Giurumea

AJUTOR TRUMA...

4 postări în acest subiect de discuţie despre AJUTOR TRUMA...

AJUTOR TRUMA...

Giurumea

Buna Seara.

S-a defectat Truma. Suparat sa o tot bibilesc am achizitionat toate componentele de uzura ale Truma S3002 . Modelul meu vechi al Trumei 1990. Totul a fost  bine pana la racordarea la conducta metalica de gaz ce vine de la butelie la Valva (vezi foto - sageata ). La modelul vechi nu exista acel stut cu sita, ci o gaura filetata in care se insuruba un niplu cu teava de gaz. 
Va multumesc pentru ajutor 
0721180516

500x371.jpg

TR30050-58000.jpg

Modificat de Giurumea

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Andrei Urucu

Cred ca singura solutie viabila, este filet/ reductie/bercuire .

 

Spor! 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Mihnea Stoenescu

Nu am astfel de soba dar ma mai pricep pe la instalatii. Nu pot vedea din poza cat masoara diametrul acelui stut. Daca el are diametrul egal cu cel al tevii (probabil 6 mm), cred ca proiectantul a gandit urmatorul sistem de conectare: Se introduce pe stut o piulita olandeza de 6, apoi o bucsa dedicata (tip Ermetto). Sistemul se insurubeaza pe niplu (ramas pe teava). In acest mod bucsa va ramane stransa pe stut, solidara cu acesta iar piulita va ramane mobila dar  "prizoniera". Eu am folosit acelasi sistem de asamblare la robinetul de siguranta (dotat tot cu un astfel de stut) care permite oprirea gazului catre instantul de apa calda. Am procurat piesele necesare (niplu cu 2 piulite olandeze si 2 bucse) de la un magazin ce furnizeaza elemente pentru instalatii GPL auto (aceasta piesa de conexiune pt. cuplare conducte de 6 mm se poate lua si de la Exis).

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să detii un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Creaza un cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Ai deja un cont de membru? Conecteaza-te aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.