca am vazut ca incep sa stringa si sezlongurile de pe plaja, am zis ca este timpul sa ne vedem de drum, desi vremea era inca buna si apa calda ca la Mamaia in plin sezon.
      Apropo de Mamaia, plaja, intrarea in apa, nisipul, seamana destul de mult cu ce avem la Mamaia, dar mult mai curat si mai civilizat totul. Probabil de aceea la Paralia vin foarte multi romani.
      Cam atat cu povestitul, las imaginile sa vorbeasca in locul meu:
       
       

       

       


       

       
      Urmatorul obiectiv METEORA
       
    • Ciprian I.
      de Ciprian I.
      Salutare ... anul trecut am facut o tura cu un Camper ... si dupa asteptari mi-a placut maxim ... din pacate cum sunt f scumpe ... nu prea as vrea sa investesc atatia bani.
       
      Sunt adeptul mai mult off camping ...
      Acum cateva nelamuriri ...
       
      La camper puteam descarca apa murdara de o maneta in spate, este la fel si la rulota ?
       
      Rezervorul de toaleta il scoteam si il goleam, in loc amenajat,  la fel si la rulota ?
       
      Rezervorul de apa ... mi-ar trebui un 150l min + murdara ... este pe rulota asa mare ? este spatiu de montaj? unde sunt montate in mod normal?
       
      La autorulota accesul la spatiul de depozitare este facut prin lateral printr-o usa mica sau mare ? la rulota este cel din fata de pe protap nu ? imi trebui pt diverse, gratar scule de pescuit etc...
       
      Alimentarea cu apa tot din ext se face la rulota ?
       
      Vreau sa vad daca ce aveam pe autorulota exista si pe rulota ... daca fac un pas sa il fac cum trebui.
      Cum autorulotele sunt f scumpe ... m-as rezuma macar la o rulota.
      Rulota ar fii cu 2 spatii - pat suprapus intr-o parte, pat matrimonial capatul celalalt ... living la mijloc, toaleta si cabina de dus separata ( ca la autorulota ), frigi mare ... 
      Am gasit 2 modele de genul, Hobby si Adria, si ceva de la Weinsberg ... in configuratia asta , toate pe o axa.
       
      Stiu ca in interior sunt spatii multiple ... dar sunt lucruri care nu as vrea sa le bag in ea ... gen undite ... gratar ...
       
      Multumesc de sfaturi.
       
       
  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.