Drinovan Ovidiu

La munte cu rulota iarna 2

28 postări în acest subiect de discuţie despre La munte cu rulota iarna 2

La munte cu rulota iarna 2

Sorin  Leitoiu

hihiRespect  tuturor !

  • Like 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Drinovan Ovidiu

@petre s , super tare iesirea facuta de anu nou ! Felicitari !

E bine ca ati avut curent la casute! Ma bucur ca va-ti simtit bine, chiar daca iarna nu-i ca vara! Minunat!

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Iulian Pintilie
On ‎12‎/‎14‎/‎2016 at 18:10, Drinovan Ovidiu a scris:

  Cu ocazia miniconcediului de 1 Decembrie si din dorinta de a iesi la munte si de a avea parte de multa zapada am facut o a II-a iesire cu rulota sus in Munti Sureanu pe la ~1700m, in perioada 30Nov.- 4Dec!


  Aici am facut o prima oprire langa manastirea Oasa si apoi a II-a zi am hotarat sa urcam la Poarta Raiului, deoarece exista o atentionare de cod galben de ninsori impreuna cu vant puternic(~70km/h), lucru ce ne-ar fi ingreunat urcarea!
  Sosirea la manstire a fost seara pe la ora 10, iar stingerea am facut-o la 12, dupa care la putin timp am fost vizitati de catre cineva ce a incercat sa dechida usa, dar auzindu-l amandoi am inceput sa vorbim si a plecat!Sa fi venit Mos Nicolae mai repaede!?


 Ziua ce urma avea sa vina a fost destul de frumoasa, reusind sa ne bucuram imperuna cu cei mici de zapada cazuta peste noapte la manastire, iar spre seara (ora 17) am plecat sus spre Poarta Raiului pe un drum cu zapada batatorita si putin ingheta, afara fiind -4°C.

De-a lungul celor 17km s-a tot urcat fiind portiuni de drum inguste si destul de abrupte cu o multime de serpentine. Urcarea sa facut la limita, existand posibilitatea sa nu se mai poata inainta mai ales daca se nimerea sa o opresc in panta pentru a face loc celui din fata! Doua masini au coborat, dar sa nimerit sa fie loc de trecere.

Un lucru bun la acest drum a fost ca nu s-au simtit gropile din el datorita paturi de zapada!  Rotile masini mai pierdeau aderenta in incercarea de a urca, dar de fiecare data reuseau sa traga tot ansamblu, chiar si cu uzura lor de 90% si a profilului All Terrain.

Cam doua ore a durat urcarea, trecanduse prin Luncile Pigoanei.loc de unde drumul incepea sa fie si mai anevoios, in sensul ca se urca pe un plan si mai inclinat!

 

  Ajunsi sus pe la ora 19 aveam sa vedem cum incepe sa viscoleasca zapada!

Fiind noapte si datorita vantului puternic si vizibilitati reduse, am hotarat sa ne adapostim cat mai repede cu tot ansamblu dupa pensiunea Poarta Raiului!

Multumita administratorui acelei pensiuni, care ne-a permis sa campam langa pensiune am reusit sa gasesc un loc numai bun pentru a trece cu bine peste vremea de afara!


 Timp de doua nopti si o zi am vazut si simtit ce inseamna a sta cu rulota sus pe munte la -4°C ziua si pana la -8°C noaptea, cu rafale vant si zapada viscolita, de a trebuit sa pun sub rulota in dreptul sobei o cutie de carton, care sa mai reduca din stingerea focului, iar in a III-a noapte din cauza frigului si buteliei cu jumatate de gaz in ea, pe la ora 3 dimineata la -6°C, desi butelia era acoperita, a ingheteat gazul butan, astfel incet, incet, flacara a scazut in intensitate pana s-a stins!

Ca solutie aleasa a fost aceea de a o rasturna cu capul in jos, astfel reusind sa o fac sa mearga pana seara, cand in a IV-a noapte am schimbat-o cu una noua, cumparata de la pensiune, care a fost tinuta la cald!

Aceasta am montat-o pe la ora 23 si a mers pana dimineata la ora 5, dupa care din cauza temperaturi de -15°C (cer senin si vant slab, )nu a mai vrut, dar avand-o pe cea veche pusa inauntru la cald, care intre timp s-a mai golit avand ~30% gaz, am putut sa o schimb repede si sa fac sa mearga din nou caldura, folosind-o pana dupa-masa la plecare!


  Cu alte cuvinte in afara de aceste lucruri cu care m-am confruntat si la care am gasit cate o rezolvare, pot spune ca a fost o iesite frumoasa in care ne-am bucurat cu toti de zapada si aerul curat de la munte, impreuna cu frumoasa priveliste oferita de el

 

Frumos si curajos in acelasi timp.Bravo.Marturisesc ca sint putin gelos...pentru ca mai am de munca la rulota mea pina ma pot bucura si eu de ea.Oricum din partea mea toata admiratia si respectul

 

  • Upvote 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.