Andrei I.

Enigma: caut o rulota mititica, pentru perioada de vara...

45 postări în acest subiect de discuţie despre Enigma: caut o rulota mititica, pentru perioada de vara...

Enigma: caut o rulota mititica, pentru perioada de vara...

Gabriel Schuster

Cred ca in extrasezon ai sansa sa obtii un pret mai mic pt rulota dorita. Cauta cat mai multe rulote, vezi ce configuratie iti este pe plac , ce model te multumeste si , daca nu o cumperi acum , cel putin stii ce vrei. Pandesti ofertele si cumperi cand crezi ca este momentul.  Daca nu vrei sa umblii, cauta pe un site de specialitate din Olanda sau Germania si stabileste ce vrei.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Traian M

Eu am luat-o in extrasezon in februarie anul trecut din Olanda si ghici ce, in vara erau mai ieftine, si mai multe la vazare, identice ca a mea. Acum daca ma uit iar le gasesc la aceleasi preturi cum am luat-o eu, chiar si mai scumpe. Pentru cele din Olanda se pare ca sunt mai multe la vazare in sezon cand se trezesc oamenii sa le schimbe si sa vor altele noi.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei I.

Interesant aspect si util, multumesc.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Ursu Florin

Mie mi-a zis tipu de la parcu din Olanda de la care am luat rulota ca daca mergeam toamna tarziu sau iarna dupa rulota aia, mi-o dadea cu 400-500 euro mai ieftin. doh Dar daca mie mi s-a pus pata vara ca vreau rulota, atunci am plecat ca altfel nu mai cumparam.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei I.

Salutare dragi prieteni,

 

Am dat de curand peste o rulota Adria 4154 DO din 1988 pe OLX, e mititica asa cum imi trebuie mie, e curata, pare bine intretinuta avand in vedere cat de batranica e, are si cateva dotari, pretul e bun, dar, evident ca exista si un dar:

 

In partea din fata, unde se leaga de masina, manerul evidentiat in poza a fost rupt, proprietarul sustine ca atunci cand a montat panoul solar, s-a urcat cu piciorul pe el si acesta a cedat. Manerul a fost prins la loc si i s-a pus o bucata de lemn de 20x10 cm pe interior, s-a pus mastic ceva la exterior, dar cu toate astea, de la maner in jos,  cam 40 cm sa zic, s-au produs infiltratii si e cam moale pe interior acea portiune.

 

2a5mbs5.jpg

 

Intrebarea mea e, cat de grav e, se poate face ceva in situatii de tipul asta, merita sa ma inhamez la o asemenea situatie?

 

Multumesc

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

acum depinde cat costa rulota, reparatia sa zicem ca o sa te coste la cineva care se ocupa cu asa ceva vreo 1000 de lei, daca ti-o faci singur, o sa te coste doar materialele, probabil vreo 500 de lei, maxim estimativ.

Modificat de Traian M

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Todasca

Daca va place, si in rest nu sunt probleme, merita sa o luati.

Problema care ati prezenta-to, nu este foarte greu de rezolvat!infiltratiile la tavan dau batai de cap si sunt greu de rezolvat!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei I.

Pai rulota e 1650 E negociabil si chiar pare bine intretinuta, e curata, nu miroase, are baterie, invertor, butelie, TV, panou solar cu controller, nu am testat sistemul de incalzire si frigiderul, dar proprietarul era dispus sa le testam, cauciucuri ca noi, plus rezerva, ITP pana in 2018.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

eu zic ca un 1450euro merita daca doar acolo e o suprafata de jumate de mp de reparat.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Todasca

Obligatoriu la o eventuala achizitie, sa aveti langa dvs.un posesor de rulota.

Pretul nu este unul mare, tinand cont ca este si inmatriculata!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei I.

Bun, multumesc pentru raspunsuri, asta vroiam sa aud, chiar imi place mititica si ma cam speriasem de treaba asta.

 

Am verificat peretii cam peste tot la interior, chedere interior exterior, podea interior si sub rulota totul parea in regula, nu am detectat nimic suspect, doar foarte mici urme de mastic pe ici pe colo pe la ramele muchiilor rulotei, dar banuiesc ca nu e nimic ingrijorator tinand cont de vechimea ei. Pe plafon nu m-am urcat...

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihai Dura

Salut geamul de pe fata mi se pare ciudat , este prea drept si nu cred că este în doua foi , la Sina metalica de sus se vad niște punctulete albe care par a fi nituri . Eu cred că este schimbat și acolo este un plexiglas drept.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Traian M

buna observatia @MIHAI DURA si mie imi parea geamul asta un pic iesit din peisaj ca si design dar acum ca ai zis tu si ma uit mai bine se vede ca acolo unde sunt ciocurile/carligele de inchidere ale geamului din interior, pare ca suportul lor e pe exterior inafara geamului si nu in interiourl geamului dublu.

Oricum si asa daca geamul etanseaza si nu intra apa in mers daca ploua torential si mergi cu 70km/h, la pretul care e rulota nu vad un mare impediment pentru ca va fi folosita doar vara dupa cum spune initiatorul topicului.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Sorin  Leitoiu

Asa nu arata rau :ascratch: si ar avea si ceva dotari . Fa cum iti dicteaza inima si ....restul nu mai conteaza hi

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Levi N

Neata @Andrei I.

Daca iti place si ti-o doresti atunci ia-o pentru ca s-ar putea sa-ti para rau mai tarziu!tamp

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei I.

Multumesc pentru sfaturi, am sa merg din nou si am sa fac din nou o verificare, mai amanuntita de data asta, inclusiv a functionalitatii utilitatilor de pe rulota. Acum dupa ce am mai citit pe forum despre reparatiile facute de catre alti colegi in situatii cu infiltratii, parca nu mai sunt la fel de entuziasmat, mi-e teama sa nu fie necesara reparatia intregului panou frontal, probabil am sa am 'surprize' cand voi da tapetul jos.

 

Legat de geam, poza am luat-o de pe net, tocmai ca sa evidentiez mai bine zona cu probleme, nu este cea a rulotei la care fac referire.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Manolescu Paul

Salut.Nu va urcati pe acoperisul rulotei pentru ca se pot produce avarii de genul:se descchioleaza cadrul de lemn.:buna-seara:

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Manolescu Paul

Daca va place mititica Adria adoptati-o:clapping:, eu am fost dupa a noastra tocmai la Botosani in ajun de craciun pe o ceata deasa, tot asa nu ma hotaram si dupa multe cautari tot la aceia pe care am dat clik de cele mai multe ori am ajuns in ciuda celor 900 de km pe care i-am parcurs in aproximativ 12 ore .Ps. daca va atrage e pacat sa o lasati pentru altul , problemele se remediaza .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Andrei I.

I-am facut o oferta proprietarului, acum astept un raspuns de la el.

 

Bine ca mi-ai spus, chiar ma gandeam sa ma urc cu picioarele pe ea, cum sa fac, sa ma urc cu o scara sau daca ma asez cu fundul pe rame e ok?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Florin Todasca

Va suiti pe un scaun(scara) si o inspectati vizual.

Nu va urcati cu picioarele pe acoperisul(cupola) rulotei!

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.